Okulda Hırsızlıkla Suçlanan Öğrencilere Çıplak Arama İddiası

Buca’da 3 kız öğrenci hırsızlıkla suçlandı. Kadın müdür yardımcıları kızlardan iç çamaşırlarına kadar soyunmalarını isteyip üstlerini aradı. Çalındığı söylenen para bulunamazken öğrencilerin üzerinden sadece okul harçlıkları çıktı

TANSU EDİP GÖKBUDAK

İzmir Buca 30 Ağustos Ortaokulu'nda hırsızlıkla suçlanan 3 kız öğrencinin çıplak bir şekilde arandığı iddia edildi. Ortaokul Müdür Yardımcısı Gülay U. ile İlkokul Müdür Yardımcısı Zerrin S'nin üstünü iki kez aradığını söyleyen C.V. (14) ve annesi A.V. Şirinyer Karakolu'na giderek şikayetçi oldu. C.V, "Hayatımda başıma ilk defa böyle bir şey geldi. Dünya başıma yıkıldı sanki. Ömrüm boyunca unutmayacağım utanç dolu bir anı yaşadım" dedi. Okul Müdürü Ergün Dur ise öğrenci velisi A.V. ile C.V'nin iftira attığını söyleyerek, "Biz de velimiz hakkında iftira attığı için suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

100 LİRA ÇALINDI

Olay 15 Mart 2017'de meydana geldi. İddiaya göre U.K. isimli öğrencinin sınıfta 100 lirası çalındı. Bunun üzerine S.K. isimli öğrenci parayı C.V, A.P. ve R.Ş. isimli kız öğrencilerin çaldığını söyleyerek durumu okul idaresine iletti. Olayı duyan okul idaresi ise hırsızlığı ortaya çıkarmak için şok bir yöntemi tercih etti. 3 kız öğrenci sınıflarından ders esnasında apar topar çıkarılarak müdür yardımcısı Gülay U'nun odasına getirildi. Bu sırada odada bulunan müdür yardımcısı Zerrin S. kızlara, "Hırsızlık yapmışsınız" diyerek odanın perdelerini kapatıp kapısını kilitledi. Neye uğradığını şaşıran 3 kız öğrenci, Gülay U. ve Zerrin S'nin "Soyunun" sözüyle şok oldu. Ancak, yapılan aramalara karşın 3 küçük kızın çaldığı iddia edilen 100 lira bulunamadı. Kızların üzerinden sadece okul harçlıkları çıktı.

DONLARINA KADAR ARAYIN

Yaşadığı olayın şokunu üzerinden atamayan öğrencilerden C.V'ye Yeni Asır ulaştı. C.V, "Zerrin S. ve Gülay U. odanın kapısını kilitledi. Odada o esnada rehber öğretmen Seher B. K. de vardı. Rehber öğretmen müdür yardımcılarına 'Üstlerini aramaya hakkınız var. Donlarına kadar arayın' dedi. Bunun üzerine bize iç çamaşırlarımız kalacak şekilde soyunmamızı söylediler. O sırada 'Yapmayın. Ben çalmadım' diye ağlıyordum. Başımdan ayaklarıma kadar bütün vücudumu elleyerek aradılar" dedi. C.V, üzerinde bir şey bulunamayınca odaya kendilerini ihbar eden S.K'nin girdiğini ve "Rehber öğretmenimiz kızların çantasını istiyor" dediğini söyledi. C.V, "Çantamızı zaten kontrol etmişlerdi. Rehber öğretmen kendi odasında tekrar kontrol ettiğinde çakmak bulmuşlar. Çantamda çakmak yoktu. Olayın ardından öğretmen Seher B. K. beni okuldan atacaklarını, artık okula gelmemem gerektiğini söyledi" diye konuştu.

'HERKESİ MEMNUN EDEMEYİZ'

Okul müdürü Ergün Dur, okulda hırsızlık olayı olduğunu ancak çıplak üst arama olmadığını söyleyerek, "Biz de konuyla ilgili olarak aile hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Kız öğrencilerin kıyafetlerinin çıkartılarak arandığı gibi bir durum söz konusu değil. Okulumuz çok büyük bir okul. Herkesi memnun etmek mümkün değil" dedi.

KİMSE KIZIMA DOKUNAMAZ

Anne A.V. benzer birçok olayın okulda yaşandığını iddia ederek, "Çocuğum hırsızlık dahi yapmış olsa kimsenin onun bedenine dokunmaya hakkı yok. Avukatımızla da görüştük. Sorumlulardan davacı ve şikayetçiyiz. Bunun dışında çocuğumun telefonunun el konulup geri verilmemesi akıl alır bir durum değil" diye konuştu.

19 Mart 2017 00:44 Okunma: 2900
Yorumlar:
arzkar
20 Mart 2017 22:41
2     1
her haber doğru değildir...haber velinin verdirttiği ifadeye göre yazılmıştır...iftiradır...idarecilerden birini tanıyorum...asla soyma arama diye bir şey yok
hasanGUCENMEZ2
20 Mart 2017 12:46
1     0
Parası kaybolan her kimse parasına sahip çıksaydı.Çalan kimseyi çaldığını ispat edemiyorsan suç atmanında mantıklı yanı yok.
sebocan
19 Mart 2017 18:14
3     0
İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi yaptığı açıklamada, yaşanan olayla ilgili iddiaların doğruluğunu araştırmak üzere müfettiş görevlendirildiğini belirtti.

Soruşturmanın selameti açısından habere konu olan olaya karıştığı iddia edilen okul müdürü, 2 müdür yardımcısı ve rehber öğretmenin açığa alındığını aktaran Yahşi, öğrencilerin psikolojisi göz önüne alınarak İl Milli Eğitim Şube Müdürü başkanlığında kriz müdahale ekibi oluşturularak öğrencilerin ziyaret edileceğini bildirdi.
sebocan
19 Mart 2017 18:12
3     0
İzmir'in Buca ilçesindeki 30 Ağustos Ortaokulu'nda hırsızlıkla suçlanan 3 kız öğrencinin kıyafetlerinin çıkartılarak çıplak arama yapıldığı iddiası üzerine soruşturma başlatan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürü, 2 müdür yardımcısı ve rehber öğretmeni açığa aldı.
razor065
19 Mart 2017 18:04
0     4
bana sen öğretmen misin diyorsun pm den sana ne olduğum hakkında cevap yazmak istiyorum bakıyorum beni engellemişsin bir öğretmen en azından tartışma üslubunu bilmeli sorduğu soruya verilecek cevabı dinlemeli sınıfta da anlamsız öğrenci soruları karşısında onalrı böyle bloklayabiliyor musunuz, ben hespini dinliyor açıklıyorum mesela geçen bir öğrenci dil nasıl oluştu diye bana soru sordu kalkıp babili mi anlattım? @15DakikaST
razor065
19 Mart 2017 18:01
0     4
11 kişi eksilemiş zile basıp kaçan çocuklar gibi itirazını dinlemek daha iyi olurdu
razor065
19 Mart 2017 17:59
0     5
@15DakikaST sanırım sıkı takipçimsiniz bu analizi yapabildiğinize göre ben şunu düşündüm; misal kız öğrenciler arasında eğer 5 gram öğretmenlik yaptıysanız taa ilkokuldan başlayan asla erkek öğrenciler arasında görmediğim yetişkinlere yakın acaip bir kıskançlık var malum bunlar ergen belki biri birine başka saiklerle iftira attıysa ne olacak o çocuğun malum sosyal medyada reklamını "okulun hırsizi" şeklinde reklamını yapmayacaklar mı? Benim kastım buydu ha şimdi sen okula yakınsın ya da çevre ile ilgili belliki bilgin var ben şunu yapardım eğer çocuklar düzgünse yapacaklarına ihtimal vermiyorsam ki kimse melek değildir çıkar tüm okulun önünde "şu sınıftan şu arkadaşınızın parası kaybolmuş idareye çağırmıştım orada düşürmüş bulduk ve verdim, ama sizde okul çevresinde eminim ki bu şekilde para bulursanız bize getireceğinize eminim aksi hırsızlık olur" diyerek o işi yapanlara sizi görüyorum biliyorum mesajını verirdim eğer ki bu öğrenciler sorunlu ise sürekli tekrar ediyorlarsa bu işi rehber öğretmene soydurmam polis çağırırım ki hayatın oyun olmadığını anlasınlar ve ifade vermelerini hatta nezarette bekletilmelerini sağlarım olay medyaya yansırsada sürecin bizimle ilgisi yok emniyetle görüşün biz sadece durumu emniyete intikal ettirdik derim, şimdi değer mi yani o rehber öğretmenin ve idarecinin daha öncede benzer şeyler yaptığı malum olan bu öğrenciler için başının ağrımasına, bazı insanları değiştiremk için çok geçtir.
onceinsan
19 Mart 2017 15:51
3     1
Kabul edilebilir bir durum değil! Kendi çocuğunuzun böyle bir muameleye maruz kaldığını düşünün eminim çıldırırsınız.
bekhas
19 Mart 2017 14:22
0     0
Link acilmaz ise google dan ANASININ DILINI KOPARAN EVLAT diye aratin çıkar.
bekhas
19 Mart 2017 14:15
2     1
Anne baba çocuğu yanlış yaptiginda arkasinda durmamali, cezasini herkesten once kendi vermeli.Cocuk bilmeli ki suc islediginde anne babasi bile arkasinda durmaz.Tersine ilk cezayi onlar keser.
Anne baba aferin aferin derse asagidaki linkteki hikaye gibi olur.
http://biriz.biz/hikaye/dh90.htm
cbci
19 Mart 2017 13:36
2     0
hakikaten yuhhh diyorum.
15DakikaST
19 Mart 2017 13:02
6     3
@razor065 bazen öğretmen olduğunuzdan şüphe duyuyorum. Haberdeki öğrencileri ima ederek söylemiyorum. Bir okulda çok iyi bildiğiniz bazı öğrenciler diğer öğrencilerin parasını çalıyorsa ve hırsızlık olayı arsızlığa dönmüşse gerekli tedbirleri almak zorundasınız. Bana kimse dokunmasın kim ne yaparsa yapsın mantalitesi ile parası çalınan öğrencilerin hakkını koruyamazsınız. Bıçak kemiğe dayanmasa okul idarecileri rehber öğretmen gözetiminde buna kalkışmazlardı.
razor065
19 Mart 2017 03:13
6     12
ben olsam 100 tl için bırakın insanlara bunu yapmayı kimseyi rencide etmemek adına yerine koyardım ne 100 tl miş kardeşim değer mi çocuklara bunu yaşatmaya
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 rss