Anadolu liseleri eğitim sistemini tahrip etti

Anadolu liseleri eğitim sistemini tahrip etti
Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, öğrenci ve velilerin gözdesi haline gelen 'Anadolu liselerinin sayısının 600'ü geçtiğini ve eğitim sistemini tahrip eder hale geldiğini' söyledi.

Erdoğan, "Eğitim tarihimizde olmadık bir şekilde sosyal sınıflar oluştu. Böyle bir tehlike yaşıyoruz." dedi. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği tarafından Antalya'da düzenlenen 'Öğretmen eğitimi' konulu sempozyumda söz alan Erdoğan, "Anadolu liseleri toplumda talep gördü, sayıları arttı. Ama eğitim sistemimizi işleyiş olarak tahrip eder hale geldi. 20 yıl öncesine kadar her lisemizin iddiası vardı; ancak bugün üniversiteye öğrenci gönderen veya gönderemeyen okullar tasnifiyle karşı karşıyayız." diye konuştu. Erdoğan sınav sistemini değiştirmek veya kaldırmak gerektiğini savundu. Lise iki ve üçüncü sınıflarda öğrencilerin derslere ilgisiz olduklarına dikkat çeken İrfan Erdoğan, "Okulda öğretmenin yaptığı sınavların önemli hale getirilmesinden başka yolumuz yok. Ancak 2 soruyla sınav yapan öğretmen de var, 20 soruyla yapan da. İkisinin yaptığı değerlendirmenin sağlıklı bir sonuç vereceğini söylemek zor. Ortak bir anlayışın öğretmenin elinde olması gerekir." ifadelerini kullandı.

Tuncer Çetinkaya
zaman gazetesi
Gönderen: chns, 25 Şubat 2007 03:50 Okunma: 1723
Yorumlar:
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK