Öğretmenlere Yeni Angarya: Okul Servis Araçları

TÜRK EĞİTİM-SEN: OKUL SERVİS ARAÇLARININ KONTROLÜ FİRMA GÖREVLİLERİNCE YAPILMALIDIR

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen “Okul Servis Araçlarının Denetimi” konulu yazıda, okul servis aracıyla öğrencilerin erişim ihtiyacının karşılandığı okul yönetimleri tarafından, araçların denetiminin özellikle zorunlu sigorta ve teknik muayene bakımından yapılması, öğrencilerin serviste emniyet kemerlerinin takılı olduğunun öğretmenler tarafından kontrol edildikten sonra okuldan ayrılmalarına izin verilmesi gibi önlemlerin, muhtemel kazalardaki ölüm ve yaralanmaları azaltacağı gibi, bu uygulamayla çocuklarımıza olumlu ve koruyucu davranışların kazandırılmasının mümkün olacağı belirtilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı da valiliklere yazı gönderilerek, İçişleri Bakanlığının yazısı doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması istenmiştir.

Okul servis araçlarının denetiminin sağlanması ve gerekli önlemlerin alınması hususunda hassasiyet gösterilmesi şüphesiz ki gereklidir. İllerde servis araçlarının kontrol edilmesi (emniyet kemeri, kamera kaydı, sürücü belgesi vb.) görevinin nöbetçi öğretmenlere verildiğine dair sendikamıza çok sayıda şikayetler ulaşmıştır. Okul servis araçlarının kontrolü, firma görevlileri ve okul servis kiralama komisyonu tarafından yapılması gerekirken bu görevin nöbetçi öğretmenler tarafından yapılması anlaşılır değildir. Zira nöbetçi öğretmenlerin görevleri arasında  okul servis araçlarını kontrol etme gibi bir görevi bulunmamaktadır.

Türk Eğitim-Sen olarak, nöbetçi öğretmenlere okul servis araçlarını kontrol etmek görevi verilmesine ilişkin işlemlerin sonlandırılması ve Valiliklere talimat gönderilmesi hususunda Milli Eğitim Bakanlığına yazılı başvuruda bulunduk.

16 Şubat 2017 20:01 Okunma: 4676
Yorumlar:
RAMSES1
19 Şubat 2017 22:38
1     0
Bunları ve hatta akıllara daha gelmeyen nice şeyleri öğretmenler yıllardır yapıyor.araclardaki eksikliklerin baş sorumlusu takiple yükümlü kişilerdir.Tutulan tutanaklarda işlem yapamayanlardir.
olcaytoh
19 Şubat 2017 18:54
1     0
Araçtaki host yada hostes ne işe yarar ? ne yapar ? nerelerde kullanılır ?
hayze
17 Şubat 2017 19:02
2     0
Nöbetçi öğretmen tuvaletleri ve lavaboları denetler.Öğretmen elinde bir form içinde öğrencisi olmayan servis araçlarını denetler(Çünkü zamanlama ancak buna yetiyor)
aretias28
17 Şubat 2017 18:33
6     2
Bravo TES..diger sendikalar seni örnek almali.ya da diger sendikalar ögretmen nöbet ücreti gibi servis hizmet ücreti pesine mi düşecek.
ipekyolilyas
17 Şubat 2017 10:13
13     0
Az Kaldı Yakına öğrencilerin Al Bezlerinide Değiştirmeleri İstenir Bizden,yetkili Sendika Eğitim Birsen Nerede?????
cbci
17 Şubat 2017 10:11
9     0
bu konuyla ilgili "nöbetçi öğretmene ceza verilemez" diye danıştay kararı var.
delininbiri
17 Şubat 2017 07:13
32     3
Tebrikler TES. Kafanı kuma gömmeyip gerçek sorunları dile getiren sendikalardan birisin.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 rss