Taşımalı Okulda İlkokul Öğretmeni Nöbet Günü Dyk'l

Taşımalı Okulda İlkokul Öğretmeni Nöbet Günü Dyk'ların Bitmesini Beklemeli Mi?

merveyk1905 - 11 Mart 2018 10:39

Arkadaşlar bizim okul taşımalı bi okul. ilkokul ortaokul aynı binada. Ortaokullar dyk ya kalıyor. Bu durumda nöbetçi olduğum gun benim bi sinifcii olarak 3 saat fazla okulda kalmam gerekiyor. Yıllardır böyle yapıyoruz. Resmiyette okulda kalma zorunluluğum var mi? Çünkü dersimden sonra 3 saat daha bekliyorum. Nöbetlerde haftada 2 kez bizim. Bu bizi yoruyor. Fazladan okulda beklememek gibi bi hakkım varsa kullanmak isterim. Şimdiden tesekkurler

Cevap vermek için üye girişi yapmalısınız!

         

Pol_aways - 11 Mart 2018 19:11

Ah be hocam 3 yıldır diyosun çekilir mi. Benim Size tavsiyem 31 dk durmayın. En fazla 30 dakika olabilir. Bunun dışındakiler yasal değil.

         

renas4747 - 11 Mart 2018 13:25

Nöbetçi öğrt. ders başlamadan en fazla 30 dk. önce okulda bulunması, ders bitiminden en fazla 30 dk sonra okuldan ayrılması gerekir diye biliyorum.

         

murats-32 - 11 Mart 2018 13:54

Dönem başında alınan kararlara bağlı... Ama normal koşullarda dyk var diye nöbetçi öğretmeni tutmak çok mantıklı değil sonuçta ders dışı bir şey kurs. Hafta sonları da kurs oluyor çoğu okulda o zaman hafta sonuna da nöbetçi öğretmen yazılması gerekir.

         

cbci - 11 Mart 2018 14:22

Dyk kursu ilkokul ogretmenini bağlamaz. Okula dilekçe yazıp görüş isteyin. Olumsuz cevap gelirse sendikaya söyleyin.

         

ugrshn - 11 Mart 2018 14:35

Kursların bitmesini beklemek gibi bir durum söz konusu olamaz; nöbet ile ilgili saat dilimi yönetmelikle açıkça belirtilmiş olup kurul kararı ile bu süreler okulun şartlarına göre kararlaştırılabilir.

         

nava - 12 Mart 2018 00:53

Hocam nedeninizi belirtip dilekçe ile kurumumuzdan görüş isteyin.
Yoksa sendikanıza söyleyin.
Olmadı 147 yi arayın onlardan görüş isteyin.

         

mdemir301 - 13 Mart 2018 09:42

dyk kurslarında görevli idareci arkadaş kalır. dyk okul sonrasında yapılan kurstur. okula neden bu kurs zamanında kalmanız gerektiğini soran bir dilekçe verin hangi maddeye göre kaldığınızı size belirtmek zorundalar. bence nöbet bitiminde tutmazsanız size herhangi bir yaptırımda bulunamazlar. okulunuza resmi dilekçe verin

         

Pol_aways - 13 Mart 2018 10:01

Sayın meslektaşım,
''Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, SON DERS bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre, okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla 15 dakikadan az olmamak kaydıyla kısaltılabilir.'' SON DERS diyor. SON KURS demiyor. Buradaki bu süreler özellikle belirtilmiş ki sizin ki gibi uygulamalar yaşanmasın, öğretmen mağdur olmasın. Aslında hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Çünkü zaten sizden istedikleri yasal değil. Ancak ısrarla size bu konuda dayatma yapmaya devam ederlerse o zaman tekrar fikrimi bildiririm. Yani kısaca şuan için yapmanız gereken tek şey fazla nöbeti tutmamak. Çok tutmanızı istiyorlarsa sizden bunu RESMİ yazıyla yapmanızı istesinler. Saygılar.

         

uyusuk - 14 Mart 2018 09:30

sayın öğretmenim ; Yasal olarak nöbet süreleri yönetmelikte açıkça belirtilmiş. Sizde olan nöbet angaryasını taşıma durumuna bağlamaya çalışabilirler.Taşıma ile ilgili nöbet esasları sene başı öğremenler kurulunda görüşülmüş olmalı. Bu durumda bile DYK kursları taşıma kapsamına dahil değildir. Bu nedenle nöbet süresi bitiminden sonra taşıma kontrol ve sorumluluğu okul yönetimine aittir.

         

ogretmen1089 - 20 Mart 2018 13:49

@merveyk1905 yönetmeliğe dayanarak nöbeti tutmayın. size idari olarak hiç bir yaptırım uygulayamazlar. eğerki yasa dışı davranıp idari bir yaptırım uygularlarsa dava açın.

         

merveyk1905 - 11 Mart 2018 23:16

Hocalarim teşekkür ederim cevaplar icin. Defalarca müdüre hatta şube müdürüne söyledim. Ama tutacaksiniz diyolar. Yasal olarak yapabileceğim bi şey var mi bu durumda?

         

emin.s.canan - 20 Mart 2018 13:39

Yönetmelik yoruma çok açık. İKY madde 44'ün 4. bendi "İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü,
normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce
düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili
öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar." diyor. Gün süresince kavramı tartışmaya çok açık. Ayrıca aynı maddenin 8. bendi "Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika
sonra sona erer. Ancak bu süre, okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla 15 dakikadan az
olmamak kaydıyla kısaltılabilir." diyor. Bu madde için için bazı arkadaşlar kurs dememiş diyor. Kurslarda örgün eğitimin bir parçası. Kurs demek ders demek değil mi? Bence boş yere gaza gelme. İdarecilerinle kötü olamaya değecek bir durum değil. Sen zararlı çıkarsın.

Egitimhane.Com ©2006-2023 rss