2019 Yılı Eğitim Kurumlarına Yeniden Görevlendirme Takvimi Yayımlandı

Eğitim Kurumlarına Yeniden Görevlendirme Takvimi Yayımlandı

Takvimin ilk basamağı olan ve 18-26 Şubat tarihleri arasında kurumlarında 4 veya 8 yıllık görev süresini dolduran yöneticilerin belirlenmesi ve ilgililere duyurulmasıyla başlayacak olan yöneticilerin görevlendirme süreci; 19 Nisan tarihinde Yeniden görevlendirme sonuçlarının ilanıyla son bulacak ve görevlendirilecek yöneticiler yeni görevlerine 19 Haziran tarihinde başlayacaklardır.

Resmi yazı:

EĞİTİM KURUMU YÖNETİCİLİĞİNE GÖREVLENDİRİLECEK YÖNETİCİLER NEYE GÖRE BELİRLENECEK ?

Eğitim kurumlarına görevlendirilecek idareciler;  Ek-1 formu üzerinden değerlendirilecektir.

EK-1 NEDİR VE EK-1'DE NELERE BAKILIR ?

Yönetici değerlendirme formu Ek-1’deki puanlar; Eğitimler, Ödüller, Cezalar ve Hizmetler olmak üzere 4 kategoriye göre düzenlenmiştir.  Ödüller bölümüne baktığımızda; yöneticinin eğer Başarı ya da teşekkür belgesi varsa 1 puan; Üstün başarı veya Takdir belgesi varsa 2 puan ve Aylıkla ödülü varsa da 3 puan alacaktır.

AYNI EĞİTİM KURUMUNDA YENİDEN YÖNETİCİ OLMAK İSTEYENLERE EK PUAN VERİLECEK Mİ?

Evet verilecektir. Hâlen müdür yardımcısı olarak görev yaptıkları eğitim kurumuna yeniden müdür yardımcısı olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara 4 puan daha verilecektir. Yönetmeliğin 6.bölümündeki Görevlendirme başlığında yer alan 28.maddenin  2.fıkrasında;  “Müdür yardımcılığında dört yıllık görev süresini tamamlayanlardan hâlen müdür yardımcısı olarak görev yaptıkları eğitim kurumuna yeniden müdür yardımcısı olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara, söz konusu eğitim kurumları ile sınırlı olmak üzere, Ek-1’de yer alan Form üzerinden yapılan değerlendirme sonucu belirlenen puana dört puan daha ilave edilir.” denilmektedir. 

2014 YILINDA ATANAN İDARECİLER NASIL ATANMIŞTI?

17 Haziran 2014 tarihinde MEB Yönetici görevlendirme kılavuzu yayınlamış ve önemli değişiklik yapmıştı. Bu önemli değişiklikle birlikte, Müdür Yardımcılığına atamalar;

Görevlendirme yapılacak eğitim kurumunda veya eğitim kurumunun bulunduğu ilçe ve ildeki eğitim kurumlarında yönetici ve öğretmen olarak görev yapanlardan istekli olanlar arasından, EĞİTİM KURUMU MÜDÜRÜNÜN İNHASI ve İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜN TEKLİFİ üzerine valinin onayı ile müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirilmişti. 

YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMELER SINAVLA YAPILMAYACAK MIYDI?

21.06.2018 tarihinde MEB Yönetici Atama Yönetmeliği 4.bölümünün  15.maddesinde yer alan:

“ …. Müdür ve müdür yardımcısı olarak İLK DEFA GÖREVLENDİRİLECEKLERİ belirlemek amacıyla …” ibaresinde görüldüğü üzere;

Yönetmeliğe göre: İLK DEFA GÖREVLENDİRİLECEKLER bu kapsama girmektedir.

İLK DEFA YÖNETİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLECEKLER NEYE GÖRE BELİRLENECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı 12 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete’de Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlamış ve yönetmelikte YAZILI SINAV AĞIRLIĞI damgasını vurmuştu. Şöyle ki;

TEST olarak yapılacak YAZILI sınavın ağırlığı %80 olarak, Sözlü sınavın ağırlığı ise %20 olarak belirlenmiştir. ( 21 Haziran 2018 tarihinde çıkan yönetmelikte ise yazılı sınav puanın oranı %60, sözlü sınav puanın oranı ise %40’dı. )

İLK DEFA GÖREVLENDİRİLECEK YÖNETİCİLERLE İLGİLİ TAKVİM NE ZAMAN YAYINLANACAK? 

Yeniden görevlendirmeler ekteki takvim çerçevesinde gerçekleştirilecek olup; İLK DEFA GÖREVLENDİRİLECEKLERE ilişkin takvim ise; ÖSYM tarafından yapılacak seçme sınavı duyurusundan sonra ayrıca yayınlanacaktır. 

İLK DEFA GÖREVLENDİRİLECEK YÖNETİCİLERİN SINAVINI MEB Mİ ÖSYM Mİ YAPACAK?

MEB; 12 Ocak 2019 tarihinde; MEB Yönetici Görevlendirme Sınavlarında 3 önemli değişikliğe gitmiş ve yapılacak sınavla ilgili önemli değişiklikte: “ Bundan sonra, MEB Yönetici Görevlendirme yazılı sınavını MEB ve MEB istediği takdirde, ÖSYM de yapabilecektir.” denilmektedir. 

24 Ocak 2019 tarihinde; MEB Personel Genel Müdürlüğünün, Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme konulu yazısının ekinde yer alan 1.sayfada;  “Yeniden görevlendirmeler ekteki takvim çerçevesinde gerçekleştirilecek olup; il defa görevlendirileceklere ilişkin takvim ise; ÖSYM TARAFINDAN YAPILACAK SEÇME SINAVI duyurusundan sonra ayrıca yayınlanacaktır.” denilmektedir. Bu ibareden anlaşıldığı üzere İLK DEFA GÖREVLENDİRİLECEK yöneticilerin sınavını; ÖSYM yapacaktır.

Veysel KUL

Egitimhane.com

Gönderen: vyslkl, 24 Ocak 2019 21:36 Okunma: 19106
Yorumlar:
131981
27 Ocak 2019 10:31
2     0
Mülakat Sınavı'nda en az 60 almak gerekiyormuş onu da belirtsinler.
58SERVET
25 Ocak 2019 22:18
7     2
Eğitim Osmanlı Devletinin Lale Devrine dönmüştür.Kimlerin nasıl ve kimler tarafından yönetici olarak seçildiği kamuoyunun vicdanında soru işaretleri oluşturmuştur.Yazık Türkiyeme yazık oluyor.Egitim işi eğlence değildir.
hazeyin
25 Ocak 2019 22:10
3     2
vermiyecektiniz zamanında sarı öküzü.nokta.
halil2525
25 Ocak 2019 19:21
5     1
Hakkım haram olsun. Daha sınav niye yapıyorsun. Bütün okulları bunlar dolduracak yine.
izdirap25
25 Ocak 2019 19:04
4     2
Zaten mevcut idarecilerde liyakat yoktu ve onun için bu düzen değişmesi gerekirdi .Ama görüyorum ki korunuyorlar.Siz kimi kandırıyor sunuz
yakamoz-85
25 Ocak 2019 15:23
1     2
21 HAZİRAN 2018 TARİHLİ MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURUMLARINA YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİ nin 28.maddesinin 2. fıkrası : (2) Müdür yardımcılığında dört yıllık görev süresini tamamlayanlardan hâlen müdür yardımcısı olarak görev yaptıkları eğitim kurumuna yeniden müdür yardımcısı olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara, söz konusu eğitim kurumları ile sınırlı olmak üzere, Ek-1’de yer alan Form üzerinden yapılan değerlendirme sonucu belirlenen puana dört puan daha ilave edilir.
gazili0606
25 Ocak 2019 14:48
3     0
@hayze aynı eğitim kurumunu tercih edeceklere 4 puan verilir.
Aslıhan63
25 Ocak 2019 14:23
3     2
Meb çok hak yemiştir.. Ama en büyük hakkı 2014 yılındaki idareci atamasında yapmıştır. Şimdide onları korumuş oluyor... Çok yazık...
hayze
25 Ocak 2019 14:08
3     0
Ek1'de aynı ve eğitim kurumunu tercih edeceklere kaç puan veriliyordu?
hayze
25 Ocak 2019 13:55
3     2
Daha önce sınavla atanıp 4 yılın sonunda görev süren doldu denilerek yerine inha ile atama yapılanlarada aynı eğitim kurumunu tekrar isteyebililme hakkı verilmelidir.Şu durumda böyle birşey mümkün değil okuduğum kadarıyla.
Berke33
25 Ocak 2019 09:33
9     2
Aşin tendonu korunmuş.
Memocan64
25 Ocak 2019 00:36
10     3
Aklı olan idareci olmaz.
selcuk
24 Ocak 2019 23:43
17     7
4 yılını ve 8 yılını bitirenlerde sınava girmelidir.. Aksi taktirde sınav yapmanın anlamı yok..Cunku her yer nerdeyse dolu şuan.. Neyin sınavı yapılacak..???
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023