Egitimhane.com
Ana SayfaForumDosyalarHaberlerOkullarTest ÇözOkul Yardım
Serbest KürsüDernekSitelerKitaplığımızGaleriVideolarAtama Rehberi
Yerel Forumİndir!VideolarİlkokumaAramaİletişimTüm Linkler
 
Egitimhane.Com  |  Genel Konular  |  Öğretmenliğe Dair  |  Konu: Hayalimdeki Öğretmen
.
Sayfa: [1] 2 3
Konu: Hayalimdeki Öğretmen
(Okunma Sayısı 19491 defa)
erdemc28
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 2002
Hayalimdeki Öğretmen...
28 Ağu 2007 14:20:57


  Bir velinin  hayalindeki öğretmen.Beraber okuyalım...

 "Öğretmen, doğumdan ölüme kadar, bütün birhayatı şekillendiren üstün bir varlıktır. Milletin geleceği adına ona rehberlik yapıp, ahlak ve karakterini yücelten bu üstün varlığa denk bir başka varlık gösterilemez.
Öğretmenin kişiler üzerindeki etkisi; anne,baba ve toplumun etkisinden kat kat üstündür. Aslında,anneyi de, babayı da hatta toplumu da yoğuran odur.
Onun elinin içine girmediği her hamur tatsız ve tuzsuz sayılır.
O, Allah’ın insanları yükseltip, alçaltmasında kullandığı bir el ve dildir. Evet öğretmenini bulmuş en medeniyetsiz topluluklar bile kısa zamanda gelişir.İyi bir öğretmen sayesinde Makedonya, dünyanın büyük kahramanlarından birine sahip olur. Anadolu iyi öğretmenleri sayesinde büyük medeniyetlere beşik olur.Çağlarla oynayan Fatih, büyük disiplin ve düzen insanı Yavuz ve daha yüzlercesi, böyle az bulunur birer öğretmen elinden çıkmışlardır.
Öğretmenin elinde madenler saflaşır, som altına ve pırıl pırıl gümüşe dönüşür. O esrarlı elde en ham ve değersiz şeyler, emsali olmayan elmaslar
haline gelir. Hiçbir fabrika onun kadar seri ve onun kadar sistematik iş göremez. Karşısına aldığı yüzlerce insana, bir anda bütün duygularını aktarmak ve onların varlıkları içinde ikinci varlık şekline gelmek öğretmenden başka kimseye nasip olmamıştır.
Öğretmen değişik devirlerde değişik görüntülerle ortaya çıkmıştır. Bir gün bir filozof olan öğretmen bir başka gün önder olarak vurmuştur yaşadığı çağa damgasını. Ne var ki herkesin ‘ gerçek ‘ten istifadesi oranında, her öğretmenin görünümü de başka başka olmuştur.
Rönesanstan sonra, herşeyle beraber öğretmende değişti. Artık o, eşya ve hadiselere körü körüne dalan, elindeki küçücük tezgahından, çarşıdaki atölyesine kadar, herşeyiyle gerçeği bulma peşinde koşan, keşif ve buluş tutkunu toy bir aşıktı. Bu dönemde kitleler üzerinde hükmedenler, hiçbir zaman
öğretmen olamadılar.
Evet bu devirde kitleler aşırı telkinlerle aldatılarak, belli yerlere yönlendirildiler fakat hiçbir zaman öğretmen göremediler.
İnsanlığa karşı büyük suçlar işlemiş bu bir avuç ve öğretmen diyemeyeceğimiz insandan sonra, yakın geçmişini kuşkuyla karşılayan ve yeniden sebep ve sonuçları kurcalama gereğini duyan bu dönemin irfan topluluğu, saygı duyduğumuz öğretmenlik mesleğini bize yeniden gösterecek gibidirler. Toplumun yüreğini hoplatacak, onların isteklerini anlayacak, zihinlere aydınlık ve ruhlara doygunluk kazandıracak öğretmenliği işte bu insanlar geri getirecektir.
Brahman, yüce duygularıyla öğrencilerinin gönlünde sonsuzlaşan bir öğretmendir. Buda, nirvanaya giden çetin yolda temiz duygularıyla örnek bir
öğretmendi. Konfüçyüs, ahlakın, Hürmüz, sonsuzluk sırrının işaretçisi birer öğretmendirler.
Kendi öğretmenlerimizi bulup, yeniden yapılanma sürecine geçecek olan bizim insanımızın derlenip toparlanması oldukça şaşırtıcı olacağa benzer.
Elverir ki günümüz öğretmeni öğrencilerinin iç dünyalarını keşfedici bir ruha sahip olsun. Dün ile bugünü kendinde toplayabilsin. Nizamülmülk ile
Alparslan’ı yanyana görsün, Fatih ile Akşemseddin’i,Zenbilli ile Yavuz’u birbirinden ayırmasın. Gazali’nin aydın şemasında Pascal’ı unutmasın. Mevlana’nın büyüklüğünü kavrasın, ama laboratuara uğrayıp Pastör’ü
selamlamayı da ihmal etmesin. Sözün özü, kafa ve ruh bütünlüğünü kendisine önder edinsin.
Neslini yüceltme sancısı çeken öğretmene binler selam…"

 Yorum sizin...
ayşegülaslanlı
Bilge Üye
*****
Mesaj Sayısı: 2561
(4. Sınıf Öğretmeni)
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
28 Ağu 2007 14:44:41


Evet öğretmenlik kutsal bir meslek yazıdaki gibi....çocukların hayata bakış açılarını güzelleştirip büyütürsek sanıyorum büyüdükçe ne yapmaya çalıştığımızı daha iyi anlayıp kendilerine daha iyi yollar çizecekler
şöyle de düşünmek lazım yaptığımız minicik bir hareket minicik bir söz onları kocaman etkileyebilir
satave
Aktif Üye
**
Mesaj Sayısı: 49
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
05 Eyl 2007 22:32:45


şöyle bir şey söylemek istiyorum. çocukların dünyasına girelim diye biz galiba gerççek hayattan kopuyor muyuz. çünkü bu ara birşey aldım mı adamlar ters bakıyor.
Selenay 1
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 309
(1. Sınıf Öğretmeni)
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
09 Eyl 2007 00:53:39


Evet zor bir meslek bizimkisi. İstedeğim öğretmen olabilmek için tekrar çoçukluk yıllarıma dönüp, şimdiki duygu ve düşüncelerimle yeniden okuyup, öğretmen olmak isterdim. O zaman daha iyi olurdum diye düşünüyorum.
innap
Üye
*
Mesaj Sayısı: 12
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
09 Eyl 2007 01:18:18


Selenay, istediğin öğretmeni olabilmen için seni engelleyen neki
hasretim11
Üye
*
Mesaj Sayısı: 33
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
09 Eyl 2007 14:50:28


öğretmenlik dışardan göründüğü kadar kolay bi meslek değil. kolay mı o küçücük yürekleri bilgiyle sevgiyle yoğurmak,o yüreklerin şekillenmesinde, ülkemize yararlı birer fert olmasında büyük rolü oynamak.
ama inanır mısınız bazen korkuyorum ya öğrencilerimin yolunu aydınlattığımı düşünürken karatıyorsam diye.
alpercan
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 551
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
09 Eyl 2007 15:03:11


öğretmenlik zor bir meslek olduğu kadar çok önemli bir meslek..
sinha
Çalışkan Üye
***
Mesaj Sayısı: 134
(4. Sınıf Öğretmeni)
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
09 Eyl 2007 15:09:36


"Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum" yanlış hatırlamıyorsam Hz. Ali'ye ait bir söz ancak işimiz sadece öğretim değil aynı zaman da eğitim. Çoğu öğretmen arkadaşımın görevlerinin ne kadar kutsal ve değerli olduğunu bildiğine ve işini hakkıyla yaptığına inanıyorum.herkese kolay gelsin Allah yardımcımız olsun...
nuray20
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 297
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
16 Kas 2009 22:30:44


öğretmenlik kutsal bir meslek.bir ülkenin geleceğine yön veren de öğretmenlik.özen gerektiren ve sabırla yapılması şart olan meslek.hataya yer yok bence itinayla çocuklara ışık tutmayı bilmemiz gerekir.inşallah her zaman tercih edilen öğretmenlerden oluruz.
erzincan024
Üye
*
Mesaj Sayısı: 8
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
18 Kas 2009 01:25:53


  Öğretmenlik
  Aşk    Gerektirir..yaşadığımız Dünyaya Baktığımda Beni En Mutlu Eden  ,içimi Titreten,sabrı Öğreten,tertemiz Duyguların Olduğu,saf,seninle Kendini Bulmaya Çalışan Yavrular....bana Kendimi İyi Hissettiriyorlar...eğitim Bir Süreçtir.hemen Göremesekte Onlarda İz Bırakacağız.biz Fedakar Bir Meslek Grubuyuz.
alperen46
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 400
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
02 Ara 2009 23:46:34


takım  ruhu içinde çalışan,    kendini yenileyen  ve  çevresine örnek olacak  aydın kişi..........
kralkurt
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 386
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
02 Ara 2009 23:56:18


Öğretmenlik özveridir vermektir hemde hiçbir karşılık beklemeden.Öğretmen geçmişin derslerini geleceğe kılavuz edendir.
Betşe
Üyeliği İptal Edildi

Mesaj Sayısı: 208
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
03 Ara 2009 18:29:29


Öğretmen bir bahçıvandır.Her öğrencinin kendi bahçesinde açmasını sağlar.Ama çiçeğin genetiğiyle oynamadan.
irish
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 1761
(Müdür Yetkili)
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
12 Ara 2009 23:04:30


http://www.kitapturk.com/books/K...ki_%C3%96%C4%9Fretmen.htm
AKSA
Üyeliği İptal Edildi

Mesaj Sayısı: 1568
Ynt: Hayalimdeki Öğretmen...
27 Ara 2009 11:50:25


İdeal öğretmen, yapılandırmacı yaklaşımın gerektirdiği biçimde, öğrenme  öğretme etkinliklerini iyi planlamak; eski “geleneksel” tutumlardan vazgeçip, “öğrenci merkezli” öğretmeye doğru yol almak; düşünen, sorgulayan, araştıran, eleştiren, çok yönlü okuyan bireyler yetiştirebilmek için öğrencileri etkin kılmalıdır. Ürün kadar öğrenme sürecine de önem vermek gerekir. Öğrenme  öğretme ortamlarını iyi düzenleyebilmek, öğrencilerin beş duyu organını etkileyerek ve onlara zengin öğrenmeler yaşatacak ortamları yaratabilmek, bireysel farklılıkları göz önüne alıp, bilgi teknolojilerini düzenle ve etkili bir biçimde kullanabilmek de ideal öğretmenin özellikleri arasında yer almalıdır.
Aslında herkesin “ideal öğretmeni” farklı olabilir. Ve hatta bu idealin sınırı yoktur. Fakat genel doğrular ve araştırmalar çerçevesinde düşünüldüğünde, ideal öğretmen için bazı özellikler sıralanabilir. Bu özellikler, olması istenen ve olduğunda bizi verimli  etkili bir eğitime kavuşturacak öğretmenlerin özellikleridir.

Sayfa: [1] 2 3
.  

Benzer Konular:

Egitimhane.Com  |  Genel Konular  |  Öğretmenliğe Dair  |  Konu: Hayalimdeki Öğretmen


MySQL KullanıyorPHP KullanıyorPowered by SMF 1.1.19 |SMF © 2006-2011, Simple Machines LLCXHTML 1.0 Uyumlu!CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.09 Saniyede 17 Sorgu ile Oluşturuldu
 

Egitimhane.Com ©2006-2023 rss