Okulda Tepki Çeken Gösteri

İstanbul Bağcılar'da ilkokul çocukları temsili savaştırıldı, şehit edildi, tabutlarının üzerlerine fotoğrafları konuldu!!!

İstanbul Bağcılar’daki Vali Cahit Bayar İlkokulu, Çanakkale savaşı’nın 102. yıldönümü nedeniyle 2. sınıf öğrencilerinin rol aldığı bir temsil hazırladı.

Temsilde 7-8 yaşındaki öğrenciler asker kıyafetleri giyip savaştı. Çocukların bazıları temsili olarak şehit oldu.

"ÇOK SAKINCALI"

Sahneye konulan temsili tabutların üzerlerine de öğrencilerin fotoğrafı yapıştırıldı. Kızlar tabut başında ağladı.

Uzmanlar: “savaş, ölüm gibi kavramlar o yaşta travma yaratır. Biz ailelere ‘Çocuklara oyuncak silah bile almayın’ diyoruz. Öğretmenler buna nasıl izin verdi?”

 

Haberle ilgili açılan forum konusu için TIKLAYINIZ... 

20 Mart 2017 10:42 Okunma: 7055
Yorumlar:
naciekinci
22 Mart 2017 10:34
4     2
Yapmış oldukları çalışmalardan ötürü öğretmen arkadaşlarımızı ve de sevgili öğrencilerimizi en içten dileklerimle kutluyorum.
byrmtuncer
22 Mart 2017 00:13
12     3
Bu gösterinin tamamını izlemeden bir resim üzerinden, bilgi almadan araştırmadan çarpıtılarak haber yapmak habercilik değildir. Bu gösteriyi 300-400 kişi izledi ve herkes çok beğenip takdir etti. Ayrıca bu çocuklar bunların bir canlandırma ve oyun olduklarının farkında olarak 1 ay boyunca hazırlandılar ve hiçbirinin psiklojisi bozulmadı. Ayrıca youtubeye Çanakkale gösterisi yazın bunun gibi bir çok oyun var. Ana sınıfı çocuklarının bile oyunları var. Önemli olan bunu hazırlama öğrenciyi hazırlama süresidir. Keşke baştan sona gösteriyi izleyip bilgi sahibi olarak tarafsız eleştirselerdi.
Meda65
21 Mart 2017 22:39
5     5
Bu topraklar sizce de yeterince kana doymadi mi? ölmeye karşı yaşatmayı, savasa karsi barisi, birbirimizi sevmeyi, bizden olmayani da sevmemiz gerektiğini ogretmemiz daha güzel olmaz mi? insan olmamız bunu gerekirmez mi? Yaradan böyle olmasını buyuruyor mu?
ErginCan
21 Mart 2017 20:37
15     4
Her gün tabletlerde 3-4 saat savaş oyunları oynayan çocukların psikolojisi bozulmuyor da; milli bir etkinlik mi bozuyor yani o yavrularımızın psikolojisini?

Milli kimlik, Türklük ruhu, İslam şuuru kazandırmak için illaki çocuklarımızın on sekiz yaşını doldurması mı gerekli peki?

Peki çocuklarımızı Çanakkale ve daha nice mukaddes şehitliklerimize sokmamalı mıyız? Zira çocuklarımızın o topraklarda soracağı sorulara cevap vermek, ya da görecekleri tarihi görseller onları ürkütür mü?

Çanakkale'yi gezen bir yavrumuzun ayaklarının altındaki toprağın ecdadının kanıyla yıkandığını öğrenmesi ona korku mu verir gurur mu?

Milli şairimiz 'korkma' diye feryat ederken bazı 'nazik' insanlarımızın milli etkinliklerden pedagojik bir kılıfla korkması beni çok üzüyor. Bence korkmayın efendiler! Siz asıl şu televizyon programlarından, internet sitelerinden korkun. Zira bu nesil için, onlardır asıl korkutucu olan.

Ve ATATÜRK der ki: "Türk Çocuğu Atalarını Tanıdıkça Daha Büyük İşler Yapmak İçin Kendinde Kuvvet Bulacaktır."
enesberkay2468
21 Mart 2017 17:02
10     3
Bence çok güzel bir güzel gösteri Şehitlerle ilgili he rşeyi anlatıyor
smileplease03
21 Mart 2017 14:51
10     4
POSTA'nın haberi, kaale bile almamak lazım. Çocuklar öğretmenleri tarafından her bilgiyi öğrenmeli, öğretmenlerimiz bu konuda gereğini yapıyorlar ve yapacaklar. İyi ki de var öğretmenlerimiz...
müderris47
21 Mart 2017 11:17
12     5
Savaş , ölüm ve şehitlik gibi kavramları anlatmalıyız çocuklarımıza. Travma gibi mavralar adına bu hakikatlere bigane kalmamalı evlatlarımız.Çanakkale savaşını, kurtuluş savaşını okumayan, hissetmeyen anlamayan evlatlarımız Allah korusun büyüdüklerinde savaş olma durumunda nasıl müdafaa edecekler bu aziz vatanı. Asıl hamasi davranan bu haberi yapanlar. Öğretmenlerimi tebrik ediyorum
sayin19
21 Mart 2017 10:59
4     5
İtirazların küçük yaştakileri tabuta koymak olduğunu düşünmüyorum.Çünkü biz şehit haberleri ile büyüdük her günümüz şehit haberleri ile başladı-bitti.Sokağından ,köyünden şehit uğurlamayan yoktur küçük büyük.
Kan gölü cağrafya bize ölümün ne demek olduğunu hergün hatırlatıyor. Sokakta rastladığımız "Suriyeli Çocuk" bize ölmek yada Türkiye'ye sığınmak arasındaki tercihi ile,ölümün küçük büyük dinlemediği gerçeği ile hergün karşımızda.
Bilgisayar oyunları ve çizgi filmlerle hergün ölen öldüren karakterlerle iç içe zaman geçiriyor.Belki de hayatın gerçeklerinden uzaklaştırarak en büyük kötülüğü biz yapıyoruz.Ölümün basit olmadığını ,yada çok basit olduğunu anlatamıyoruz.Silahın neden iyi bir şey olmadığını yaşamla ilişkilendiremiyoruz. Can’ın degerini ,canlının önemini kavratamıyoruz.Komşusunda olan savaştan ölümlerden bi haber toz pembe hayatlarla büyütüyoruz.Önündeki engelleri biz alıyoruz,yemeğin sıcaklığını biz kontrol ediyoruz,giyeceğini seciyoruz,ödevini yaparken cümlesini biz kuruyoruz…
Tabuta koymak gercekse ve hergün çevresinde ölümler görüyorsa bunun yaşamın kendisi olduğunu anlaması açısından önemli.Yandaki odada dedesinin ölümünden bir haber çocuklarımız var.Belki de dedesinin cansız bedeni oynadığı oyundaki ,izlediği filmdeki sanallığı ,hızlı giderse kazanın sonucunu,savaşın silahın neden iyi olmadığını anlatacak .O gün yaşanacak birkaç dakika(travma)onun hayatı anlamasına neden olacak.
Cümlenin başına yazdığım asıl itiraz nedeninden uzak bir yere gitsede yazı itirazın neye olduğunuda yazayım.”2. sınıf kız öğrencilerinin başları neden örtülmüştür”dür. Olumsuz etkilenicekleri tabut mu yoksa başörtüleri mi konusundaki belirsizlikte itirazlar bu derece çoğaldığı düşüncesindeyim..
Mustafa Selçuk
21 Mart 2017 10:28
8     4
Hiç bir uzman "savaş, ölüm gibi kavramlar o yaşta travma yaratır." gibi saçma bir cümle kuramaz... gazeteci kafasına göre yazmış... Kavramların travma yaşatması elbette söz konusu değil ancak o yaştaki çocuklara aktarımı ne şekilde olacak onu düşünmeliyiz... Hayatın içinde o yaşta çocuklarımız nelerle karşılaşıyor.. bilgisayar oyunlarından tutunda, tvlerde savaş görüntülerine vs vs.... fanus içinde çocuk yetiştirmiyoruz...
Burhan5
21 Mart 2017 10:24
8     3
vardır bu uzmanların bir çıkarı yoksa bunu demezlerd.i uzmanlar şöyle der böyle der dediler dediler ne değer kaldı ne kıymet kaldı ne saygı kaldı.uzmanlar dediler saygısız,kıymet bilmeyen ,öğretmenini saymayan bir toplum yetişti ve yetiştiriliyor .Ana babalarımız bizleri uzman bilgisi olmadan yetiştirdi ne oldu neyimiz eksikti cevap hiçbir şey.Bazı uzmanlarımızın bazı değerlerimizin içini boşsalttığını düşünüyorum bu benim düşüncem tabi bunu tüm uzmanlara genelleme yapamam bu da ayrı
zeynep-80
21 Mart 2017 09:52
15     8
çanakkalede 15 Yaşında şehit Olanlar çocuk Değil Mi Onların Psikolojisi Yok Muydu.neden Abalıya Vur Yapıyorlar..bence çok İyi Olmmuş Mayamızın Ne Olduğu Belli Olsun.
atasay15
21 Mart 2017 08:53
12     6
Öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi gönülden kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum. Böyle işgüzarca yapılmış haberlerle morallerini bozmasınlar.
sINIFÇI SELİ
20 Mart 2017 23:25
9     4
kötü bir niyet olmadığı ortada. öğretmen arkadaşıma emeğinden dolayı teşekkür ediyorum ben. ses getirmesini istemiş belli ki ama böyle bir ses olacağını kendi de tahmin etmemiştir eminim...ah bu uzmanlar ahh kimler bunlar haberde adları niye yok! keşke haberde öğretmen arkadaşımızın da konuyla ilgili son fikri de yazılsaydı. yaptığına yapacağına bin pişmandır eminim şu anda. onun adına üzüldüm...
asmamha
20 Mart 2017 22:57
2     5
Olmus artik uzmeyelim birbirimizi
gunates
20 Mart 2017 22:49
14     8
Çanakkale Savaşı'nda 12-13-14-15-16..... yaşındaki evlatlarımız savaşıp zafer kazandılar.Öğretmen arkadaşlarıma saygı duyuyorum.18 Mart tarihi değiştirmiştir,bugünün şanına yakışır.....
bulcelik
20 Mart 2017 22:38
6     7
Ağacı yaşken o kadar eğiyoruz ki, kırılıyo. Kimseye gereğinden fazla yük bindirmeyiniz. Özellikle çocuklara.
antalyalicavit
20 Mart 2017 22:36
10     9
Asagida yorumlarda hocalarimizdan birisi ne guzel soylemis. Canakkaleye katilanlar bunlardan cok da buyuk degillerdi. O evlatlarimiz gercegi yasadi, bu evlatlarimiz da onlarin yasamlarini empati yapmislar.
cemcem
20 Mart 2017 21:58
11     1
Şehitlik mertebesi tabi ki tartışmadan ayrı bir mevzu ama şuna inanıyorum eğer söylendiği veya aktarıldığı gibi olsa inanın bunu da garibanlara bırakmazlar.
Gösteriye gelince eminim iyi niyetli bir durumdur ancak o yaş grubuna ne kadar uygun gerçekten iyi irdelenmeliydi
pamiraaa
20 Mart 2017 21:53
8     4
@antalyalicavit öğretmenim biz Çanakkale öğretilmesin demiyoruz.Elbette öğretilsin şehitlerimiz anılsın.
Bizim tepkimiz 7-8 yaş çocuğunun fotoğrafının tabuta koyulması ve kızların tabutun başında ağlatılması.
Çocuk gözüyle çanakkale destanı sadece ölüm anlamına gelir.Çanakkale destanı sadece ölüm müdür?
Japonlar dünyanın en ahlaklı milletidir bence. Japonlar çocuklarına milli değerleri anlatır ancak pedagojiyi göz ardı etmez.
Biz de şehitlikleri gezdirelim,anlatalım.Ama tabut olayı aşağıda bir arkadaşın belirttiği gibi protokol ve veliler düşünülerek yapılmış.
Kesinlikle doğru bulmuyorum.
antalyalicavit
20 Mart 2017 21:15
11     10
Japonlar bu uygulamayi okul oncesi egitimde baslarken biz canakkaleyi ogretmekte niye gec kalalim
antalyalicavit
20 Mart 2017 21:11
17     9
Japonlar, Çocuklarına Hiroşima'yı ve Nagazaki'yi Niçin Gezdirir?

Papatya Yayınlarından "Destanlaşan Çanakkale" kitabının rivayetine göre; bundan 30 yıl kadar önce eğitim sistemini incelemek için Türkiye'ye bir Japon heyeti gelir. Dönemin başbakanını da ziyaret eden heyet ile Türk yetkililer arasında ilginç bir diyalog geçer. Japon heyeti, Türk eğitim sistemi ile ilgili düşüncelerini anlatmaya soğuk bir cümle ile başlar.
İlk cümlelerden biri şu olur:
"Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!"
Türk yetkililerde şok etkisi yapan bu cümleden sonra, karşılıklı soru ve cevaplar devam eder. Heyet, daha sonra kendi eğitim sistemini anlatmaya başlar.
Japon heyeti der ki;
"Biz, eğitime şok testler uygulayarak başlarız. Önce çocukları uçak kadar hızlı giden trenlere bindirir ve çok katlı yollardan geçiririz. En üstün teknolojiyi gösterir, robotlarla çalışan dev fabrikalarımızı gezdiririz. Bu baş döndürücü teknoloji karşısında sarsılan ve şoke olan çocuklarımıza deriz ki:
-İşte gördüğünüz bu hızlı trenleri ve üstün teknolojiyi sizin atalarınız yaptı. Eğer siz daha çok çalışırsanız daha hızlı giden ulaşım araçları yapar, daha üstün teknoloji meydana getirir, daha modern fabrikalar kurarsınız... Sonra çocuklarımızı Hiroşima ve Nagazaki'ye götürüp düşmanın harap ettiği bölgelerimizi gezdirir ve bu defa da deriz ki: Bakın, eğer siz birlik beraberlik içinde çalışmazsanız, işte düşmanlar sizin ülkenizi yakar, yıkar, bu hale getirirler. Ama birlik beraberlik içinde çalışırsanız, güçlü olursunuz, düşmanlarınız size saldırmaya cesaret edemezler. Artık birlik beraberlik içinde çalışmak ve çalışmamak konusunda kararınızı siz verin...
Bu örneklerle çocuklarımız kendilerine gelerek iyi ve çalışan bir Japon genci olma yolunda milli bir şuur ve heyecanla okumalarını sürdürür"
Sonra, Japon heyetine bir soru yöneltilir:
"İyi de bizim Hiroşimamız, Nagazakimiz yok ki?"
Verilen cevap nettir?
"Sizin Çanakkaleniz var!"
Sadece Çanakkale mi? Unutuldu mu, yoksa anlaşılması için örnek yeterli mi görüldü, bilemiyorum. Fakat, liste Sarıkamışlar, Dumlupınarlar, Kocatepeler şeklinde de uzatılabilir.
Belki bu anlatılanları, hamaset, mübalağa veya boş laflar gibi değerlendirenler olabilir. Türkiye'de bundan önce yapılması gereken çok şey var, diyecekler de olabilir. İtiraz edeceklerin kendilerine göre haklı tarafı da olabilir. Ancak unutmayalım ki, milletlerin güç unsurlarının nelerden oluştuğu şöyle sıralanıyor:
-Askeri güç
-Ekonomik güç
-Politik güç
-Coğrafya gücü
-Teknolojik güç
-Nüfus gücü…
Bu unsurların her biri veya toplamı, milletlerin uluslararası alanda güçlü olmasında etkilidir. Peki başka unsurlar var mı?
Var tabi ki. Bir de sayılanların her biri kadar önemli, belki daha da öne çıkabilecek; elle tutulamayan, gözle görülemeyen başka bir güç daha var:
-Milletlerin sahip olduğu milli moral gücü var.
Normal şartlarda ölçülmesi zor olan milli moral gücü, milletlerin kaos ve bunalımlı dönemlerinde ölçülebiliyor. Yani milli moral gücünün mihenk taşı kaos ve bunalımlı dönemlerdir. Eğer, milli moral gücü yeterli değilse, diğer güçler çok da bekleneni veremeyebilir. Herhalde, Japonlar çocuklarının morali altüst olsun diye Hiroşima ve Nagazaki'yi gezdirmiyor. Sanıyorum ki, milli moral güç yüksek olsun diye gezdiriyor.
seyfi ünaldı
20 Mart 2017 20:25
10     7
Her arkadaşım istediği gibi düşünüp istediği yorumu yazabilir ancak son günlerde "Senin öğretmen olduğuna inanamıyorum, sen gerçekten öğretmen misin.." türü yorumlar rahatsız edici noktalara geldi. Onaylamadığınız düşünceye karşı çıkabilirsiniz ancak lütfen kimse kimsenin öğretmenliğini sorgulamasın.
asmamha
20 Mart 2017 20:11
2     7
Hayirlisi buymus
sehery
20 Mart 2017 20:05
10     5
ey eğitimciler savaşı görselleştirirken kullandığınız yaş grubu 7 yaş civarı, açın pedagojik formasyon konularını tekrar edin.. kendi çocuklarınıza vermediğiniz kavramları sırf o bu sizi beğensinn diye başkalarının çocuklarına vermeyin...
ücü
20 Mart 2017 17:49
13     4
Olayı iki boyutlu incelemek gerekli.Böyle temsiller geçmişimizi öğrenmek için yararlı mı? Evet yararlı ve daha iyi kavranmasını sağlar o günleri sadece okumakla değil zihninde canlandırarak iyi özümsemesi saģlanır.İkinci boyut ise yaş grubuna uygun değil daha da basitleştirilebilinirdi. Tabuta fotoğraf yapıştırmak aşırı olmuş.Ama velilerin protokolün milli duyguları kabarmış.Dolayısıyle çocukları düşünen yok.Bu arada eğer Çanakkale zaferi canlandırıldıysa o zamanlarda böyle kıyafetler yoktu.Hadi basın çarpılara bir nebze olsun içiniz rahatlar...
pamiraaa
20 Mart 2017 16:46
21     11
Psikiyatr, psikolog, sosyolog, vs. değiliz, ama ilk bakışta şu fotoğraftaki saçmalığı, korkunçluğu görebiliyoruz.
Nefret tohumları ekerek, ölüm, idam, şehitlik gibi çocukların uzağında olması gereken kavramları her gün kafalarına kazıyarak nereye varacağız?
8-9 yaşındaki daha ölümü, yok olmayı kavramamış çocukların fotoğraflarını tabutların üzerine yapıştırıp diğer öğrecileri tabutun başında ağlatarak öğreteceğiz vatan sevgisini öyle mi?
Eğitim sadece dersten, formülden, kitaptan ibaret değildir.Bir öğretmen olarak bu yaş grubundaki çocukların böyle bir etkinlikte bulunmasını içime sindiremiyorum.
Çanakkale şehitleri elbette layığıyla anılacak.Ancak tabuta öğrenci fotosu koyarak değil!
Lise öğrencileri olsa neyse.
berkcan65
20 Mart 2017 16:33
9     5
okullardahepben muhabbetiyle öne çıkmak isteyen farklı yol izleme sevdalısı olanların sonu budur.otur anlat adam gibi dersini ne gerek var şova iyi olmuş.açığa alınınca bir daha tövbe der.
Lucifer Sam
20 Mart 2017 16:08
8     8
Ya bırakın bu uzmanları. (Egeliler bilir) Çocukken askerler, ilçemizin Yunanlılar'ın elinden kurtuluşunu gösteren temsili gösteri yaparlardı. En büyük zevklerimden biriydi bu gösterileri izlemek, o kadar izledim, hiç de ruh sağlığımın bozulduğunu düşünmüyorum, Şimdiki uzmanlar olsalar bu kadar şiddet unsuru gösteriyi tüm halk karşısında göstermek çok tehlikeli derlerdi. Oyunlar genellikle şu şekildeydi. Yunan askeri gelir, ilçemizdeki esnafları öldürür. Dükkanlarına el koyardı. Bir Türk Kızı'nı kaçırır onu esir ederlerdi. Daha sonra Türk askerleri gelir Yunan askerleriyle çatışır, şehitler verilirdi, sonunda Türk askerinin zaferiyle Türk Kızı ve ilçe kurtarılır, Yunan komutanı esir edilir, Yunan Bayrakları yerine Türk bayrakları asılırdı. (Yanımızdaki teyzeler bu arada oyunu izlerken ağlardı.)
didemt
20 Mart 2017 15:35
16     11
Bu tip gösterileri yıllardan beri yapıyoruz. Bir kaç öğrenci daha duygusal olduğu için diğerlerinden daha fazla etkilenebiliyor. Bu tip gösterilerin hiç bir sakıncası yok bence.
6-7 sene önce ben de yaptımıştım ve gösteri sonunda velilerimizden tebrik yağmıştı.
Biz savaşa uzak bir millet değilizki. Bu çocukların çoğu canlı canlı 15 temmuzu yaşamadı mı? 100 yıl öncemiz savaş, ülkemizin herbir yanında savaş.Tv de gece gündüz izlemiyorlar mı sanki!
Yarınımızın ne olacağı belli değilken, bırakında vatan millet sevdalısı çocuklar yetiştirelim.
deniz7979
20 Mart 2017 15:31
7     6
Yani Çanakkale Zaferi ni anlatmak yaşatmak için de çocukları öldürüp cenaze kaldırmak şart değil heralde...hayat zaten acılarla dolu...çocukların çocukluğunu bari almayın ellerinden...
egitimce
20 Mart 2017 15:17
9     12
Bu uzmanları anlamak is te mi yo rum... her şeye kulp bulmak işleri olsa gerek... Gercekleri görmeden yaşamak o duygularla büyütmek gerekli.. Şimdiki cocuklar ortaokul mezunu olarak doguyor uzman efendi...
KASIM05
20 Mart 2017 15:04
15     5
Gösterinin içeriğini bilmiyorum ve tam olarak bilmediğim konuıda yorum yapmayı uygun bulmuyorum ancak habere göre düşününce şunu belirtmek isterim; eğer saygıdeğer uzmanlar bu tür gösterilerin İlkokul öğrencileri için uygun olmadığını düşünüyorlarsa; "Şehitleri Anma Günü" ilkokul müfredat ve belirili gün haftalardan çıkartılmalıdır.Yoksa şehitten bahsetmeden Şehitlerin nasıl anılacağı izaha muhtaç bir düşüncedir.
halil_41
20 Mart 2017 15:01
18     7
Yorumlara bakıyorum da bazı öğretmenler savaşa, çocukların savaşmalarına ne kadar da meraklı görünüyorlar.

Çocukların eline silah değil kalem yakışıyor.
Onlara şehit olmak değil iyi bir meslek sahibi olarak ülkelerini ileriye taşımak yakışıyor.atakankorkmaz
20 Mart 2017 14:55
12     2
burada kötü bir niyet. Öğdetmenlerimiz iyi niyetli olaya başlamışlar ama biraz fazla olmuş. Yani tabut ve fotoğraf cidden travma oluşturabilir. Bunu da şuradan biliyorum. Oğlum görev yaptığım okulumda okuyordu. Başka bir arkadaşın öğrencisiydi. Yine Çanakkale haftasıydı. Öğretmenimiz bir hafta boyunca Çanakkale ile ilgili bir çizgi filmi her gün çocuklara izletiyormuş. Artık 5. gün oğlum evde öyle bir ağlıyor ki anlatamam Uzatmayayım 2 haftaya yakın etkisinden kurtulamadı. Gece korkmalar durup durup ağlamalar inanın psikolojisi çok bozuldu. Bu durumu öğretmenine söylediğimde kabul etmedi. Kendisinin doğru yaptığını düşündü. Bu olaydan bir yıl öncede oğulumu çanakkaleye götürüp gezdirmiştim. Her şeyi bizimle o da dinlemişti.
Uzmanlar bence doğru söylüyor. Bunun maneviyatsızlık siyasi görüş ile alakası yok. İnanın her çocuk aynı değil. Hatta ben bu olaydan sonra şunu gördümki oğlum tarihine ve değerlerine o kadar yatkın ki İçi parçalandığından psikolojinin kaldırmadığını anladım.
e.ogretmenim
20 Mart 2017 14:51
6     12
Ağaç yaşken eğilir diyorum daha da bir şey demiyorum...
sebocan
20 Mart 2017 14:36
20     14
Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Vatan-millet sevgisi-bilinci verilebilecek en küçük yaştan başlanarak verilmelidir. Oğlumu daha ana sınıfındayken Çanakkale Şehitliklerini rehber eşliğinde gezdirdim. Gezinin sonunda ''Keşke ben de o askerlerin yanında olsaydım da şehit olsaydım.'' dedi. Değerler anlatmakla verilmez, yaşatarak öğretilir.
dvrmbtl
20 Mart 2017 14:16
21     7
Türkiye'de çocuk tacizinden yaklaşık 40 bin dava açıldı.
İşçi çocuk sayısı 900 bin.
31 bin çocuk gelin.
Çocuk cinsel istismarında en ön saflardayız.
Çocuğa şiddette elimize su dökemiyorlar.
Çocukların fırsat eşitliğinde OECD ülkelerinde 34. sıradayız.
12-17 Yaş aralığında 2500 çocuk tutuklu ya da hükümlü durumunda.
Türkiye'de yoksul fertlerin %44 'ü çocuk.

Ülkemizde çocukların hali içler acısıyken vatan konulu bir oyunda temsili olarak şehit olmaları zorumuza gitti öyle mi ?
Bu çocuklar her gün binlerce kez ölüyor kimsenin umrunda değil.Keşke onlar için de bir şeyler yapabilsek...
sayin19
20 Mart 2017 13:56
9     6
Milli birlik ve beraberlik vurgusu toplumları kaynaştırır ve bireyin toplum bağını güçlendirir. Japon eğitim sisteminde Hiroşima ve Nagazaki öğrenci gezileri çok önemli bir yer tutuyor.Küçük yaştan itibaren birlik vurgusu yapılarak hayatı boyunca aklında tutacağı,dersini çalışmadığında, işini doğru yapmadığında.. sorumluluklarını yerine getirmediğinde toplumun zayıflayacağı gerçeğidir.
Bizde eksik olan küçük yaştan itibaren birey- toplum bağını sağlam oluşturamamak.Tarihi olaylar bir daha aynı duruma düşmemek için bireye düşen sorumluluklarını hatırlatır.
Devleti şikayet eden yakın çevre, küçük yaştan itibaren çoçugu devletin karşısına koyarak bütünleşmesine engel oluyor.Devletin kendisi demek annesi babası teyzesi sokağı ,caddesi demek olduğunu bilmiyor devleti ile sıkı bir bağ kuramıyor.Her alanda devleti suçlayan bir tutum ortaya koyuyor.battı balık yan gider,devleti sen mi kurtaracaksın…
O zaman küçük yaştan itibaren milli bilinçle yetiştirmek gerekir.Harakiri yapsın demiyoruz en azından sorumluluğunu yerine getirirken en iyisini yapmaya çalışsın.Bireylerin hatalarını devletine milletine maletmesin.
Gösteri ye gelirsek yapılması yerindedir.Ancak pedagojik yaş grubu uygunluğuna dikkat edilebilirdi.
bir adam
20 Mart 2017 13:19
15     5
bu gösteride bir şey yok. nasıl yok. lisede olsa bir şey yok. ama ilkokul için bence bu gösteri uygun değil. kimse bunlar dramalaştırılmasın demiyor. her şeyin bir zamanı var.
igdirnet
20 Mart 2017 13:14
18     6
Burada yorum yapanlar bir an için öğretmen değil zannettim.Yorumlar mantıklı değil.Öğrenciler küçük yaşta değil de zamanla bazı şeyleri öğrenseler daha iyi olur diye düşünüyorum.Öğrenciler açısından travma olması kaçınılmaz.
turko_
20 Mart 2017 13:11
4     11
Tebrik ediyorum. Bize böyle şehit olacak nesiller lazım(!)
reeemat
20 Mart 2017 12:26
5     13
Şimdiki gençler tornavida tutmasını bilmiyor. Eğitim = Hayat; çocuklar gereken şeyleri öğrensin. Erkek çocuklar kız çocuk gibi yetiştirilmesin.
sanalizasyon
20 Mart 2017 12:11
19     21
hani psikolojisi bozulmasın diye kurban kesilirken izletilmeyen çocuklar var ya
onların hepsi kurban ibadetini para bağışı sanıyor.
aynı onun gibi vatanın nasıl kazanıldığını anlamayan çocuk elindeki toprakları tarla sanır. önce kültürünü sonra toprağını alır.

bir piyes de biz yaptık bugün
erkekler kavga etti şehit olabilmek için
eve psikologlar haklı
ölüm bir çocuğun psikolojisini bozabilir
ama unutulmamalıdır ki şehitlik ayrı ölüm ayrıdır
2/BAKARA-154: Allah yolunda öldürülenlere de ölü demeyin
harunca
20 Mart 2017 11:56
31     9
Peki gösteri de "Türk Milleti" ifadesi yerine "İslam milleti" defalarca kullanılması da vatan memleket sevgisinden mi? Türk süz Çanakkale zaferi mi olurmuş? Kusura bakmayın ama memlekette iktidara kim nasıl yalakalık yaparım konusunda çığır açanlar var. Tek bir Türk kelimesi kullanmadan Çanakkale yi aniyorsan samimiyetsizsin demektir.
abdulca123
20 Mart 2017 11:50
9     26
Bunlar ne uzmanı? Savaş hayatımızın gerçeği. Eline silah alma yarın çocuk kalem mi atacak...
firuzan_le
20 Mart 2017 11:46
11     17
Attığımız her adımı düşünmek zorunda olan öğretmenler olduk medyanın sayesinde. Eminim bu tür bir gösteri çok kez yapılmıştır. ama anlamsız bir şekılde her duruma eleştiri yapmaya başladık. Bende anormal bir durum göremiyorum. Çok bilmiş uzmanlar her okulda görevlendirilsin madem de yol göstersinler...
mangovlar
20 Mart 2017 11:34
11     22
kim bu uzmanlar acaba önüne gelene antibiyotik dayayan hekımler mi?ben yapılan gösteride yanlış bulamadım.Konun uzmanı öğretmenlerimize tesekkurler
UMUT ay
20 Mart 2017 11:24
22     22
Bugünleri nelere borçlu olduklarını öğrensinler... Çanakkale'de savaşıp şehit olanlar onlardan çok çok büyük değildi...
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 rss