1. Sınıf Hızlı Okuma Teknikleri

Çevrimdışı parpali-eren

• Uzman Üye
  • 615
  • 3.242
  • 615
  • 3.242
# 25 Şub 2008 21:32:45
önemli olan okumanın hızı değil .vurgu ve tonlamasıdır. hızını çok takıntı yapmayın zamanla düzlecektir.Birde; bu programın özü el yazısı ile yazıp ,düz yazı ile okumaktır.okumada düz yazıyı kullanın bundan çekinmeyin.

Çevrimdışı efsunkar13

• Bilge Üye
  • 2.729
  • 4.027
  • 4. Sınıf Öğretmeni
  • 2.729
  • 4.027
  • 4. Sınıf Öğretmeni
# 25 Şub 2008 22:52:29
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Benim merak ettiğim, 1. sınıfta ,  bir öğrenci.1dakikada  normalde kaç kelime okumalıdır? Cevap yazar mısınız?
Dakikada 60 kelime okuması normaldir..Ancak bu hız normal okuma olarak adlandırılabilir.Bu hızda okuması vurgu ve tonlamaya dikkat etmesi ile anlam kazanacaktır.Anlama olayı kendiliğinden gerçekleşecektir.

Çevrimdışı suatfuat

• Üye
  • *
  • 9
  • 5
  • 9
  • 5
# 25 Şub 2008 23:19:07
benim çocuklardan 20 tanesi iyi okuyor. dakika 70 kelime ortalama. geriye kalan 16 çocuktan 3 tanesi hariç 45 kelime okuyorlar. hızlı okuma tekniklerinden bildiğiniz varsa paylaşmanızı ümit ediyorum.

Çevrimdışı nevcivan

• Uzman Üye
  • 404
  • 625
  • 404
  • 625
# 26 Şub 2008 00:12:32
Teknik olarak değil ama önerebileceğim bir etkinlik var :

Ek'te sunduğum çalışma sayfaları ile şu şekilde bir etkinlik yaptırıyorum göz sıçrama alanını genişletmek ve hızlandırmak için:

İlk sayfada bulunan görsellerle desteklenmiş, kelimeler bulunan çalışma sayfasını dağıtıyorum ve kelimeleri 1 kez okumalarını söylüyorum. Sonra ilk kelimeden başlıyoruz.

Ben " dondurma" dediğimde, kelimeyi bir kez daha okuyorlar ve sonra 2. çalışma sayfasında yer alan kelimeler içinden dondurma kelimelerini bulup renkli kalemle yuvarlak içine alıyorlar. Tabi 20 saniye içinde bunu yapmaları gerekiyor. Ben geriye doğru sayma yaparken, bir yandan da matematik dersi işlemiş oluyoruz  :)

Sonra, diğer kelimeye sıra geliyor ve süre biraz daha da kısalıyor.  :)

Sunulan kısa sürede, istenilen kelimeyi bulmaya çalışmak, göz sıçrama hareketini şaha kaldırıyor diyeblirim  :P

Bu yöntemle, kelimenin bütününü kısa bir sürede görüp, işaretlemek zorunda kaldıkları için hızlı okuma alışkanlığı kazanmak için ilk adımlar atılmış oluyor  :)

Etkinliğin devamında da boş kılavuz çizgilere, karışık verilen kelimeleri kullanarak cümleler oluşturmalarını istedim ki, bir taşla( bir çalışma kağıdıyla ) , bi çok kuş ( bi çok eğitsel amaç ) vurayım ( gerçekleştireyim)   :D

Faydalı olması dileğiyle...  :

Hocam, gerçekten çok güzel bir paylaşım, teşekkür ederim. Ekteki dosya harika.

Çevrimdışı gezgin81

• Uzman Üye
  • 1.097
  • 218
  • 1.097
  • 218
# 26 Şub 2008 10:03:23
benim çocuklardan 20 tanesi iyi okuyor. dakika 70 kelime ortalama. geriye kalan 16 çocuktan 3 tanesi hariç 45 kelime okuyorlar. hızlı okuma tekniklerinden bildiğiniz varsa paylaşmanızı ümit ediyorum.

hocam hazırlıksız metin için çok iyi
     sizin hızlı okuma tekniğine ihtiyacınız yok :D :D

siz tekniğinizi yazarsanız yararlanalım

Çevrimdışı evrimcan

• Tecrübeli Üye
  • 124
  • 879
  • 124
  • 879
# 26 Şub 2008 22:41:53
Türkçe ders kitabından daha önce görmedikleri bir metinden 45- 50 kelime ancak okuyorlar. sizler hangi kitapları ya da hikayeleri kıstas alıyorsunuz. bilgi verirseniz sevinirim öğretmenlerim....

Çevrimdışı KURTAGA

• Tecrübeli Üye
  • 240
  • 43
  • 240
  • 43
# 28 Şub 2008 17:22:24
Türkçe ders kitabından daha önce görmedikleri bir metinden 45- 50 kelime ancak okuyorlar. sizler hangi kitapları ya da hikayeleri kıstas alıyorsunuz. bilgi verirseniz sevinirim öğretmenlerim....
45 . 50 KELİME İYİDİR MERAK ETMEYİN

Çevrimdışı sudee

• Yönetim Ekibi
  • 7.532
  • 14.510
  • 7.532
  • 14.510
# 02 Mar 2008 04:28:27
Hocam, gerçekten çok güzel bir paylaşım, teşekkür ederim. Ekteki dosya harika.

Ben teşekkür ederim Nevcivan Öğretmenim, beğenmenize çok sevindim  :)

Hızlı okuma için daha değişik çalışmalarım var. Birkaçını paylaşayım, beğenirseniz dosya örneklerini de paylaşırım  (  Şuan okuldaki bilgisayarda kayıtlı olduğu için ekleyemiyorum kuura bakmayın  :)  )

1. Örnek Uygulama :

Hazırladığınız çalışma kağıdının sol tarafına alt alta görselleri yerleştiriyorsunuz.

Sağ tarafa da alt alta görsellerin isimlerini yazıyorsunuz. İsimleri karışık olarak diziyorsunuz ve verdiğiniz süre içinde öğrencilerinizden isimleri, doğru görselle birleştirmesini istiyorsunuz.

Her görsel ve ismi için farklı renk kalem kullanmalarını isterseniz, birleştirilen çizgiler karışmadığı gibi kalem değiştirme esnasında adrenalinlerini de kontrol etmelerini sağlıyorsunuz  :)

Görsele bakıp doğru ismi, karışık verilmiş kelimeler içinde hızlıca okuyup bulmaya çalışmaları göz sıçrama alanlarını genişletip, hızlı okumalarını sağlıyor  :)

Umarım, ne demek istediğimi anlatabilmişimdir  :)

Çevrimdışı sudee

• Yönetim Ekibi
  • 7.532
  • 14.510
  • 7.532
  • 14.510
# 02 Mar 2008 04:35:14

2. Örnek Uygulama :

Puntosu büyük yazılmış bir çalışma kağıdını alıyorum ve 2'şer veya 3'er kişilik gruplara ayırıyorum öğrencilerimi.

Sonra öğrencileri karşıma dizip, çalışma metnindeki rastgele seçtiğim bir kelimenin üstünü kapatıyorum. Sonra parmağımı çekip, hemen geri kapatıyorum kelimeyi   :)  Farkedemedilerse, bir kez daha açıp, hemen geri kapatıyorum. Kim kelimeyi bir çırpıda hemen okursa, onun hanesine 10 puan ekliyorum   :)

Bu uygulamayı, 8-10 sefer yaparak diğer gruba geçiyorum. Yarışma sonunda en çok kelimeyi hızlı ve doğru bir şekilde okuyan ödülünü alıyor  :)

Bu uygulamayı şu şekilde de şekillendirebilirsiniz:

Kelimeyi kapatırsınız. Öğrencileriniz sesli yanıt vermek yerine tahtaya yanıtı yazabilirler. Hem hızlı okuma, hem de hızlı ve doğru yazma tekniğiyle, birçok eğitsel amacı aynı anda gerçekleştirmiş olursunuz böylece  :)

Çevrimdışı sudee

• Yönetim Ekibi
  • 7.532
  • 14.510
  • 7.532
  • 14.510
# 02 Mar 2008 04:40:40

3. Örnek Uygulama  :

Kısa bir metin hazırlıyorsunuz ve öğrencilerinizden her kelimenin altına orta büyüklükte bir nokta koymalarını istiyorsunuz.  (  Kelime bilgisi de pekişmiş oluyor böylece  :)  )

Sonra, tek tek okuma yaptırıyorsunuz. Ama kuralımız var:

*  Kim kelimeye bakmadan noktaya odaklanarak okumayı başarırsa o kazanıyor. *

Noktaya bakıp okuduklarını anlamanın yolunu da belirtiyorsunuz tabi ki:

* Kim hecelemeden kelimeyi bir çırpıda söylerse, o noktaya bakıp okuyor demektir. Kim noktaya değil de kelimeye bakıyorsa, o hecelediği için kazanamıyor  :)

Kelimenin bütününü görme alışkanlığını kazandırmaya yönelik bu etkinlik de oldukça faydalarını gördüğüm bir etkinlik   :)

Çevrimdışı sudee

• Yönetim Ekibi
  • 7.532
  • 14.510
  • 7.532
  • 14.510
# 02 Mar 2008 04:47:40

4. Örnek Uygulama :

Renkli kartlara çeşitli kelimeler yazıp hazırlıyorsunuz ve öğrencilerinizi 2 gruba ayırıyorsunuz.

Bu kartları yere aralıklarla diziyorsunuz. Bu şekilde yan yana iki tane
 " Kelime  yolu " elde ediyorsunuz ve sıraya dizilmiş öğrencileriniz bu kelimeleri sıra sıra okuyarak karşıdaki çizgiye ulaşıyorlar. Sonra aynı kelime yolundan, kelimeleri hızlıca okuyarak başlangıç çizgisine ulaşmaya çalışıyorlar.

Başlangıç çizgisine ulaşan kişi:

- Hızlı oku, buraya dön !

Diyerek arkadaşının eline vuruyor ve 2. öğrenci aynı yoldan kelimeleri hızlıca okuyarak karşıya gidip, aynı yoldan geriye dönüyor.

Yarışmayı ilk tamamlayan; en hızlı okuyan grup 1. oluyor ve tabi ki ödülü hakediyor  :)

Bu etkinlik sayesinde de hızlı okuma alışkanlığı oyun aracılığıyla kazandırılmış oluyor  :)

Çevrimdışı buta

• Üye
  • *
  • 14
  • 0
  • 14
  • 0
# 06 Mar 2008 19:55:55
ya inanamıyorum benim çok az öğrencim var sıksıkta okuma yaptırıyorum. ama bu kadar çok kelime okuyamıyorlar en fazla okuyan 40-50 kelime arası. oda daha önce bikaç kez okudukları metinden okuyorlar en az okuyan 20 kadar okuyor. acaba çok mu geri öğrencilerim

Çevrimdışı sudee

• Yönetim Ekibi
  • 7.532
  • 14.510
  • 7.532
  • 14.510
# 08 Mar 2008 23:59:48
Rica ederim arkadaşlar, faydalı olmuştur umarım  :)

1. metotla alakalı örnek uygulama etkinliğiniz var mı?

Evdeki bilgisayarımda yüklü değil malesef; örnek çalışma kağıtlarında buraya eklemeye çalışacağım Hocam...

Çevrimdışı kızıl2141

• Üye
  • *
  • 11
  • 0
  • 11
  • 0
# 15 Mar 2008 00:10:27
slm.arkadaslar. bir tane 1. sınıf öğrencim var ve henüz okumaya geçmedi? ne yapabilirim?

Çevrimdışı kızıl2141

• Üye
  • *
  • 11
  • 0
  • 11
  • 0
# 15 Mar 2008 00:14:55
ayrıca idari işlerde ban yardım edecek bir arkadas arıyorum

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK