Çocuklar İçin Delta Varyantı Endişesi

Okulların ve okul öncesi eğitim birimlerinin açılmasıyla birlikte son bir haftadır ateşi yükselen, halsizlik, boğaz ağrısı gibi şikayetlerden yakınan çocukların sayısında artış gözleniyor. 12 yaşından küçük çocuğu olan anne ve babalar, çocuklarının Kovid-19 hastalığına yakalanması endişesini taşırken, uzmanlardan yeni eğitim-öğretim döneminde grip, bronşiolit ve RSV solunum yolu enfeksiyonu vakalarında da artış yaşandığı uyarısı geldi.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre: Birkaç hafta öncesine kadar adeta çocuk vaka patlaması yaşanan Diyarbakır'daki durumu Milliyet'e anlatan Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Semih Canpolat, ağustos ayında hastaneye başvuran 1402 çocuğun, 466'sının testinin pozitif çıktığını anımsatarak, "81'i yoğun bakım olmak üzere 153 çocuğumuzu tedavi ettik. 2 doz mRNA aşısını yaptıran 12 yaş üzeri çocuklarda hastaneye yatışların olmadığını gözlemliyoruz. Kronik rahatsızlığı olan çocuklar Kovid-19'u ağır geçiriyor. Bu nedenle 12 yaş üzeri grubun çift doz aşılanması çok önemli" dedi.

'TABLO AĞIR'

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu ise Türkiye genelinde çocuk Kovid-19 vaka sayısında artış olduğunu belirtirken, "En önemlisi ise altta yatan hastalığı olan çocukların tablosunun ağır seyretmeye başlaması. Bu yıl özellikle çocuklarda grip vakalarını da sıkça görmemiz mümkün" dedi. İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Prof. Dr. Ayper Somer de "Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda Kovid-19 dışında başka hastalıklar görülmeye başlandı. Akciğer tutulması ile görülen Bronşiolit başta geliyor. Bebeklerde ağır seyreden RSV virüsü de bu aralar sıkça karşımıza çıkan hastalıklardan. RSV virüsü nedeniyle birkaç bebeğimizi yoğun bakıma aldık. Çocuklarda ölüme neden olabilen MIS-C tablosuna uzun zamandır rastlamıyoruz. MIS-C tablosunun görülmeme nedeni Delta varyantından kaynaklanıyor olabilir. Ancak Delta varyantı çocuklarda daha hızlı yayılıyor" bilgisini paylaştı.

KLİMİK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ise "Salgınla mücadelede öncelikle altta yatan hastalığı olan çocukların saptanması önemli. Kaç çocuğumuzun doğumsal kalp hastalığı, tip 1 diyabet veya bağışıklık yetmezliği sorunu yaşadığını bilmemiz ağır vaka tablosunun azalması için elzem" diye konuştu.

'İYİLEŞME GÖRÜYORUZ'

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan, temmuzun ikinci haftasından ağustosun sonuna uzanan süreçte oluşan korkutucu tabloda iyileşme gördüklerini belirterek, "Ağustosta günlük 2300'e ulaşan vaka sayısı bugünlerde 400'e inmiş durumda. Kentte iki doz aşılanmışların oranı yüzde 40 seviyesinde. Kent nüfusunun neredeyse yarısı hastalığı geçirdiğinden bağışıklanmış kişilerin oranı oldukça yükseldi. Aşılama istenen düzeyde değil ve kışın ciddi vaka artışı olabilir" dedi.

 

20 Eylül 2021 09:06 Okunma: 6643
Yorumlar:
DUYGU3441
23 Eylül 2021 21:51
3     0
Çocuklar yavaş yavaş dökülmeye başladılar... inşallah MEB bu durumu görüyordur
kaynarca87
21 Eylül 2021 23:39
9     6
16 yıllık sınıf ogretmeniyim. Her mevsim değişiminde çocuklarımız hasta olur hatta sınıfın büyük bir kısmının salgın neticesinde uzun süre devamsızlık yaptığı günleri bile gördüm. Elbette bir pandemi süreci yaşıyoruz bunu inkar ettiğimiz yok ancak öncesinde hiç hastalık yokmuş gibi davranmak da anlamsız.
balamirkan
21 Eylül 2021 16:54
8     6
Özellikle ilkokullarda mevsimsel salgın olabilir. Öğrenciye 2 , 3 izin verilmesi duruma göre bence gerekir. Bunun dışında ilkokul öğrencisine istisnalar dışında test yapıp pozitif sonuç çıkması çok acınası bir durum. Sanki bundan önce hastalık yokmuş gibi davranmak akıl tutulması resmen.

Büyük medya büyük paralar alarak bunun reklamını yapıyor. Araştıran bilir.
Bu haberin egitimhaneye yakıştığını düşünmüyorum.
pembe155
20 Eylül 2021 21:09
17     7
ilk çıktığında sadece 65 yaş üstünü etkiliyordu, çocuklara test bile yapmıyorlardı. şimdi grip, soğuk algınlığı olan çocuklara test yapmaya başladılar. ne değişti? amaç çocuklar pozitif çıkıyor deyip aşılamak. çocuklarınızı koruyun bilime kurban etmeyin
caki1910
20 Eylül 2021 19:04
10     4
12 yaş üstüne aşıyı yapsalar yeni çıkan varyant 12 yaş altını vuracak sanırım :(
ugur_29_
20 Eylül 2021 10:59
16     19
Pfizerın 1 kişiyi kurtarıp 2 kişiyi öldüren aşılarının(ben söylemiyorum FDA yetkilisi söylüyor) aldığı can yetmedi,şimdi iğneyi çocuklara çevirdiler....
Çocuklar eskidende salgınlarla hasta oluyorlardı yine oluyorlar,yine olacaklar.
ebemkuşağı
20 Eylül 2021 10:42
19     7
İnsanları korkutmayı bırakıp ne zaman bilgilendirici haberler yapacaklar acaba ?
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK