Akıllı Sınıflar Kuruluyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 ilin teknik liseleri arasında telekonferans sistemi ile bağlantı kurulduğu, bu liselerin öğrencilerinin yer değiştirmeden birlikte ders işleyeceği bildirildi.

Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren 20 Anadolu Teknik Lisesi bünyesinde açılan Bilişim Teknolojileri Bölümleri için bilişim sınıfları kuruldu.

Doğu'dan Erzurum, Van, Malatya, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep ve Sivas'ta kurulan bilişim sınıflarındaki öğrenciler, gelecek yıl Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Antalya'daki Anadolu Teknik Liselerinde verilen derslere yer değiştirmeden katılabilecekler.

Her öğrenciye bir bilgiyasarın düştüğü bilişim sınıflarında, 20 ildeki teknik lise arasında telekonferans sistemi aracılığıyla bağlantı kurulabilecek.

Erzurum Atatürk Anadolu Teknik Lisesi Müdürü Fikret Umudum, yaptığı açıklamada, teknolojinin son ürünleriyle kurulan bilişim sınıflarında gelecek yıl eğitim verilmeye başlanacağını bildirdi.

Bilişim sınıflarında bulunan interaktif akıllı tahta aracığıyla diğer illerdeki bilişim sınıflarıyla anında bağlantı kurulabildiğini belirten Umudum, bu sistem sayesinde Erzurum'daki öğrencilerin istediği ildeki öğretmenin dersine katılma imkanına sahip olduğunu kaydetti.

Umudum, interaktif akıllı yazı tahtasının tüm bilgisayar işlemlerini gerçekleştirebildiği gibi telekonferans aracı olarak da kullanılmasının eğitimde önemli fırsatlar yarattığına dikkati çekti.

Derslerde anlatılanların interaktif akıllı tahta sayesinde kaydedileceğini ve derse katılamayan öğrencilerin daha sonra kayıtları izleyerek eksikliklerini giderebileceğini belirten Umudum, şöyle dedi:

''Okulumuzun Bilişim Teknolojisi Bölümü öğrencileri yer değiştirmeden Batı illerindeki okullardan birinin bilişim sınıfındaki öğretmenin dersine katılabilecek. Öğretmene soru sorabilecek. Karşılıklı etkileşim olacağı için yüz yüze eğitim kadar etkili olabilecek. Bu sistem sayesinde Doğu ile Batı arasında bilgi akışı hızlanacak ve eğitimde yaşanan farklılıklar giderilmiş olacak.''  internethaber

11 Haziran 2006 09:25 Okunma: 1327
Yorumlar:
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023