Egitimhane.com
Ana Sayfa Forum Dosyalar Haberler Okullar Test Çöz Okul Yardım
Serbest Kürsü Dernek Siteler Kitaplığımız Galeri Videolar Atama Rehberi
Yerel Forum İndir! Videolar İlkokuma Arama İletişim Tüm Linkler
 

Konu: Sgk'dan Tedavi Yolluğu Alanlar  (Okunma sayısı 22728 defa)

balamirkan

  • Uzman Üye
  • *****
  • 3. Sınıf Öğretmeni
  • İleti: 2.220
  • Teşekkür: 5186
    • Çevrimdışı
  • : 07 Şub 2010 15:27:20
Arkadaşlar Sgk Dan Tedavi Yolluğu Alan Var Mı Şu Ana Kadar?
 Ben İlçedeyim. 90 Km İle Uzaklığım Var.
işlemler Nasıl İşlemektedir?
çocuğun Veya Eşimizin İşlemlerini Nasıl Hallediyoruz?
hastaneye Gittikten Sonra Hangi Kağıtlarla Nerelere Başvuru Yapıyorsunuz?
benim okulla ilgili yapmam gereken neler var?
yol Masrafını Neye Göre Hesaplıyorlar Vs. Bu İşlerde Uzman Arkadaşlardan Bilgi Almak İsterim.

rdenizv

  • Üyeliği İptal Edildi
  • İleti: 2.494
  • Teşekkür: 1970
    • Çevrimdışı
  • #1 : 07 Şub 2010 15:35:18
Sistem uzerinden hesaplanacak sanırım, il ilçe dışı hastaneye giderken hastaneden sevk ettirin sistem uzerinden.eşim gitti ancak henuz yolluk   yapılmadı.Onu da sistemden yapacaklardır.Tek bildiğim epey bir kaybımız olacak eskiye oranla.



15 Ocak’tan itibaren tedavi yolluğu ödemelerinde dikkate alınacak olan SUT, 29 Eylül 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış olup, tedavi yolluğunun hesaplanmasına ilişkin ilgili düzenleme 3.1.2.2. maddede; “Gündelikler; il dâhilindeki sevklerde (ilçe-merkez arası) 50, iller arası sevklerde ise 100 gösterge rakamının devlet memurları aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar üzerinden, 7 yaşını doldurmamış çocuklar için ise söz konusu tutarın yarısı üzerinden ödenir.” şeklinde ifade edilmiştir.

İşte 15 Ocak’tan itibaren tedavi yolluğu hesaplamaları bu düzenlemeye göre hesaplanacak olup, bugün itibariyle il içi veya iller arası sevklerde gündelik olarak ortalama 25 TL civarında ücret alacak olan bir memur yeni düzenlemeye göre il içinde ortalama 3 TL, iller arasında ise 6 TL civarında gündelik alacak. Yeni düzenleme ile memur gündelik olarak ortalama il içinde %90, iller arasında ise %80 civarında hak kaybına uğrayacaktır.

Eski ve yeni düzenlemeyi bir örnek üzerinde karşılaştıracak olursak;

(Yol parası olarak 10 TL (gidiş-dönüş) lik ücret ödendiği kabul edilip bir günlük sevk işlemi sonucunda alınacak ücreti hesaplayalım)

ESKİ DÜZENLEME:


Derecesi 1-4 arasında olan memurlar için : 25,00 + 10 = 35,00 TL

Derecesi 5-15 arasında olan memurlar için : 24,00 + 10 = 34,00 TL


YENİ DÜZENLEME :

(Memur Maaş Katsayısı : 0,057314)

İl içindeki sevklerde;

Memurun Kendisi : 0,057314 x 50 + 10 = 12,87 TL

7 Yaşından Küçük Çocuk İçin : (0,057314 x 50):2 + 10 = 11,43 TL


İller arasındaki sevklerde;

Memurun Kendisi : 0,057314 x 100 + 10 = 15,73 TL

7 Yaşından Küçük Çocuk İçin : (0,057314 x 100):2 + 10 = 12,87 TL



Örnekten de görüleceği üzere yeni düzenlemenin eskiye nazaran ciddi oranlarda memurların hak kaybına uğrayacağı açıkça görülmektedir.


Cihat KARAKUŞ
Kamudan Haber Editörü

balamirkan

  • Uzman Üye
  • *****
  • 3. Sınıf Öğretmeni
  • İleti: 2.220
  • Teşekkür: 5186
    • Çevrimdışı
  • #2 : 07 Şub 2010 16:48:12
teşekkür ederim de somut olarak işlem yapan veya sorularıma cevap verecek olan yok mu? yol masrafını anladım. çünkü ben hiç gitmedim. onun için okula ne getirmem lazım. nasıl bir yol izlemem lazım bilmiyorum. buradaki hastaneden ayrıca ile sevk yaptırmam gerekli mi? direk gidebiliyor muyum. nasıl ispatlarım vs.

baynur

  • Üye
  • *
  • İleti: 9
  • Teşekkür: 15
    • Çevrimdışı
  • #3 : 07 Şub 2010 17:01:20
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
teşekkür ederim de somut olarak işlem yapan veya sorularıma cevap verecek olan yok mu? yol masrafını anladım. çünkü ben hiç gitmedim. onun için okula ne getirmem lazım. nasıl bir yol izlemem lazım bilmiyorum. buradaki hastaneden ayrıca ile sevk yaptırmam gerekli mi? direk gidebiliyor muyum. nasıl ispatlarım vs.
İldışında randevum vardı .İldışına sevkleri uzman doktor yapıyormuş.Doktor bir önceki sevk kağıdımdaki randevuma bakarak sekkimi yaptı.Gittiğim hastaneden osevk kagıdım üzerine tekrar ileri tarihe randevum yazıldı tastiklendi. Mesai gününde gitseydim doktordan aldığım sevk kagıdını ekliyerek birdilekçe yazıp okulumdan onay almam gerekiyormuş.Tatilde gittiğim için okula dilekçe vermedim.Ama yolluk için okulun açılmasını bekledim .Yarın öğreneceğim yolluk alabilme konusunu.

balamirkan

  • Uzman Üye
  • *****
  • 3. Sınıf Öğretmeni
  • İleti: 2.220
  • Teşekkür: 5186
    • Çevrimdışı
  • #4 : 25 Şub 2010 13:50:05
Emekli Bir Hastanın Diş İçin Devlet Hastanesi 230 Tl İstemiş. Bu Parayı Geri Ödemesi Var Mı Bilen Var Mı?

balamirkan

  • Uzman Üye
  • *****
  • 3. Sınıf Öğretmeni
  • İleti: 2.220
  • Teşekkür: 5186
    • Çevrimdışı
  • #5 : 27 Şub 2010 20:39:27
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Emekli Bir Hastanın Diş İçin Devlet Hastanesi 230 Tl İstemiş. Bu Parayı Geri Ödemesi Var Mı Bilen Var Mı?

kuzeyli28

  • Yeni Üye
  • İleti: 1
  • Teşekkür: 2
    • Çevrimdışı
  • #6 : 22 Nis 2010 02:03:10
Merhaba;
Ben Samsun'da yaşıyorum. Çocuğum için refakatli olarak Ankara-Hacettepe'ye gidiyorum.
Bir okulda idareciyim .Yollukları ben yapıyordum ve bu yoıl için yaklaşlık 248,00 tl alıyorum. Fakat en son 24 şubatta gittim ve yolluğumu SGK yaptı bana refakatli dahil 108,00 tl verdi. Açıklama istedim. Açıklama da sadece yol ücreti alabileceğim söylendi. Aynı gün hastaneye girip çıktığım için yevmiye alamayacağım söylendi. Bu da refakatli dahil 46,00 lira yapar. (Bu arada Ankara-Samsun gidiş geliş 12 saat sürüyor.) yol yevmiyeye dahil olmazmış. İkinci mesele Ankara_Samsun arası 35,00 tl ama sistem 27,00 olarak görüyormuş. Ankara şehir içi ulaşım dahil olmazmış.
 Ben özel taksi ile gidiyorum. Samsun 19 mayıs Üniv. tıp Fak. doktorumdan sevk kağıdına özel araçla gitmesi uygundur yazdıracağım. o zman taksi tarifesinden ödenir denildi. Bakalım nasıl olacak. (Ankaraya gidiş geliş otopark, yemek vs 250,00 tl masrafım oluyor, ayrıca 4 saat ek dersimde kesiliyor.) Kaşılığın 108,00 tl.
Ayrıca bu olaya dava açıldı. inşallah yardımcı olmuşumdur.

muhammetbas81

  • Yeni Üye
  • İleti: 1
  • Teşekkür: 1
    • Çevrimdışı
  • #7 : 27 Nis 2010 22:29:56
Eşimin kontrolü için istanbul'a gittim.Düzce'de çalışıyorum.devlet hastanesinden gerekli belgelerle sevk yaptırdım.SGK 'ye evrakları verdim. Bu evrakla geçen ay gelseydin yolluğunu alırdın şimdi alamazsın dediler nisan ayında kanun değişmiş. il dışına kontrol bile olsa üniversite hastanesinden sevk edilmeliymiş.

asortik19

  • Bilge Üye
  • *****
  • Müdür Yardımcısı
  • İleti: 4.236
  • Teşekkür: 2288
    • Çevrimdışı
  • #8 : 23 Oca 2011 20:44:09
iyi akşamlar

eşim sözleşmeli sağlık personeli ben kadrolu öğretmen eşime sevk yaptırarak bende refakatçı olarak ile kontrole gittik.

sgk evraklarımı nasıl düzenleyeceğim

sevgi mert omal

  • Tecrübeli Üye
  • ****
  • İleti: 344
  • Teşekkür: 1475
    • Çevrimdışı
  • #9 : 25 Oca 2011 17:53:40
arkadaşlar bildiğim kadarıyla yevmiye olayı kalktı sadece yol parasını veriyorlar. o da otobüs yada araba farketmiyor. geçen yıl kızımın hastalığı sebebiyle 152 gün hiç çıkmadan bulunduğumuz ilin dışında bir ilde hastanede kaldık. sevksiz geldik sonra araştırdık bize sadece yolluk alabileceğimiz yevmiye alamayacağımızı sölediler. şimdi haftada bir gün il dışına çıkıyoruz. bir gün önce acilden sevk yaptırıyorum.(lösemi olduğu için uzmana gerek kalmıyor.) işlem bitince onaylatıp bir örneğini okula bırakıp bir örneğini dilekçe ile sgk ya veriyorum. paranın tc kimlik no ile ziraat bankasına yatacağı söylendi (4. sevki verdim ama hala yatmadı.) kısacası sadece yol ücreti ödeniyo.

irish

  • Uzman Üye
  • *****
  • Müdür Yetkili
  • İleti: 1.761
  • Teşekkür: 1395
    • Çevrimdışı
  • #10 : 25 Oca 2011 17:56:57
İl dışında özel hastanede muayene olmak için nasıl bir süreç işliyor?
İzin mi alıyoruz?

yilmazfb

  • Tecrübeli Üye
  • ****
  • İleti: 403
  • Teşekkür: 52
    • Çevrimdışı
  • #11 : 28 Şub 2011 23:28:53
bende ilkdefa gittim bugun sordum ilçeden ile gittim
aile hekiminesevk ettirdim
sgk görevlisi böyleolmaz aile hekimi kabul degil hastaneden sevk ettireceksin dedi ve 1 ay süresi varmış

ense68

  • Yeni Üye
  • İleti: 1
  • Teşekkür: 0
    • Çevrimdışı
  • #12 : 02 Eyl 2011 15:13:42
arkadaşlar pazartesi okullar açılıyor ben ankara numune de muane olmak istiyorum buradaki doktorlar biz halledebiliriz diye beni il dışına sevk etmiyorlar  sevksiz gitsem okul ve hastane açısından sorun olur mu bilen var mı acil cevap bekliyorum

AYŞE42GÜL

  • Yeni Üye
  • İleti: 4
  • Teşekkür: 2
    • Çevrimdışı
  • #13 : 26 May 2013 19:17:53
Mrh Lar   Acıl Olarak Hasta Sevınden Sonra Okula Yazılcak Olan Dılekce Ornegı Olan Varmı Arkadaslar Yazabılırlermı?


 

 

Egitimhane.Com ©2006-2023 rss