İlkokuma Yazma Günlüğü 2017-2018

Çevrimdışı f.muderris

• Tecrübeli Üye
  • 58
  • 1.221
  • 1. Sınıf Öğretmeni
  • 58
  • 1.221
  • 1. Sınıf Öğretmeni
# 21 Eki 2017 20:20:22
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Öğretmenim bizim okul bu yıl tam gün oldu ve 11 arkadaşımız norm fazlası düşerek özel eğitime yönlendirildi. Hem öğretmenler hem öğrenciler için resmen perişanlık :/
Sınıf öğretmenini mi özel eğitime yönlendirdiler? :( Çok yazık

Çevrimdışı f.muderris

• Tecrübeli Üye
  • 58
  • 1.221
  • 1. Sınıf Öğretmeni
  • 58
  • 1.221
  • 1. Sınıf Öğretmeni
# 21 Eki 2017 20:22:27
Arkadaşlar hepinize kolay gelsin.Sınıfa astığım hazır metinler çocukların ilgisini çekmiyordu.Metinleri basitleştirerek. görsel ekleyerek kendim  hazırladım kapıya astım."çocuklar bu metin kapının şifresi bu metni okuyunca şifre çözülüyor ve kapı açılıyor ,yoksa açılmaz" dedim.Çocukların çok hoşuna gitti.Kapıyı açmak için hepsi metni okumaya çalıştı.Tuvalet izni verdiğim bir öğrencimin kapıyı açmak için kıvrıla kıvrıla metni okuduğunu gördüm.Çok sevimliydi doğrusu.
Süper bir uygulama olmuş kesinlikle uygulayacağım :)

Çevrimdışı baharsekeri

• Uzman Üye
  • 982
  • 1.377
  • 1. Sınıf Öğretmeni
  • 982
  • 1.377
  • 1. Sınıf Öğretmeni
# 21 Eki 2017 20:30:38
Kek yemeden k harfi verilmez öğretmenim. :D
yemez miyiz kek,yedik yedik.en güzel yazdıkları kelime.
k harfinde çok sorun yok çok şükür pazartesi i diyeceğiz artık.
sınıf olarak uzun.r hocamın izindeyiz

Çevrimdışı Irmak0429

• Üye
  • *
  • 12
  • 21
  • 12
  • 21
# 21 Eki 2017 20:37:32
Aynen :)
Önemli değil öğretmenim. Burada fikirleri paylaşmak için varız. Ben Rabiye öğretmenimden öğrendim tek bana kalsın istemedim. :)
Gerçekten isteyerek ve korkmadan ilerlemek lazım. Çünkü bir süre sonra ezberliyorlar diye düşünerek şüphelenmek çok normal. Ama okuyorlar.
öğretmenim sizi takip ediyorum.Dikte yapmayınız demişsiniz ne kadar dikte yaptıysam moral bozukluğu ile eve dönüyorum.Öğrendiğimiz kelimeleri asacağız ve cümle kurun diyeceğiz.Öğrenci görsele bakarak yazacak verimli olacak mı.Şimdiden teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı maysa_1986

• Uzman Üye
  • 1.269
  • 2.593
  • 1.269
  • 2.593
# 21 Eki 2017 20:48:04
Biz kek yemedik ama sınıf olarak bütün öğrencilerin en iyi yazdığı zorlanmadığı  kelimeydi.birde ela yi çok iyi yazıyorlar sınıfta var arkadaşları. Ali de favori kelimemiz herkes yazıyor Talat a döndü yani hepsi güzel ezberliyor.

Çevrimdışı maysa_1986

• Uzman Üye
  • 1.269
  • 2.593
  • 1.269
  • 2.593
# 21 Eki 2017 20:50:36
Aynen hocam ben de hala rakamlardayım. Anasınıfına gittiği halde bırak rakam yazmayı çokluğu sayamayan öğrenci var :( Planda geriye sayma ve ritmik sayma da var nasıl yetişecek bilmiyorum :(
ikinci dönem daha fazla çalışıcaz matematiğe demekki

Çevrimdışı özzzzz

• Bilge Üye
  • 3.476
  • 24.743
  • 3. Sınıf Öğretmeni
  • 3.476
  • 24.743
  • 3. Sınıf Öğretmeni
# 21 Eki 2017 21:41:40
öğretmenim sizi takip ediyorum.Dikte yapmayınız demişsiniz ne kadar dikte yaptıysam moral bozukluğu ile eve dönüyorum.Öğrendiğimiz kelimeleri asacağız ve cümle kurun diyeceğiz.Öğrenci görsele bakarak yazacak verimli olacak mı.Şimdiden teşekkür ediyorum.
Geçen yıl ben de ilk zamanlar panoyu topladım yazın dedim.
Sonra uzun.r öğretmenim dedi ki niye topluyorsunuz, çocuk oradan bakıp yazabiliyorsa bu da bir başarıdır.
Biz çocukları bizim gibi sanıyoruz. Onlar bizden çok çok farklılar. Sonra toplamadım panoyu. sonuç yine aynıydı. Yani görsele baksa da bakmasa da aynı. Bir süre sonra o kadar çok görsel oluyor ki, orada aramak onlara zor geliyor, fakat hiç yazamamaktansa oradan yazıp mutlu olabiliyor.

Çocuklara cümle kurdurunca bir süre sonra iyiler çok uzun cümleler kuruyor. Geriden gelenler öğrendiğimiz kelimeyi
Anne ... al. şeklinde yazıyordu.
kelime balıksa anne balık al, kelime marulsa anne marul al.
Fakat güzel olan suriyeli çocuk da bunu yapabiliyordu ve belki de bunu yaptığımızı sanıyordu ve herkes bir şey yazabildiği için herkes mutluydu.
Çok iyi hatırlıyorum abi kelimesini öğrendiğimiz gün, Suriyeli öğrencim abi dedi, ben abi biliyor. Abi bana kalem aldı dedi. süper dedim hadi bunu yaz. O gün bizim ne yaptığımızı anladı.
Diğer bir Suriyeli öğrencim suluk kelimesini yazdığımız gün. Beni de suluk var dedi.
Onlar cümle kurarken bir süre sonra kelimelere ek getirme ihtiyacı duyuyor ve mecburen yazıyor. Çünkü kendi ağzından çıkanı yazıyor.

Şu çalışmayı yaptığımız gün H harfiyle başlayan isimler verdim bana cümle yazın dedim. Her çocuk 10 farklı cümle yazmıştı aynı cümleden iki tane yoktu sınıfta ve ben dikte yaptırsam on kelime yazdıramazdım ama o gün orada 200 farklı cümle yazıldı, hem de beni müdür çağırmıştı sınıfta bile yoktum. Gittim geldim ki cümleler yazılmış. Hepsinin tek tek fotoğrafını çekip sakladım.

Seçim sizin isterseniz dikte yaptırmak için boğaz patlatın. İsterseniz bırakın çocuklar mutlu olsun siz izleyin. :)

Çevrimdışı gelir777

• Tecrübeli Üye
  • 124
  • 1.223
  • 3. Sınıf Öğretmeni
  • 124
  • 1.223
  • 3. Sınıf Öğretmeni
# 21 Eki 2017 22:03:17
Okuma yazma öğretiminde harf sıralamasının uygun olmadığını düşünüyorum. "K " harfi bu aşamada çok işlek bir harf değil. Oluşturduğunuz sözcüklerle cümle ve metin üretemiyorsunuz."K" harfi ile oluşturulan hece ve sözcüklerin kavratılması için bir hafta zaman ayırmamıza rağmen hala yeterince kavranmadığını görüyorum. Okuldaki zümre arkadaşlarımın da düşünceleri bu yönde. "K " harfi bu sıralamada verilmemeli. Eski sıralama daha iyiydi.

Çevrimdışı taylantaylan

• Uzman Üye
  • 2.309
  • 15.986
  • 4. Sınıf Öğretmeni
  • 2.309
  • 15.986
  • 4. Sınıf Öğretmeni
# 21 Eki 2017 22:08:25
Okuma yazma öğretiminde harf sıralamasının uygun olmadığını düşünüyorum. "K " harfi bu aşamada çok işlek bir harf değil. Oluşturduğunuz sözcüklerle cümle ve metin üretemiyorsunuz."K" harfi ile oluşturulan hece ve sözcüklerin kavratılması için bir hafta zaman ayırmamıza rağmen hala yeterince kavranmadığını görüyorum. Okuldaki zümre arkadaşlarımın da düşünceleri bu yönde. "K " harfi bu sıralamada verilmemeli. Eski sıralama daha iyiydi.
Bence de t olmalıydı k yerine zorlandı çocuklar bu sıralama uygun degil

Çevrimdışı irish

• Uzman Üye
  • 2.045
  • 1.863
  • 4. Sınıf Öğretmeni
  • 2.045
  • 1.863
  • 4. Sınıf Öğretmeni
# 21 Eki 2017 22:19:20

özzzz hocamın dediği gibi, ben de dikte yapmadım. (Arada sırada deneme amaçlı yaptım.) Yaptığım zaman 5 cümle yazamıyorduk. Kendileri kurduğu zaman 10 cümle yarım derste bitiyordu. Ama görseller mutlaka kalacak.

Çevrimdışı serdaraydın

• Bilge Meclis Üyesi
  • 4.173
  • 10.882
  • Müdür Yetkili
  • 4.173
  • 10.882
  • Müdür Yetkili
# 21 Eki 2017 22:22:47
Sizce 1. Sınıfa hangi sesler ile başlamak daha uygun olur du?

Kriterler;
1-Yazım kolaylığı
2-Üretilen kelime sayısı
3-Anlaşılma kolaylığı

Çevrimdışı maysa_1986

• Uzman Üye
  • 1.269
  • 2.593
  • 1.269
  • 2.593
# 21 Eki 2017 22:32:48
Özz hocam siz şimdi bütün gidişatımizi bozdunuz  😀ben kendileri ağızlarıyla söyleye bulsun istiyorum dikte yaptirirkende bastıra bastıra söylüyorum laleli yazacak mesela lale yi biliyoruz diyorum sonuna ne gelecek li nerede vardı Ali a yi kaldırınca li kalacak ekleyin lalenin sonuna gibi örnekler veriyordum .hayır ezberleye ezberleye kendi nasıl okuyacak bilemiyorum kelimeler çoğalacak 100 tane kelime olucak n sesine geçince nasıl ezberleyecekler .hangi birinin resmini asalim.

Çevrimdışı nursima

• Uzman Üye
  • 2.011
  • 3.094
  • 2. Sınıf Öğretmeni
  • 2.011
  • 3.094
  • 2. Sınıf Öğretmeni
# 21 Eki 2017 22:33:25
Sınıf öğretmenini mi özel eğitime yönlendirdiler? :( Çok yazık
Bizde de durum aynı,11 öğretmen,destek eğitimine verdiler.

Çevrimdışı 04NİHAL

• Tecrübeli Üye
  • 86
  • 138
  • 86
  • 138
# 21 Eki 2017 22:36:07
Acillllllll
İyi Akşamlar Yazı Fontlarını Bilgisayarıma Nasıl Yükleyebilirim?

Çevrimdışı el_se

• Bilge Üye
  • 3.102
  • 29.326
  • 3.102
  • 29.326
# 21 Eki 2017 22:37:50
Acillllllll
İyi Akşamlar Yazı Fontlarını Bilgisayarıma Nasıl Yükleyebilirim?
İndirdiğiniz fonta çift tıklayınca yükle diye yazı çıkıyor hocam. Tıkladıktan sonra otomatik yüklüyor yazı stillerinin içine. Sitede mevcut yazı stilleri

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK