Konu: Ülke Bayraklarının Hikaye Ve Anlamları  (Okunma sayısı 8548 defa)

sebocan

 • Moderatör
 • *****
 • İleti: 25.090
 • Teşekkür 375752
  • Çevrimdışı
 • 21 Mar 2010 19:08:06
Ülke Bayrakları, Anlamları   1. Flags of the World adresinden ulasilan sitede yedi duvelin bayragini gormek mumkun. adamlar bir de dunya haritasinda istenen yerin tiklanmasi durumunda bayragini, bayragin tarihcesini,vs. anlatan bir sayfa ile karsiliyorlar sizi. gorunum olarak olmasa da icerik olarak ugrasildigi kesin.

   2. dünya üzerinde bağımsız olan ve bayrakları uluslararası arenada tanınan devlet sayısı 222'dir ve bu devletlerin bayraklarını, dünya bayrakları şeklinde çağırabiliriz. 222 adet bağımsız devletin bayrakları incelendiğinde ve biçimsel bakımdan basitçe kategorilere ayrıldığında şu sonuçlara ulaşabiliriz:

      genelde ülkeler çeşitli sebepler nedeniyle, birbirine benzer biçimlerde bayraklar seçmişler ve kullanmaktadırlar. daha açık söylersek; en çok kullanılan altı bayrak formu tüm bayrakların %72'sini oluşturur. en çok kullanılan ilk üç biçim ise %50'sini oluşturmaktadır.

      i. dünya çapında en çok tercih edilen ve kullanılan bayrak formu yatay üç şeritten oluşan bayraktır. almanya bayrağı, rus bayrağı, arjantin bayrağı

      ii. en çok kullanılan ikinci bayrak biçimi ise ülke halklarının uzun yıllardır kullandıkları devlet veya ordu armalarıyla ya da ülkeleri sembolize eden çeşitli simgelerden oluşur. bu tür bayrakları kullanan ülke sayısı 34 'tür. arnavutluk bayrağı, kıbrıs cumhuriyeti bayrağı ve kazakistan bayrağı bu gruba girer.

      iii. ilk kez fransız bayrağında kullanılan üç dikey şeritten oluşan "tricolore" bayrak ise üçüncüdür. toplam 23 ülke tarafından kullanılır. italya bayrağı, irlanda bayrağı ve belçika bayrağı örnek olabilir. daha çok fransız ihtilali

      iv. en çok kullanılan dördüncü bayrak biçimi, ana öğesi hristiyanlığı simgeleyen haç olan bayraklardır. 19 ülke tarafından kullanılır. isveç bayrağı, isviçre bayrağı ve ingiltere bayrağı örnek verilebilir.

      v. yıldızlı bayraklar ise (hilal ve yıldızlı değil) 17 ülke tarafından kullanılmaktadır. bayraklarda yıldızlar, büyük ve tek bir yıldız olarak kullanılabildiği gibi birden fazla ve farklı biçimlerde de kullanılmaktadır. somali bayrağı, vietnam bayrağı ve çin halk cumhuriyeti bayrağı bunlara örnektir.

      vi. altıncı en çok kullanılan bayrak formu ise yatay iki eşit şeritten meydana gelen formdur. 14 ülke kullanır. ukrayna bayrağı, polonya bayrağı, endonezya bayrağı örnektir.

      vii. hilal (ay) ve yıldızın birlikte kullanıldığı ve başka bir forma uymayan şeklen basit bayraklar. hilallerin şekilleri ince ve yayvan olanlarından, türk bayrağındaki gibi kalın olanlara kadar değişebilir. yıldızlar ise beş kolludan, yedi-sekiz kollu olanlarına kadar değişir. tunus bayrağı, kktc bayrağı, pakistan bayrağı veya moritanya bayrağı örnek verilebilir. 13 ulke kullanir.

      toplam 10'dan az ülkenin kullanığı biçimler ise, kısaca:

      viii. sol kenarına üçgen bir kısım eklenmiş, üç yatay şeritli bayraklar. 9 ülke kullanır. mesela: ürdün bayrağı.

      ix. herhangi bir üst köşesinden diğer karşı köşeye ayrılacak şekilde şeritli yapıya sahip bayraklar. 9 ülke kullanır. mesela: trinidad tobago bayrağı.

      x. sol kenarına dikey bir şerit eklenmiş; ikiden fazla yatay şerite sahip bayraklar. 7 ülke kullanmaktadır. mesela: umman bayrağı.

      xi. sol kenarına üçgen bir kısım eklenmiş, iki yatay şeritli bayraklar. 6 ülke kullanır. mesela : çek cumhuriyeti bayrağı.

      xii. sol yukarı köşesindeki kare şeklin içinde yıldız veya yıldızlar bulunan; diğer kısımları üçten fazla yatay küçük şeritten oluşan bayraklar. 5 ülke tarafından kullanılır. en tanınanı amerika birleşik devletleri bayrağıdır. ayrıca liberya bayrağı da örnek verilebilir.

      xiii. düz renk bir zemin üzerinde daire formu. 3 ülke. mesela: japonya bayrağı.

      xiv. zigzag biçiminde dikey olarak ayrılmış iki şeritten oluşan form. 2 ülke kullanır. katar bayrağı ve bahreyn bayrağı.

      xv. iki dikey şeritten oluşan form. 2 ülke. mesela: malta bayrağı.

      xvi. düz yapıya sahip veya tek renkten oluşan biçim. 2 ülke. mesela: libya bayrağı.
örnek olarak verilebilir. bu biçimi kullanan ülke sayısı 52 'dir. bazen üç farklı renk ile oluşturulabilen bu form; bazen de arjantin bayrağında olduğu gibi aynı renk iki şerit arasındaki farklı bir şerit yardımıyla oluşturulmuştur. sonrası rejim değiştirmiş, milli bilinci yüksek cumhuriyetler tarafından kullanılır.

   3. dünya bayraklarını renk bazında analiz ederseniz, ülke bayraklarında en çok kullanılan iki rengin kırmızı ve beyaz olduğunu görürsünüz. alt alta yazarsak;

      i. kırmızı : 177 *
      ii. beyaz : 174
      iii. mavi : 127 *
      iv. sarı : 120
      v. yeşil : 112
      vi. siyah : 69 *
      vii. turuncu : 23 * adet ülke bayrağında geçmektedir.

   4. Flag Identifier adresinden anımsanan ama tam olarak hatırlanamayan bayrakların hangi ülkeye ait oldukları güzel bir arayüzle öğrenilebilir.

sebocan

 • Moderatör
 • *****
 • İleti: 25.090
 • Teşekkür 375752
  • Çevrimdışı
 • # 21 Mar 2010 19:13:57
Türkiye

Osmanli zamanlari ve kurtulus savasinda soylenen, sehitlerimizin kanlarinin uzerine gokyuzundeki ay ve yildiz vurunca boyle oldu anlatimlarinin yaninda soyle de bir kac konu var;
orta asya'daki ve islam'dan onceki turklerin dini olan samanizmdeki en buyuk tanri gök tanri idi ve bunun yansimalari olarak da ay yıldız ve gunes kabul ediliyordu. bu uc oge ile ilgili olarak turk tarihi,mitolojileri ve resmi olmayan tarihlerinde bazi olaylara da rastlanmaktadir... oguz hanin ilk dogan uc cocuga bu isimleri verdigi, osman bey'in ruyasinda hilal seklinde ay gordugu, bunu onemli ve bir isaret kabul edip osman ogullarinin bu hilal'i kullanmasina karar kildigi vs vs..
ayrica 10.yuzyil civarlarinda turklerin islamiyet'e gecisi sonrasinda da , hilal'in islam dinince cok kabul gormus bir simge olmasi da etkili olmustur..
gunes sembolunun ise bazi osmanli donemlerinde sancak ve bayrak icerisinde kullanilmis oldugunu da hatirlamakta fayda var..
kirmizi'nin ise, tarihi boyunca savasan turklerin sehitlerinin kanindan alindigini dusunmekteyim..
su andaki bir cok turk devletinin, kirmiziyi belki olmasa da ay ve yildizi kullandigi malumdur..
son iki cumleyi tamamlayan bir iddia belki de, turkler ana yonleri belirlemek icin renkleri kullanirlarmis;
kuzey=siyah, guney=beyaz, dogu=gok mavisi, bati=kirmizi seklinde..
belki de en batidaki turk uygarligi biz oldugumuz icin zemin kırmızı olmustur...

Almanya

Renklerindeki siyah sari ve kirmizi'yi napolyon zamanindaki savaslarda alman askerlerinin kullandigi uniforma renklerinden alindigi soylenir..
dizayn olarak 1831 yilinda ilk olarak dusunulmus ve ardindan 1919 yilinda imparatorluktan cumhuriyete geciste resmi olarak kabul edilmistir..
1949 yilinda dogu ve bati almanya olarak ayrilinca bayraklarda degisiklikler olmus olmasina ragmen 1990 yilinda tekrar ilk orijinal haline (icinde logosuz duz sari kirmizi ve siyah renklerine) donmustur

Fransa
renklerindeki mavi'nin ozgurlugu, beyaz'in esitligi, kirmizinin ise birligi/kardesligi temsil ettigi soylenmekle birlikte orijinal olarak mavi-kirmizi'nin paris'in renkleri oldugu ve beyaz'in da bourbon sarayini temsil ettigi belirtilmektedir.

İngiltere / england / united kingdom

sadece england'i temsil eden beyaz zemin uzerine kirmizi hac isareti st.george's cross olarak adlandirilmaktadir. somurgecilik ve denizciligin ilk gelisme yillarinda ispanyollarin buyuk ataklarina karsilik ingilizler de cesitli atilimlar yapmislar ve bati'ya dogru ilk seyahatlerinde simdiki amerika kitasinin dogu kiyilarina ulasmislar.. bunu kral adina yapan ilk kisi de cabot isminde guzel bir abimizmis.. ve gemisinde ulke tanitimi olarak da, gemisinde bulunan george (sonradan aziz olarak anilacaktir) isimli kraliyet gorevlisinin (belki de rahip falandi bu) onun hazirladigi beyaz uzerine duz hac kullanmis ve o gunden beri de england'in tanitimi olarak da o bayrak kullanila gelmistir.. tarih 1490'li yillar diyelim.. bu arada kraliyet bu bayragi kullanirken zaman zaman hac'in tam ortasinda david yildizi, kraliyet tac simgesi ve ulster'in sol eli sembollerini de kullanmistir..
united kimgdom'i (birlesik krallik, 1707 senesinde ingiltere, iskocya ve galler ile kurulmus, 1801'de irlanda da buna katilmis ama 1921'de ayrilmistir) ifade eden lacivert/kirmizi/beyaz bayrak ise union jack olarak bilinmektedir
ortasindaki st.george's cross (england) dahil olmak uzere, uzerindeki her renk bolgesi o zamanlardaki 13 eyaleti temsil etmekte oldugu soylenmektedir..
bununla birlikte united kingdom'un kurulusundaki uc onemli milletin bayraklari ust uste bindirildiginde su andakine benzer birsey cikmaktadir;
england; beyaz uzerine kirmizi hac, st. george's cross
iskocya : mavi uzerine beyaz carpi isareti, st. andrew's cross
irlanda : beyaz uzerine kirmizi carpi isareti, st. patrick's cross..
digerlerinin carpi olmasina dikiz yanliz heralde galler'in ejderha'li, yesilli beyazli yanar donerli, ortaya karisik bayragini kaale almamislar heralde ucu ustuste konuldugunda anca boyle birsey cikardi..

İtalya

su anda kullanilan dikey yesil beyaz ve kirmizi renkleri ilk olarak napolyon tasarlamis (1796), heralde o zamanlar italya napolyon'un ypnetimi altindaymis.. yesil renk, napolyonun favori rengi imis.. hatta meksika bayragindan ayrilsin diye ortaya bi beyaz atilmis..
hatta derler ki, o yillardaki lombarda lejyonu'nun renkleriymis bunlar..
bu bayrak, italyanlar tarafindan tricolore diye adlandiriliyor.. ya da cisalpine republic de diyorlar buna..
1796'da bu renkler yatay seklinde imis, 1798'de dikey hale gecirilmisler, 1814 yilinda napolyon'un cokusu ile bu bayrak kullanilmamaya baslamnis olsa da 1861 senesinde yeni krallik ile birlikte tekrar kullanilmaya baslanmis..
hala da kullaniyorlar.. renklerin anlami nedir ne degildir bilmiyorum ama napolyon yesili cok severmis..

Yunanistan

1821 yilinda sekillenmeye baslamis bir bayrak..
mavi rengi deniz ve gok renginden aliyor.. ruzgarli bir havada bayraklarina baktiklari zaman ege denizinin dalgalanmasini hissediyorlarmis.. yatay 9 cizgi ise, osmanli imparatorlugu zamaninda, osmanlilardan istedikleri 9 istege bagliyorlar.. 400 yillik esaretleri soz konusu imis bu zamanlarda.. bu 9 istek olmazsa "ya ozgurluk ya da ölüm" demisler.. (bir degisik iddia ise, ozgurluk kelimesi yunancada 9 harften olusuyormus)
sol ust kosedeki hac isareti ise ortodoks kilisesini ve bu ortodoks kilisesinin yunan milleti uzerindeki etkinligini ifade ediyormus.. osmanli zamanindaki karanlik yillarinda (!) ortodoks kilisesi, yunanmilletininen onemli degerleri olan yunan dili, bizans zamaninda ortodoks dinlerini, yunanlarin etnik ayrimlarini yasar halde tutmus..
mavi ile ilgili bir eklenti de, guzellik tanricalari afrodit, mavi dalgalar arasindan gelmis..
ozgurluk savaslarinda ise denizcileri tamamen mavi giyinirler, mavi bayraklar tasirlarmis..

Nepal

ilkokuldan beri ilgimi cekmis, dikdortgen olmayan tek bayrak heralde..
yan durmus iki ucgen'in ustuste binmis hali..
zemindeki kirmizi, ulusal cicekleri/bitkileri olan rhododendron'in rengi imis.. bayragin sinirlarini cizen mavi ise baris'i temsil ediyormus..
ust ucgen icindeki yukari bakan hilal tek hukumdar ve sarayi temsil ederken alt ucgen icindeki 12 koseli gunes ise rana hanedanini temsil ediyor.. nepal, 1960-1991 arasi monarsi ile sonrasinda da cok partili demokrasi ile idare ediliyormus ayrica..

Belcika

dikine atilmis siyah, sari ve kirmizi bolumler, orijin olarak alinmis olan altin sarisi rengindeki brabant dedikleri aslanin siyah kalkani ve kirmizi dilinden gelmis..
bu bayrak ilk olarak 1792 yilinda avusturya'dan kazandiklari ozgurluk zamanlarinda kullanilmaya baslanmis
bu bayrakta da renklerin dizilimi ilk baslarda yataymis fakat 1831'de fransiz bayragindan alinan ilham ile dikey hale getirilmis..

Hollanda

yatay sekildeki kirmizi beyaz ve mavi renkler ilk onceleri kirmizi yerine portakal rengi olarak kullanilmis.. 16 yuzyilin ikinci yarisi.. ispanyollara karsi direniste cikmis o renkler ilk olarak, tam bilgi vermek gerekirse 1572'de den briel kasabasi isgalden ilk kurtuldugunda gorunmus bu renkler... bayragin o ilk haline prinsenvlag (prensin bayragi) diyorlar.. o zamanlardaki liderleri olan prince william of orange'dan (orange hanedani) kaynaklansa gerek.. 17.yuzyilin ortalarinda portakal rengin yerine kirmizi kullanilmaya baslanmis..
portakal renginden kirmiziya gecisin tam hikayesi bilinmemekle birlikte iki teori var :
1 - o zamanlarda portakal rengi boyanin uretim zorlugu ve zaten uretilen boyanin golgesiyle birlikte bayrak uzerinde kirmizi gibi gorunuyor olmasi
2- house of orange (portakal hanedani) 'nin etkisi ve popularitesinin iyice azalmis olmasi..
ben de kendi dusuncemi ekleyivereyim hemen, o zamanlardaki fransiz popularitesi ve dogal olarak o renklere bir kayma gerceklesmis olabilir bla bla

İspanya

bayrakta yatay olarak kullanilmis olan sari ve kirmizi renkler zamanin castilya ve aragon guclerinin renkleri imis.. ayrica somurgecilik ve denizcilik alaninda buyuk gelismelerin yasandigi 18 yuzyil civarlarinda gemilerinde bu renklerden devam etmisler, cunku hic bir ulkenin gemilerinde bu renk kombinasyonu yokmus.. 1785 senesi ise tam zamani bu bilgi icin..
1927'de ise bayrak son halini almis.. ortadaki arma ise kraliyet armasi olarak kayitlara gecmis..

Portekiz

yesil, 13 ve 14. yuzyillarda denizcilikte ve kesiflerde onder olan portekiz ve o zamanki kral olan henry'nin favori rebgi imis.. kirmizi ise devrim anlaminda kullanilmis.. kirmizi icin birlik, entegrasyon millet olmak terimleri de geciyor bazi kaynaklarda..
iki rengin tam ortasindaki arma ise, altta o zamanin ilkel navigasyon aleti olan armillery ve onun uzerinde de geleneksel portekiz kalkani var imis..
dikey sekilde ki kirmizi ve yesil renklerinin olculeri bana hep acaba 1.618 civari olan altin oran mi kullanilmistir diye dusundurtmustur ama bugun ogrendim ki oyle degil 2/5 oraninda imis..

Arjantin

arjantin ozgurlugunu 1812 yilinda ispanya'dan kazanmis.. su andaki acik mavi/beyaz kombinasyonlarini ilk olarak ozgurluk hareketinin lideri manuel belgrano kullanmis.. rosario savasinda bu renkler ilk defa gorunmus, denen odur ki, savas esnasinda mavi gokyuzu uzerinde beyaz bulutlar ve piril biril bir mayis gunesi varmis.. bayrak icindeki gunes'e de mayis gunesi diyorlar..

Guney kore

zemindeki beyaz guney kore halkinin geleneksel rengi oluyormus (ne demekse artik) ortadaki yin yang'in anlami malum.. kenar koselerdeki siyah cizgiler ise cennet ates su ve toprak'i sembolize ediyor..

Hindistan
yatay renk seritlerinden, ustten alta dogru
turuncu : cesaret ve fedakarlik
beyaz: baris
yesil : kader ve kahramanlik anlamina gelmekle birlikte ortadaki toparlak garip sey ise budist rahiplerin donen tekerlegi chakra imis
bugunku haline 1947'de uyarlanmis..

Avusturya

dunyanin en eski bayraklarindan.. 1191 senesinde kullanilmis oldugu kayitlara gecmis.. resmi olarak ilk kullanimi ise hapsburg hanedaninin cokusunden sonra olmus.. birinci dunya savasindan sonra kullanimi yasaklanmis olsa da 1945 yilindan sonra tekrar kullanilmaya baslanmis..
hikayesine gelince, zamanin birinde bir savasta avusturya dükü kahramanca savasmis, uzeirnde beyaz bir unifrma benzeri birsey* varmis, aldigi yaralar sonunda bu beyaz elbise kirmizi kanla bulanmis, bu kirmiziligin altinda beyaz elbise gorunurken biraz daha altta da yine kirmizi renkli kilic kemeri varmis ve o goruntu, halki tarafindan bir bayrak olarak gondere cekilmekte gecikmemis

Çin

Çin'in ilk bayragi 1872 yilinda resmen kullanilmaya baslanmis.. o zamanlarda tek hukumran olan manchu hanedanini simgelemek amaciyla sari zemin uzerine mavi ejderha var imis.. komunist devrim ile birlikte bayrak su andaki halini almis..
kirmizi zemin komunist devrimi, soldaki buyuk sari yildiz komunizmi, buyuk etrafin etrafindaki kucuk sari yildizlar, koyluyu, isciyi, sehir halki burjuvaziyi ve yurtsever kapitalistleri ifade ediyormus..

Kanada

Anlasildigina gore, bizim istiklal marsimiz icin acilan yarismaya benzer bir yarisma kanada'da bayrak icin acilmis.. 2600 talipli basvurmus.. sene 1965'ler civari..
bundan once, ingiliz milletler toplulugunun agirlikli hissedildigi, sol ust kosede union jack olan kirmizi zeminli bir bayrak kullanilmis..
1534-1763 yillarinda ise fransiz etkisinin altina girmesiyle birlikte gok mavisi uzerine beyaz hac kullanilmis.. bu bayrak su anda quebec bolgesinin bayragi olarak kullanilmaya devam ediliyor.. hatirlatmak gerekirse quebec hala fransizca konusmakta hatta kanada'dan bagimsizlik icin ugrasmaktadir..
1965'de ise, kanada'da cok goruldugunden olsa gerek, akcaagac yapragi kullanilmis, su anda gordugumuz yaprak.. kirmizi beyaz'in gelme nedeni olarak da, ingiliz milletler toplulugunun etkisi altinda kaldigi yillarda, krailyet askeri akademisinin sancagi bu renkte imis.. ne alaka bilemiyorum ama kaynaklar oyle diyor.. ardindan askeri motiflerde kirmizi beyaz oldukca kullanilmis, uzerine de bir yaprak kondurunca al sana kanada bayragi..
bu konuda bir cok site ve ulke tarihi bilgisi okuyunca goruyoruz ki hemen hemen her ulkenin bir national flag day adinda bayraklari icin kutladiklari bayrak gunleri var.. bizde boyle bir olay hic olmamis.. ilginc.. hatta hayirlisi..

Botswana

acik mavi uzerinde yatay bir siyah serit
acik mavi renk suyu ve hayati temsil ederken ortadaki siyah serit ve kenarlarindaki ince beyaz seritler ise halki uyumunu (!) ifade ediyormus.. 1966'da ingilizlerin yonetiminden kurtulunca kullanmaya baslamislar bu bayragi..
diger afrika ulkelerinin cokca kullandiklari siyah/kirmizi/yesil kombinasyonlarinin yerine bunlarin renkleri afrika'ya gore biraz alisilmadik geliyor..
ayrica bu ulkenin ismi, isim sehir hayvan oynarken, ulke olarak b harfinde iyi bir secenek olacaktir

Brezilya

yeşil zemin, yağmur ormanlarını temsil eder
oradaki sarı dörtgen, altın başta olmak üzere mineral kaynakları simgeler
ortadaki yuvarlaktaki (lacivert gökyüzü) yıldızlar eyaletleri temsil eder
yuvarlağı çevreleyen bantta "ordem e progresso" (düzen ve ilerleme) yazar.

Azerbaycan

3 şeritten meydana gelir. en üstte mavi, ortada kırmızı, en altta da yeşil vardır. kırmızı şeritte bir ay ve 8 uçlu bir yıldız yer alır. mavi türk milletinin ulusal rengidir, yeşil islamın rengidir. 8 uçlu yıldız 8 türk boyunu simgeler: azeriler, osmanlılar, çağataylar, tatarlar, kıpçaklar, türkmenler ve selçuklular. ilk defa 1918 yılında kullanılmıştır. türkiye bayrağına benzer.

Mısır

3 şeritten meydana gelir: kırmızı, kara ve ak. bu üç renk arap halkını simgeler. ortadaki kartal ise ünlü arap hükümdarı selahattin(saladin)in simgesidir.

Guney Afrika Cumhuriyeti

kırmızı: kan
mavi: gökyüzü
yeşil: ülke toprakları
siyah: afrikalı siyah nufus
beyaz: avrupalı beyaz nufus
sari: altın ve diğer doğal kaynaklar
ayrıca bayraktaki "y" formatı 2 ırkın birleşmesini simgeler
en renkli bayraklardan biridir.

Japonya

ortadaki kırmızı daire güneşi temsil eder. aynı zamanda japonların güneşin doğduğu ülke temasını da simgeler. ikinci dünya savaşı'na kadar bu ortadaki güneşten ışınlar dünyaya da yayılıyordu ama savaşı kaybedince bütün emperyalist hayalleri ile birlikte güneşin yayılan ışıkları da söndü. kimi kendini bilmezler japon bayrağına gerdek gecesi çarşafı muamelesi de yapar

KKTC

ortadaki ayyıldız türklüğü,üstteki bar türkiye yi,alttaki bar kktc yi simgeler.ayrıca iki ülkenin görünüşte ayrı ama özde aynı olduğunu belirtmek için türk bayrağının aynı renkleri zemin ve obje renkleri değiştirilerek kullanılmıştır

hakkı yenmiş

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 915
 • Teşekkür 668
  • Çevrimdışı
 • # 21 Mar 2010 20:39:48
bayrağımın rengine kurban olayım.ayına yıldızına.tüm kurban olanlar gibi.
MEKANLARI CENNET OLSUN

delimit35

 • Bilge Üye
 • *****
 • Müdür Yardımcısı
 • İleti: 6.594
 • Teşekkür 4427
  • Çevrimdışı
 • # 21 Mar 2010 22:25:37
Var mı bizim şanlı bayrağımız gibi anlamlı olanı? Bu bayrak uğruna ne canlar gitti hepsinin ruhu şad mekanı cennet olsun...

hakkı yenmiş

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 915
 • Teşekkür 668
  • Çevrimdışı
 • # 21 Mar 2010 22:28:28
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Var mı bizim şanlı bayrağımız gibi anlamlı olanı? Bu bayrak uğruna ne canlar gitti hepsinin ruhu şad mekanı cennet olsun...
bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
toprak  eğer uğrunda ölen varsa vatandır

bizim bayrağımızın anlamı bu mısralardadır.

huseyinyesilot

 • Bilge Meclis Üyesi
 • *****
 • 1. Sınıf Öğretmeni
 • İleti: 8.400
 • Teşekkür 94650
  • Çevrimdışı
 • # 21 Mar 2010 22:34:23
Bizim bayrak diğer bayrakalara benzemez,rengide,sembolleride,maziside anlamlı.Bizim bayrak yere atılmaz,çamaşır olmaz.Bizde bayrak namustur,bağımsızlıktır.El uzatanın eli,dil uzatanın dili kopartılır.Bizdeki bayrak aşkını bizden başkası anlayamaz.

ben02

 • Uzman Üye
 • *****
 • 1. Sınıf Öğretmeni
 • İleti: 584
 • Teşekkür 518
  • Çevrimdışı
 • # 21 Mar 2010 22:35:53
"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.Toprak, uğrunda ölen varsa vatandır"


Dünyadaki en güzel bayrak Türkiye nin bayrağıdır bence....

hakkı yenmiş

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 915
 • Teşekkür 668
  • Çevrimdışı
 • # 21 Mar 2010 22:38:33
bayrak bizim için bez parçası değil elbette.namus,şeref,haysiyet,gözyaşı,gurur vs.vs.

dalgalan sende şafaklar gibi ey şanlı hilal

yvural

 • Bilge Üye
 • *****
 • 1. Sınıf Öğretmeni
 • İleti: 3.620
 • Teşekkür 8207
  • Çevrimdışı
 • # 21 Mar 2010 22:44:57
Bayrağımıza sahip çıkalım.Bayrak bir milletin şerefidir,namusudur.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder
Gölgende bana da, bana da yer ver
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar
Yurda ay yıldız bayrağın  ışığı yeter.

şafakgergin

 • B Grubu
 • İleti: 924
 • Teşekkür 642
  • Çevrimdışı
 • # 21 Mar 2010 22:53:22
  İlginçtir, bu  konuda  hala meraklarım  vardır.Bugün  ülkemizin  sembolü  al üzerine  ak ay  yıldız  olan  bayrağımız  ne  zamandan  beri  kullanıla  gelmiştir?
 Eminim  bu    konuda  çoğumuzun  bilgisi kısıtlıdır.
 Yalnız  bildiklerimi  sizlerle  paylaşmak istiyorum.
1.Osmanlı Devletinin  bayrağı yeşil fon  üstüne 3 ak  hilal idi.( Yanlışım varsa  düzeltin)
2.  1793'te padişah  3.Selim al fon  üzerine  beyaz ay ve  6 köşeli yıldızı bayrağımıza  getirdi.(Hala merak  ederim  neden böyle  bir  düzenleme  ihtiyacı  hissetti  diye  padişahın)
3. Belki de  bu  yüzden 3.Selim'in  öldürülmüş  olabileceği aklıma  gelmiştir.Sonra  2.Mahmut  ve  nihayet  Abdülmecit  Han  padişah  oldu.İlginçtir  Abdülmecit han  bayrağımızdaki  6 köşeli  yıldızıın  yerine  5 köşeli  yıldız  olarak  değişikliğe  gitti.(Hala merak  ederim  neden böyle  bir  düzenleme  ihtiyacı  hissetti  diye  padişahın)
Bugün  kullandığımıız devletimizin  sembolü bayrağımız 1844 senesinden  beri  gönderde  dalgalanıyor..
4. En  çok  padişahlardan  Fatih Sultan Mehmet ve  bayraklarda  düzenleme  yapan 3.Selim  ve  Şanlı  Abdülmecit Hanı  seviyorum..

huseyinyesilot

 • Bilge Meclis Üyesi
 • *****
 • 1. Sınıf Öğretmeni
 • İleti: 8.400
 • Teşekkür 94650
  • Çevrimdışı
 • # 21 Mar 2010 23:02:36
yvural hocam buton engeline takıldım sana da teşekkürler.

mkoc23

 • Bilge Üye
 • *****
 • 2. Sınıf Öğretmeni
 • İleti: 4.122
 • Teşekkür 39214
  • Çevrimdışı
 • # 21 Mar 2010 23:03:46
Güzel bir anlatım olmuş Sebocan hocam teşekkürler.

sebocan

 • Moderatör
 • *****
 • İleti: 25.090
 • Teşekkür 375752
  • Çevrimdışı
 • # 21 Mar 2010 23:07:51
Arkadaşlar sorum hepinize...

Bayrağımızın rengi de ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır!’ mısraında ifade edildiği gibi, şehitlerimizin kanlarını sembolize etmektedir. ‘Al’, Türk milleti için âdeta millî bir renk olmuştur. Özellikle Osmanlılar kırmızıyı hânedan rengi kabul etmişlerdir. Buna bağlı olarak padişahın yorganı, çarşafı, yastığı hep al olurdu. Padişah kızları da kırmızı gelinlik giyerlerdi. Halk arasında da al gelinlik yaygın olarak kullanılmıştır ki, Arif Nihat Asya ‘Bayrak’ şiirinde bunu ‘Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü’ şeklinde ifade etmiştir. Günümüzde de gelinlerin duvaklarının kırmızı oluşu, hep bu rengin millî bir karakter taşımasındandır.

Üstte de belirttiğim parağraftan da hareket ederek bugünlerde kullandığımız ( kırmızı-beyaz)bayrağımız, daha önceki zamanlarda kullanılan bayarağımızın rengine ( al-beyaz ) uymuyor diye düşünüyorum...
Kırmızı renk tam anlamıyla Al rengi karşılamaz naçizane fikrim bu...
Hepinizin bu konuda fikirlerini bekliyorum...Allah bizleri bu bayrağı bayrak yapan değerlere ırak kılmasın ve bizi onsuz,onu bizsiz bırakmasın...

 

Egitimhane.Com ©2006-2023 rss