Bakan Özer'den, CNN TÜRK'te Açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında eğitim gündemine dair merak edilen soruları yanıtladı. Öğretmen atamaları ile ilgili konuşan Bakan Özer, "Yüzde 50'si İstanbul'a yapılacak. Atayacağımız öğretmenlerde branş olarak okul öncesi eğitim olacak. İstanbul'a 1000 yeni anaokulu yapacağız, 2022 sonuna kadar bitireceğiz." dedi.

Yaz okulları ne zaman başlayacak, dersler nasıl işlenecek? Öğretmenlik Meslek Kanunu beklentileri karşıladı mı? Geleceğe yönelik eğitim politikaları ve projeleri neler? Yüz yüze eğitimde salgınla ilgili hangi projeler hayata geçti? Eğitim mecralarında şiddeti önlemek için neler yapılacak? Hakan Çelik sordu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yanıtladı. 

Bakan Özer’in açıklaması şu şekilde;

Öğretmenlerimiz çok fedakarlar. Devasa eğitim sistemine sahibiz. Eğitim sistemimizi normalleştirmeden Türkiye’yi normalleştirmemiz mümkün değildi. MEB bu anlamda çok büyük görev ifa etti. 2021-2022 eğitim öğretim dönemini yüz yüze eğitimle tamamladık.

YABANCI DİL İÇİN ÇALIŞMALAR TAMAM

Yazın öğrencilerimizi yalnız bırakmıyoruz. Bunu halledeceğiz. Çalışmalarınız da nihayetlendi. Artık metodolojiyi, öğrenme yaklaşımını değiştireceğiz. İnşallah ilk uygulamaların da yaz okullarında deneyeceğiz. Yaz okullarında aldığımız geri beslemelerle inşallah 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında bu bulguları eğitim sisteminde kullanacağız. Bunu ilk defa kullanacağız. Şu anda İngilizce ile başlıyoruz. Daha sonra Arapçayı da dahil edeceğiz. Sonra Fransızca, Almanca yaklaşımlarını geliştireceğiz. Ama öncelikle büyük öğrenci kitlesinin almış olduğu İngilizce problemini halletmemiz gerekiyor. Kronik sorunlarımız yok. İyiye herkesin erişimini artırmak istiyoruz.

Yaz okullarıyla ilgili seçenekleri artırabiliriz. Öğrencilerimizi yazın yalnız bırakmamak istiyoruz.

Bizim öğrencilerimizin diğer ülke öğrencilerinden farklılıkları olacak. Bu coğrafyalarda neler oldu, hangi hadiseler yaşandı. Okuryazarlığın artması gerekiyor. Okul kütüphanelerinde hedefimiz 100 milyon kitap. Kütüphaneleri okulların kalbi yapmak istiyoruz.

Teknolojiye hayır diyebilmemiz mümkün değil ama rasyonel şekilde kullanmamız gerekiyor. Toplam 855 bin sınıf var. Ama onu çok farklı bağlama taşıyıp gece gündüz teknolojiyle hemhal olmasını sağlarsak başka problemlere yol açılır.

Okullardaki internet hızımızda hiçbir sorun yok. 

Kovid sürecinde dijital okuryazarlık farkı ortaya çıktı. Uzaktan eğitimden yararlanma herkes için eşit olmadı. Biz bakanlık olarak mesleki, liderlik gelişimleri için odağımızda eğitimlerimizi sürdürüyoruz.

Tüm dünyada engelli kardeşlerimizin eğitime katılması için kaynaştırma sürecidir. Hafif engellilerde eğilim budur. Türkiye’de aynı modeli takip ediyor. Bu şekilde olmayan öğrencilerimiz için de özel eğitim okulları, özel eğitim anaokullarımız var. Engelliler için inanılmaz imkanlarla kardeşlerimizin, ailelerimizin yanında oluyoruz. Arzla ilgili sorunumuz yok. Kıta Avrupa’sındaki çoğu ülkeden bile imkan sağlıyoruz.

Mesleki eğitim konusunda tüm sektörlerle işbirliğimiz var. Bizim mesleki eğitimde yapmış olduğumuz en büyük hamle sektör temsilcilerini sürece dahil etmek oldu. Öğrenciler üretimden katkı payı alıyorlar. 50 milyon liraya yakın pay aldılar. Meslek liseleri ihracat yapıyor. Tescil alıyorlar. 74 ürünün tescili sağlandı.

“OKULA KAYIT İÇİN BAĞIŞ OLAMAZ”

MEB okulların ihtiyacını karşılayamıyor deniyor. Madem böyleyse okul aile birlikleriyle bağış alalım, okulun ihtiyacını karşılayalım. MEB’in bütçesi, kaynağı ve bakanlık olarak mali sorunumuz yok. Okulumuzu kendi merkezimize çekmek istiyoruz. Tüm okul yöneticileriyle toplantı yaptık. 2022-2023 sezonunun açılış startını verdik. Şimdiden itibaren tüm çalışmalarımızı başlatmış olduk. 1 milyar TL kaynağı İstanbul’a transfer ettik. 500 milyonu İstanbul’daki okulların temizlik ve kırtasiye ihtiyaçları için. 250 milyonu okulların küçük onarımları 250 milyon da donanım ihtiyaçlarını karşılamak için. Gönüllü bağış olabilir ama kayıt yapmak için asla bağış olamaz. Bunu bakanlık olarak takip edeceğiz, sadece İstanbul’da değil tüm illerimizde seferberiz. Ortaöğretim seviyesinde okullara kaynak gönderebiliyorduk. Temel eğitime gönderilmiyordu. İlk defa temel eğitim okullarına da kaynak gönderiyoruz.

“ÖĞRETMEN ATAMALARI BAŞLAYACAK”

Her yıl atama yapıldı. Hükümetin öğretmen atamama gibi bir şeyi yok. 2022 yılında atama olacak dedim, görüşmeler bitti. İnşallah 2022-2023 eğitim öğretimi başlayana kadar atamalar yapılacak şekilde olacak. Yüzde 50’si İstanbul’a yapılacak. Atayacağımız öğretmenlerde branş olarak okul öncesi eğitim olacak. İstanbul’a 1000 yeni anaokulu yapacağız, 2022 sonuna kadar bitireceğiz. 

 

 • 3 13
 • 26 Haziran 2022 12:48 6.582
 • Aktif Haberler
 • halisane42
  30 Haziran 2022 17:16
  0 0
  Hamza97 kardeşim, o zaman beğenmeyenlere başka kurumlara geçiş hakkı versinler, misal Aile bakanlığı, misal üniversiteler...
  Hem beğenmeyen istifa etsin de, hem de geçiş yolunu tıka... Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu böyle!!?
 • HAMZA97
  30 Haziran 2022 10:38
  1 1
  öğretmen Maaşı Her Zaman Düşüktür. Beğenmeyen İstifa Etsin çalışacak çok Kişi Var . Diyen Bakan Ve Yandaş öğretmenler Var.
 • halisane42
  29 Haziran 2022 19:19
  4 0
  - Başta öğretmenlerin maaşları acilen iyleştirilmelidir. Tıpkı Davutoğlu'nun akademisyenlere yaptığı gibi bir kalemde en az %35'lik maaş zammı yapılmalıdır!!?
  Bir Öğrt. neredeyse sıradan memurla aynı ücret almakta, yanlış anlaşılmasın memurları küçümsemek değildir niyetim.
  - Diğer yandan aşağıda arkadaşların dediği gibi MEB okulların ihtiyaçlarını bile karşılamaktan acizdir. Belki proje okulları ve seçkin İmam Hatip okulları için %100 destek mevcuttur, diğerleri maalesef ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır..!!?
  -Eğitim-öğretimde yine her Bakanın döneminde olduğu gibi bu dönemde de asıl sorunlar görmezden geliniyor, teferruatlar için geçici çözüm yolları üretiliyor maalesef!!? Eğitimde kalitenin yükselmesi için köklü değişiklikler yapmak şarttır hatta elzemdir!!?
 • barca43
  28 Haziran 2022 01:00
  0 8
  İnsanın bunları öğretmenlerin bulunduğu bir sitede yazması garip ama kaderde yazmak varmış.Mezun olduktan eğer atanırsanız aday öğretmen olarak atanırsınız ve sınavla bu sınava AKS deniyor aday öğretmenliğiniz kalkar.Gerekli bilgiler için atama ve yerdeğiştirme yönetmeliğini karıştırın derim :)
 • nadir.009
  27 Haziran 2022 22:40
  3 4
  İşin icinde olmasak inanirdik ama gerçekler çok farklı ....binlerce insanı mezun ettiniz kaderine bıraktınız .askeri ücrete öğretmenlere mahkum ettiniz ...iste ülke bu yüzden böyle ...
 • irish
  27 Haziran 2022 21:37
  6 0
  "MEB okulların ihtiyacını karşılayamıyor deniyor. Madem böyleyse okul aile birlikleriyle bağış alalım, okulun ihtiyacını karşılayalım. MEB’in bütçesi, kaynağı ve bakanlık olarak mali sorunumuz yok."

  Bu kısım şaka mı???
 • Petrucci
  27 Haziran 2022 09:29
  9 3
  Sen hiçbir tıp fakültesinin doktor adayı, mühendislik fakültelerinin mühendis adayı, polis akademilerinin polis adayı, ilahiyat fakültesinin imam adayı vs mezun ettiğini duydun mu? Öğretmenliği işte böyle algılarla mahvettiler. Yeni Türkiye düzenine geçilene kadar atanamamış öğretmen diye bir kavram yoktu. Sen aman okuyan sayısı fazla, işsizlik az olsun, para dönsün mantığıyla eğitim fakülteleri dahil her yeri öğrenciyle doldurursan, her yere üniversite açıp barajı bile kaldırırsan bu ülkenin öğretmenlik eğitimi almış öğretmenleri marketlerde, mağazalarda orada burada çalışır ya da bir diğer ticarethane özel okullarında bir güzel süründürülür.
 • barca43
  27 Haziran 2022 00:01
  3 21
  Atanamayan öğretmen diye bişey yoktur daha doğrusu hiçbir eğitim fakültesi öğretmen mezun etmez öğretmen adayı mezun eder.Öyle okuldan çıkınca öğretmen olmak yok.Ayrıca Tüm öğretmen adayları inşallah atanırlar
 • BilgeHN
  26 Haziran 2022 20:45
  9 3
  Yeni atanacak öğretmenlerin yüzde 50'si İstanbul'a atanacak ama düşünmüyorlar ki bu öğretmenlerimiz bu maaşlarla nasıl geçinecekler. Normal bir yerin kirası 6 binden başlıyor. Yazık günah.
 • bigadiçli
  26 Haziran 2022 18:40
  23 1
  Sayın bakanımızın bahsettiği, tüm ihtiyaçları karşılanan okullar 16 yıldır bana niye hiç denk gelmedi acaba?
 • ali2344
  26 Haziran 2022 17:21
  3 1
  İnşaallah projeler hayata geçer. Bir de bakanlığın mali kaynakları ihtiyaçlara oranla "devede kulak" olmaz.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK