‘Çocukları Ailelerden Korumalıyız’

‘Her şey olabileceklerine ve her şeye hakları olduğuna’ inandırılan çocuklar, hayatın zorluklarıyla karşılaşınca bocalıyor, iş hayatında kısa sürede yükselmek gibi gerçek dışı düşüncelere kapılıp mutsuz oluyor.

Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre; Aileler çocukları için tüm birikimlerini, zamanlarını harcıyorlar. Hepsinin ortak dileği çocuklarının başarılı olması. Bu amaç uğruna çocuklar hayatın tüm zorluklarından uzaklaştırılıp, sadece ders çalışmaları ve eğitim hayatında başarılı olmaları isteniyor. Ancak bu durum bazı sorunları da beraberinde getiriyor; çocuklar hayatın zorluklarını bilmiyor, zorluklarla karşılaştıklarında ise bocalıyorlar.

Alanında uzman ve önemli isimleri bir araya getiren, gençlerin kariyerleri ve geleceklerine yönelik konuşmaları içeren MZV-MEF YetGen Zirvesi’nde bir araya geldiğimiz Psikolog Acar Baltaş, aileler tarafından çocukların ‘her şey olabileceklerine ve her şeye hakları olduğuna’ inandırıldığını belirtti. Beklentileri yükselmiş çocukların iş hayatında zorlandıklarını, kısa sürede yükselmek gibi gerçek dışı düşüncelere kapıldıklarını ve bu nedenle mutsuz olduklarını aktaran Baltaş, bu durumun en büyük sorumlusunun aileler olduğunu söyledi.

‘İyilik yapmıyorlar’

Ailelere çocuklarının potansiyelini ortaya çıkarma konusunda büyük görevler düştüğünü aktaran Baltaş, “Çocukları anne babalarından nasıl korumalıyız diye yeni bir kitap yazmayı düşünüyorum. Çünkü aileler çocukların bağımsızlığına izin vermiyor. Ben yardım etmezsem yapamaz fikrinden çıkılmalı. Çocuklar bugün kendi isimlerini duymuyorlar. Çocuğa anneciğim, babacığım denmemeli. Ne demek anneciğim, babacığım? Çocuğu kendine yapıştırmak demek. Çocuklar  sağlıksız bağlanmaya mecbur bırakılıyor” diye konuştu.

Ailelerin çocuklarını hayatın kolay tarafına çektikçe ve her şeye hakları olduklarına inandırdıkça iyilik etmediklerini kaydeden Baltaş, bunu yaptıkça çocukların potansiyellerini hayata yansıtmalarına engel olduklarını ve uzun vadede çocuklarını mutsuz etiklerini dile getirdi.

‘Özgüven değil özyeterlilik’

MZV-MEF YetGen Zirvesi’nde gençlere seslenen Acar Baltaş, özyeterliliğin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Özgüven ve iyimserlik gibi kavramların o kadar öne çıkması, Amerikalıların kendi toplumlarını yatıştırmak için kullanmasıyla ortaya çıkmıştır. Mesele özgüven değil, özyeterliliktir. Sahip olduğunuz özelliklerin ne kadar fark edildiği ve sizin bu özelliklerle ne yaptığınız özyeterliliğinizi gösterir. Bu özelliklerle ne yaptığınız ise daha önceki başarısızlıklarınıza, mücadelenize bağlıdır. Başarı gurur verir, başarısızlık ise geliştirir. Bir hayatın içinde acı, üzüntü, hayal kırıklığı yoksa, o hayatın bir hikâyesi olmaz. Everest’e tırmanmak, Everest’i fethetmek değil, o yolculukta kendini keşfetmektir. O yüzden asıl olan mücadeledir. Sizi diploma değil, yaptığınız yolculuk hayata hazırlar. Unutmayın ki haz mutluluk değildir; asıl haz, almak değil, vermektir. Zamanının ve parasının bir bölümünü başkası için harcayanlar mutlaka kendilerini daha iyi hissederler. İyi hatırlanmak istiyorsanız, insanlara yardım edin.”

‘Psikolojik sorun yaşayanlar artacak’

Son günlerin en çok konuşulan konularının başında Metaverse var. Dijital bir paralel evrene karşılık gelen Metaverse, sanal dünyayı gerçek hayatla birleştiriyor. Bu dünyanın çocuklar ve gençler üzerindeki etkisi ise merak konusu.

Metaverse hakkında da bilgi veren Baltaş, “Gerçekle bağlantıyı zedeleyecek olan bir şey. Gerçek olanl ile olmayanın sınırını zor ayıran, halüsinasyonlara yatkın olan insanlar orada vakit geçirdikçe hayattan kopabilir. Bu nedenle ruh profesyonellerinin iş yükü artacak. Psikolojik sorun yaşayanların sayısı artacak. Özellikle de mutsuz gençlerin kaçış noktası olacak” ifadelerini kullandı.

 

 • 14 1
 • 31 Aralık 2021 10:26 5.376
 • hazanın dünyası
  02 Ocak 2022 00:10
  7 0
  Şu dönemde çocukların problemlerine çözüm bulabiliyorum ama velilerin problemlerine bulamıyorum. Öğrenci veli gibi, veli Öğrenci gibi sanki..
 • oddo42
  01 Ocak 2022 16:57
  5 2
  Kendimizden uzaklaştıran sistemlerle olumu şeyler bekliyoruz.
  Bizim kanunlarımız bile hiç alakamızın olmadığı Avrupa'dan devşirme.
  Tutmuyor. Olmuyor.
  Sivil Anayasa bile yapamadık. Anayasamız yama yama. Sürekli yama yaparak sorunlar çözülmez.
 • halisane42
  01 Ocak 2022 00:02
  15 6
  Ülkemizin Batı'daki eğitim sistemini kendi ülkesine uyarlayamadığı anlaşılmıştır. Bu durumda kendi öz Osmanlı döneminde olduğu gibi Enderun eğitim sistemine dönmelidir artık!!!
  Bi Japonya çıkıyor, bizim ecdadımız Osmanlı'nı eğitim sistemini uyguluyor, biz de çıkıp Avrupa'nın eğitimini kendimize uyarlamadan uygulamaya çalışıyoruz: Neymiş efendim, ogretmen öğrenci ile arkadaş gibi olmalıymış, sonra da bunun yanlışlığını anlıyoruz, batıdan aldığımız bu düşünce yanlışmış, diyoruz. Çok saçma!!?
  Artık öze dönme zamanı gelmedi mi sizce!!?

  Daha ne kadar devam edecek bu sistem böyle,
  daha ne kadar vurdumduymazlaşacak bu öğrenciler,
  daha ne kadar eğitime kendini kapatarak sınıfa gelecek öğrenciler,
 • seyfi ünaldı
  31 Aralık 2021 23:05
  22 0
  "Çocukları ailelerden korumalıyız." Aynı şekilde öğretmenleri de...
 • bekhas
  31 Aralık 2021 16:11
  25 0
  Mebin mantığı:
  1. Öğrenci her zaman haklıdır
  2. Diğer durumlarda 1. madde geçerlidir.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Şu an 936 kişi ve 136 üye var.

Aktif üyeler için tıklayınız.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK