En İdeal Okul Nasıl Olmalıdır?(Fiziki Şartlar Bakımından)

Çevrimdışı bikes

• Uzman Üye
  • 1.749
  • 2.886
  • 1.749
  • 2.886
# 11 Tem 2011 17:44:29
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Merhaba başlıkla tam olarak uygun değil ama sormak istiyorum.Oğlum 4.sınıfa geçti.Sınıflarında hiçbir teknoloji ürünü kullanılmıyor.Projeksiyon,akıllı tahta,bilgisayar vs.Oğlum çok şükür gayet başarılı.Ama merak ediyorum  teknolojik imkanlar başarıyı ne kadar etkiler?Olması şart mıdır?Bu durumda olan sınıfların kaybı büyük müdür?
Teşekkürler.
teknolojik ürünler tabi ki çok önemli ama olmazsa olmaz da değil

Çevrimdışı natal

• Uzman Üye
  • 2.302
  • 880
  • Lise Branş Öğrt.
  • 2.302
  • 880
  • Lise Branş Öğrt.
# 11 Tem 2011 18:41:30
teknolojik ve özgür bir ortam

Çevrimdışı jelibon_88

• Uzman Üye
  • 439
  • 596
  • 1. Sınıf Öğretmeni
  • 439
  • 596
  • 1. Sınıf Öğretmeni
# 11 Tem 2011 19:37:56
mevcut durumlarından şikayetçiyim bende.bu yıl 47 öğrencim vardı ve 1.sınıf okuttum çok zor bir yıldı

Çevrimdışı smncn2009

• B Grubu
  • 1.001
  • 3.698
  • Birleştirilmiş Sınıf
  • 1.001
  • 3.698
  • Birleştirilmiş Sınıf
# 11 Tem 2011 20:12:46
*az katlı olmalı
*engelli girişi ve asansör olmalı
*pc,projektör, akıllı tahata vs...
*pencereler tam açılmamalı
*kaloriferli olmalı
*sıralar 2 kişilik veya tekli olmalı
*kantin geniş, temiz ve sağlıklı yiyeceklerin satıldığı bir yer olmalı
*spor salonu, bilgisayar sınıfı, satranç sınıfı .....
*dinlenme odası olsa fena olmaz (bazen öğretmenler odası daha da yoruyor insanı !)
*bahçesi yeşil alan bakımından zengin olmalı(çardak, bank olsa tadından yenmez :) )
*bahçede voleybol, basketbol sahaları olmalı
*koridorlarda satranç masaları ve masa tenisi olmalı
bunlar hepsi değil ama bence önemli olanları
hepsinden önemlisi eğitime odaklanmış veli-öğrenci ve öğretmenler olmalı
iyi niyet ve çalışkanlık olmalı
yoksa eşeğe altın semer vursalar neye yarar !
*inşallah herkese bundan daha güzel okullar nasip olur

Çevrimdışı Umut Yarında

• Üyeliği İptal Edildi
  • 46
  • 86
  • 46
  • 86
# 11 Tem 2011 22:18:24
Fiziki koşulları uygun olmalı,  yeterli teknolojik donanımı olmalı.

Uyumlu çalışan bir kadrosu olmalı.

Belki de en önemlisi; çalışanlar arasında rekabet değil, dayanışma olmalı.

Gerisi kendiliğinden gelir...

Çevrimdışı AYŞEGÜL59

• Uzman Üye
  • 475
  • 2.580
  • 475
  • 2.580
# 11 Tem 2011 22:51:51
hayalimdeki sınıf bir kere çok büyük olmalı ve ses yalıtımı yapılmalı
içinde tüm derslere ait bölümler bulunmalı örn fen dersinde kullanılmak üzere küçük çapta bir laboratuvar olmalı ki ders ve çalışma kitaplarındaki deneyler yapılabilsin geniş bir kitaplığı olmalı küçük sınıfsa oyun alanı olmalı teknolojik açıdan zengin olmalı öğrenciler okula rahat kıyafetlerle gelmeli zil olmamalı zaman gelince derse gelmeyi bilmeli spor odası,sahası,yeşil alanları,hayvanları olmalı
bunlar hayalimdeki ortam böyle okullar vardır mutlaka
ama aslında tek istediğim sınıfımı düzenlerken yeterince özgür olabilmek

Çevrimdışı hhh06

• Bilge Üye
  • 1.669
  • 6.816
  • 1.669
  • 6.816
# 11 Tem 2011 23:17:17
Ağaçları, çiçekleri ,oyun alanlarının olduğu,tören alanı tüm öğrencilerin ezilmeden izleyebileceği şekilde düzenlenmeli,
 Çok katlı olmamalı ve temiz olmalı(özellikle tuvaletleri)
  Laboratuvarları donanımlı ve kullanıma açık olmalı,
  Sınıflarda az sayıda öğrenci,öğrenci dolapları ve her türlü donanım kolayca kullanılabilecek şekilde düzenlenmiş olmalı,
  Öğretmenler öncelikle eğitim ve öğretime önem vermeli,birbirleriyle uğraşmamalı,görevinin gereğini yerine getirmeli,başkalarının özel hayatıyla ilgilenmemeli,iyi niyetli ve yardımsever olmalı,birbirini kullanmamalı,yenilikçi olmalı,kendilini yenilemeli ,bütün bunları uygulasak daha huzurlu ve verimli oluruz neden bunu sağlayamıyoruz anlayamıyorum.
  Sanırım benim hayalimdeki okulun öncelikle huzurlu bir ortam olması gerekiyor.

Çevrimdışı dilekiye

• Tecrübeli Üye
  • 783
  • 2.269
  • 783
  • 2.269
# 11 Tem 2011 23:37:24
*her şeyden önce okul bahçesi yüksek duvarlarla çevrilmemeli
*sınıflar teknolojik ve estetik anlamda yeterli olmalı
*koridorlarda öğrencilerin daha rahat kullanabilmesi için lavabolar olmalı
*tuvaletler bahçede ayrı bir bölüm halinde olmalı
*bahçede çocukların eğitsel anlamda oynayabileceği oyuncaklar olmalı
*öğrencilerin kendini özgürce ifade edebileceği ve rahat edebilecekleri ortamlar hazırlanmalı
***aslında "olmalı" diyebileceğimiz o kadar çok şey var ki...

Çevrimdışı adamın biri

• Bilge Üye
  • 5.008
  • 23.129
  • 5.008
  • 23.129
# 12 Tem 2011 00:02:53
Bir okul için istenen ve ideal olan her şey tamam.

Ama...
Gençler bir yanda, yaşlılar, orta halliler bir yanda, ağzınızla kuş tutun, bireysel sınıf başarılarını istediğiniz kadar artırın, uyumun olmadığı, dedikodunun yapıldığı, genç öğretmenlerin önemsenmediği, yaşlı öğretmenlerin hürmet görmediği, malın mülkün sürekli konuşulduğu, öğrenci-veli ayrımının yapıldığı bir okulda kurum kültürü yok mu?
Olay orada bitmiş demektir.

Çevrimdışı boran_12

• Uzman Üye
  • 1.441
  • 4.106
  • 2. Sınıf Öğretmeni
  • 1.441
  • 4.106
  • 2. Sınıf Öğretmeni
# 12 Tem 2011 03:18:23

Ama...
Gençler bir yanda, yaşlılar, orta halliler bir yanda, ağzınızla kuş tutun, bireysel sınıf başarılarını istediğiniz kadar artırın, uyumun olmadığı, dedikodunun yapıldığı, genç öğretmenlerin önemsenmediği, yaşlı öğretmenlerin hürmet görmediği, malın mülkün sürekli konuşulduğu, öğrenci-veli ayrımının yapıldığı bir okulda kurum kültürü yok mu?

Sayın "adamın biri" öğretmenim, affınıza sığınarak söylemek isterim ki söyledikleriniz her hangi birinin söyeyebileceği şeyler değil. Ne mutlu ki üye adınızın tam tersi "adamın biri" değil, gerçekten ayrı birisiniz. Ne mutlu okul kültürü olanlara...
Saygılarımla...

Çevrimdışı kollektif-01

• Uzman Üye
  • 2.020
  • 4.972
  • 2.020
  • 4.972
# 12 Tem 2011 19:27:54

Ama...

aynen öğretmenim..:)

Çevrimdışı kollektif-01

• Uzman Üye
  • 2.020
  • 4.972
  • 2.020
  • 4.972
# 12 Tem 2011 19:33:38
Ağaçları, çiçekleri ,oyun alanlarının olduğu,tören alanı tüm öğrencilerin ezilmeden izleyebileceği şekilde düzenlenmeli,
 Çok katlı olmamalı ve temiz olmalı(özellikle tuvaletleri)
  Laboratuvarları donanımlı ve kullanıma açık olmalı,
  Sınıflarda az sayıda öğrenci,öğrenci dolapları ve her türlü donanım kolayca kullanılabilecek şekilde düzenlenmiş olmalı,
  Öğretmenler öncelikle eğitim ve öğretime önem vermeli,birbirleriyle uğraşmamalı,görevinin gereğini yerine getirmeli,başkalarının özel hayatıyla ilgilenmemeli,iyi niyetli ve yardımsever olmalı,birbirini kullanmamalı,yenilikçi olmalı,kendilini yenilemeli ,bütün bunları uygulasak daha huzurlu ve verimli oluruz neden bunu sağlayamıyoruz anlayamıyorum.
  Sanırım benim hayalimdeki okulun öncelikle huzurlu bir ortam olması gerekiyor.

öğretmenim dediklerinizi noktasına kadar paylaşmakla birlikte konu ile ilgili örnekte vermek istiyorum.

şimdiye kadar 4-5  stajer öğretmenim oldu .onlarla muhabbetlerimizde binanın fiziki anlamda hazır olması önemli ancak bundan daha da önemlisi içinde çalışan personelin uyumlu,huzur içinde çalışmasıdır derdim hep.bu öğretmenlerimiz de gittiği okullarla karşılaştırma yaptıkları zaman ne demek istediğimi daha iyi anlıyorlardı.

Çevrimdışı madur_müdüre

• Tecrübeli Üye
  • 212
  • 411
  • Müdür Yardımcısı
  • 212
  • 411
  • Müdür Yardımcısı
# 12 Tem 2011 20:14:36
Herkes (öğrenci-veli-öğretmen-idare) görevini sorumluluğunu içtenlikle yerine getiriyorsa, kendini bunları yapmakta zorunlu hissetmiyorsa ve çıkış zili çaldığında 10 dakika daha fazla okulda kalabiliyorsa en ideal okul budur bence.

Çevrimdışı turko_

• Uzman Üye
  • 1.547
  • 1.037
  • 1. Sınıf Öğretmeni
  • 1.547
  • 1.037
  • 1. Sınıf Öğretmeni
# 24 Tem 2011 20:49:29
Maalesef dediğiniz gibi okul ortamının iyi olduğu okulda değilim. Selam veriyorum almıyorlar. Hele bazı bayan branş öğretmenleri (hepsi değil. içlerinde çok samimi ve saygı değer bayan branş öğretmenleri de var)
Ne olursa olsun, bir okulda öğretmen rahat etmeli. İdare ona problem çıkarmamalı. Yapılması gerekenleri bildirmeli ancak işi yokuşa sürmemeli. En önemlisi müdür okulu boşvermiş olmamalı.

Şu rotasyonu yapanlar, yeni müdürlerin okullarında neler yaptığını bilseler buna pişman olabilirlerdi:)

Çevrimdışı hacile

• Bilge Meclis Üyesi
  • 28.226
  • 222.951
  • 28.226
  • 222.951
# 24 Tem 2011 21:37:59
Yıllardır bahçeye bank konulmasını,ağaçlandırılmasını öneriyoruz hep aynı.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK