Bakan Selçuk, Uzaktan Eğitimin Ayrıntılarını Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Uzaktan öğretim süreçleriyle ilgili olarak tüm aşamalar en ince ayrıntılarına kadar çalışılarak öğrencilerimizin kullanımına hazır hale getirildi" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüse karşı alınan tedbirlerin detaylarını ve uzaktan eğitim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"Eğitim Bilişim Ağı ders ortamını evlere taşıyacak"

Milli Eğitim Bakanlığının ücretsiz olarak sunduğu uzaktan öğrenme sistemiyle dünyada ilk kez ulusal ölçekte özel olarak hazırlanan televizyon, internet ders programlarıyla model ülke olmaya hazırdır.

Eğitim Bilişim Ağının tümüyle yenilenen yüzüyle bu süreçte de önemli bir rol üstlenerek ders ortamını evlere taşıyacak. Bu konuda öğrencilerimizin eğitiminin uzaktan eğitimle sürmesini sağlayacak.

"Tüm altyapı hazırlıklarımız tamamlandı"

Okulların 30 Mart'a kadar tatil edilmesi kararlaştırıldı. 16-30 Mart arasındaki tatilin ilk haftası evlerinde istirahat olarak geçirecekler. 23 Mart Pazartesi gününden itibaren evdeki uzaktan eğitim süreçleri başlayacaktır. Haftalık ders programları yapılandırılarak, EBA ile internet üzerinden, TRT ile televizyondan gerekli telafi eğitim desteği sunulacak.

Tüm altyapı hazırlıklarımız tamamlandı. Uzaktan öğretim süreçleriyle ilgili olarak tüm aşamalar en ince ayrıntılarına kadar çalışılarak öğrencilerimizin kullanımına hazır hale getirildi. Eğitim Bilişim Ağı kullanımında bütün operatörlerden ücretsiz 3 GB internet erişimi sağlanacaktır.

"Her türlü senaryolar hazır"

Tüm eğitim kademesindeki öğrencilerimiz için uzaktan eğitim içeriklerimiz hazırlanmış, çalışmalar son hale getirilmiştir.

Çocuklarımızın eğitimlerinin aksamaması için ne tür tedbirler gerekiyorsa fazlasıyla almış durumdayız. Öğrencilerin sınavları dahil hiçbir şekilde mağdur olmamaları için gereken her türlü senaryolar hazır.

Yeni birkaç kanal üzerinden öğrencilerin sabahçı ve öğlenci olarak planlanmış bir çizelgeye uyacağı ve bu çizelgeye uygun saatlerde izleyeceği birkaç kanaldan bahsediyoruz. Sınıf seviyelerine göre belirli programları yapılmış bir plan dahilinde.

"Öğretmenlerimizin ara tatilde okullarda bulunmalarını beklemiyoruz"

(EBA Akademik Destek) Sadece 11 ve 12. sınıflar dahil değil, diğer sınıfların tamamı buradan eğitim alabilirler.

Öğretmenlerimizin ara tatilde okullarda bulunmalarını beklemiyoruz. Onların da evlerinde olmasını bekliyoruz. Çok acil bir durum olmadıkça da şehir dışına çıkmamalarını öneriyoruz.

Pazar günü yapılacak Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı'nın iptali söz konusu değil.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, küresel ölçekte etkili olan koronavirüse karşı eğitim alanındaki tedbirlere ve uzaktan eğitim sürecine ilişkin detayları CNN TÜRK canlı yayınına katılarak anlattı.

Bu hastalığın yayılımı buna bağlı olarak tedbirler konusunda başta Sağlık Bakanlığı ve ilgili Bilim Kurulu’nun görüşleri çok önemli. Var olan durumda alınan tedbirleri almak anlamında bir girişimimiz oldu. Ortaya  çıkan raporlar bizim süreçteki kararlarımızda etkili olacak.

Panik havası yaratmamak gerekiyor. Kendi doğası içinde kararları aldık. MEB’e bağlı tüm kurumlar tatil. 

Mevcut kaynaklarımızdan öğrencilerimizin yararlanması konusunda çalışmalar var. Biz öğrencilerimizin mağdur olmaması için hazırlıklarımız yaptık.

Aile Bakanlığı’na bağlı kreşlerin ne karar alacağına dair bakanlığımız açıklama yaptı. Oradan detayları öğrenmek mümkün.

Usta öğrencilerden kasıt Meslek eğitim merkezlerindeki öğrenciler ise onlar içinde bu öğrenciler geçerli. Usta öğretici ise yani öğretmendir bunlar için de söz konusu.

Ekonomik anlamda benim bir şey demem doğru olmaz. 

18 Mart’taki atama töreni ile ilgili kısmi bir tören yapılacak. Büyük miktardaki öğretmen adaylarımız Ankara’ya geliyorlar biz kapalı salonlardaki toplantılarımızı yapmamak niyetindeyiz.

Dün itibariyle YÖK’te bir toplantı yapıldı. O toplantıda konularda ele alındı. Gereken açıklamalar yapılacaktır. Sıkça sorulan sorular hazırladık. 24 saat bilgilendirme söz konusu. Biz vatandaşlarımızın her sorusuna cevap vermekte yükümlüyüz. Metinler dahil hazırlanmış vaziyette. 

Cumhurbaşkanlığımızın  açıklamasını beklemek lazım. Milli Eğitim Bakanlığı olarak tüm kamu personeli hakkında bir şey dememiz mümkün değil.

Sıkça sorulan sorular konusunda YÖK tüm açıklamaları yapacak.

(Özel kreşlerin ve anaokulların durumu) Bir değişiklik söz konusu değil önemli olan tüm çocuklarımızı korumak o yüzden çok istisnai durumlar olduğunda bizler tedbirleri alırız ve başvurulara göre yardımcı oluruz.

(Üniversite giriş sınavı tarih değişiklik olur mu?) Bazı hususlar YÖK ve ÖSYM ile ilgili benim bu konularla ilgili açıklama yapmam mümkün değil. MEB’in yaptığı sınavlar hakkında ne gibi bir sorular olursa oralara lütfen yazsınlar. Pazar günkü sınavımızı iptal edilmedi ama sonraki dönemlerde bu tatil süresince bu tarz kapsamlı bir sınavımız yok ondan sonraki süreçte teknik açıklamaları yapmış oluruz. 

Ara tatillerimizde öğretmenlerimiz okulda çalışmaya devam ediyorlar Ama bu durum olağanüstü bir durum Biz öğretmenlerimizin ara tatilde okullarda bulunmasını gerekli görmüyoruz.

Bizim niyetimiz eğitim yapmak. Bu yüzden çocuklarımız endişe etmesinler dinlensinler çok çok kitap okusunlar.

Bütün özel okullarımız kapsıyor. Anaokulu çocuklarımız için biz 6 TV kanalı oluşturduk ve bu kanalların hepsi okul öncesi eğitim içerikler sunacak. Her birisi için belli kanallarda belli saatlerde etkinlikler olacak.

 

TRT Haber /CNN TÜRK

12 Mart 2020 22:11 Okunma: 13021
Yorumlar:
göbekligeneral
13 Mart 2020 18:23
0     0
Dershaneler de kapalı olur sanırım iki hafta.
cmustafaengin
13 Mart 2020 14:30
2     0
Bugün öğrencilerimle resmen vedalaştım. ALLAH sonumuzu hayır etsin. Kar tatiline falan sevinen biri olarak, çocuklara o tatillerde hasta olmadan kar topu oynayın, kardan adam yapın diyen biri olarak bu tatile üzgünüm. Umarım kimseye, hiç bir meslektaşıma ya da öğrenciye bulaşmadan bitip gider bu illet.
selmaturka
13 Mart 2020 14:20
0     0
çok yerinde ve zamanında bir tedbir oldu
turko_
13 Mart 2020 09:04
7     8
Öğrenciler kesin EBA'dan dersleri takip ederler. Yani bunda şüphe duymak yersiz(!)
10minutes
13 Mart 2020 08:47
13     0
Uzaktan eğitim olayı ülkemiz şartları için ütopik kalıyor ancak alınan karar hem çocukların hem de eğitimcilerin ve ailelerin sağlığı açısından önemli.
vartom
13 Mart 2020 08:10
2     0
hayırlısı olsun...
önce sağlık
YÜKSEL@23
12 Mart 2020 22:21
3     3
Öğrenciler ,2.Hafta eba dan takip edecek
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK