Bakan Özer: Hafta sonu eğitim gibi sistematik bir yaklaşım yok

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, canlı yayında NTV'nin sorularını yanıtladı. 200'e yakın okulda ikili eğitime geçildiğini belirten Bakan Özer, şu ana kadar corona virüs vakası nedeniyle tüm sınıfları kapatılan hiçbir okul olmadığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, canlı yayında NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yüz yüze eğitime ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Özer, şu ana kadar corona virüs vakası nedeniyle eğitime ara verilen okul olmadığını söyledi.

Özer, 2 vakanın çıktığı sınıflarda 7. gün sonunda PCR testlerinin negatif çıkması durumunda, 14 günlük karantina uygulamasının kaldırılabileceğini de açıkladı.

Bakan Özer'e yöneltilen sorular ve alınan yanıtlar şöyle:

''SALGIN SÜRECİYLE İLGİLİ ÇAĞRI MERKEZİ KURDUK''

1,5 yıllık aranın ardından okullarda yüz yüze eğitim yeniden başladı.İki haftayı geride bıraktık, son duruma ilişkin değerlendirmenizi alabilir miyiz?

6 Eylül'de tüm kademeli sınıf seviyelerinde 5 gün yüz yüze eğitimi başlattık. Başlatmadan önce çok sayıda önlem aldık. Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir rehber hazırladık. Sürecin tamamını Sağlık Bakanlığı ile koordine ediyoruz. Okullarımızda elektronik takip sistemi kurduk. Bu ilk defa yapılan bir şeydir. Artık okul bazlı kararlar alıyoruz. Bu sistemi kurduk. Şu anda sistemimzide 87 bin 108 okulmzu vardır devlet olmak üzere. Toplam 71 bin 320 okulumuz var. Yaklaşık 1 milyona yakın dersliğimiz var. Her okulda aşı, test durumları anlık takip ediliyor. Salgın süreciyle ilgili çağrı merkezi kurduk.

KARANTİNA UYGULAMASINDA YENİ ADIM

Vaka nedeniyle yüz yüze eğitime ara veren okul bulunuyor mu?

Şu anda 71 bin 320 okulumuzdan hiçbirisi vaka veya yakın temas nedeniyle kapatılmadı. Elbette kapatılan sınıflarımız var. Rakamlar değişiyor. Ara veren sınıflar var. Vaka trendi artıyorsa bu artış sınıflara yansıyor. Kapatılan sınıfta ilk hafta negatif çıkarsa eğitime dönülür. Mesela Sağlık Bakanlığı ile geçen gün görüştük. Herhangi bir sınıfta iki vaka olması durumunda sınıfımızda 14 gün yüz yüze eğitimimize ara veriyoruz. Sağlık Bakanı'na şöyle bir öneri götürdük; sınıftaki diğer öğrenciler yakın temaslı kabul ediliyor ama hiçbir semptom göstermiyor. Eğer bir hafta sonrasında veli izin verirse PCR yaptırılmasına ve sonuç negatif çıkarsa, bir hafta sonra sınıfa geri dönsün. Eğer veli izin vermezse PCR yaptırmasına, 14 gün karantina sürecini tamamlayalım. Sağlık Bakanı pozitif yaklaştı. Bilim Kurulu'nda da değerlendirecekler.

"KAPATILAN SINIF 14 GÜNDE EĞİTİME DÖNECEK"

Öğretmenlerin kaçı aşılı? Yüz yüze eğitime geçildikten sonra bu sayılar arttı mı?

Gönüllülük esasına dayalı. Kapatılan sınıflarda eğitime 14 gün sonra geri dönülüyor. 17 Eylül itibariyle bir doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 92. Öğretmenlerde aşılanma oranı Türkiye ortalamasının üzerinde.

"BELİRTİ GÖSTERMEYEN POZİTİF ÖĞRETMENLER VAR"

Aşı olmayan öğretmenlere PCR zorunluluğu bulunuyor. PCR testi ile pozitif olduğu belirlenen öğretmen var mı?

Belirti göstermeyen ama PCR ile pozitif çıkan öğretmenler var. Hiçbir semptom göstermeyen aşı olmamış pozitif vakalar ortaya çıktı. Şu anda okullarımız en güvenli ortamlar olmaya devam ediyor. Bizim vaka bazlı sınıf bazlı yaklaşımımız dönemin sonuna kadar okulların yüz yüze açık kalması ile ilgili ciddi bir avantaj sağlayacak. Sayılar artabilir. Kapatılan sınıf sayıları artacak. 200'lerde durmayacak.

"200'E YAKIN OKULDA İKİLİ EĞİTİME GEÇİLDİ"

Kalabalık sınıfların engellenmesi için ikili eğitim seçeneği sunulmuştu. Kaç okulda ikili eğitime geçildi?

200'e yakın okul ikili eğitime geçti. Yaygın bir durum değil, bazı okullarda ikili eğitime geçildi. Arsa olup da yeni okul yapmama gibi bir durum yok. İstanbul Esenyurt'ta arsa bulamıyoruz okul yapımıyla ilgili. Bazı yerlerde o okulun öğrencileri belli okullarda toplandılar. Arsa yönetimi ile ilgili sıkıntı bugünün sorunu değil.

''HAFTA SONU EĞİTİM GİBİ SİSTEMATİK BİR YAKLAŞIM YOK''

Hafta sonu eğitimi yapılacak mı?

Hafta sonu eğitim gibi sistematik bir yaklaşımımız yok. Sorun bazlı okullarda çözümler üretiyoruz.

"VELİ RIZASI OLMADAN ÖĞRENCİYE TEST YOK"

Sağlık Bakanlığı'nın okullarda rastgele PCR taramasına ilişkin ayrıntı verebilir misiniz? Bu taramalar rutin devam edecek mi?

Velinin rızası olmadan öğrencilere test yapılmayacak. Öğrencilerin burnundan PCR testi için örnek alınmayacak.

İl ve okul bazlı kararlar alınması için il milli eğitim müdürlüklerine tanınan yetkiler artacak mı?

İl milli eğitim müdürlerimiz kalabalık olan okullarda ikili eğitime geçme ders saat süresini kısaltma haftalık yüz yüze eğitim gün sayısını azaltmada tam yetkilidir.

 

NTV

18 Eylül 2021 23:33 Okunma: 3888
Yorumlar:
tamyigit
20 Eylül 2021 13:27
0     2
muallimakif o yetmez pazar günü de telafi yapalım!
korhan83
19 Eylül 2021 18:42
6     3
Sen de alırsın yine okul zilini çalarsın Hafize Ana gibi. Senden önceki öyle yapıyordu.
php_korsan
19 Eylül 2021 13:12
4     2
Yine öğretmenin birine birşeyler oldu.Daha yeni açıldı okullar kardeşim.Hani tüm tedbirler alinmisti.Buraya yazmıyorum öğrenirsiniz.
muallimakif
19 Eylül 2021 11:19
1     17
Öneri:
2.sınıfa gidiyorum, 42 öğrencim var. 21+21 iki gruba ayırıp; pazartesi, çarşamba, cuma 1.grup, salı, perşembe, cumartesi 2. grup şeklinde çalışalım.
enes5838
19 Eylül 2021 10:33
7     1
Erkenden eskittin yüzünü bakan bey.
startek523
19 Eylül 2021 08:23
10     1
Sayın bakana soruyorum bir sınıfta velilerin bir kısmı izin verdi PCR testini yaptırdı diyelim 1hafta sonra okula geldi diğeri izin vermedi gelmedi peki bu iki gruba nasıl aynı anda eğitim vereceksin hani eğitim eşitliği biz yaptık oluyor kafasıyla çok can yakacaksiniz ama umrunuzda mı Allah bilir
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK