4. 5. Sınıf Zaman Şeridi : Bilgi

Çevrimdışı yardımcı

• Uzman Üye
  • 2.588
  • 6.200
  • 2.588
  • 6.200
12 Haz 2009 20:11:06
İlköğretim 4 ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde kullanılacak zaman şeritleri ile ilgili açıklama:

Yeni Sosyal bilgiler programı, çocuklarda zaman algısının geliştirilmesi konusuna titizlikle önem vermektedir. Klasik yaklaşıma göre çocuklarda kronoloji bilgisi doğrudan tarih şeritleri ile verilmeye çalışılmaktadır. Yeni anlayışa göre ise çocuklar 4. sınıftan itibaren “Yaşamımdan Kesitler” ve “Aile Tarihi Çalışması” etkinliklerinde olduğu gibi, kendisinden, ailesinin tarihinden, nesnelerden hareketle eş zamanlı (senkronik) zaman şeritleri ile kronolojik düşünme becerisini edinecektir.

4. sınıfta öğrencilere “Milat (M)”, “ Milattan önce (M. Ö)”, “Milattan sonra ( M.S)” gibi kavramlar esasen öğretilecektir.
“Çağ” kavramı ve tarih şeridi üzerindeki çağların isimleri ( ilkçağ, ortaçağ, yeniçağ, yakınçağ) 6. sınıfta öğretilecektir.
Eğer 4. ve 5. sınıflarda öğrencilerin yaşadığı yerlerde Hitit, Urartu, Lidya, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine ait kalıntılar ve eserler varsa tarih şeridi üzerinde “Milat (M)”, “ Milattan önce (M. Ö)”, “Milattan sonra ( M.S)” gibi kavramlarla gösterilir.
Günümüzden 1000 yıl önce, günümüzden 2500 yıl önce,” gibi ifadeler kullanılabilir. Benzer şekilde tarih şeridi üzerinde Atatürk önderliğinde yapılan Kurtuluş Savaşı ve inkılâplar tarih şeridi üzerinde gösterilerek işlenmelidir.
Bilindiği gibi, modern anlamda tarihin yukarıdaki şekilde çağlara ayrılması Almanya’da Halle Üniversitesi profesörlerinden Christoph Cellarius’un (1634–1707), 1693 tarihli bir eserine dayanmaktadır. Günümüzde çağdaş ülkeler tek boyutlu klasik tarih şeritlerinin ötesinde ülkeler temelli eş zamanlı tarih şeridi, kişiler temelli eş zamanlı tarih şeridi, yıl temelli eş zamanlı tarih şeritleri kullanmaktadır. Yeni sosyal bilgiler programı 6. ve. 7. sınıflarda bu tür tarih şeritlerinin kullanılmasını da gündeme getirmektedir.

Sosyal Bilgiler Özel İhtisas Komisyonu  - Talim Terbiye K.

Çevrimdışı yardımcı

• Uzman Üye
  • 2.588
  • 6.200
  • 2.588
  • 6.200
# 12 Haz 2009 20:16:25
Yapılması gerekenler

*Milat ( M ) , Milattan önce ( M.Ö ) , Milattan sonra ( M.S ) kavramlarını 4.ve 5. sınıf öğrencilerine öğretmek

*Çağ kavramı asla verilmeyecek*Günümüzden 1000 yıl önce 2500 yılönce gibi milat kavramını pekiştirecek ifadeler kullanılacak.

*Kurtuluş savaşı ve İnkılaplar belirtilecek

*Öğrencinin kendi yaşamı ( doğumu ve süregelen süreç ) ailesinin yaşam tarihi kronolojik bir sistemde verilecek

*Eş zamanlı , kişiler temelli tarih şeritleri ön planda tutulacaktır.

Çevrimdışı baba_can

• Uzman Üye
  • 2.492
  • 4.782
  • 2.492
  • 4.782
# 12 Haz 2009 20:23:07
Teşekkür ederim öğretmenim.Benim sınıftaki şeridi yeni eğitim/öğretim yılında değiştirmem gerekecek...Bilgilendirmeniz için sağolun..

Çevrimdışı isalgut

• Uzman Üye
  • 800
  • 685
  • 4. Sınıf Öğretmeni
  • 800
  • 685
  • 4. Sınıf Öğretmeni
# 12 Haz 2009 21:44:37
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Yapılması gerekenler

*Milat ( M ) , Milattan önce ( M.Ö ) , Milattan sonra ( M.S ) kavramlarını 4.ve 5. sınıf öğrencilerine öğretmek

*Çağ kavramı asla verilmeyecek*Günümüzden 1000 yıl önce 2500 yılönce gibi milat kavramını pekiştirecek ifadeler kullanılacak.

ben zaman şeridi astım sınıfa ve milattan önce sonra kavramlarını gösterdim müfettiş geldi dediki bana çağları niye göstermedin..ben ne diyeyim şimdi :( kim işini  iyi biliyor şimdi ille birşeyler söylemek için söylüyrlar.

Çevrimdışı yardımcı

• Uzman Üye
  • 2.588
  • 6.200
  • 2.588
  • 6.200
# 12 Haz 2009 22:57:48
ben zaman şeridi astım sınıfa ve milattan önce sonra kavramlarını gösterdim müfettiş geldi dediki bana çağları niye göstermedin..ben ne diyeyim şimdi :( kim işini  iyi biliyor şimdi ille birşeyler söylemek için söylüyrlar.
Düşünürün dediği gibi 21.yy tam bir bilgi patlamasının yaşandığı yüzyıldır.Değişen program ve sürekli eksiklerin giderilmesinin takibi araştırma ve incelemeyi zorunlu kılmakta, duraganlaşma olduğu anda biranda bireyi geride bırakabilmektedir.Birçok nokta hala eksik bulunmakla beraber, netleşme oranı gittikçe  artmakta, hala eskiye özlem kisvesi altında yenilenen program istenilen düzeye oturtulmamaktadır.
Şahsım adına bu noktada önceliğim İKY Madde 65'tir bkz:
Yazılı Emirlerin Okunması

Madde 65 — (Değişik: 2.5.2006/26156 RG) Yönetici ve öğretmenler; Resmî Gazete, Tebliğler Dergisi, genelge ve duyurulardan elektronik ortamda yayımlananları Bakanlığın web sayfasından takip eder. Elektronik ortamda yayımlanmayanları ise okur, ilgili yeri imzalar ve uygularlar.

Yukarıdaki emir açıktır.Bizi denetleyenler yeniliklerden mahrum ise veya eski bildiği ile hükmediyorsa bu ancak kısıtlı bir alanı iştigal eder.Gerektiği yerde uygun bir uslupla bilgilendirme görevini de biz üstlenebiliriz.Yeterki duraganlaşmayalım yeterki her noktada hakkı ve hukukumuzu bilelim.

Çevrimdışı yardımcı

• Uzman Üye
  • 2.588
  • 6.200
  • 2.588
  • 6.200
# 12 Haz 2009 23:09:23
Eğitim adına bir nebze ilerleme kaydetmek için egitim sistemindeki en önemli faktör olan denetleme görevinin icrasında süreci iyi yorumlayıp, rehberlik esaslı hizmet eden değerli denetçilerimiz hak ettiği yerdedir.Nazarımızda bu görevi üstlenenler elbette takdire şayan şahsiyetlerdir.Dalga dalga ilim sevdası körpe dimağlara işlensin ve toplu bir hamle ile bu aydınlanma ışığı tüm ülkemizi sarsın tüm gayret ve çabam bu doğrultudadır.

Çevrimdışı kayıpşehir

• Uzman Üye
  • 302
  • 262
  • 302
  • 262
# 09 Tem 2009 11:17:44
Yapılması gerekenler

*Kurtuluş savaşı ve İnkılaplar belirtilecek

*Öğrencinin kendi yaşamı ( doğumu ve süregelen süreç ) ailesinin yaşam tarihi kronolojik bir sistemde verilecek

*Eş zamanlı , kişiler temelli tarih şeritleri ön planda tutulacaktır.

kıymetli bilgilerinizi, değişiklikleri bizlere ulaştırdığınız için sonsuz teşekkürler sayın hocam.

Çevrimdışı yardımcı

• Uzman Üye
  • 2.588
  • 6.200
  • 2.588
  • 6.200
# 04 Eyl 2009 21:51:23
Hazırlık aşamasında olduğumuzdan, tarih şeridiyle ( Zaman ) ilgili bu bilgiyi hatırlatmakta fayda görüyorum.

Çevrimdışı er1960

• Yeni Üye
  • 3
  • 2
  • 3
  • 2
# 04 Eyl 2009 22:35:55
Eğitim konusuna verdiğiniz önem ve meslektaşlarımızı Bilgilendirmeleriniz  için 26 yıllık bir eğitimci olarak teşekkür ederim

Çevrimdışı derinn

• Yeni Üye
  • 1
  • 0
  • 1
  • 0
# 15 Eyl 2009 01:01:13
çağ kavramı verilmeyecek!!!

peki sınıfa gelip de, çağların isimleri burada niye yok diyen çok sayın teftiş kurulu üyelerine  ne demeli???

Çevrimdışı memory1

• Tecrübeli Üye
  • 359
  • 939
  • 359
  • 939
# 18 Eyl 2009 22:32:08
zaman şeridine örnek gönderebilir misiniz

Çevrimdışı damlasu81

• Yeni Üye
  • 5
  • 0
  • 5
  • 0
# 19 Eyl 2009 01:02:46
evet çok iyi olacak ben bu sene ilk kez zaman şeridi hazırlayacağım en azından nasıl hazırlamam ve ne yapmam gerektiğini gösterebilecek bir örnek olursa çok sevinirim.

Çevrimdışı uNNamed

• Uzman Üye
  • 755
  • 1.802
  • 2. Sınıf Öğretmeni
  • 755
  • 1.802
  • 2. Sınıf Öğretmeni
# 22 Eyl 2009 23:39:44
sınıfımdaki zaman şeridimi değiştirmem gerekecek..tesekkürler

Çevrimdışı yardımcı

• Uzman Üye