Bakan Selçuk'tan ZOOM İçin Acil Toplantı Çağrısı İddiası

MEB uzaktan eğitimi EBA'yla vermeye çalışsa da, bazı okul müdürlerinin öğretmenleri ders vermeye zorlaması sonucu kullandıkları Zoom adlı online video konferans programı büyük bir tehlikeyle yüz yüze bırakıyor. Müdürler, öğretmenleri sistemi ücretsiz diye teşvik etse de, Zoom Meeting adlı programa bağlanan bazı öğretmenlerin maaşlarından kesinti yapmaya başladı. Öğretmenler bu kesintinin sebebini anlayamazken Bakan Selçuk, 81 il müdürünü bu sabah konuyla ilgili acil online toplantıya çağırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı, ısrarla EBA'yı tavsiye etse de yurt genelinde çok sayıda il, ilçe ve okul müdürü öğretmenleri yurt dışı bağlantılı online ders yapma imkanı sağlayan programlara yönlendiriyor.

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre bu programlardan biri de Zoom Meeting. Ancak geçtiğimiz hafta cinsel içerikli, ırkçı nefret söylemi içeren mesajlar bir anda sosyal medyada yayılan ve hacklenen şirket hakkında New York Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

ÖĞRETMENLERDEN ÜCRET KESİNTİSİ

Türkiye genelinde binlerce öğretmen, yöneticilerinin ve okul idarelerinin canlı ders baskısı nedeniyle Zoom programına girme konusunda yönlendirmesiyle söz konusu programı kullanmaya başladı. Sisteme öğretmenlerin hesap ve öğrencilerin de kişisel bilgilerinin giriş yapılarak kullanılması nedeniyle, bilgiler programı yöneten uluslararası şirketin eline geçti.

ÖĞRETMENLER ŞAŞKINLIKLARINI GİZLEYEMİYOR

İzmir, Yalova, Muğla gibi birçok ilin milli eğitim müdürlüğü Zoom programının ücretsiz olduğunu vurguladı gibi sadece bu programdan ders anlatıldığı için öğretmenlerin bazılarının hesaplarından 58.5 dolar kesildi. Uluslararası bu program dışında hiçbir teması olmadığını söyleyen öğretmenler, şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

ÖĞRENCİLER İÇİN BÜYÜK TEHLİKE!

Hesaplarından para kesildiğini, banka bildirimiyle öğrenen öğretmenler durumu yöneticilerine bildirdi. Bu süreç aynı zamanda, Türk öğrencilerin canlı yayındaki görsellerinin de, art niyetli kişi ya da kişilerin eline geçme riskini ortaya çıkardı. Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ile Muğla'da bazı okul müdürleri ile bir çok ilçe ve okul müdürlerinin Zoom başta olmak üzere canlı yayın yapan çok sayıda yabancı programı önerip, detaylı bilgilendirme içeren talimat yazısı göndermiş.

BAKAN "ACİL" TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaşanan durum üzerine bu sabah 81 il milli eğitim müdürünü acil toplantıya çağırdı. Bakanlığın, Zoom programının sahibi şirketle bir anlaşması olmadığı gibi bir talimatı da bulunmadığının altı çizilirken, EBA dışındaki programlara öğretmenleri zorlayan eğitim yöneticilerinin takibe alınacağı öğrenildi. Sorumlular hakkında MEB'in soruşturma açması ve Bakan Selçuk'un toplantısı sonrası öğrenci ve öğretmen güvenliği için uygulama üzerinden canlı ders anlatımına yasak getirilmesi talimatı verilmesi bekleniyor.

ABD'DE ZOOM'A SORUŞTURMA

Covid-19 salgını nedeniyle evden çalışma sistemine geçen birçok işyeri ve uzaktan eğitim veren dünyanın her yerinde çok sayıda eğitim kurumu ile okullar video konferans uygulaması Zoom Meeting kullanmaya başlamıştı. Amerika'da sosyal medyada bir anda Zoombombalama (Zoombombing) diye tepki toplayan çok sayıda vaka ortaya çıkınca program güvenilirliği ve sızıntılar hakkında 'veri gizliliği ve bilgi güvenliği ihlali' gerekçesiyle New York Başsavcılığı geçen hafta inceleme başlattı.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Zoom aracılığıyla yapılan toplantı ve uzaktan eğitimler 'hack'lenmiş, cinsel içerikli, ırkçı ve nefret söylemi içeren mesajlar yayınlanmıştı. Savcılık, virüs salgını nedeniyle artan kullanım trafiğini denetlemede şirketin uygun olmadığının düşünüldüğünü belirterek, hangi güvenlik önlemlerini aldığını sormuştu. Şirket de güvenlik politikasında dikkatli olduğu ve değişikliğe gittiği yönünde bir açıklama yapmıştı.

ÖĞRETMENLERE 'ZOOM' TALİMATI

Öğretmenlere, zoom programını bilgisayarlarına kurması ve canlı ders anlatımlarını buradan yapmaları için il, ilçe ve okul müdürleri talimat verdi.Öğretmenlerin ders verdiklerini kanıtlamaları için her gün 6 farklı açıdan çekilmiş fotoğrafı da kendilerine atması istenildi. Öğretmenlere haftalık ders programı yapmaları ve rapor hazırlamaları da emredilerek aksi halde ek ders ücretlerinin kesileceği tehdidinde bulundukları görüldü.

ELON MUSK DA ŞİRKETİNDE YASAKLAMIŞTI

ABD'li girişimci Elon Musk, uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'te çalışanların işle ilgili video konferanslarında Zoom uygulamasını kullanmasını 'programın güvenlik açığı ve veri ihlali' gerekçesiyle yasaklamıştı.

TÜRK CEZA KANUNU'NA GÖRE SUÇ

Öğrencilerin çoğu reşit olmadığı için kişisel verilerin işlenebilmesi için 6698 sayılı Kanunun 10. maddesine uygun olarak bilgilendirme yapılıp Kanun da belirtilen diğer işleme şartları yoksa velilerin açık rızasının alınması zorunluluğu bulunuyor. Zoom programının kullanımı yasak değil.

 

SÖZCÜ

06 Nisan 2020 11:29 Okunma: 19070
Yorumlar:
asunar
06 Nisan 2020 15:17
10     21
Sözcü ve bu haber bir araya gelince
ayfer4767
06 Nisan 2020 14:53
10     4
Bakanlık bu konuda açıklama yapmalı yasak ise yasak denmeli.Veliler bu uygulamanın kullanılması konusunda çok ısrarcı.
halil2525
06 Nisan 2020 14:48
7     39
Canlı ders yapmamak için bahane arayan meslektaşlarımıza gün doğdu. Bahaneleri güvenlik olanlar WhatsApp ve Facebook üyeliklerini de sonlandırsınlar. Zira onların güvenlik açıkları ispatlanmış bir durum.
jacksparrow
06 Nisan 2020 14:37
7     22
Ortamda kaos oluşturmak adına yayılmış haberlerden biri. Teknolojiyi doğru kullanmayı her öğretmenin bilmesi gerekir. Çağın gerisinde kalamayız. Tüm bilgisayar programlarında olduğu gibi zoom kullanmayı öğrenmeliyiz. Gerekli ayarları yapıp kullandıktan sonra zoom güvenli bir uygulamadır. Teknolojiyi kullanmayı bilmeyen adam telefon ile bile kandırılıp parası alınabilir örneklerini çok gördük. Gerçi bizim milletimiz dolandırılmayı çok sever ama o buranın konusu değil.
ali_alpyagil
06 Nisan 2020 14:20
5     28
Bu haber tamamen asparakas.Bende kullanıyorum.Ne parası?Evet bu yugulamanın paralı olan formatı da var.Haber sözcü kaynaklı ............
brsbrs42
06 Nisan 2020 14:04
10     1
Bakanlığın birkaç cümlelik açıklama yapması bu kadar mı zor? Kullanın, kullanmayın veya isteğe bağlı şeklinde.
ykirmizi
06 Nisan 2020 13:37
8     1
Para kesilen kişiler, hesap numaralarına girerek pro üyelik satın alanlar. ( Muhtemelen Yanlışlıkla). Teknolojiyi kullanmak iyidir, tabii; her yere hesap numaranı, kredi kartı numaranı yazmadığın sürece...
naciekinci
06 Nisan 2020 13:27
5     7
İdareci grupta paylasim yaptıysa bununla ilgili, idareci soruşturma vs. geçirir, öğretmeni bağlamaz.
ogretmen1089
06 Nisan 2020 13:14
18     7
Tribünlere oynamanın sonucu. Yasal bir dayanağı olmayan bir uygulamayı zaten idareciler dayatamaz. Dayatsa bile öğretmenlerimizin kabul etmemesi gerekirdi.
ekremerden
06 Nisan 2020 13:13
6     2
Bu haber doğru olmasın diyorum içimden nasıl beni arayıp canlı ders yapacaksın diyebilirsiniz
gsli0311
06 Nisan 2020 13:12
25     3
Demek ki neymiş sayın idareciler, kraldan çok kralcilik yapmayacakmissiniz, bilmediğin her şeye balıklama atlamayacakmissiniz. Reklam derdine bir sürü öğretmenin ve öğrencinin başını yaktiniz şimdi cezası bu idarecilere kesilmeli hemen. İsguzarlik yapmamayı öğrensinler. Hangi kanunda, yönetmelikte zoom moom zart zurt yazıyor. Derhal bunu isteyen idareciler görevden alınmalı.
ekremerden
06 Nisan 2020 13:10
4     2
Maalesef velilerde doyum yok sorsan benim çocuğum hiç bir şey bilmiyor
aretias28
06 Nisan 2020 12:55
20     1
bakalım kaç öğretmenin canı yanacak?bakalım kaç idareci öğretmeninin arkasında duracak?
naciekinci
06 Nisan 2020 12:43
11     2
Zoom sıkıntılı bunu önceki yorumlarda belirtmiştim. Skype daha güvenli ben bir hafta kullandım ama sonucta bu benim zararıma bir durum oluşturacak ise tabiki uygulamama son vermek zorunda kalırım. Ama bir gerçek daha var, canlı sınıfın tüm sınıflarda uygulanmasini teknik olarak çok zor görüyorum. Sınıf sınıf saat saat yapsalar bile yığılma olacaktır. Umarım devletimiz bu durumun üstesinden gelir.
huseyinyesilot
06 Nisan 2020 12:32
20     1
Uyardım da dinleyen olmadı hocam.İlla böyle haber ya da resmi yazınca mı duracaklar.EBA Tv ve EBA uygulaması bunların yanı sıra Eğitimhane bazı idareci ve öğretmenlere kafi gelmemiş.O zaman buyursunlar.
emntstn
06 Nisan 2020 12:17
26     2
Bakanlık resmi yazı ile bir program önermediği sürece bence kimse kullanmamalı bu programları.
Hasan Altay
06 Nisan 2020 11:48
36     2
EBA yeterli. Ders kitaplari varken kaynak kitap kullanmakta ısrar etmek gibi Zoom denen ucube ve güvensiz programı kullanmak da gerekmez
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK