Türk Eğitim-Sen'den Nöbet Göreviyle İlgili Eylem Kararı

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın, sendikanın aldığı eylem kararları ile ilgili basın açıklaması; 

GENEL BAŞKAN: “NÖBET GÖREVİ İLE İLGİLİ 4 AYRI EYLEM KARARI ALDIK.”

''Nöbet görevleri ne yazık ki suiistimale açıktır, bu görevi yerine getiren öğretmenlere angarya işler yüklenmektedir, hatta MEB nöbetçi öğretmenleri insan haklarına aykırı bir şekilde öğle arası vermeden çalıştırabilmektedir.

Nöbet görevi hak ve hukuk gözetilmeden yapıldığında öğretmenleri huzursuz kılmakta, çalışma barışını bozmakta, moral ve motivasyonu düşürmektedir. Öğretmenlerimizin nöbet görevlerine ilişkin ciddi şikâyetleri söz konusudur, çok da haklıdırlar. Dolayısıyla MEB’in yasaları dikkate almadan öğretmenlere yüklediği tüm angarya işleri ve hak gasplarını topyekün reddediyoruz.

Sendikamız bu doğrultuda okul nöbetleri ilgili 4 ayrı eylem kararı almıştır. Peki bu eylem kararları nelerdir?

Türk Eğitim-Sen’in ilk eylem kararı, tam gün eğitim yapılan okullarda öğretmenlere nöbetçi olduğu günlerde tam gün nöbet görevi verilmesine dairdir. Zira nöbetçi öğretmenlerimiz öğle arası verilmemesi nedeniyle beslenme, dinlenme, ibadet gibi en temel ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır.

Ülkemizin taraf olduğu, imzasının bulunduğu uluslararası sözleşmelere, Anayasamıza ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na aykırı olan bu durumun, insani hiçbir yönü de yoktur. Düşünsenize öğretmen robot mu sabahtan akşama kadar ara vermeden çalışsın? Böyle bir nöbet görevinden nasıl bir verim sağlanabilir, başarı beklenebilir? Öğretmen ara vermeden çalışırken işine nasıl motive olacaktır? Okulun düzeninden sorumlu olan, eğitim ve yönetim işlerinin yürütülmesine katkı sağlayan, okuldaki eksiklikleri tespit eden, gerekli kontrolleri yapan nöbetçi öğretmenleri öğle aralarında bile soluksuz çalıştıran anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. Sendikamız nöbet tutan öğretmenlerin öğle aralarında çalıştırılması ile ilgili Türkiye genelinde dilekçe kampanyası da başlatmıştır. Dilekçe kampanyasını yeterli görmeyen sendikamız, nöbetçi öğretmenlerin öğle aralarında çalışmamasına ilişkin eylem kararı almıştır.

Öte yandan taşımalı eğitim kapsamında eğitim veren okullarda nöbetçi öğretmenlere aracın plakasını, sürücüsünü ve aracı kontrol etme, öğrencileri indirme bindirme, servis gelene kadar öğrencilerin başında bekleme gibi görevler verilmektedir. Oysa tüm bu görevler nöbetçi öğretmenler ile ilgili yönetmelik hükümleri arasında bulunmamaktadır. Ayrıca bu görevler, yönetmelikte belirtilen nöbet görevinin başlama ve bitiş saatlerinin dışına çıkmaktadır.

Bu nedenle Türk Eğitim-Sen; 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar angarya yasağına aykırı şekilde nöbetçi öğretmenin görevleri arasında sayılmayan ve nöbet süresi içinde yer almayan görevleri yerine getirmemelerine karar vermiştir.

Öğretmenlerin mesai saatleri ders süreleri ile sınırlıdır. Ders saatleri dışında öğretmenlere yapılan görevlendirmelerin gönüllük esasına bağlı yapılması gerekmektedir. Buna rağmen çeşitli kurs, seminer, hizmet içi eğitim faaliyetleri ya da projeler kapsamında öğretmenler ders saatleri dışında ve gönüllülük esasına dayanmadan zorunlu tutulmakta, bu çalışmalar karşılığında herhangi bir ücret ödemesi de yapılmamaktadır. Dolayısıyla sendikamız, yine 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar öğretmenlerin istekleri dışında ders saatleri dışında verilen görevleri yerine getirmemelerine karar vermiştir.

Bilindiği gibi nöbet görev verilen müdür yardımcıları ile öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenmektedir. Ancak haftada birden fazla nöbet görevi verilen öğretmenlerimize bu görev fiilen yerine getirilmesine rağmen, haftada bir günden fazla nöbet ücreti ödenememektedir.

Oysa Anayasası’nın 18. maddesinde “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır” denilmektedir. Dolayısıyla MEB’in bu tavrı angarya yasağını delmek anlamına gelmektedir. Anayasayı bile çiğnemekte beis görmeyenler hangi amaca hizmet etmektedir? Bu uygulamalar öğretmenlerin huzurlu çalışmasının önüne engeller koymaktan, MEB’i ise yıpratmaktan başka neye yarar?

Sendikamızın son eylem kararı da buna yöneliktir. Türk Eğitim-Sen olarak, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilmesi halinde bu görevi yerine getirmemelerine dair karar alınmıştır.

Tüm üyelerimiz sendikamızın aldığı bu kararları ilgi tutarak, eylem yapabilecektir. Sendikamızın hazırladığı dilekçeleri okul müdürlüklerine sunacak olan üyelerimize her türlü desteği vereceğiz. Şayet öğretmenler birlik olup, Türk Eğitim-Sen’in eylem kararlarına destek verirse, kar tanesi kartopuna dönecek, sesimiz çok güçlü çıkacak ve eylemimiz etkili olacaktır.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

 

İlgili kararlar için tıklayınız

Ek1

Ek2

Ek3

Ek4

İlgili dilekçeler için tıklayınız

Ek1

Ek2

Ek3

Ek4

 

13 Mart 2018 13:53 Okunma: 6284
Yorumlar:
balamirkan
14 Mart 2018 12:36
4     0
ozden30 sendikalı mısın? sendikalı isen ve sendikan konuyla ilgilenmiyorsa istifa et. sendikalı değilsen sendikaların yaptıkları seni ilgilendirmez. sendika'yı MEB ile karıştırdın herhalde.
ozden30
14 Mart 2018 07:21
3     7
Sendikalr nöbetlerle ugrasacagina il ici tayin donemi geliyor.Eskisi gibi il içi siralarinin işletilmesi gerek.Once ilici sirasini işlet bosalan yerlerede il disini acsinlar.Bircok ogretmen il icicnde yerinde cakildi.İLÏÇÏ SIRALARI ESKİSÏ GÏBÏ CALISTIRILSIN. ...HİÇBİR SENDIKA BUNU GUNDEME GETIRMİYOR....
balamirkan
13 Mart 2018 23:16
22     1
Yorumları troller basmış. performans değerlendirme sendikaların gündeminden hiç düşmediği gibi, nöbet düzenlemesi getirilmesi gerekmektedir.

Tabi sizin gücünüz MEBe yazı, dilekçe yazmaya yetmediği için sendikalara sataşarak rahatlıyorsunuz.
Sanki MEB'in başında sendika başkanı var.

Ücretli öğretmenler nöbet tutmuyorlar ama Allah razı olsun rica ile tutanlar bile var. Niye mi sırf biz iki kere tutmayalim diye. Ne gereği var?

Aklına gelen toplantı seminer düzenliyor. Ne zaman ? Okuldan sonra. Hadi gitmeyin de görelim. Ne gereği var? Üç cümle söyleyecek. Yazıp göndersene uyumayacak miyiz? Uymayın da görelim (?!)

İs veriyorsanız karşılığını da vermek zorundasin. Evet çok okul çok , çokça öğrenci var. Gelir yok. Gider cok. Okul müdürleri dileniyor. Ne gerek var?

Servisleri kontrol etmek ne müdürün ne de öğretmenlerin görevidir. Polis cevirip denetlesin. Okul müdürü, öğretmenler taşımalı servis şoförleri ile sürekli sorun yaşıyorlar. Taşımalı yemekleri gören görüyor. Ama öğretmen hep sistemin yumuşak karnı. Kimseye birşey olmuyor. Kimin aklına birşeyler gelse öğretmene topu atıyor. Gol olmadı mı? Bak sen olanlara...

Sendikalara taş atanlar önce kendilerini sorgulasinlar. Sonra gidip yatan sendika başkanı bulup ağzına geleni söylesinler. Ama çalışan sendikalara da taş atmasınlar. Elimizdeki meyveye de zarar veriyorsunuz. Keşke daha dik başlılar yetkili sendika olsaydı elbette işler daha iyi olacaktı.
Onlara kizmakta haklısınız. Çünkü öğretmeni yem olarak kullandılar. Büyük balık küçük balığı yuttu.

Her sene bir önceki seneyi hatta geçmiş on seneyi aratıyor.

Köy enstitüleri zamanına hala hayranım. Herşey ne güzel oturmuş. İthal projelere , uzaktan Finlandiya modellerine bakalım da kendi milli modelimizi yapmayı hiç akıl etmeyelim. Nasıl olsa bizim profesörlerimiz .....
Neyse. ..
c1cibaris
13 Mart 2018 17:42
11     2
Yazılan olumsuz yorumları anlamıyorum, nöbet görevi insani sınırlar içinde olacak şekilde tekrar elden geçirilmesi şu aşamada bir zorunluluktur. Mesela öğle arası 20 dakika nöbet değişimi çizelge çıkarılarak yapılabilir. örneğin salı o günü nöbetçi olan öğretmen yerine 20 dakika çarşamba nöbetçi olan öğretmen bakabilir, çarşamba günü de diğer öğretmen 20 dakika öğle arasında yardımcı olur. Yardımlaşma resmiyet kazanırsa sorun kendiliğinden ortadan kalkmış olur.
yusufum
13 Mart 2018 17:22
3     41
TÜRK EĞİTİM SEN den istifa vakti geldi o halde
amanx2
13 Mart 2018 17:19
4     46
Maşallah, maşallah. Tüm nöbetleri de EBS ve sendikasızlar tutsun. Yük onlara binsin. Çocuklar da başı boş dursun. Bir şey olmaz nasılsa. Vicdan denen şeyi de okul kapısının dışına koyalım. Bunun yerine daha sağlam eylem ya da söylemler gerçekleştirilemez mi? Bu kararlarla asıl amaçlanan şey nedir? Yoksa herkesi TES li olmaya şevk etmek midir? Gerçekten eğitim düşünülmekte midir?
Bence çözüm basit: öğretmenlerden nöbet görevini alıp okullardaki diğer çalışanlara verilsin. Onlar işi angarya görene kadar çook uzun bir süre geçer nasılsa.
öznur33
13 Mart 2018 17:03
12     3
Performans Değerlendirme varken nöbetle ugrasiyorlar.vay halimize. Yakinda nobet tutacak yerimiz kalacakmi acaba...
php_korsan
13 Mart 2018 16:03
13     1
Lütfen performans iptali çalışmalarına geri dönelim.Zira işten atılma kolaylaşıyor.Bu hafta gözlerimizle gördük.
boşnak
13 Mart 2018 14:26
14     0
Bir de şu performans değerlendirme ile ilgili net bir çalışma yapılsa gözle görünür eğer bu iş uzarsa istifamı vereceğim hiçbir sendikaya da üye olmayacağım.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023