Sofra Duası

Çevrimdışı mizansel

• Bilge Meclis Üyesi
  • 5.673
  • 18.969
  • Okul Müdürü
  • 5.673
  • 18.969
  • Okul Müdürü
# 01 Mar 2009 20:01:27
BU DA BİZ YETİŞKİNLERİN SEVİYESİNDE SOFRA DUASI

Elhamdülillah, Elhamdülillah, Elhamdülillahillezi et âmene vesekane vece alene minel müslimin. Ve rahmetullahi vebere katühû aleyna ve ala cemili müslimin. Nigmeti celilullah, bereketi halilullah, sefaat ya resulullah.

Allah'im bize vermis oldugun bu çesitli nimetler için sana sonsuz hamdü senalar olsun. Nimetini daim, vatanimizi kaim, nesillerimizi alim eyle Yarabbi. Bu ziyafeti hazirlayanlarin vücutlarina sihhat, geçmislerine rahmet ve riziklarina bereket'i ihsan eyle Yarabbi.

Allahim bu nimetleri ekenlere biçenlere, hazirlayip önümüze getirenlere ömür bereketi iman selameti ver. Astir tastir bu sofra sahiplerine Mekke'yi Mükerreme'ye ve Medine'yi Münevvere'ye ulastir ve Arafat'ta vakfelerde dualarda bulustur. Ya Rabb soframiz artsin eksilmesin, tassin dökülmesin, bu sofra sahipleri darlik ve yokluk görmesin, yiyenler iyilik ve sifa bulsun tüm kaza ve belalardan korunsun.

Bize verdigin nimetler için sana yeterince Sükredemedigimiz için bize dert verip derman aratma, kitlik verip, açlikla, bu asil milletimizi ve biz aciz kullarini terbiye eyleme Yarabbi.

Ahirette kevser sarabindan içmek, sirat köprüsünden geçmek, cennet ve cemealini görmek nasip eyle Yarabbi. Yarabbel-alemin, avuçlarini açmis ve amin diyen bu kullarinin dualarini kabul et ve günahlarini affet.

Allahümme et aynnamil tagaymil cenneh. Ve eskinnamil serabil kevser. Ve eskinnafil ceravil resulik. Ve ekrumna biruyyeti cemalike ya ekramel ekramine veya erham errahimin. Vel hamdüllilahi rabil alemin.

El Fâtiha.

Çevrimdışı ADANALIYIK

• Uzman Üye
  • 1.027
  • 396
  • 1.027
  • 396
# 01 Mar 2009 20:09:53
Anasınıfında öğretiyorlar.

Çevrimdışı S.OZKAN

• Bilge Üye
  • 2.699
  • 7.304
  • 2.699
  • 7.304
# 01 Mar 2009 20:39:39
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Yemeğimi yemeden
El açtım Allahım sana
Akıl fikir doğruluk
İy huylar ver bana
Yemezsem büyüyemem
Okuluma gidemem
Çabuk çabuk yiyelim
Yemeğimizi bitirelim
Bizi yaratan Allaha
Herzaman dua edelim...Amin

çok kolay öğrenebilecekleri ve zevkle okuyacakları bir dua öğrencilerinize öğretebilirsiniz.

Sayın SEVDE5 öğretmenim. Çocuklar için akıllarında kalabilecek çok güzel bir dua. Size katılıyorum. Üstelik bu dua ana sınıflarında da söyleniyor.

Çevrimdışı ertugrul43

• Uzman Üye
  • 1.318
  • 2.535
  • 1.318
  • 2.535
# 01 Mar 2009 20:55:19
BU DA BİZ YETİŞKİNLERİN SEVİYESİNDE SOFRA DUASI

Elhamdülillah, Elhamdülillah, Elhamdülillahillezi et âmene vesekane vece alene minel müslimin. Ve rahmetullahi vebere katühû aleyna ve ala cemili müslimin. Nigmeti celilullah, bereketi halilullah, sefaat ya resulullah.

Allah'im bize vermis oldugun bu çesitli nimetler için sana sonsuz hamdü senalar olsun. Nimetini daim, vatanimizi kaim, nesillerimizi alim eyle Yarabbi. Bu ziyafeti hazirlayanlarin vücutlarina sihhat, geçmislerine rahmet ve riziklarina bereket'i ihsan eyle Yarabbi.

Allahim bu nimetleri ekenlere biçenlere, hazirlayip önümüze getirenlere ömür bereketi iman selameti ver. Astir tastir bu sofra sahiplerine Mekke'yi Mükerreme'ye ve Medine'yi Münevvere'ye ulastir ve Arafat'ta vakfelerde dualarda bulustur. Ya Rabb soframiz artsin eksilmesin, tassin dökülmesin, bu sofra sahipleri darlik ve yokluk görmesin, yiyenler iyilik ve sifa bulsun tüm kaza ve belalardan korunsun.

Bize verdigin nimetler için sana yeterince Sükredemedigimiz için bize dert verip derman aratma, kitlik verip, açlikla, bu asil milletimizi ve biz aciz kullarini terbiye eyleme Yarabbi.

Ahirette kevser sarabindan içmek, sirat köprüsünden geçmek, cennet ve cemealini görmek nasip eyle Yarabbi. Yarabbel-alemin, avuçlarini açmis ve amin diyen bu kullarinin dualarini kabul et ve günahlarini affet.

Allahümme et aynnamil tagaymil cenneh. Ve eskinnamil serabil kevser. Ve eskinnafil ceravil resulik. Ve ekrumna biruyyeti cemalike ya ekramel ekramine veya erham errahimin. Vel hamdüllilahi rabil alemin.

El Fâtiha.

Hocam dua çok güzel ama çok da uzun....
o kadar ki yazımı sonu diye ortasına yazdım sonradan düzelttim...

Çevrimdışı aydogmus

• Uzman Üye
  • 1.358
  • 852
  • Müdür Yetkili
  • 1.358
  • 852
  • Müdür Yetkili
# 02 Mar 2009 00:58:46
biz de o duayı şöyle söylüyoruz sevde5 öğretmenim:

YEMEK DUAMIZ

Yemeğimi yemeden
el açtım Allahım sana .
akıl,sağlık ,afiyet
iyi huylar ver bana.
yemezsem büyüyemem,
okuluma gelemem,
güzel güzel yiyelim
okulumuza gelelim.
bizi yaratan Allaha
her zaman dua edelim.
yediğimiz can olsun ,
içtiğimiz kan olsun
hepimize yarasın
afiyet olsun..

Çevrimdışı gezgin52

• Uzman Üye
  • 233
  • 170
  • 233
  • 170
# 02 Mar 2009 01:11:06
sevde5 hocam çok güzel bir dua teşekkürler

Çevrimdışı turgutkuzan

• Uzman Üye
  • 4.439
  • 3.070
  • Öğrenci Velisi
  • 4.439
  • 3.070
  • Öğrenci Velisi
# 02 Mar 2009 09:42:03
Bu güzel konuyu açan forumdaşımdan Rabbim razı olsun.
Yeğenlerime öğrettiğim yemekten önce ve sonra okuduğum iki duayı eklemek istiyorum.

Yemekten önce

Bismillahirrahmanirrahim
Allah'ım (c.c.) sana inandım sana güvendim.
Hamdolsun verdiğin nimetlere
Sağlık ve afiyetle
Ey bağışlaması bol Rabbim,
Beni, ailemi milletimi koru
Yardımını ve rahmetini esirgeme üzerimizden
Bizlere yaşama sevinci ver
Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver
Senin her şeye gücün yeter
Senden başka ilah yoktur.

Yemekten sonra

Elhamdulillah, Elhamdulillah
Bu nimeti veren Allah (c.c)
Peygamberim Resulullah
Her yemekte derim Bismillah
Artsın eksilmesin
Taşsın dökülmesin
Gerisi kesilmesin
Daima afiyetle yensin
Geçmişlerin ruhu için
Sağların selameti için
Allah Rızası için El-Fatiha

Çevrimdışı pattaban

• Bilge Üye
  • 10.778
  • 29.435
  • 3. Sınıf Öğretmeni
  • 10.778
  • 29.435
  • 3. Sınıf Öğretmeni
# 02 Mar 2009 11:47:28
benim hiç aklıma gelmemişti açıkcası...dua gönderen arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür..

Çevrimdışı NMC2781

• Aktif Üye
  • **
  • 221
  • 72
  • 221
  • 72
# 02 Mar 2009 11:55:13
dua cok güzel eyvallah..Allah razı olsun da elmayla armutu karıstırmayalım..Ne alak ya ni..diyanetin sitesine dönmesinde burası...Şimdi millet yanlıs anlamasın dinsiz falan sanmasın da beni...malum toplum artık o konularda hosgörüsüz oldu...bu burayada yansımasın sadece kavram kargasası olmasın diye dedim ben

Çevrimdışı turgutkuzan

• Uzman Üye
  • 4.439
  • 3.070
  • Öğrenci Velisi
  • 4.439
  • 3.070
  • Öğrenci Velisi
# 02 Mar 2009 16:59:11
dua cok güzel eyvallah..Allah razı olsun da elmayla armutu karıstırmayalım..Ne alak ya ni..diyanetin sitesine dönmesinde burası...Şimdi millet yanlıs anlamasın dinsiz falan sanmasın da beni...malum toplum artık o konularda hosgörüsüz oldu...bu burayada yansımasın sadece kavram kargasası olmasın diye dedim ben
Dua, eğitim/öğretimin bir parçası değil midir?
Çocuklarımıza dua etmesini ÖĞRETMEMİZ gerekmiyor mu?
Dua etmeyi ÖĞRETMEK diyanetin TEKELİNDE olan bir konu mudur?

Çevrimdışı UPAZ

• Uzman Üye
  • 557
  • 2.683
  • 1. Sınıf Öğretmeni
  • 557
  • 2.683
  • 1. Sınıf Öğretmeni
# 02 Mar 2009 17:09:09
çok güzel yaaa :)
okul öncesi arkadaşlarım çocuklara öğretiyorlardı..
bence güzel..
saygılar

Çevrimdışı musaku

• Uzman Üye
  • 568
  • 618
  • 568
  • 618
# 02 Mar 2009 17:37:54
ne kadar güzel dualar.hepinize teşekkürler.dua etmek ibadettir.Allah'ım dillerimizi duasız bırakmasın.Dua etmek bile ne büyük nimettir.

Çevrimdışı seyelanka

• Uzman Üye
  • 315
  • 1.044
  • 315
  • 1.044
# 02 Mar 2009 18:22:51
Dua, eğitim/öğretimin bir parçası değil midir?
Çocuklarımıza dua etmesini ÖĞRETMEMİZ gerekmiyor mu?
Dua etmeyi ÖĞRETMEK diyanetin TEKELİNDE olan bir konu mudur?

kesinlikle haklısınız.Bu güzel duaları zamanında benim çocuklarıma öğretenlerden öğretmenlerden  Allah razı olsun.

Çevrimdışı kralkurt

• Uzman Üye
  • 387
  • 230
  • 387
  • 230
# 02 Mar 2009 18:52:09
      Dua sonsuza açılan kapıyı aralamaktır.Dua insan ruhuna huzur serpiştirmektir. Dua görmeyen gönüllere ışık duymayan vicdanlara rahmet parıltıları serpmektir.Dua kuvvetsize kuvvet idraksize idrak sunmaktır ve en önemlisi dua alemlerin sahibine teslim olup acizliğin farkına varmaktır.

Çevrimdışı çaylak41

• Aktif Üye
  • **
  • 95
  • 4
  • 95
  • 4
# 02 Mar 2009 18:56:46
Yemeğimi yemeden
El açtım Allahım sana
Akıl fikir doğruluk
İy huylar ver bana
Yemezsem büyüyemem
Okuluma gidemem
Çabuk çabuk yiyelim
Yemeğimizi bitirelim
Bizi yaratan Allaha
Herzaman dua edelim...Amin

çok kolay öğrenebilecekleri ve zevkle okuyacakları bir dua öğrencilerinize öğretebilirsiniz.

teşekkürler sevde5 öğretmenim çocukların aklında kalacak bir dua bende düşünmüştüm ama ne öğretsem bilmiyordum.. yarın başlıyorum öğretmeye :)

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK