Bakan Özer: Kariyer sınavı yapılacak. Öğretmenlerimiz 1-2 Eylül’de idari izinli

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bengü Türk'te canlı yayımlanan Gündem Özel programında eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  

Bakan Özer'in değerlendirmelerinden öne çıkan bazı başlıklar şöyle:
 
Millî Eğitim Bakanlığı olarak eğitimin tüm kademelerinde kalite odaklı çok boyutlu iyileştirmeler yaptıkça ülkemiz, daha müreffeh bir ülke olacaktır.
 
Millî Eğitim Bakanlığı olarak tüm eğitim birimlerimizde fikrî mülkiyetle ilgili yatırımlarımızın ödüllerini alıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.
 
Başarılı bir şekilde sonuçlanmak üzere olana LGS sürecinde öğrencilerimizin %98'inin istedikleri okullara yerleştiklerini görmekten mutluluk duyuyoruz. 
 
2021-2022 LGS sürecinin en dramatik artışı, mesleki teknik eğitime yönelişte gerçekleşti.
 
2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıklarına 17 Haziran'da okulları kapatır kapatmaz başladık ve okullarımızın temizlikten kırtasiyeye her türlü ihtiyacını temin etmek üzere tüm ekiplerimizle ülkemizin her yerinde, sahada aktif olarak çalışıyoruz.
 
2022-2023 eğitim öğretim döneminde ilk kez olarak ders kitaplarıyla birlikte yardımcı kaynaklarımız da öğrencilerimizin masasında olacak.
 
İlk defa bu yıl temel eğitime de bütçe göndermeye başladık. Eğitimde tüm kademedeki okulların temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz.
 
1 Eylül'de öğretmenlerimiz okullarında göreve başlayacaklar.
 
Bugün eğitim sistemimizde 1,2 milyon öğretmenimiz var ve bu sayının yüzde 70'i son 20 yılda atanmış.
 
Bu yıl atamalarda okul öncesine ağırlık verdik. 
 
10 yıllık öğretmen uzman öğretmenliğe başvurabilir. 180 saatlik eğitim alarak sınavdan başaralı olan öğretmen 1 derece alır ve artı eğitim öğretim tazminatı hakkı kazanır. Yüksek lisans yapmış olan öğretmenimiz bu sınavdan muaftır.
 
10 yıllık uzman öğretmen başöğretmenliğe başvurabilir. 240 saatlik eğitim alarak sınavdan başaralı olan öğretmen başöğretmen unvanı alır.
 
Kariyer basamaklarımız öğretmenlerin özlük haklarını iyileştirecek bir sistem.
 
Türkiye de kariyer sisteminde sınav yapılmayan hiç bir alan yok. Sınavsız bir kariyer sistemi inşa etmek mümkün değil.
 
Uzman ve ya başöğretmenlik sınavımızda öğretmenlerimizin yeterliliklerini ölçmüyoruz. Bu sınav sadece alınan eğitimi değerlendiren bir sınav.
 
Türkiye de öğretmenlerimiz lisansüstü eğitim konusunda istekliler. Bu isteği kariyer sistemiyle birleştirme kararı verdik.
 
"Öğretmenlerimiz eğitim sistemimizin biricik varlıklarıdır"
Uzman veya başöğretmenlik sınavında biz öğretmenlerimizin öğretmenlik yeterliliklerini ölçmüyoruz. 
 
Bu sınav sadece alınan uzman öğretmenlikteki 180 saatlik veyahut da başöğretmenlikteki alınan 240 saatlik eğitimi değerlendiren bir sınav. Sadece alınan eğitimi değerlendirmemiz gerekiyor. 
 
Türkiye'deki öğretmenlerimizin lisansüstü eğitimi tamamlama oranları OECD ülkelerine göre çok düşük. Türkiye'deki öğretmenlerimiz bu konuda istekliler. Bu isteğe bununla birleştirelim, kariyer sistemiyle birleştirelim ve master yapan öğretmenimizi uzman öğretmen, doktora yapan öğretmenlerimizi de başöğretmen yapalım istedik. 
 
Milletin iradesinin tecelligâhı Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. 1 Ekim'de açıldıktan sonra ilaveler gelir. İlave iyileştirmeler yapılır. Bize düşen Milli Eğitim Bakanlığı olarak onları uygulamaktır.
 
Sınavı geçemeyen, öğretmen olarak çalışmaya devam edecek. Herhangi bir problem yok. Zaten her yıl bu tekrarlanacak sınav. Dolayısıyla bir daha sınava girmek istemiyorsa önümüzdeki yıla kadar tezsiz yüksek lisans yapabilecek herhangi bir alanda. Dolayısıyla sınavdan muaf olacak.
 
Kariyer sisteminin gerektirdiği şekilde süreçle ilgili işleyen bir mekanizma var, sonuçta her öğretmen öğretmendir. Başöğretmen de öğretmen, uzman öğretmen de öğretmendir. 
 
Şu an itibarıyla eğitim sisteminde, yani bu kanun 14 Şubat 2022 yılında yayınlanmadan önce eğitim sistemimizin içerisinde 75 bin 701 uzman öğretmen var aynı zamanda başöğretmen de vardı. 
 
Öğretmenlerimiz yardımcı olmak için çalışıyoruz. Mesela örnek kitapçıkla ilgili bir çalışmamız yoktu. Örnek kitapçık yayınlamayla ilgili hem öğretmenlerimizin tedirginliğinin ortadan kalkmasıyla ilgili bir çalışma başlattığımızı da kamuoyuna duyurduk. 
 
Öğretmenlerimiz eğitim sistemimizin biricik varlıklarıdır. Öğretmenlerimiz ne kadar güçlü olurlarsa eğitim sistemimiz o kadar güçlü olur. Türkiye Cumhuriyeti devleti de o kadar güçlü olur. 
 
"12 Eylül'de okullarımızı açacağız"
1 Eylül'de öğretmenlerimiz normalde okula gelecekti. 1-2 Eylül'de okullarda eğitimler başlayacaktı. Buradan da tüm öğretmenlerimize müjdeyi verelim. Öğretmenlerimiz 1-2 Eylül'de idari izinli sayılacak dolayısıyla 5 Eylül'de öğretmenlerimiz okula gelerek hazırlık süreçlerine dahil olacaklar. 
 
Öğretmenlerimizin mesleki girişimlerini, kişisel gelişimlerini desteklemek için çok ciddi yatırım yapıyoruz. 
 
Öğretmenimizi ne kadar desteklersek eğitim sistemimiz o kadar güçlü olur. Bu bilinçle ilk defa öğretmenlerin mesleki gelişimlerinde paradigma değişimine gittik. Yani Bakanlık olarak merkezi bir planlamadan uzaklaştık. Tamamen okul temelli mesleki gelişim programına odaklandık. 
 
2020 yılında bakanlığın düzenlemiş olduğu merkezi ve mahallindeki eğitimlere katılan öğretmen sayısı 1.2 milyon sertifika sayısı. Öğretmen başına düşen eğitim saati 44 saat. 6 Ağustos'ta ben göreve başladım ve hızlı bir şekilde öğretmenlerle ilgili önceliklerimizi koyarak süreçleri hızlı bir şekilde yeniledik ve 2.9 milyon öğretmene ulaştık. Düzenlemiş olduğumuz eğitimler sayesinde öğretmen başına düşen eğitim saati 94 saate çıktı. Son on yılın en yüksek rakamına ulaştı. 2022 yılında bu seneki hedefimiz, her öğretmenin en az 120 saat mesleki gelişim eğitiminden yararlanması.
 
Gerçekten öğretmenlerimiz sadece eğitim, öğretimde değil, Kovid sürecindeki vefa çalışma gruplarından diğer alanlardaki desteklerine kadar illerimizde, ilçelerimizde, mahallelerimizde, köylerimizde ülkenin yüz akı. Biz de Bakanlık olarak onların çalışma koşullarını iyileştirmek, daha iyi noktaya taşıyabilmek ve özellikle bu süreçte kişisel gelişimlerini desteklemek için istedikleri eğitim ile ilgili de her türlü desteği verdik vermeye de devam edeceğiz. 
 
Geçen sene 2021-2022 eğitim öğretim yılı 6 Eylül'de başladı biliyorsunuz. Devir teslim töreninde açıkça bir şey söyledim. Dedim ki okulları açmamız için vakaların sıfırlanmasını beklemeyeceğiz. Beklemeye tahammülümüz yok. Çünkü bir buçuk yıl okullar kapalı oldu. Okullar sadece eğitim öğretim yapılan yerleri değil. 
 
Eğitim sistemini düşünün, 18,9 milyon öğrenci, 1,2 milyon öğretmen... Eğer siz bu devasa ölçeğe sahip olan bir eğitim sistemini Kovid sürecinden normalleştiremezseniz Türkiye'nin normalleşmesini bekleyemezsiniz. Biz bir taraftan gençlerimizi yetiştirmekle ilgili bu İnisiyatif alarak süreci kararlı bir şekilde götürdük. Aynı zamanda Türkiye'nin de normalleşmesini hızlandırdık. Onun için ben tüm öğretmenlerimize, tüm en içten şükranlarımı sunuyorum. Bu şükranın da teşekkürün de bir nişanesi olarak, küçük nişanesi olarak söz verdiğim gibi tüm öğretmenlerimize ve idari personelimize hem birinci dönem sonunda hem de ikinci dönem sonunda başarı belgesi verdim. İlk defa Milli Eğitim tarihimizde ilk defa bir bakan tüm öğretmenlere ve idari personeline yılda iki defa başarı belgesi vermiş olduk. 2022 -  2023 eğitim öğretim yılında devam edeceğiz. 
 
Vakalar artıyor ama grip seviyesinde geçiriliyor. Yeni oluşan durumlara göre, yeni değerlendirmeler yaparız ama mümkün olduğu kadar okulları açık tutmak, bizim irademiz bu yönde. 
 
Milli Eğitim Bakanlığı olarak yaz okullarını devreye soktuk. Yaz okullarını devreye sokmamızın iki tane amacı vardı. Birinci amacı bizim öncelik verdiğimiz yerlerde eğitim öğretim başlamadan süreçleri hızlandırmak. İkinci amacı da öğrencilerimizin hem sosyalleşmesini artırmak Kovid'den kaynaklanan dezavantajlı durumlarını telafi etmek ve onları daha sağlıklı bireyler olma yolunda desteklemek. Bakanlık olarak dil eğitimini önemsiyoruz. Yani ana dil Türkçe eğitimini, matematiği de bir dil olarak görüyoruz. 
 
Aldığımız geri beslemelerle inşallah bir sonraki eğitim öğretim yılında yaz kampları, yaz okullarıyla öğrencilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. 
 
Hepimizin malumu, tüm dünyada göç var kırsal bölgelerden şehirlere doğru. Ama özellikle Kovid -19 salgınından sonra yavaş yavaş göçün tersine döndüğünü gördük. Köylerimizdeki şu anda kullanılmayan okullarımızı vatandaşımızın hizmetine açalım istedik. ilkokul olarak kullanma imkanı varsa ilkokul olarak; bunun için hemen yönetmelik değişikliği yaptık ve köy okullarının öğrenci sayısına bakılmaksızın açılabilme imkan getirdik. Anaokullarında bir ana sınıfının açılması için 10 olan öğrenci sayısını 5'e düşürdük. Sadece bu beşe düşürmeyle 1.800 köyde yaklaşık 20 bin öğrencimiz ana sınıflarıyla buluştu. 
 
Aynı zamanda köy okullarına halk eğitim merkezleri kuralım istedik. 
 
Dolayısıyla biz halk eğitim merkezlerinin şehirlerde değil bu köy okullarıyla bütünleştirerek köyde yaşayan vatandaşlarımızın herhangi bir yere gitmeden rahat bir şekilde erişilebilecekleri fiziki mekanlarda istedikleri kursları alabilme imkanı getirdik. Aslında çok farklı bir modele doğru evlenmeye başladı. Çünkü bir köyde çocuğuyla ebeveynle aynı eğitim kurumunda bütünleştirme imkanı oldu. 
 
Bir taraftan halk eğitim merkezlerinde kadınlarımız dikiş nakıştan tarım ve hayvancılıkla ilgili kurslar aldı. Yan tarafta da torunu veya kızı, oğlu anaokulunda veya ilkokulda eğitim almaya başladı. Dolayısıyla bir merkez olma potansiyelini güçlendirdik. Hedefimiz yeni eğitim öğretim başlayana kadar tüm Türkiye'de 1000 tane köy okulunu yaşam merkezine dönüştürmek. Bununla ilgili çalışmalarda çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Yakında kamuoyuyla da paylaşacağız. Yılın sonuna kadar da tüm köy okullarını köy yaşam merkezlerine dönüştürebilmek.
 

 MEB

 • 9 29
 • 16 Ağustos 2022 14:05 10.402
 • hazer
  19 Ağustos 2022 10:04
  0 0
  Müjde ne ki
 • korhan83
  18 Ağustos 2022 16:44
  3 0
  Sınavın kazananı Promter olacak...Akademisyenlerin hali ortada Promtera bakmadan ders anlatabilen yok...Bize de sınıfta lazım bir promter ordan okuyup geçeriz...
 • barca43
  18 Ağustos 2022 00:08
  4 4
  Sınavda 70'in altında puan alan uzman öğretmen olamayanlar morali baya bozulur elbette.Öğretmenler odasında öyle göstere göstere ayrımcılık olmaz ama fısıldı şeklinde sınavı geçememiş denir mi? Veliler ben çocuğumu uzman öğretmene vereceğim daha sınavı bile geçememiş kendine hayrı olmayan öğretmene vermek istemiyorum der mi? Bakanlık bunu öğretmenine niye yapar aklım ermiyor anlayan varsa beri gelsin.
 • mosit
  17 Ağustos 2022 13:20
  6 8
  Ben de iptal olacak diyorum dur bakalım kimin dediği çıkacak.
 • göbekligeneral
  17 Ağustos 2022 12:58
  13 7
  Bu bir kariyer sınavı değildir milleti kandırmayın.
 • fzk64
  17 Ağustos 2022 00:07
  12 7
  madem uzman da baş öğretmende öğretmen ise bu ayrıştırma neden hoş herşeyde ayrıştırmaya alışmışlar ne de olsa
 • gursel03
  16 Ağustos 2022 23:27
  17 7
  Bazı sendikalar ısrarla bakanın dediği gibi sınav yapılsın istiyor. Hayırdır ne bu ısrar ve iştah!
 • KARAKAYAN
  16 Ağustos 2022 22:18
  30 6
  Birkaç sat önce okul müdürümle telefonda görüştüm..Sözleşmesi bittiğ için görevinden ayrılan ve 2 ay sonra önceki gün okuluna dönen hizmetli personelimizle bizzat sıva ve boya yaptıklarını söyledi.Yaptığı işten gocunmuyordu, severek ve isteyerek yapıyordu.Niçin? Sırf, öğrencileri ve personeli daha güzel görünümlü okul ve sınıflarda eğitim-öğretim yapsın diye.Bundan bir çıkarı mı vardı? Hayır.Sadece kendisine zaten alacağı ek dersi verilecekti.
  Bu, 24 yıllık meslek hayatımda gördüğüm sayısız fedakarlık ve meslek aşkına örnek olabilecek davranış ve tutumlardan biriydi.Anlatmakla bitmez.
  Peki biz ne yapıyoruz? 10,20,30 yıl fark etmez.Çoktan mesleğinde ve işinde uzmanlaşmış öğretmenlerimize, ekrandan okuyarak bizleri eğittiğini zanneden Profesörlerin, eğitmenlerin ( Yanlış anlaşılmasın hocalarımız da mesleklerinde uzmandır, bundan hiç şüphem yok.) anlattığı konulardan birkaç saatlik sınavla ünvan ve kariyer veriyoruz.
  Daha ne diyeyim.24 yıllık meslek hayatımda yetiştirdiğim ve hayatlarına dokunduğum öğrencilerime, velilerime sorsunlar beni.Bu öğretmen ünvanlı, çocuklarınızı emanet ettiğiniz kişi hâlâ işinde uzmanlaşamamış mı?Takdir sizin sevgili meslektaşlarım.
 • ugur_29_
  16 Ağustos 2022 21:11
  13 9
  OECD ülkelerinden fikir alacalaklarına "eğitim bir sen"e sormuşlar,onlarda büyük ihtimalle mülakat demişlerdir, bakanda sınav olsun demiş...
  Ne kadar geçerli,kabul görür sebepler.
  Bak bak bak...
  Bu sınava çalışan bütün öğretmenler o barajı geçer ama bu saçmalıkların bıraktığı yıpratma,şuanki bakanlığa ,şuan bakana olan olumsuz bakış GEÇMEZ.
  Nasıl ilk uyguayıcısı ve devamını getirmeyerek KUL HAKK ına girmiş olan Hüseyin Çelik denen zevat unutulmuyor ise bu bakanda unutulmaz.
 • Mütefekkir
  16 Ağustos 2022 21:06
  25 8
  Görevde 20 yılı aşkın bir çok öğretmen var. Bırakın başöğretmen olabilmeyi önce uzman olabilmek için sınava girmek zorundalar. Yıllarını eğitime, öğrencisine adamış bu öğretmenlerin hakkı ne olacak? Böyle adaletsiz bir sınava tabiki de hayır!
 • sulo555
  16 Ağustos 2022 18:20
  10 3
  Uzman ve başöğretmenlik sınavı online olsun açık lise sınavları gibi malum sayılar arttı😅
 • hazan_gazel
  16 Ağustos 2022 16:43
  19 6
  Sınavda ısrarcı iseniz hadi tamam diyelim, bari yıllar önce yapılan sınav gibi baraj puanı daha düşük tutulsaydı onu da geçtim her branşa özgü alan sınavı yapılsaydı . Böyle doçentlik sınavı gibi genelde branşımızla alakası olmayan tamamen akademik terimler içeren üstelik dersi veren hocaların dahi konuya hakim olmayıp ekranda akan yazıyı tek düze okuduğu 180 bölümlük video silsilesini kısa süreli ezberleyenlerin -sınav sonunda büyük ihtimalle çoğunu unutacak olanların -başarılı sayılacağı bir sınav gerçekten çok baştan savma ve adaletsiz bir ölçme olacak . Varsın öğretmenler sınavdan kaçıyor desinler durum ve tek gerçek bu …
  Ayrıca isteyen istediğini düşünsün bana göre uzman öğretmen kriteri sınıfın kapısını kapattığı zaman çocuğa olan tavrı , sevgisi, sabrı ve anlayışı hangi öğretmende haf safhada ise en üstünü odur . Sınıf içinde çocuğun öz güveni ile öz saygısı ile oynamayan kim ise .. gerisi istediği in kadar terim ezberle …
 • metzel
  16 Ağustos 2022 16:26
  6 7
  Online olarak devam edecek yani? sorusuna Bakan Özer, 'Mümkün olduğu kadarıyla' cevabını verdi.
  Daha önce hem de pandemi sıfırlanmışken seminerlerin tamamında online mümkün oluyordu da şimdi mümkün olmama ihtimali mi var? Ne değişti? Zira artık öba var denmişti. Ne oldu yoksa tam da pandeminin azdığı bir ortamda tekrar klasik eski sisteme mi dönüyoruz.
 • hsynmmrt
  16 Ağustos 2022 14:38
  21 12
  Kariyer sisteminin sınavla değerlendirilmedigi sistem yok olabilir Kariyer sınavı sonrası unvan,görev,yetki,sorumluluk alanı değişmeyen meslek var mı? Bunu arkadaşlara hangi stratejiyle anlatabiliriz.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK