Finlandiya Eğitim Sistemi

Çevrimiçi isikayhan

• Moderatör
  • 12.268
  • 12.515
  • 12.268
  • 12.515
04 Ara 2010 19:20:59
Finlandiya Eğitim Sistemi
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]

videoyu izleyin
inanılır gibi değil :S

Çevrimdışı rabia3360

• Uzman Üye
  • 1.431
  • 2.687
  • 1. Sınıf Öğretmeni
  • 1.431
  • 2.687
  • 1. Sınıf Öğretmeni
# 04 Ara 2010 22:47:54
Ünvde de "Beyaz zambaklar ülkesinde " diye bir kitap okumuştuk Finlandiya ile ilgili...Harika bir kitaptı...Çalışkan insanlar bu Finlandiyalılar...

Çevrimdışı şevket57

• Bilge Üye
  • 2.666
  • 16.109
  • 3. Sınıf Öğretmeni
  • 2.666
  • 16.109
  • 3. Sınıf Öğretmeni
# 04 Ara 2010 22:53:18
Acaba bizim eğitim sistemimizden kaç yıl ilerideler!  ama  nüfusları ve çocuk sayıları  çok az .
kıskanmamak elde değil. En çok müfredata uyulma zorunluluğu olmaması hoşuma gitti.

Çevrimiçi isikayhan

• Moderatör
  • 12.268
  • 12.515
  • 12.268
  • 12.515
# 04 Ara 2010 23:19:43
onların sosyo-ekonomik şartlarına ulaşmak için daha çok fırın ekmek yememiz lazım  :-X

Çevrimdışı 33kalemdar

• Bilge Üye
  • 2.450
  • 5.162
  • 2.450
  • 5.162
# 04 Ara 2010 23:32:24
finlandıya herkesin dilinde geçen gün bir tanıdığımın  okuluna meb müdürü gelmiş.örneklerle anlata anlata bitirememiş

Çevrimdışı gurertu

• Tecrübeli Üye
  • 115
  • 227
  • 3. Sınıf Öğretmeni
  • 115
  • 227
  • 3. Sınıf Öğretmeni
# 04 Ara 2010 23:42:40
 yabancı ülkeden gelince  çocukları bir alt sınıftan başlatıyorlar

Çevrimiçi temmuz

• Uzman Üye
  • 710
  • 9.662
  • 4. Sınıf Öğretmeni
  • 710
  • 9.662
  • 4. Sınıf Öğretmeni
# 04 Ara 2010 23:45:14
Finlandiya Eğitim Sistemi:

7 yaşında başlayan öğretim 16 yaşa kadar 9 yıl boyunca aralıksız devam ediyor.
Okul öğrenci seçemiyor ve öğrenci oturduğu bölgenin dışındaki bir okula yönlendirilemiyor.

Tüm öğretmenlerin yüksek lisans diplomasına sahip olmaları ve uygulamalı eğitim görmüş olmaları şart.
Öğretmenler sınıfta bağımsız ve tam özerkliğe sahip.

Öğrencinin şahsi ve özel ihtiyaçları  sistem tarafından karşılanmak zorunda. Engelli öğrenciler de sisteme dahil edilmiş.
Okullarda her öğrenciye geleceği ile ilgili rehberlik hizmeti sunuluyor.

Sistem, öğrencinin çalışmalarını değerlendirme ve ölçme üzerine kurulmuş. Amaç okulun ve öğrencinin kendisini geliştirmesi.

Ancak, merkezi sınav, okul sıralaması ve sistem incelemesi yok ve gerekliliğine de inanılmıyor.

Toplumda eğitimli olmanın önemi. Eğitimli olma politikası her kademede ve siyasal alanda çok belirgin.

Yetkilendirmede esneklik. Eğitim sisteminde ana kavram, devletin oluşturduğu mevzuat, müfredat, planlama ve yön gösterme ile tayin edilmiş ancak uygulamanın belediyeye bırakılması ilke olarak benimsenmiş. Sınıftaki uygulama ise öğretmenin özerkliğine bırakılmış.

İşbirliği. Tüm aktivitelerde işbirliği öngörülüyor. Sürekli gelişim amacıyla, kişi, kurum, önderler, öğretmen birlikleriyle karşılıklı temas ve aktivite teşvik ediliyor.

Öğrenci odaklı sistem. Sistemde ödev ve öğrenim, öğrencinin aktivitesi ile öğretmen ve diğer öğrencilerle etkileşimi ön planda tutuyor.

(Alıntı).....

Çevrimdışı symantic

• Tecrübeli Üye
  • 161
  • 920
  • 3. Sınıf Öğretmeni
  • 161
  • 920
  • 3. Sınıf Öğretmeni
# 04 Ara 2010 23:48:34
müfrededat dışı eğitim için önce bize gerçekten güvenilmesi gerekiyor..öğretmenin her açıdan doyuma ulaşması gerekiyor... öğretmenin kendi doğrularını değil bilimin doğrularını öğretmeye inanması gerekiyor..ki bunlar bizim ülkemizde yok..başka ülkelerin iyi örnekleri tabiki önemli..ama bizim ülkemiz çok ama çok farklı ...artık kendi şartlarımızı kabullenip ona göre bir sistem ve istikrar lazım...eğitim devamlı olduğunda başarılıdır...finlandiya bu eğitim sistemini acaba kaç yıldır kullanıyor?????

Çevrimiçi isikayhan

• Moderatör
  • 12.268
  • 12.515
  • 12.268
  • 12.515
# 04 Ara 2010 23:55:54
Eğitimde lider Finlandiya’dan Türkiye’nin öğrenecekleri

Rıfat Sarıcaoğlu

İlk ve orta eğitimde son yılların tartışmasız en iyi sistemi, yüksek öğrenimde de hatırı sayılır bir rolü olan Finlandiya’daki sistem. Dünyada son yıllarda fen, sosyal, matematik, sorun çözme alanlardaki yarışmalarda Fin öğrenciler hep 1’inci veya 2’inci sırada yer alıyor. Peki nasıl? Türkiye’nin bu başarı öyküsünden çıkarması gereken ders ne?

Önce Fin eğitim sistemini özetleyeyim: Bu, siyasal ve sosyal eşitlikçi bir sistem. Mecburi eğitim 9 yıl. Ana (1 yıl), ilk ve orta öğretim devlet tarafından karşılanmak zorunda. Buna mukabil devlet anayasa gereği, kişiye öğrenimde geri kaldığı takdirde başarısını artırmak için finansal durumunu gözetmeksizin imkân (bizdeki ücretli özel öğretmen gibi) sunmak zorunda.

İlk ve orta sonrası öğretim dünyaya kıyasla farklı olarak:

a) Mesleki ve genel,

b) akademik olarak ayrılıyor. Akademik öğretim de ikiye ayrılıyor: Akademik ve sanatsal olarak.

Akademik tercihiyle yüksekokula devam eden öğrenci hiçbir şekilde mesleki eğitim almıyor.

Finlandiya’daki eğitim sistemini incelediğimde eğitim politikasındaki anahtar sözcüklerin kalite, verimlilik, eşitlik ve enternasyonallik olduğunu, dünya ile rekabet edebilmek için yetişkin eğitimine çok önem verdiklerini, daha da önemlisi rekabet için eğitimin gerekliliğini vurguladıklarını görüyorum.

Finlandiya’nın eğitimdeki başarısının arka planındaki temel taşlar nedir diye bakıldığında:

Fırsat eşitliği. İkametgâh, cinsiyet, gelir ve kültürel geçmişe bakmaksızın her öğrenciye eşit imkân tanınıyor (okul kitapları ve araçları, beslenme, diş ve sağlık giderleri, ulaşım, yardımcı eğitim dahil).

Kapsamlı eğitim. 7 yaşında başlayan öğretim 16 yaşa kadar 9 yıl boyunca aralıksız devam ediyor. Okul öğrenci seçemiyor ve öğrenci oturduğu bölgenin dışındaki bir okula yönlendirilemiyor.

Yetenekli öğretmen. Tüm öğretmenlerin yüksek lisans diplomasına sahip olmaları ve uygulamalı eğitim görmüş olmaları şart. Bu nedenle Finlandiya’da öğretmen olmak bir ayrıcalık. Öğretmenler sınıfta bağımsız ve tam özerkliğe sahip.

Öğrenci danışmanlığı ve özel öğrenim ihtiyacı. Öğrencinin şahsi ve özel ihtiyaçları olabildiğince sistem tarafından karşılanmak zorunda. Engelli öğrenciler de sisteme dahil edilmiş. Okullarda her öğrenciye geleceği ile ilgili rehberlik hizmeti sunuluyor.

Değerlendirmeye teşvik. Sistem, öğrencinin çalışmalarını değerlendirme ve ölçme üzerine kurulmuş. Amaç okulun ve öğrencinin kendisini geliştirmesi. Ancak, merkezi sınav, okul sıralaması ve sistem incelemesi yok ve gerekliliğine de inanılmıyor.

Toplumda eğitimli olmanın önemi. Eğitimli olma politikası her kademede ve siyasal alanda çok belirgin.

Yetkilendirmede esneklik. Eğitim sisteminde ana kavram, devletin oluşturduğu mevzuat, müfredat, planlama ve yön gösterme ile tayin edilmiş ancak uygulamanın belediyeye bırakılması ilke olarak benimsenmiş. Sınıftaki uygulama ise öğretmenin özerkliğine bırakılmış.

İşbirliği. Tüm aktivitelerde işbirliği öngörülüyor. Sürekli gelişim amacıyla, kişi, kurum, önderler, öğretmen birlikleriyle karşılıklı temas ve aktivite teşvik ediliyor.

Öğrenci odaklı sistem. Sistemde ödev ve öğrenim, öğrencinin aktivitesi ile öğretmen ve diğer öğrencilerle etkileşimi ön planda tutuyor.

Finlandiya’da toplumun refahı eğitim, kültür ve bilgi üzerine kurulmuş. Herkese eşitlik ilkesiyle, tüm bireylerin (çocuk ve yetişkin) gelişimi için, kabiliyet ve yeteneklerine odaklanılması kanunla garantiye alınmış. Ülkemiz yetkililerinin Finlandiya’dan öğrenecekleri çok şeyler olabilir. Finlandiya ile eğitim alanında temas, kanımca son derece önemli ve yerinde. İncelemek ise elzem.

Çevrimdışı umutzorlu

• Bilge Meclis Üyesi
  • 12.558
  • 30.147
  • 12.558
  • 30.147
# 04 Ara 2010 23:58:41
AB'deki ülkelerin eğitim denetim sistemi ,ülkelerin zorunlu hizmet yılları  v.b incelemek isteyenler için

Çevrimiçi temmuz

• Uzman Üye
  • 710
  • 9.662
  • 4. Sınıf Öğretmeni
  • 710
  • 9.662
  • 4. Sınıf Öğretmeni
# 05 Ara 2010 00:00:40
AB'deki ülkelerin eğitim denetim sistemi ,ülkelerin zorunlu hizmet yılları  v.b incelemek isteyenler için

İncelemekte fayda var arkadaşlar, mutlaka işimize yarayacak bilgiler vardır. saygılar

Çevrimiçi isikayhan

• Moderatör
  • 12.268
  • 12.515
  • 12.268
  • 12.515
# 05 Ara 2010 00:08:26
Avrupa'da eğitim ile ilgili bir çok bilgiye şu adreslerden ulaşılabilir:

EURYDICE
Avrupa Eğitim Bilgi Ağı
The information network on education in Europe

Çevrimdışı smncn2009

• B Grubu
  • 1.001
  • 3.698
  • Birleştirilmiş Sınıf
  • 1.001
  • 3.698
  • Birleştirilmiş Sınıf
# 05 Ara 2010 00:15:55
bu sistem ülkemize gelene kadar yıllar geçer. bence biz uygulayabildiğimiz kadarını şimdiden uygulayalım. yeğenim ilkokulu hollanda da okudu. orada altın saat uygulaması vardı. bu uygulamaya göre öğrenci hafta içindeki hem ders hem de ders dışı davranışlarına göre bir etkinliğe yönlendiriliyordu.
örneğin basket seven baskete hak ettiyse katılıyordu. ben bunu kısmen olsa da serbest etkinliklere uyarladım. cuma günü üç saat s. etkinlik dersinde öğrencilerime özel olarak sevdikleri etkinlikleri yaptırıyorum. hafta içi durumu vasat olanlara da biraz sıkıcı etkinlikler yaptırıyorum. işe yarıyor. öğrencilerimin çoğu altın saati kazanmam lazım diye çalışıyor.

Çevrimdışı kirsehir

• Bilge Üye
  • 10.952
  • 12.248
  • Okul Öncesi Öğrt.
  • 10.952
  • 12.248
  • Okul Öncesi Öğrt.
# 05 Ara 2010 00:18:08
Ne tesadüf eşim salı günü finlandiya ya gidecek. geldiğinde inşallah bir şeyler yazarım buraya...

Çevrimdışı kut35ege

• Tecrübeli Üye
  • 63
  • 188
  • 63
  • 188
# 05 Ara 2010 00:20:25
Finlandiya'nın eğitim sistemini bilmem ama bizden ne kadar farklı olduklarını ve bizim nerede kaybettiğimizi anlamak açısından Neva Çiftçioğlu örneği yeterli olacaktır. Finlandiya'da doçentlik ünvanını alan ilk yabancı kendisi. Türkiye'de ciddiye alınmayan nice araştırmacı gibi şansını yurt dışında deneyen ve başarılı olan bu bilim insanımız herşeye rağmen dünya çapında ünlü bir nanobakteri uzmanıdır.

Diyeceğim şu; öyle bir eğitim sistemimiz var ki engelli koşu gibi. Neva Çiftçioğlu gibi bazı azimli insanlar bu zor parkurun sonuna kadar gelebilmeyi başarsalar dahi son engelde takılıp kalıyorlar. Ondan sonra da Finlandiya gibi ülkeler kucak açıyor. Bu kaçıncı örnek bilmiyorum. Akıllanıyor muyuz? Hayır!

Bazıları daha koşunun başında, bazıları ortasında, bazıları da Neva Hoca gibi sonunda engele takılıyor.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK