Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saati Seçimleri....

Çevrimdışı turgay-dilek

• Uzman Üye
  • 989
  • 614
  • Müdür Yardımcısı
  • 989
  • 614
  • Müdür Yardımcısı
16 Eyl 2009 10:59:05
Eğitim kurumlarında yönetici olarak görev yapanların maaş karşılığı girmesi gereken zorunlu ders saatlerinin 1 -5 . sınıflar dışından seçilmesi gerektiğine dair kayseri meb den yayınlanan bir yazı olduğu söyleniyor.
Elinde bu veya buna benzer bir yazı olan arkadaş var mı?

Çevrimdışı turgay-dilek

• Uzman Üye
  • 989
  • 614
  • Müdür Yardımcısı
  • 989
  • 614
  • Müdür Yardımcısı
# 16 Eyl 2009 15:16:38
Buı konu hakkında bilgisi olan bir arkadaş yok mu?

Çevrimdışı okuls

• Uzman Üye
  • 3.264
  • 1.325
  • 3.264
  • 1.325
# 16 Eyl 2009 15:20:19
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Buı konu hakkında bilgisi olan bir arkadaş yok mu?
İlköğretim Okullarında branşı sınıf öğretmeni olan yöneticilerin aylık ve ek ders ücreti karşılığı ders görevlerini ne şekilde yerine getireceklerine dair Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Görüş yazısı yayınladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 14/04./2009 tarih ve 36276 sayılı Kayseri Valiliğine hitaben yazılmış görüş yazılarında, İlköğretim Okullarında branşı sınıf öğretmeni olan yöneticilerin; İlköğretim okullarının 1-5'inci sınıflarında derslerin bir kısmını okutmalarının ders bütünlüğünü bozacağından 1-5 sınıflarda aylık karşılığı veya ek ders ücreti karşılığında ders okutmalarını uygun görmediğini belirti.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın ikinci bölümünde yer alan "Aylık karşılığı ders görevi" başlıklı 5.maddesinde;

"(1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir." hükümleri yer almaktadır.

Ayrıca; Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 2007/19 nolu genelgesinin 2. maddesi 4. paragrafında;

"Buna göre, ders bütünlüğü de dikkate alınarak örgün ve yaygın eğitim kurumları müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saat aylık karşılığı ders görevi verilecek, aylık karşılığı ders görevini dolduran yöneticilere 6 saate kadar da ek ders ücreti karşılığı ders görevi verilebilecektir. Görev yaptıkları kurumların özelliği nedeniyle derse girmeleri mümkün olmayan yöneticiler bu kapsam dışında değerlendirilecektir. Ayrıca, kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda yeterli ders sayısı olmaması gibi nedenlerle aylık karşılığı ders görevini dolduramayan yöneticiler, aylık karşılığı ders görevlerini doldurmaları amacıyla bir başka eğitim kurumunda görevlendirilmeyecektir."

Açıklamalarında bulunulmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 14/04./2009 tarih ve 36276 sayılı Kayseri Valiliğine hitaben yazılmış görüş yazılarında;

"Bu çerçevede söz konusu yöneticilerin aylık karşılığı ders görevlerini; Bu okulların 6-8 sınıflarında ve/veya 1-5'inci sınıfların herhangi bir nedenle boş geçen derslerini okutmak suretiyle yerine getirmeleri, bu anlamda girebilecekleri ders bulunmaması durumunda ise aylık karşılığı ders görevini yerine getirmek üzere öğretmeni olan 1-5 'inci sınıflarda derse girmelerine gerek bulunmadığı değerlendirilmektedir." Açıklamasında bulunmuştur.

Bu açıklamalara göre;

1-İlköğretim Okullarında branşı sınıf öğretmeni olan yöneticilerin aylık ve ek ders ücreti karşılığı ders görevlerini yerine getirmek için İlköğretim Okullarının 6-8 sınıflarında ve/veya 1-5'inci sınıfların herhangi bir nedenle boş geçen derslerini okutabileceklerdir.

2- İlköğretim Okullarında branşı sınıf öğretmeni olan yöneticilerin aylık ve ek ders ücreti karşılığı ders görevlerini yerine getirmek için öğretmeni olan 1-5 'inci sınıflarda derse girmeyeceklerdir.

Not: ilgili görüş yazısı Türk Eğitim Sendikasının İnternet sitesinden alınmıştır.

Çevrimdışı canlife35

• Tecrübeli Üye
  • 243
  • 242
  • 243
  • 242
# 16 Eyl 2009 16:12:50
bu kesinlikle uygulanacak diye birşey söz konusu değil ama dimi. sonuçta bu sadece görüş yazısı.

Çevrimdışı turgay-dilek

• Uzman Üye
  • 989
  • 614
  • Müdür Yardımcısı
  • 989
  • 614
  • Müdür Yardımcısı
# 17 Eyl 2009 10:37:34
Yazı için çok teşekkür ederim.Adıyaman için henüz böyle bir açıklama yapılmadı; Fakat biz yinede bu yazıya uygun davranmaya çalışacağız.

Çevrimdışı okuls

• Uzman Üye
  • 3.264
  • 1.325
  • 3.264
  • 1.325
# 17 Eyl 2009 16:02:46
bu kesinlikle uygulanacak diye birşey söz konusu değil ama dimi. sonuçta bu sadece görüş yazısı.
tabii şuanda kesin bişey yok sadece görüş yazısı ve buna uygun davranmak da bence en mantıklısı...

Çevrimdışı züleyha51

• Aktif Üye
  • **
  • 26
  • 26
  • 26
  • 26
# 20 Eyl 2009 23:16:06
Bizim okulun birinci kademesi birleştirilmiş ama ikinci kademesi olan bir okul. Geçen yıl müdür ve müdür yardımcımız bazı derslerimize giriyorlardı.Müdür bu yıl bizden ders almayacaklarını söyledi. tabiki bizim canımız sıkıldı. özellikle 2.ve 3. sınıfa müzik gibi derslere girdiklerinde bizde 1. sınıflarla ilgileniyorduk. Artık bizim derslere giremeyecekler mi? 

Çevrimdışı turgay-dilek

• Uzman Üye
  • 989
  • 614
  • Müdür Yardımcısı
  • 989
  • 614
  • Müdür Yardımcısı
# 26 Eyl 2009 15:11:46
Bu konuyu toplantıda Milli Eğitim Müdürüne sordum.O da hiç bir yazının yönetmelik ve kanundan üstün olamayacağını belirtti.İl Milli Eğitim Müdürlüğünden ilgili kişiyi de telefon ile arayarak bilgi de aldı.Sonuç olarak 1-8. sınıfa kadar istenilen her sınıftan ders alınabilceğini söyledi.(Branşı Sınıf Öğretmeni olan Yöneticiler için.)

Çevrimdışı Assos28

• Uzman Üye
  • 658
  • 180
  • Okul Müdürü
  • 658
  • 180
  • Okul Müdürü
# 27 Eyl 2009 20:26:56
Sınıf öğretmeni  idareci olup derse giren var mı ki  şahsen ben girmiyorum.  4. ve 5 . sınıf öğretmeni 20 saat derse girecek  10 saat öğretmenler odasında oturacak ben 650 öğrenci tek müdür yardımcısı 6 saat derse gireceğim böyle bişey olamaz. Varsa öyle bir güç gelsin beni derse soksun.Ben 2 senedir girmiyorum girmeyeceğimde vicdanımda rahat. Birde branşı matematik olan bir idareci  ne kadar verimli olabilir. böylemi yükselecek eğitim kalitesi. Eski yönetmelikler daha güzeldi. bunlar herşeyi eline yüzüne bulaştırdı.  Atama yönetmeliği öyle ekdersler öyle ...

Çevrimdışı asliak01

• Yeni Üye
  • 1
  • 0
  • 1
  • 0
# 18 Eki 2009 22:46:39
anaokulu müdürleri ek ders yönetmeliğine göre derse girme zorunluluğu varmı arkadaşlar kimi var diyor kimi bakanlık görüş bildirmiş ders bütünlüğünü bozmama adına yok diyor bu bakanlık görüşünü gören veya ekleyen varmı

Çevrimdışı baba_can

• Uzman Üye
  • 2.492
  • 4.782
  • 2.492
  • 4.782
# 18 Eki 2009 23:12:44
anaokulu müdürleri ek ders yönetmeliğine göre derse girme zorunluluğu varmı arkadaşlar kimi var diyor kimi bakanlık görüş bildirmiş ders bütünlüğünü bozmama adına yok diyor bu bakanlık görüşünü gören veya ekleyen varmı

Resmi yazı aşağıdaki linktedir öğretmenim.Buyrun..

Çevrimdışı DİLEK34

• Uzman Üye
  • 444
  • 485
  • 444
  • 485
# 19 Eki 2009 19:03:18
bugün bizim müdürümüz yeni yönetmelik çıktığını artık müdürlerin derse girmeyeceğini söyledi.öyle bişey var mı?

Çevrimdışı isalgut

• Uzman Üye
  • 800
  • 685
  • 4. Sınıf Öğretmeni
  • 800
  • 685
  • 4. Sınıf Öğretmeni
# 19 Eki 2009 19:39:41
bugün bizim müdürümüz yeni yönetmelik çıktığını artık müdürlerin derse girmeyeceğini söyledi.öyle bişey var mı?
BENDE duydum bu şekilde..

Çevrimdışı van65

• Uzman Üye
  • 243
  • 979
  • 243
  • 979
# 14 Kas 2009 23:14:34
Branşım sınıf öğretmenliği,şimdi müd.yard.yapıyom  ;ama teknoloji ve tasarım derslernede giriyorum.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK