Doğum İzni

Çevrimdışı the westteacher

• Üye
  • *
  • 36
  • 6
  • 36
  • 6
05 Eyl 2008 16:46:58
merhaba arkadaslar bir şey soracam da yardımcı olursanız sevinirim
doğum iznine ayrılan bir bayan ne kadar süre sonra gorevine geri doner..normal süre nedir veya nasıl olur

Çevrimdışı gezgin81

• Uzman Üye
  • 1.097
  • 218
  • 1.097
  • 218
# 05 Eyl 2008 16:53:30

DOĞUM İZNİ

Çalışan anne adaylarının doğum izinleri hakkında bilinçli olması, gerekirse doktorunu zamanı geldiğinde uyarması son derecede önemlidir.

Bir takım dalgınlıklar sonucu doğum izin gününüzün geçmesi kanuni olaral izinli olduğunuz dönemin yanmasına sebebiyet olabilir.

Emekli sandığı ve SSK'lı çalışan gebelerde doğum öncesi ve sonrası izinler aşağıda belirtilmiş olup, mağdur olmamanız için yapmanız gereken yalnızca o tarihlerde Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir Devlet Hastanesine uğramanız ve gerekli formaliteleri yerine getirmenizdir. 

Emekli Sandığına bağlı çalışan gebeler yanlarında kurumlarından aldıkları hastaneye sevklerini gösteren kağıtlarını, SSK'lı gebeler ise vizite kağıtlarını ve karnelerini yanlarında getirmelidirler.

4857 sayılı iş kanunun 74. maddesine göre hamile kadınlar 8 haftası doğumdan önce 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Yine doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilmekte ve izinlerinin geri kalan kısmını doğum sonrasına aktarabilmektedirler. Yani, çalışan gebeler dilerlerse gebeliklerinin 32. haftasında doktorlarından aldıkları "37. gebelik haftasına kadar daha 5 hafta süre ile çalışmasında gebeliği yönünden sakınca bulunmamaktadır" şeklindeki benzer raporlarla doğum öncesi kullanmadıkları 5 haftalık izni doğum sonrasına aktarabilirler (Aktarma).  Bu durumda doğum sonrası 8+5= 13 hafta (91 gün) süre ile kanuni olarak izin kullanma hakkına sahip olurlar.

Birden fazla bebek bekleyen anne adaylarında ise doğum öncesi izni 8 yerine 10 hafta olarak kullanılabilmektedir.

Doğum şekli ister sezaryen ister normal doğum olsun, doğum öncesi ve sonrası izinlerini etkilemeyecektir.

Hayırlı olsun

Çevrimdışı yido

• Uzman Üye
  • 336
  • 36
  • 336
  • 36
# 05 Eyl 2008 16:55:27
doğum öncesi 8hafta ve doğum sonrası  8 hafta doğum izni vardır ama doğum öncesi iznini doğum sonrasına aktarabilir

Çevrimdışı m_asli82

• Üye
  • *
  • 20
  • 6
  • 20
  • 6
# 20 Eyl 2008 11:25:31
peki arkadaşlar eğer doğum öncesi iznin bir kısmı yaz tatiline denk geliyorsa yine 5 hafta doğum sonrasına eklenebilir mi?örneğin eylül'ün son haftası doğum yapacak biri için izin yaz tatiline denk gelir.bu kısmı sonraya ekletebilir mi?

Çevrimdışı teachermanxy

• Üye
  • *
  • 21
  • 6
  • 21
  • 6
# 20 Eyl 2008 14:42:46
doğum öncesi izin yaz tatiline denk geliyorsa doğum sonrasına aktarılmıyo. biz epey araştırdık. yaztatili öğretmenin zaten izinde olduğu bir zaman dilim olduğu için aktarılamıyo

Çevrimdışı hamdikucukgul

• Uzman Üye
  • 407
  • 719
  • 407
  • 719
# 20 Eyl 2008 14:55:42
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
doğum öncesi izin yaz tatiline denk geliyorsa doğum sonrasına aktarılmıyo. biz epey araştırdık. yaztatili öğretmenin zaten izinde olduğu bir zaman dilim olduğu için aktarılamıyo

EVET DOĞRU 15 TATİLE BİLE RAST GELSE AKTARILMIYOR. öĞRETMEN ZATEN İZİNLİ ÇALIŞMIYOR DENİLİYOR.

Çevrimdışı gezgin81

• Uzman Üye
  • 1.097
  • 218
  • 1.097
  • 218
# 20 Eyl 2008 17:03:10
   hocam bu durumda en doğru bilgiyi bağlı olduğunuz milli eğitim müdürlüğünden alabilirsiniz

Çevrimdışı oöeö

• Üye
  • *
  • 25
  • 2
  • 25
  • 2
# 21 Ara 2008 20:45:27
arkadaşlar eşi doğum yapan bir memurun izni kaç gün ben 3 olarak biliyorum  sonra 5 çıktı diyorlar  3 mü 5 mi

Çevrimdışı lihan

• Çalışkan Üye
  • 121
  • 12
  • 121
  • 12
# 23 Ara 2008 16:27:23
Doğum öncesi 5 haftalık izni doğum sonrasına aktarmak için doktordan çalışabilir raporu alınmalıdır. Rapor alındıktan sonra aktarma yapılır.
Hangi tatile denk gelirse gelsin durumu değiştirmez.

Çevrimdışı mrtfrk

• Üye
  • *
  • 11
  • 3
  • 11
  • 3
# 19 May 2009 14:41:14
bilgi sahibi olmayan arkadaşlar emin olmadıkları konularda lütfen yazıp insanları yanlış yönlendirmesinler. doğum öncesi kullanılabilen 8 haftalık izin süresinin 5 haftasını doğum sonrasına aktarabilmek için 3 şartı yerine getirmek gerekiyor. 1 dr dan çalışabilir raporu almak 2 memurun bunu istemesi 3 işyerinde çalışmış olması yaz tatiline gelen sürede iş yerinde çalışma imkanı olmadığı için tatilde geçen süreyi doğum sonrasına eklemek mümkün değildir.

Çevrimdışı yasemin_52

• Uzman Üye
  • 563
  • 521
  • 563
  • 521
# 19 May 2009 14:46:46
Doğum öncesi izin yaz tatiline denk gelirse sadece müdür yetkililer için geçerli  son 3 haftaya kadar çalışabilir raporu almak...Diğer öğretmenler bu haklarını kullanamıyorlar..

Çevrimdışı mrtfrk

• Üye
  • *
  • 11
  • 3
  • 11
  • 3
# 19 May 2009 16:00:35
müdür yetkili yada mdr yard. yada müdür farketmez bilfiil çalışması gerekenler bu haktan yararlanabilir ama zaten tatildeysen kullanamıyorsunuz.

Çevrimdışı seyo

• Tecrübeli Üye
  • 224
  • 83
  • 224
  • 83
# 21 May 2009 13:07:06
merhaba arkadaşlar, şuanda doğum iznindeyim fakat 25 mayısta iznim bitiyor. benimse hala doğum sonrası  tedavilerim sürdüğü için buna binayen doktorumdan heyet raporu almak istedim ve bunun için ayın 21 inde sevk aldım fakat müdürüm 'eğer rapor alacaksanız izin sürenizin bitiminden itibaren alabilirsiniz' dedi.  yani başlama yapıp yine o gün rapor alabilirmişim. bu ne kadar doğrudur yada mantığı nedir müdür hocalarımızdan ya da tecrübeli arkadaşlardan açıklama bekliyorum...

Çevrimdışı ECEÜLKÜM

• Çalışkan Üye
  • 56
  • 90
  • 56
  • 90
# 21 May 2009 13:22:35
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
merhaba arkadaşlar, şuanda doğum iznindeyim fakat 25 mayısta iznim bitiyor. benimse hala doğum sonrası  tedavilerim sürdüğü için buna binayen doktorumdan heyet raporu almak istedim ve bunun için ayın 21 inde sevk aldım fakat müdürüm 'eğer rapor alacaksanız izin sürenizin bitiminden itibaren alabilirsiniz' dedi.  yani başlama yapıp yine o gün rapor alabilirmişim. bu ne kadar doğrudur yada mantığı nedir müdür hocalarımızdan ya da tecrübeli arkadaşlardan açıklama bekliyorum...
müdürünüz doğru söylemiş hocam, benim eşim de doğum izni bitimden sonra rapor aldı

Çevrimdışı mrtfrk

• Üye
  • *
  • 11
  • 3
  • 11
  • 3
# 21 May 2009 13:25:20
arkadaşım müdürünüzün sanırım u konuda bilgisi eksik doğum izin süreniz bitmeden herhengi bir tarihte gidip dr raporu alabilirsiniz dr un oraya ( yasal izin süresinin 20 gün uzaması uygundur) gibi bir ifade yazması yeterlidir ve buda normal izniniz bittikten sonra yürürlüğe girer ayrıca dr size heyet raporu veremez heyet raporu kurul tarafından verilir ve 20 günden fazla zamanlar için alınır göreve başlamadan almalısınız başlama yapmanız izin sürenizin uzamasını engeller. umarım size yardımcı olmuştur bu bilgiler

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK