Konu: Norm Kadro Fazlası Öğretmen Atamaları  (Okunma sayısı 1075148 defa)

umutzorlu

 • Bilge Meclis Üyesi
 • *****
 • İleti: 12.568
 • Tesekkur 29964
  • Çevrimdışı
 • 17 Ağu 2012 06:03:14
Norm kadro fazlası öğretmenler ile ilgili bazı konular benzer içerikleri nedeniyle kilitlenerek bu konuya yönlendirilmiştir .

Bilindiği gibi norm fazlası öğretmenler için yapılacak işlemler atama ve yer değiştirme yönetmeliği madde 41 de belirtilmiştir.

Son yapılan değişiklik ile norm kadro fazlası öğretmen atamaları zamana bağlı kalmaksızın yapılabilir.

Yönetmeliğe eklenen ek madde ;

Norm fazlası öğretmen bulunması durumunda öğretmen görevlendirmesi

EK MADDE 1 –  Herhangi bir branşta norm kadro fazlası bulunan illerde fazla bulunan branşta ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılamaz, vekil öğretmen çalıştırılamaz.(3)
..........
Atama ve yer değiştirme yönetmeliği madde 41 ; ihtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmesi

İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri

MADDE 41 – (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni  eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanırlar.

(2) Bu şekilde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi hâlinde bu durumdaki öğretmenler tercihleri de dikkate alınmak suretiyle öncelikle il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atanırlar. Bunlardan il içinde alanlarında ihtiyaç bulunmayanlar, bulundukları ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın tercihleri doğrultusunda yer değiştirme döneminde il dışına atamaları yapılabilir. Bunlardan zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunanlar, alanlarında ihtiyaç bulunan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanırlar.

(3) Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar.

(4) Genel hayatı etkileyen deprem, sel, yangın ve benzeri doğal afetler nedeniyle olağanüstü durumların oluştuğu yerlerdeki eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı öncelikle bu madde kapsamında bulunan ihtiyaç fazlası öğretmenlerle karşılanır. İhtiyacın bu şekilde karşılanamaması durumunda valiliklerce gerekli önlemler alınır.

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın (...)(1) en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir.

[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]

umutzorlu

 • Bilge Meclis Üyesi
 • *****
 • İleti: 12.568
 • Tesekkur 29964
  • Çevrimdışı
 • # 17 Ağu 2012 06:06:32
Sayın Ahmet Kandemir'in Norm kadro fazlası öğretmenler hakkında yapılacak işlemler yazısı;
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]


[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]

AES'in sitesinde yayınlanan ;Norm Fazlalığı Konusunda Sık Sorulan Sorulara Yanıtlar.;

SORU: Eş durumu atamalarında ya da norm fazlası olarak re’sen yer değiştirmelerde mesafe olayı var mı ?( 90km gibi)

Yanıt: 90 km vb tüm veriler aslında şehir efsanesidir. Bu konudaki işleyiş: Milli Eğitim Müdürlükleri öğretmenin özrünü dikkate alarak mümkün olduğunca yakına atama yapmaya çalışır ama bu yakınlık bazen 200 km yi bile bulabilmektedir.

 

SORU: 2012 de ilk atama yoluyla öğretmen olarak atandım. Ama norm fazlası oldum okulumda il içi ve il dışı atamalara başvuru yaptırılmadım. Durumum ne olacak?

Yanıt: Stajyerliğiniz kalkmadığı için tercihte bulunamadınız. Bundan sonra eylül ayında yapılacak norm güncellemelerinden sonra tercihlerinizde dikkate alınarak yeriniz değiştirilecek, tercihte bulunmaz iseniz RE’SEN yeriniz değişecek.

SORU: Sayın hocam ben eş özründen geçen yıl A ilçesine atandım. Şimdi yine eş durumuna başvuracağım fakat evim B ilçesinde eşimin işyeri C ilçesinde ben neye göre tercih yapacağım?

Yanıt: Öğretmenlerden eşi; b) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A ve 4/B maddesi kapsamında çalışanlar, eşlerinin görev yaptığı yere, yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir. Bu madde gereğince eşinizin görev yaptığı yeri tercih edebileceksiniz.

SORU: Aday öğretmen norm fazlası yapılabilir mi?

Yanıt: Bu konu ile ilgili tek net bilgi norm kadro yönetmeliğinin 20. maddesidir. Bu maddede bazı istisnalar getirilmiş olmakla birlikte, aday öğretmenler bu istisnai gruplar içinde gösterilmemiştir. Bu sebeple norm fazlası olarak aday öğretmenlerinde yeri değiştirilebilir.

SORU: Ben özür durumu ile geldim geldikten sonra daha 1 ay geçmesine rağmen norm fazlası ilan edildim. Şimdi de çevre ilçelere gönderilme tehdidi ile karşı karşıyayım ne yapmalıyım?


Yanıt: Özür grubu veya başka bir atama türü ile gelmenize bakılmaksızın norm fazlası konumda olup kadronuz çok farklı ilçelere verilebilir.14/09/2011 de yayınlanan KHK dan önce eş durumu ataması ile gelmişseniz dava açarak yasal hakkınızı arayabilirsiniz.Ama bu tarihten sonra yer değiştirdiyseniz yasal açıdan da bir hak talep etmeniz fayda sağlamayabilir.

SORU: Norm fazlası öğretmenlerin il içi tayin yapması istendi aksi halde re'sen atanacak denildi. Tayin isteyip çıkmayan öğretmenler de sonuçta yine norm fazlası olacak onlar da re'sen atanacak yani tayin isteyen ve istemeyenin ne farkı kaldı?

Yanıt: Hocam bundan sonraki norm güncellemelerinden sonra da illerde branşlara göre açık olan kurumlar yayınlanacak. Ve norm fazlalarından bu kurumlardan tercihte bulunmaları istenecek.(Bu kurumların çoğu o ilin kenar ilçelerinin uzak belde ya da köylerinden oluşacak).Tercihte bulunan kötünün iyisi dediğimiz olayı yaşayacaklar. Tercihte bulunmayanlar ise kötünün kötüsü diyebileceğimiz kurumlara RE’SEN atanacaklar. Fark bu sadece.

 

SORU: Geçen sene ağustosta eş özrüyle geldim ilçe emrine atandım, şimdi tayin istemem gerektiğini söylüyorlar... İlçe emrindeki norm fazlası mıdır, mecburen tayin istemek zorunda mıdır?


Yanıt: 2011 yılında eş özrü atamalarında İLÇE EMRİNE atanan öğretmenler atandıkları ilçe sınırları içerisinde bir kuruma verilmeleri gerekirken pek çok ilde özrünün bulunduğu ilçeden farklı ilçelere re sen atandılar.14/09/2011 de yayınlanan KHK, MEB için dayanak teşkil etmekte. Pek çok arkadaşımız bu konu ile ilgili dava açmış durumdadır. Sonuç olarak MEB sizin durumunuzdaki öğretmenleri re’sen atayabilmektedir.


SORU: Eş durumu özrü olan (il emri yok) ve eşiyle birlikte merkezde çalışan bir öğretmen re’sen başka bir ilçeye veya belediye sınırları dışına atanabilir mi?


Yanıt: EVET re’sen atanabilir. Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 41. maddesi buna imkân tanıyor.

 

SORU: Ben de norm fazlasıyım ilde kendi bölümümde açık yok, beni yakın branşlara re’sen görevlendirebilirler mi veya kadromu verebilirler mi?

Yanıt: Başka branşlara görevlendirme yapılacağını sanmıyorum ama kadronuz tercihleriniz alınarak ve sonrasında re’sen e varan bir süreçle boş bir kadroya verilecektir.

 

SORU: Okulda aynı branştan 4 öğretmen var ve hepsi 16 saat derse giriyor, yani maaş karşılıklarını dolduruyorlar. Bunlardan en düşük hizmet puanlı olan norm fazlası denilip re’sen atanabilir mi?

Yanıt: Re’sen atama hemen yapılmayacak. Öncelikle branşınızda açık olan tüm kurumlar sizlere duyurulacak ondan sonra sizlerden tercih yapmanız istenecek. Tercih yapıp atanırsanız sorun kalmıyor tercih yapmaz ve ya tercihlerinize atanamaz iseniz bu durumda RE’ SEN atamalar yapılacak

SORU: Ben branş (fen) öğretmeniyim. Okulumuzda iki fenciyiz ben kıdemli ve yüksek puanlıyım. Norm 1e düştüğünde birimiz gidecek. İkimiz de gitmek istiyorsak ya da ikimizde gitmek istemiyorsak nasıl olacak?

Yanıt: Hocam bu ne yazık ki sizin tercihinize bırakılmış bir şey değil. Eğer bir kişi norm fazlası olacaksa kimin puanı düşükse o norm fazlası olur ve o gider.

SORU: Norm fazlası olarak 2012 yılı başında re’sen kadrom başka bir okula verildi ama il içi ve il dışı atamalarında tercihte bulunamadım neden?

Yanıt: Tercihte bulunabilmeniz için o il sınırları içinde 15 Eylül itibari ile 3 yılı doldurmanız gereklidir. Bu şartı yerine getirmediyseniz tercihte bulunamazsınız.

SORU: Hizmet puanı eşit iki öğretmenden hangisinin norm kadro dışında kalacağını belirlemek için; Mebbis kayıtlarına göre; göreve başlama tarihine mi bakılır? Yoksa öğretmenliğe esas hizmet süresine mi bakılır?

Yanıt: Öğretmenlikteki hizmet süresine bakılır.

SORU: Acaba norm fazlası öğretmenler için tercih listesi 40 bin öğretmen atamasından öncemi sonra mı yapılacak?

Yanıt: EVET. İlk atamalar tamamlanacak. İl içi ve il dışı atamalar tamamlanacak. Özür grubu atamaları tamamlanacak. Emekli olmak isteyenlerin işlemleri tamamlanacak. Eylül ayında norm güncellemesi yapılacak Ve ondan sonra norm fazlası öğretmenlerin bir kadro ile ilişkilendirilme süreci başlayacak.

SORU: Tamam en son re’sen atamalar olacak ama atanacak bir yer olmayacak gibi duruyor. Mersin’de 900 norm fazlası var. Re’sen bile olsa yer yok ki. Nasıl olacak sizce?

Yanıt: Aslında şuan pek dillendirilmeyen bir konu var. İl dışı atamalar. Evet, atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 41. maddesi il dışına re’sen atamaya imkân veriyor. Sanırım başka bir çözüm bulamazlarsa bu maddeyi uygulayacaklar.

SORU: Hocam, ilçemizdeki 2 okuldan biri ilkokul, diğeri ortaokul oldu. Ortaokuldan bize gelen öğretmenlerle 2 norm fazlası oluştu. Ortaokuldan gelen öğretmenler mi norm fazlası olacak yoksa puana mı bakılacak?

Yanıt: Ortaokuldan gelenler norm fazlası olur diye bir kural yok. Kurala göre tüm öğretmenler hizmet puanına göre sıralanacak ve düşük hizmet puanına sahip olanlar norm fazlası olacak.

SORU: Okulumdan norm fazlası olacak öğretmenler var. Ben kendi isteğimle norm fazlası olabilir miyim?


Yanıt: Hayır kendi isteğinizle norm fazlası olamazsınız.

 

SORU: Norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirme süreci nasıl ve ne zaman yapılacak?


Yanıt: Norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirme süreci;


1-Tüm atamalar sonlandırılacak ( il içi, il dışı, özür grubu ve il atamalar )

2-Emekli olacakların iş ve işlemleri tamamlanacak

3-Eylül ayında norm güncellemeleri yapılacak

4-Branşlara göre norm fazlası olan öğretmenler belirlenecek

5-Branşlara göre il bazında açık olan kurumlar norm fazlası öğretmenlere duyurulacak.

6-Norm fazlası öğretmenlerden tercih yapmaları istenecek.

7-Tercihlerine atanamayan ve ya hiç tercih yapmayanlar il içinde RE’SEN yer değiştirilecek.

8-Fazlalıklar il içinde çözümlenemez ise il dışına re sen atamalar yapılabilecek (yeni bir çözüm bulunamaz ise atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 41. maddesi buna imkân tanımakta )


Murat GÜLER

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkan Danışmanı

AES Manisa İl Temsilcisi

umutzorlu

 • Bilge Meclis Üyesi
 • *****
 • İleti: 12.568
 • Tesekkur 29964
  • Çevrimdışı
 • # 17 Ağu 2012 06:12:08
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]

Malatya Mem Norm kadro fazlası öğretmen atama duyurusu ;

OKANYAĞIZ

 • Tecrübeli Üye
 • ****
 • İleti: 69
 • Tesekkur 144
  • Çevrimdışı
 • # 17 Ağu 2012 08:54:28
arkadaşlar ben haziran ayına göre norm fazlasıydım ancak şimdi okula çok öğrenci kaydı oldu ve okulda hatta ihtiyaç oldu benim kafama takılan ben böyle bir durumda tercih yapar mıyım yani  normlar güncellenene kadar atama isterlerse ben norm fazlası mı görünürüm

ılsaılsa

 • Tecrübeli Üye
 • ****
 • İleti: 828
 • Tesekkur 1092
  • Çevrimdışı
 • # 17 Ağu 2012 09:11:59
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
arkadaşlar ben haziran ayına göre norm fazlasıydım ancak şimdi okula çok öğrenci kaydı oldu ve okulda hatta ihtiyaç oldu benim kafama takılan ben böyle bir durumda tercih yapar mıyım yani  normlar güncellenene kadar atama isterlerse ben norm fazlası mı görünürüm
öğretmenim sizin okula 1.sınıf kaydı alınıyorsa ilkokul olarak kalacaksınız.Ya da ikili eğitim ve öğretim vereceğiniz için sınıf sayınızda sıkıntı olmayacak.Bu sebeple norm fazlası olmayabilirsiniz.

OKANYAĞIZ

 • Tecrübeli Üye
 • ****
 • İleti: 69
 • Tesekkur 144
  • Çevrimdışı
 • # 17 Ağu 2012 09:39:16
hocam cevabınız için teşekkürler hayır müdür bey %100 1 sınıf açacağım dedi zaten büyük ihtimal ikili eğitim oluyormuşuz sınıf zorunlu açılacak ancak benim kafama takılan eski yani haziran normuna göremi hareket ederler yoksa güncellerler mi

A.BELCE

 • Tecrübeli Üye
 • ****
 • İleti: 438
 • Tesekkur 255
  • Çevrimdışı
 • # 17 Ağu 2012 09:40:16
Normlar her yıl eylül ayında güncellenir öğretmenim

umutzorlu

 • Bilge Meclis Üyesi
 • *****
 • İleti: 12.568
 • Tesekkur 29964
  • Çevrimdışı
 • # 18 Ağu 2012 00:10:43
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Malatya mem norm fazlası öğretmen atama erteleme yazısı

omer40

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 92
 • Tesekkur 40
  • Çevrimdışı
 • # 18 Ağu 2012 00:18:39
Bu yazı önemli arkadaslar... Birinci sınıflara kayıtlar cok olabilir o yüzden norm fazlası olanlar norm icinde kalabilirler..

humeyra7

 • Bilge Üye
 • *****
 • 2. Sınıf Öğretmeni
 • İleti: 2.462
 • Tesekkur 4117
  • Çevrimdışı
 • # 18 Ağu 2012 22:59:15
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Bu yazı önemli arkadaslar... Birinci sınıflara kayıtlar cok olabilir o yüzden norm fazlası olanlar norm icinde kalabilirler..
bizim öyle bir şansımız da yok.1.sınıf yok ortaokul olduk:(

morduman

 • Uzman Üye
 • *****
 • 2. Sınıf Öğretmeni
 • İleti: 2.062
 • Tesekkur 1947
  • Çevrimdışı
 • # 18 Ağu 2012 23:49:53
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Bu yazı önemli arkadaslar... Birinci sınıflara kayıtlar cok olabilir o yüzden norm fazlası olanlar norm icinde kalabilirler..

okulumda 1 sınıf kaydı yok. hatta bir an sevindik imam hatip ortaokuluna pek talep olamadığı için ama bu sefer de imam hatip lisesi yapacağız dediler. hatta onaya gitti öneri

hamber

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 385
 • Tesekkur 147
  • Çevrimdışı
 • # 26 Ağu 2012 15:17:27
antalya milli eğitim resen atamış . isteyen puanı tutorsa gidiyor istemeyen ya da puandan dolayı tutmayan puan üstünlüğüne göre atamışlar aynı durumda diğer illerin de yapacağı sözyleniyor.

alper bocut

 • Tecrübeli Üye
 • ****
 • 3. Sınıf Öğretmeni
 • İleti: 933
 • Tesekkur 2544
  • Çevrimdışı
 • # 26 Ağu 2012 15:31:29
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Bu yazı önemli arkadaslar... Birinci sınıflara kayıtlar cok olabilir o yüzden norm fazlası olanlar norm icinde kalabilirler..
Yok arkadaşım.Kimse küçük çocuğunu göndermiyor, rapor alıyor.Kayıtlar yine eskisi gibi olacak.Hem biz ortaokul olduk.Ne olursa olsun işimiz zor.

alper bocut

 • Tecrübeli Üye
 • ****
 • 3. Sınıf Öğretmeni
 • İleti: 933
 • Tesekkur 2544
  • Çevrimdışı
 • # 26 Ağu 2012 15:35:15
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Sayın Ahmet Kandemir'in Norm kadro fazlası öğretmenler hakkında yapılacak işlemler yazısı;
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]


[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]

AES'in sitesinde yayınlanan ;Norm Fazlalığı Konusunda Sık Sorulan Sorulara Yanıtlar.;

SORU: Eş durumu atamalarında ya da norm fazlası olarak re’sen yer değiştirmelerde mesafe olayı var mı ?( 90km gibi)

Yanıt: 90 km vb tüm veriler aslında şehir efsanesidir. Bu konudaki işleyiş: Milli Eğitim Müdürlükleri öğretmenin özrünü dikkate alarak mümkün olduğunca yakına atama yapmaya çalışır ama bu yakınlık bazen 200 km yi bile bulabilmektedir.

 

SORU: 2012 de ilk atama yoluyla öğretmen olarak atandım. Ama norm fazlası oldum okulumda il içi ve il dışı atamalara başvuru yaptırılmadım. Durumum ne olacak?

Yanıt: Stajyerliğiniz kalkmadığı için tercihte bulunamadınız. Bundan sonra eylül ayında yapılacak norm güncellemelerinden sonra tercihlerinizde dikkate alınarak yeriniz değiştirilecek, tercihte bulunmaz iseniz RE’SEN yeriniz değişecek.

SORU: Sayın hocam ben eş özründen geçen yıl A ilçesine atandım. Şimdi yine eş durumuna başvuracağım fakat evim B ilçesinde eşimin işyeri C ilçesinde ben neye göre tercih yapacağım?

Yanıt: Öğretmenlerden eşi; b) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A ve 4/B maddesi kapsamında çalışanlar, eşlerinin görev yaptığı yere, yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir. Bu madde gereğince eşinizin görev yaptığı yeri tercih edebileceksiniz.

SORU: Aday öğretmen norm fazlası yapılabilir mi?

Yanıt: Bu konu ile ilgili tek net bilgi norm kadro yönetmeliğinin 20. maddesidir. Bu maddede bazı istisnalar getirilmiş olmakla birlikte, aday öğretmenler bu istisnai gruplar içinde gösterilmemiştir. Bu sebeple norm fazlası olarak aday öğretmenlerinde yeri değiştirilebilir.

SORU: Ben özür durumu ile geldim geldikten sonra daha 1 ay geçmesine rağmen norm fazlası ilan edildim. Şimdi de çevre ilçelere gönderilme tehdidi ile karşı karşıyayım ne yapmalıyım?


Yanıt: Özür grubu veya başka bir atama türü ile gelmenize bakılmaksızın norm fazlası konumda olup kadronuz çok farklı ilçelere verilebilir.14/09/2011 de yayınlanan KHK dan önce eş durumu ataması ile gelmişseniz dava açarak yasal hakkınızı arayabilirsiniz.Ama bu tarihten sonra yer değiştirdiyseniz yasal açıdan da bir hak talep etmeniz fayda sağlamayabilir.

SORU: Norm fazlası öğretmenlerin il içi tayin yapması istendi aksi halde re'sen atanacak denildi. Tayin isteyip çıkmayan öğretmenler de sonuçta yine norm fazlası olacak onlar da re'sen atanacak yani tayin isteyen ve istemeyenin ne farkı kaldı?

Yanıt: Hocam bundan sonraki norm güncellemelerinden sonra da illerde branşlara göre açık olan kurumlar yayınlanacak. Ve norm fazlalarından bu kurumlardan tercihte bulunmaları istenecek.(Bu kurumların çoğu o ilin kenar ilçelerinin uzak belde ya da köylerinden oluşacak).Tercihte bulunan kötünün iyisi dediğimiz olayı yaşayacaklar. Tercihte bulunmayanlar ise kötünün kötüsü diyebileceğimiz kurumlara RE’SEN atanacaklar. Fark bu sadece.

 

SORU: Geçen sene ağustosta eş özrüyle geldim ilçe emrine atandım, şimdi tayin istemem gerektiğini söylüyorlar... İlçe emrindeki norm fazlası mıdır, mecburen tayin istemek zorunda mıdır?


Yanıt: 2011 yılında eş özrü atamalarında İLÇE EMRİNE atanan öğretmenler atandıkları ilçe sınırları içerisinde bir kuruma verilmeleri gerekirken pek çok ilde özrünün bulunduğu ilçeden farklı ilçelere re sen atandılar.14/09/2011 de yayınlanan KHK, MEB için dayanak teşkil etmekte. Pek çok arkadaşımız bu konu ile ilgili dava açmış durumdadır. Sonuç olarak MEB sizin durumunuzdaki öğretmenleri re’sen atayabilmektedir.


SORU: Eş durumu özrü olan (il emri yok) ve eşiyle birlikte merkezde çalışan bir öğretmen re’sen başka bir ilçeye veya belediye sınırları dışına atanabilir mi?


Yanıt: EVET re’sen atanabilir. Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 41. maddesi buna imkân tanıyor.

 

SORU: Ben de norm fazlasıyım ilde kendi bölümümde açık yok, beni yakın branşlara re’sen görevlendirebilirler mi veya kadromu verebilirler mi?

Yanıt: Başka branşlara görevlendirme yapılacağını sanmıyorum ama kadronuz tercihleriniz alınarak ve sonrasında re’sen e varan bir süreçle boş bir kadroya verilecektir.

 

SORU: Okulda aynı branştan 4 öğretmen var ve hepsi 16 saat derse giriyor, yani maaş karşılıklarını dolduruyorlar. Bunlardan en düşük hizmet puanlı olan norm fazlası denilip re’sen atanabilir mi?

Yanıt: Re’sen atama hemen yapılmayacak. Öncelikle branşınızda açık olan tüm kurumlar sizlere duyurulacak ondan sonra sizlerden tercih yapmanız istenecek. Tercih yapıp atanırsanız sorun kalmıyor tercih yapmaz ve ya tercihlerinize atanamaz iseniz bu durumda RE’ SEN atamalar yapılacak

SORU: Ben branş (fen) öğretmeniyim. Okulumuzda iki fenciyiz ben kıdemli ve yüksek puanlıyım. Norm 1e düştüğünde birimiz gidecek. İkimiz de gitmek istiyorsak ya da ikimizde gitmek istemiyorsak nasıl olacak?

Yanıt: Hocam bu ne yazık ki sizin tercihinize bırakılmış bir şey değil. Eğer bir kişi norm fazlası olacaksa kimin puanı düşükse o norm fazlası olur ve o gider.

SORU: Norm fazlası olarak 2012 yılı başında re’sen kadrom başka bir okula verildi ama il içi ve il dışı atamalarında tercihte bulunamadım neden?

Yanıt: Tercihte bulunabilmeniz için o il sınırları içinde 15 Eylül itibari ile 3 yılı doldurmanız gereklidir. Bu şartı yerine getirmediyseniz tercihte bulunamazsınız.

SORU: Hizmet puanı eşit iki öğretmenden hangisinin norm kadro dışında kalacağını belirlemek için; Mebbis kayıtlarına göre; göreve başlama tarihine mi bakılır? Yoksa öğretmenliğe esas hizmet süresine mi bakılır?

Yanıt: Öğretmenlikteki hizmet süresine bakılır.

SORU: Acaba norm fazlası öğretmenler için tercih listesi 40 bin öğretmen atamasından öncemi sonra mı yapılacak?

Yanıt: EVET. İlk atamalar tamamlanacak. İl içi ve il dışı atamalar tamamlanacak. Özür grubu atamaları tamamlanacak. Emekli olmak isteyenlerin işlemleri tamamlanacak. Eylül ayında norm güncellemesi yapılacak Ve ondan sonra norm fazlası öğretmenlerin bir kadro ile ilişkilendirilme süreci başlayacak.

SORU: Tamam en son re’sen atamalar olacak ama atanacak bir yer olmayacak gibi duruyor. Mersin’de 900 norm fazlası var. Re’sen bile olsa yer yok ki. Nasıl olacak sizce?

Yanıt: Aslında şuan pek dillendirilmeyen bir konu var. İl dışı atamalar. Evet, atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 41. maddesi il dışına re’sen atamaya imkân veriyor. Sanırım başka bir çözüm bulamazlarsa bu maddeyi uygulayacaklar.

SORU: Hocam, ilçemizdeki 2 okuldan biri ilkokul, diğeri ortaokul oldu. Ortaokuldan bize gelen öğretmenlerle 2 norm fazlası oluştu. Ortaokuldan gelen öğretmenler mi norm fazlası olacak yoksa puana mı bakılacak?

Yanıt: Ortaokuldan gelenler norm fazlası olur diye bir kural yok. Kurala göre tüm öğretmenler hizmet puanına göre sıralanacak ve düşük hizmet puanına sahip olanlar norm fazlası olacak.

SORU: Okulumdan norm fazlası olacak öğretmenler var. Ben kendi isteğimle norm fazlası olabilir miyim?


Yanıt: Hayır kendi isteğinizle norm fazlası olamazsınız.

 

SORU: Norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirme süreci nasıl ve ne zaman yapılacak?


Yanıt: Norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirme süreci;


1-Tüm atamalar sonlandırılacak ( il içi, il dışı, özür grubu ve il atamalar )

2-Emekli olacakların iş ve işlemleri tamamlanacak

3-Eylül ayında norm güncellemeleri yapılacak

4-Branşlara göre norm fazlası olan öğretmenler belirlenecek

5-Branşlara göre il bazında açık olan kurumlar norm fazlası öğretmenlere duyurulacak.

6-Norm fazlası öğretmenlerden tercih yapmaları istenecek.

7-Tercihlerine atanamayan ve ya hiç tercih yapmayanlar il içinde RE’SEN yer değiştirilecek.

8-Fazlalıklar il içinde çözümlenemez ise il dışına re sen atamalar yapılabilecek (yeni bir çözüm bulunamaz ise atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 41. maddesi buna imkân tanımakta )


Murat GÜLER

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkan Danışmanı

AES Manisa İl Temsilcisi
İyi de ne il merkezinde ne ilçelerde ne de köylerde öğretmen açığı yok ki.En azından benim çalıştığım ilde durum bu.

canansinem

 • Tecrübeli Üye
 • ****
 • 4. Sınıf Öğretmeni
 • İleti: 150
 • Tesekkur 463
  • Çevrimdışı
 • # 26 Ağu 2012 19:29:02
ben de şaşırdım kaldım. ben bu yıl geldiğim okulda 1. sınıfları okuttum. 4+4+4 sistemine göre okulda benim gibi 3 arkadaşım norma düştü. Ancak okulumuzda ilkokul oldu. Müdür beyle konuşmamda hocam tekli öğretime geçmek istiyoruz onun için sınıf açmamız imkansız diyor.Bu kadar sınıf öğretmeni açıkta kalmışken tekli öğretime geçeceğim diye bizi gönderebilirler mi acaba?...

 

Egitimhane.Com ©2006-2023 rss