Öğretmene Şiddete Karşı Ortak Eylem Çağrısı

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmenlere yönelik yaşanan şiddet olaylarına ilişkin tüm sendikalara çağrıda bulundu.

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklama;

''Bilindiği gibi öğretmenlere yönelik şiddet haberi son olarak İzmir Ödemiş’ten geldi. Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürülmüştü.

Öğretmenlere yönelik şiddet yıllardan beri sendikamızın üzerinde hassasiyetle durduğu konulardan birisidir. Eylemlerle, basın açıklamalarıyla bu yaşanan saldırılara her zaman tepki gösteren sendikamız; psikolojik danışmanlık hizmetlerinin, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliğinin, okullarda güvenlik önlemlerinin alınmamasının, öğretmenlerin itibarlarının ve öğrenciler üzerindeki etkinliğinin azaltılmasının, okul çevresinin denetlenmemesinin, sınıf mevcutlarının fazla olmasının tüm bu şiddete zemin hazırlığına dikkat çekmektedir.

Öğretmenlerin hunharca katledilmesini, darp edilmesini, sözlü ve psikolojik şiddete uğramasını sadece lanetlemenin yetmeyeceğini, Milli Eğitim Bakanlığı'nın konuyla ilgili ivedi tedbirler alması gerektiğini söylemekten adeta dilimizde tüy bitti. Ne yazık ki bugüne kadar değişen bir şey olmadı. Öğretmenlerimiz çok acıdır ki, kendi öğrencileri ya da veliler tarafından her türlü hakarete maruz kalmakta, korkutulmakta, sindirilmekte ve ne yazık ki dün de yaşadığımız üzere cinayete kurban gitmektedir.

Bu minvalde okul müdürü Ayhan Kökmen’in katledilmesini kınayan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, tüm sendikalara 18 Aralık Pazartesi günü ilk derse başlamadan okullarımızda şiddete ve saldırılara karşı ortak açıklama yapma teklifinde bulundu.

Genel Başkan açıklamasında şunları söyledi:

“Tüm sendikalara teklifimizdir.18 Aralık Pazartesi günü ilk derse başlamadan tüm okullarımızda şiddete ve saldırılara karşı ortak açıklama yaparak şiddeti hep birlikte kınayalım.

Ne öğrenci ne öğretmen ne de herhangi bir eğitim çalışanı şiddetle karşı karşıya kalsın. Şiddete HAYIR!”

16 Aralık 2017 21:22 Okunma: 4033
Yorumlar:
lebalev
18 Aralık 2017 21:04
1     0
Bizim bakanlar bürokratlar bir olay olunca öğretmenlerin burnu sürtüldü iyi oldu mantığıyla olaylara yaklaşıyorlar herhalde;zanedersin ki öğretmenlerle bürokratlar hasım
lebalev
18 Aralık 2017 20:46
3     0
Bir doktora şiddet uygulandığında sağlık bakanı ortalığı ayağa kaldırdı hepimiz gördük ama bugün öğretmen öldürülmüş sayın bakanı ara ki bulasın,sen de ortalığı ayağa kaldır
alper bocut
18 Aralık 2017 16:28
1     0
Sehery bu yazdıklarınız hiç inandırıcı değil.Biz bu gün öğle arası gittik bildirimizi okuduk.Milli Eğitim Müdürü Şube Müdürleri müfettişler de oradaydı.Siz ders zamanı gittinizse tabiiki savunmanız alınır.
sehery
18 Aralık 2017 10:30
1     2
hı hı evet ortak eylem.. öğretmene şiddete hayır dedik diye savunmamız istendi unutmadık hani...
nava
17 Aralık 2017 16:14
11     0
Sessiz kimsesiz
Hep uçurumun kenarındayız sen gibi
senin gibiler gibi
giderken gülüşünü de götürdün
hayallerini hedeflerini
gidenler gibi
sırlarını ve bizi
sessiz kimsesiz..
Sadece sen gelmedin ölümün soğukluğu ve
Çaresizliğiyle karşı karşıya
biz de geldik yanında..
Senin gibi biz de baktık boşluğa
Eksilen sol yanımızla
Sessiz kimsesiz..
Soğuk halkın yüreği soğuk sana
bana..
Biz ki evimizde oturup kazanıyoruz hayatımızı
bizim duygularımız ailemiz yok
vursunlar bizi diye bekliyoruz
alın terimiz yok
duygularımız hayallerimiz
ne de öksüz yetim kalacak bir sevenimiz
Sessiz kimsesiz..
Biz hizmet kuluyuz cahilin ve mazlumun
uçurumun kenarında
İttiler mi gideriz, çektiler mi dua ederiz
biz kimiz Ayhan Hocam Biz kimiz
Sessiz kimsesiz..
Toplumun yargısız infazlarında
sadece suçlu olanlar değil miyiz..
İstemem ardımdakiler öğretmen olsun
cahile kul köle olsun
sevdiklerinden uzak
ölümün karanlığına mahkum olsun..
Gülen yüzümüz olmuyor sizler gidince
belki de sıra bizde bir diğerinde
Güle güle Ayhan Hocam güle güle
Sessiz kimsesiz bizi de bekle.
seyfi ünaldı
17 Aralık 2017 15:24
3     1
Çok yerinde bir karar. Çok daha fazlası düşünülebilir ancak son noktada iş gelip sınıfına girdiğimiz miniklerin kabahtinin olmamasına dayanıyor.
Tüm sendikalar el ele kol kola vermeli bu mesajı.
eraegtm
17 Aralık 2017 14:56
5     0
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması ile ilgili bakanlık önünde eylem olmuştu. Okulumuzdan 5 kadrolu ogretmen katıldık. Maalesef 7 sözleşmeli ogretmenden bir tanesi bile gelmedi. Bizleri ilgilendiren bir konuda bizler sessiz oturup başkalarından birseyler yapmasını beklemek hiç akılcı gelmiyor. Bütün sendikalar ve öğretmenler tek ses bu konuda demokratik tepkilerini ortaya koymalı.
php_korsan
17 Aralık 2017 14:10
2     22
Tamam da okulu öğretmeni karıştırmayın kardeşim.ogretmenin zaten işi gücü var.Cumhurbaskanimiza gidin Meclise gidin, Meb bakanına gidin
venharun
17 Aralık 2017 11:38
4     0
Haksız yere yapılan şikayetin (iftiranın) cezası olmalı!
divane
16 Aralık 2017 23:52
24     1
Öğretmenin öğrencisi tarafından pompalı tüfekle vurulması, öğretmenin öğrencinin kulağından çek.esi kadar haber olmadı. Öğretmen kulak çekse bakanlık hemen Çınlama yapardı
aretias28
16 Aralık 2017 22:02
13     3
Keşke gündoğdu yerine Sayin Koncuk milletvekili olsaydı.Kürsüye çıkıp adam gibi konuşurdu.
Deniz_33
16 Aralık 2017 21:30
32     3
Hep diyorum. . "Iyiki Koncuk var!"
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 rss