4 Lise Türünde Pazartesi Günü Yüz Yüze Eğitim Başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen genelgede, 5 Ekim pazartesi günü Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Spor Liselerinin meslek.eba.gov.tr adresinde yayımlanan alan ve dal derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacağı duyuruldu.

Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liselerinde alan ve dal derslerin uygulama kazanımları, 5 Ekim'den itibaren yüz yüze eğitimle verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce illere "2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Uygulamalı Eğitim"e ilişkin yazı gönderildi.

Yazıda, Anadolu teknik programı öğrencilerinin işletmelerde mesleki eğitim ve staj uygulamalarının 28 Eylül'den itibaren başladığı anımsatıldı. Yazıya göre, 5 Ekim'den itibaren de mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liselerinin "meslek.eba.gov.tr" adresinde yayımlanan alan ve dal derslerine ait uygulama kazanımları, tüm sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitimle verilecek.

HER DERS 30 DAKİKA

Öğrencilerin okulda geçirdikleri ders içi ve dışı saatlerde maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları hususunda rehberlik ve yönlendirme yapılacak. Bu durum okul yöneticileri ve öğretmenlerce de takip edilerek okulda gerçekleştirilecek yüz yüze eğitim faaliyetleri hakkında öğrencilere "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu"na göre bilgilendirme gerçekleştirilecek. Yüz yüze eğitimde, öğrenciler gruplara ayrılarak her ders saati 30, teneffüsler 10 ve öğle arası 45 dakika olarak uygulanacak. Alan ve dal derslerinin uygulama kazanımları yüz yüze, bilişsel veya teorik kazanımları ise uzaktan eğitim yoluyla verilecek. 

Yüz yüze ve uzaktan eğitim ile verilen alan ve dal dersleri süre, kazanım ve içerik açısından bir bütün olarak değerlendirilecek. Haftalık ders çizelgelerine göre, yüz yüze ve uzaktan eğitime ayrılacak ders süreleri, alan zümre öğretmenlerince belirlenecek.

 

Ayşegül KAHVECİOĞLU /

02 Ekim 2020 21:07 Okunma: 8204
Yorumlar:
zgryks
03 Ekim 2020 08:57
5     2
9. Sınıflarda günde 9 saat dersi dayatmak nedir? Böyle bir dönemdr açmak bile problemli bir durumken günde 9 saat dersi mecburi tutmak yüz yüze yapılmasını dayatmak tamamen mantık dışı bir uygulamaladır.Bu vebalin altından kalkamazsınız.
burak.1827
03 Ekim 2020 01:09
1     2
Metzel hocam, ağır sorunlara sebep olsa da bu yansıtılmaz ve diğer sınıflar da yavaş yavaş açılır diye düşünüyorum.
metzel
02 Ekim 2020 23:49
3     2
Yangından mal kaçırır gibi bir düzenleme yapılmış. Hani en riskli grup lise kısmıydı? Ne oldu bir anda pandemi yön mü değiştirdi? Bu nasıl bir zihniyettir. Damdan düşer gibi yaptım oldu. Bilim kurulunun tutarsızlığı ve MEB'in aymazlığı umarım ağır sorunlara neden olmaz.
bahcetka
02 Ekim 2020 23:22
6     17
Dörtleri de aç sayın bakanım.Bu çocuklarında ortaokula hazırlanması lazım.
sarkat
02 Ekim 2020 21:52
15     2
Devlet pandemi sürecinde engelli, kronik rahatsızlığı olan kişileri izinli sayıyor.
Ama haftaya engelli meslek lisesi öğrencilerini okula çağırıyor. Bu nasıl çelişki.
hemze65
02 Ekim 2020 21:24
9     6
Ders süresi 30dk.fakat DYK halen ders saati 40dk.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK