Çocuklarda Vakalar Hızla Artıyor

Son bir aydır koronaya yakalanan çocuk sayısında artış gözleniyor. Prof. Dr. Çokuğraş, “Mutant virüs nedeniyle sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde çocuklarda daha fazla vaka görünüyor. Örneğin 40 bin civarı vaka varsa bunların 10’da biri çocuklar” diyor.

Koronavirüs salgınında bir yıl geride kalırken en çok konuşulan konulardan biri de virüsün mutasyona uğramasıydı. Ancak son günlerde mutasyona uğrayan virüs de davranış değiştirdi. Okullarda yüz yüze eğitimin başladığı döneme denk gelen yeni mutant çocukları daha çok etkiliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, son bir ayda sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde hastalığın çocuklarda daha fazla görülmeye başladığı söyledi.

Artık çocuklar da mutasyonlu virüsün pençesinde. MIS-C sendromuyla birlikte görülebilen mutasyonlu virüs tüm organların iflas etmesine sebebiyet verebiliyor. Son bir ayda çocuk hastalıklarındaki artışa dikkat çeken Profesör Çokuğraş, vaka sayılarındaki artışta okulların açılmasının da etkisi olduğunu belirterek şöyle konuştu:

ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA

“Özellikle küçük çocukların yani 5 yaş altının bulaştırıcılığı daha az. Ancak yeni mutant, yani virüsün değişmiş hali çok daha bulaşıcı. Bu bulaşıcılıktan tabi çocuklarda nasibini alıyor. Son bir ayda sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde çocuklarda daha fazla vaka gözüküyor. Özellikle İngiliz mutantı çok daha fazla bulaşıcı. Ağır seyretmiyor ama daha kolay bulaşıyor. İnsanların üst solunum yollarına yerleşiyor ve bulaşma şansı daha kolay. Hem 9 yaş altı çocuklarda hem de 9-18 yaş arasında bir artış var. Ülkemizde tam dağılım bilinmiyor ancak çocuk enfeksiyon gruplarında gördüğümüz kadarıyla ciddi bir artış söz konusu. 1 ay öncesine göre daha fazla hasta var. Örneğin 40 bin civarı vaka varsa bunların 10’da biri çocuklardır ama net sayı vermek şu an mümkün değil.

‘MIS-C SENDROMU’NA DİKKAT

Çocuklarda hastalık daha hafif seyrediyor. Ancak ciddi vakalar da var. MIS-C diye geçen bir hastalık var. Covide bağlı bir sendrom bu. Sayılarında oldukça artış oldu. Covide bağlı gelişen yüksek ateşin baş gösterdiği bir hastalık. Bütün sistemlerin tutulmasıyla sonuçlanıyor. Kalp, böbrek, beyin tutulabiliyor. Birtakım döküntüler olabiliyor. Yani bütün organların tutulumuyla gidebilen çocuklara özgü bir tablo bu. Önce Nisan’da İngiltere’de sonra Mayıs’ta Amerika’da görüldü. Bizim çocuk kliniğinde de 40’a yakın vaka var. Hepsi iyileşti kötü seyretmedi.

70 ÇOCUK ÖLÜMÜ VAR

Çocuklarda da yetişkinlerdeki gibi bütün o kronik rahatsızlıkların hepsi olabiliyor. Diyabet, kronik akciğer hastalığı, kalp hastalığı, çocuk kanserleri gibi hastalığı olan çocuklarda covid daha ağır seyrediyor. Tüm Türkiye’de 70’e yakın çocuk ölümü var. Bunların 4-5 tanesi hariç diğerleri kronik sağlık sorunu olan çocuklar.

HASTALANMA YAŞI DÜŞÜYOR

Çocuk ölümleri erişkin ölümlerine göre çok düşük tabi. Ama hastalanma yaşının erkene kayması bizi endişelendiriyor. 65 yaş üstündekiler büyük oranda aşılandı. Yaşlı insanların hastalanma oranı azaldı. Artık daha genç hastalar geliyor. Sadece çocuk olarak bize değil erişkin yoğun bakımlara da yaşı daha genç insanlar geliyor.

ÇOCUKLAR İÇİN AŞI ÇALIŞMALARI VAR

Aşılanma oranları daha küçük yaşlara doğru kaydıkça belki çocukların etkilenme oranı daha da artacak. Çünkü çocukların henüz bir aşısı yok. Birtakım çalışmalar var. Onlardan da çok iyi sonuçlar alınıyor ama çocukların sonbahardan önce aşılanması beklenmiyor. Dolayısıyla çocuklar bu açıdan biraz riskli. Küçük çocuklarda kötü seyretmiyor hastalık. Ya çok az belirtiyle ya da hiç belirti vermeden seyrediyor. Küçük çocukların taşıyıcı olma özelliği de daha az. O açıdan kreşlerin açık kalması önemli. Çocuklarda artış var evet ama yetişkinlerde de var. Halk arasında panik yaratacak bir şey söylemeye gerek yok.

SAYI ARTIYOR AMA YOĞUN BAKIM DOLU DEĞİL

Okulların açılma denemeleri biraz artırdı tabi sayıları. Fakat 1 Mart’tan itibaren her taraf çok kalabalıklaştı. Hiç salgın yokmuş gibi yaşıyoruz. Mart ayı başından itibaren vakalar çok ciddi arttı. Bizim Cerrahpaşa hastanesinde bir ara 288 yatan hasta vardı. Bu sayı geçtiğimiz şubat ayında 15’e kadar düşmüştü. Bugün tekrar 70’i aştı. Çocuk kliniğinde de 10 civarı hasta var ve bunlardan 1-2 tanesi yoğun bakım hastası. Yoğun bakımda aşırı bir doluluk yok. Dışarıdan da hasta kabul ediyoruz. Çok sayıda hasta yatırdık ve bir tane hasta kaybettik.

ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASI ÇOK ÖNEMLİ

Okullar tamamen normal çalışma düzenine geçerse sanırım asıl büyük artışı o zaman görürüz. Çünkü çocukların nasıl davrandıklarını tam bilmek mümkün değil. Öğretmenlerin öncelikle aşılanması çok önemli. Aşıyla ilgili tüm dünyada sıkıntı var sadece bizde değil. Biz aslında iyi başladık aşılamaya ama sonra duraklama dönemine girdik. Aşı yapma kapasitemiz başka ülkelere göre daha iyi.

TAM KAPANMADAN BAŞ ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

Pandemi yönetmek zor bir iş. Çok dinamik bir süreç. Bir gün söylediğinizi ertesi gün değiştirebiliyorsunuz. Ama bir gerçek var, 2-3 hafta tam kapanmadan bu salgınla baş etmek çok mümkün değil. Sadece restoranları, berberleri, okulları ya da alışveriş merkezlerini kapatmakla geçici önlem sağlamış oluyoruz. Biz toplum olarak birtakım kurallara uymuyoruz maalesef. Biraz daha sağlam tedbirlere ihtiyaç var.

HANGİ AŞIYI BULURSANIZ ONU OLUN

Gidişat hiç parlak değil. Sağlık çalışanları iki kez aşılanmasına rağmen yine de hastalananlar var. Tabi hastaneye yatma durumu olmadı. Çoğu ayakta geçiriyor ama yine de korkutan bir tablo. Poliklinikler çok kalabalık, yatan hasta sayısında artış var. Eskisi kadar dikkat edilmiyor. Aşılı olmanın verdiği bir özgüven artışı var insanlarda. Ben aşı oldum diye daha rahat davranıyor insanlar. Aşı seçme konusu son günlerde çok konuşulmaya başlandı. Bize de “Aşı güvenli mi? Hangi aşıyı olalım?” diye soruyorlar. Hangi aşıyı bulursanız onu olun. Yeter ki aşı olun. Sağlık çalışanlarında bile aşıya karşı bir güvensizlik var. Aşılara güvenmek lazım. Tabi bazı yan etkileri görülebiliyor ancak bu bütün aşılar için geçerli. O yüzden herkesin aşı sırası geldiğinde bunu yaptırması lazım. “

OKULLARDA COVİD-19 TESPİTİ DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER: Son zamanlarda anaokulu ve ilkokullarda vakalarda artış olduğu belirtiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ilgili mevzuatına göre bir sınıftaki öğrencilerden herhangi birine covid-19 tanısı koyulması durumunda şunlar yapılıyor: Eğer sınıftaki tüm öğrenciler ve öğretmen maskesini doğru şekilde takmışsa ve başka vaka yoksa sınıfta bulunanlar temaslı kabul edilip eğitime devam edebiliyor. Ancak maskenin düzensiz takıldığı veya takılmadığı durumlarda sınıftaki tüm öğrenciler ve öğretmen vaka olup olmamasına bakılmaksızın yakın temaslı kabul ediliyor. Servislerde pozitif vaka yaşanması durumda da benzer uygulama yapılıyor.

Öğretmenlerden herhangi birine covid-19 tanısı koyulması durumunda ise, eğer öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa ilk vaka çıkan sınıftaki öğrenciler yakın temaslı, diğer tüm öğretmenler temaslı kabul ediliyor.

TEMASLI KABUL EDİLENLER: Öğretmenler ve öğretmenin derse girdiği sınıftaki öğrencilerin, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır.

Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilenler sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler okula devam eder veya vaka olarak kabul edilir.

YAKIN TEMASLI KABUL EDİLENLER; Eve gönderilir. 10 gün boyunca temaslı takibine alınır.

 

Abdullah ŞANLI / 

06 Nisan 2021 23:01 Okunma: 15812
Yorumlar:
öğretmen1934
11 Nisan 2021 03:34
0     2
Hiçbir şey olmaz.
hazanın dünyası
09 Nisan 2021 18:13
9     0
Sağlık Bakanını hiçe sayan konuşmaları ile MEB Bakanının söyleyeceği lafı öğretmeye çalışan Nagehan hanımı kınıyorum!
Hanzek
09 Nisan 2021 14:55
12     0
Nagehan bakan olsun. Herşey karar verdi programda. tam güne dönülsün yaz tatili kısalsın.öğretmen odası na kadar sordu. Biride demedi sen kimsin diye. Yazık. Çok yazık.
tamyigit
09 Nisan 2021 12:41
11     0
İşimiz Nagehan a kaldı.Ne günlere kaldık yarabbim.Kimse de rahatsız olmuyor sayın bakan da dahil.yazıkk
biber222
08 Nisan 2021 18:20
9     2
Öğretmene adı yapılacak dendi, öyle bir algı oluştu ama yapılmadi. Okulda 5 öğretmen korona oldu, karantina falan yok. Öğrencilerin bu hafta katılımı iyice düştü, sadece Çarsamba günü online olan derslere katılıyorlar, ama hala kapanmadik, beri bakıyoruz acaba, vaka sayısı kaç olmalı?
ütopya27
08 Nisan 2021 17:38
11     1
Ve Turizm çalışanlarının da aşılaması bugün itibariyle başladı.Öğretmenler aşı bekliyor!
yorgunhipokrat
07 Nisan 2021 22:17
32     0
Futbolcular adına da federasyon başkanı aşı olsun. Bizde böyle oldu çünkü.
pucca
07 Nisan 2021 22:04
33     0
Futbolcular aşı sırasında önümüze geçmiş.Ülkede eğitime ve öğretmene verilen değer ortada.Başka söze gerek yok.Hepimizin Allah yardımcısı olsun.
tarkan61
07 Nisan 2021 20:17
27     0
Öğretmen okula gidiyorsa aşi olarak rahat gidebilmeli ...Göstermelik %10 ögretmenin aşı olmasıyla olmaz bu iş...!
blue38127
07 Nisan 2021 18:33
14     1
Hadi bizler okula gidelim de çocukların vebalini kim alacak. şimdi çocuklarda vakalar artıyor.
Eyüp_34
07 Nisan 2021 17:07
33     1
Bakan değil gören olacağım diye yola çıkan birinden en azından biraz empati beklerdik. Ama olmadı, olmuyor, olacak gibi de görünmüyor. Üzgünüm.
HLDD
07 Nisan 2021 16:58
12     1
Koyde calisiyorum.Ogrencim ust solunum yolu rahatsizligi sebebi ile rapor almis.Cocuklara hangi durumda covit testi yapiliyor acaba.nerede ise hergun bi ogrencimiz hastayim diyerek okula gelemeyecegim diyerek mesaj atiyor.iki uc gun doktora gitmeden evde dinlenip ,,okula geliyorlar.Acaba sayi daha da artmasin mi diye test yapilmiyor cocuklara,cok tedirginim.
UyurGezer
07 Nisan 2021 14:27
21     3
Yüz yüze eğitime devam eden okulumda hiç bir öğretmen aşılanmadı. Aşı durumunu sorgulayınca öncelikli grupta değilsiniz uyarısı ile karşılaşıyoruz. Okulda dezenfektan ve maske yok. Allah'a emanetiz.
Petrucci
07 Nisan 2021 13:43
49     2
Bakan aşı vurulunca öğretmenler de aşı vurulmuş sayıldı. Bugün dışarıdan birine ben köy öğretmeniyim, iki aydır okula gidiyorum ama aşı olmadım diyince şaşırıyor, öğrenci bile şaşırıyor. Oluşturulan algı öyle çünkü. Öğretmene ve eğitime değer veriyormuş gibi görün ama tam tersi ne kadar özlük hakkı varsa elinden almaya çalış, maddi manevi köle haline getir, okulları kreşe, öğretmeni bakıcıya çevir. Corona bazı şeyler için çok iyi bir bahane oldu, çok iyi fırsata çevrildi ve devam da ediyor. Öğretmenler yatıyor diye kıvrananlar bugün 50 bin vakayı temizlesinler!
mrcmrt
07 Nisan 2021 13:01
8     1
Kedidir o kedi
tgy2002
07 Nisan 2021 12:34
14     2
Benim sınıfta 1 öğrencim pozitif..Birinci grubum ve ben temaslı olarak 10 gün evde izole edildik.Bir an önce uzaktan eğitime geçilmelidir.
Tolga222
07 Nisan 2021 12:14
6     45
Okullar en güvenli yerler.. asıl virüs üretim merkezi olan kafeler kapatılmalı..
hacker0707
07 Nisan 2021 12:08
38     3
Okulların amacının velinin sırtındaki evlat yükünü almak olduğunu, gerisinin teferruat olduğunu bu süreçte acı bir şekilde anladık.
venharun
07 Nisan 2021 10:19
28     0
Giriş -şu var -bu var
Gelişme -meli -malı
Sonuç -cek -cak.. tüm haberlerin özeti.
carpediem03
07 Nisan 2021 09:18
35     2
Olur mu yeav, okullar en güvenli yerler.
Dezenfektan, maske, çocuklar kurallara bizden çok uyuyor, üretim atölyesi, sosyal mesafe...
Okullar en güvenli yerler demiş miydim?
gsli0311
07 Nisan 2021 05:53
54     1
Köy okulu adı altında tam kapasiteyle açıldık ama beldesiniz diye aşı yapmıyorlar. Sınıf mevcudu 25-30 kişi hani nerde sosyal mesafe bir sıraya 2 öğrenci oturuyor. Sıralar normal düzende. Sorarlarsa ortamlarda önlem aldık dersiniz. Önlem duvarlara 2 tane fotokopiyle afiş yapıştırmak değil.
dedemkorkut
06 Nisan 2021 23:12
38     2
Anlatınca Ne kadar basit değil mi?
Gel de yaşayarak görün o dilinize kolay geleni
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK