MEB, Okul Profili Projesini Açıkladı

MEB, ‘Okul Profili Değerlendirme’ projesini MEB Şura Salonu’nda düzenlenen toplantıyla açıkladı. 

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Biz okullar bir köşede bir şey yapsın istemiyoruz, milli hedefler doğrultusunda bir şeyler yapmayı istiyoruz. Okul müdürleri, il-ilçe müdürleri ve öğretmenlerimizle bunu hep beraber yapıyoruz. Bizim bakanlık olarak bunun için bir iklim, atmosfer yaratmaya yönelik bir yaklaşımımız var” dedi.

ÖĞRETMENLER MERKEZDE

Hürriyet'te yer alan habere göre; Doğru müdahaleyi yapabilmek için öncelikle veriye dayalı sorunu görebilmek ve teşhisi doğru koyabilmek adına MEB sistemle bütünleşecek ‘İyileştirme Ekipleri’ oluşturacak. Bu kapsamda, okullar, İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Bakanlık bünyesindeki ‘İyileştirme Ekipleri’ sorumlu oldukları okullarda veriye dayalı eylem planları hazırlayarak hızlı ve etkili çözümler sunacak. Öğretmenler de yeni eğitim programları, sertifika ve yan alan yetkinlikleri ile sürecin merkezinde olacak. 

AYLIK VE YILLIK EYLEM PLANLARI

Okulların yol haritasını oluşturacak olan ‘Okul Gelişim Planları’ öğretmen ve okul yöneticileriyle birlikte hazırlanacak. Her okulun kendi ihtiyaçları ve kendi yapısı kapsamında oluşturduğu planlar bir yazılım üzerinde görülebilecek, okulun ihtiyaçları doğrultusunda iyileştirilmesinde öğretmen ve okul yöneticinin kararı esas alınacak. Haftalık, aylık ve yıllık eylem planları oluşturulacak. Uygulamalar izlenecek, değerlendirilecek ve desteklenecek.

EŞİTLİK DEĞİL ADALET ÖN PLANDA

Okul gelişim planları sayesinde, okulun ihtiyacından zamanında ve detaylı bir şekilde haberdar olunup ihtiyacı görme ve ihtiyacı giderme süreci hız kazanmış olacak. Var olan veya oluşabilecek sorunlar öngörülerek, yerinde ve hemen çözüm üretilecek. Okul gelişim planlarıyla okulun hangi alanda desteklenmesi gerektiği ortaya çıktığında Bakanlık imkân ve kaynakları her okula ihtiyacı oranında adil olarak dağıtılacak. Şartları elverişsiz olan okullara pozitif ayrımcılık yapılarak, imkânı görece daha iyi olan okulların gelişimi de ihtiyaçları doğrultusunda desteklenerek ve iyileşme sürdürülebilir kılınacak.

Okul profili değerlendirme çalışmasına ilişkin sunuma ulaşmak için tıklayınız.

13 Mart 2019 19:51 Okunma: 4110
Yorumlar:
bilgilibilge
16 Mart 2019 01:27
0     0
Her ne kadar her yeni gelende ümit aransada Eldeki malzeme ile hem öğretmen hem de öğrenci açısından sonu olmayan bir boşluk gibi.kendi ilkokul zamanımda hep kötü bi kesim vardı seneler sonra bu biter diyordum herkes en azından bi ilkokul seviyesi olacaktır ama anlaşıldı ki okumakla da olmuyor hala o kötü dediğim kesim mevcut..zaman cok değişti öğrencileri bi odaya tıkıp zille başla zilla bitir koca bi bina.artık binalar bile geride kaldı desem.çağın istediği şey bu değil.yani cok daha farklı şeyler düşünülmeli bundan eminim.bilmem ne kadar haklıyım
dürüst
15 Mart 2019 00:03
0     0
boş işler. bu da olmadı. sorunlar ve kaybedilen gençlikle başka yüzyıla. çıkabilirsek tabi. en azından dünya vatandaşı oluruz.en alttakilerden. milliyetsiz, şahsiyetsiz bize uygun olmayan değerlerle kalkınmayı beklemek hayal ötesi. Allah çocuklarımızın yardımcısı olsun.
sevmelek
14 Mart 2019 10:59
1     1
İKS vardı , ne oldu o?
prometheMO
14 Mart 2019 09:29
2     2
php_korsan ve BİRLEŞTİR-ME rumuzlu öğretmenlerime yanlışlıkla eksi verdim.Yazdılarına katılıyorum.Affola...
php_korsan
14 Mart 2019 08:03
7     3
stem,etwinning...neremiz milli kaldı.
BİRLEŞTİR-ME
14 Mart 2019 06:26
7     2
Sayın bakanım,
Size göre "eğitim denilen şey milli olmamalı, evrensel olmalı" idi.
Ne oldu da şimdi "milli hedefler" ortaya koyduk?

Karar verilmeli:
-Milli mi olunmalı , evrensel mi?
-"Bu millet"mi denilmeli, Türk Milleti mi?
volkansurmeli
13 Mart 2019 23:01
9     0

Önce bir şeffaf yönetimle başlayalım,hakkı haklıya teslim edelim
mdeveci
13 Mart 2019 20:54
19     2
Liyakata dayalı okul müdürü seçemedikten sonra. Hangi vizyon hedefini gerçekleştirebiliriz...
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023