Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uzman ve Başöğretmen Unvanı Almaya Hak Kazanan Öğretmen Sayılarını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenler Günü münasebetiyle 81 ilden gelen öğretmenlerle Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu’nda düzenlenen yemekte bir araya geldi.

Cumhurbaşkanını Recep Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenler onuruna verdiği yemekte uzman ve başöğretmen unvanı almaya hak kazanan öğretmen sayılarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınavdan muaf tutulanlarla birlikte toplam 516 bin 974 öğretmenin uzman öğretmen, 66 bin 679 uzman öğretmenin de başöğretmen olma hakkı kazandığı müjdesini verdi.

24 Kasım Öğretmenler Gününde Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve 81 ilin temsilcisi öğretmenleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmenlere kariyer basamakları sınavına ilişkin bir müjde verdi. 

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı sonuçlarına ilişkin bilgileri paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: 

"Eğitime ilişkin her reformu, her kararı, uzun istişareler neticesinde, artısını eksisini iyi hesap ederek tasarladık ve uyguladık. Öğretmenlerimizin altmış yıllık hayali olan "Öğretmenlik Meslek Kanunu" da işte bu yaklaşımın bir hasılası olarak ortaya çıkardık. Bu kanunla amacımız; sizler için mesleki gelişiminize katkı sunacak bir kariyer sistemi inşa ederken mali ve sosyal haklarınızı da iyileştirmekti. Kanun, yürürlüğe girer girmez daha önüne arkasına, getirdiği kazanımlara bakmadan, birileri öğretmenlerimizi kışkırtmaya başladı. Tamamı yalan veya yanlış bilgilerle, devletimizle öğretmenlerimiz arasına fitne sokmaya çalıştılar. Boykot çağrıları yaparak Kanun'un getirdiği haklardan öğretmenlerimizin faydalanmasına mani olmak istediler ama öğretmenlerimiz bu kirli oyuna gelmedi. Devletimizin kendilerine sunduğu tarihi fırsata sahip çıkan öğretmenlerimiz, siyaset simsarlarına da gereken cevabı vermişlerdir."

Şartları taşıyan öğretmenlerin yüzde 95'inin kariyer sistemine başvurduğunu ifade eden Erdoğan, başvuru yapan öğretmenlerin yüzde 99'unun ise eğitimlerini tamamlayarak sınava girdiğini duyurdu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kariyer ve geleceklerine sahip çıkan öğretmenlere teşekkür

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Lisansüstü eğitim yapmış olan 94 bin 863 öğretmenimiz ise sınavdan muaf tutulmuştur. Buradan, kariyerlerine ve geleceklerine sahip çıkan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Kanun kapsamında uzman ve başöğretmen unvanı almaya hak kazanan öğretmen sayılarını bugün sizlerle paylaşmak istiyorum. Uzman öğretmenlik sınavına başvuran 432 bin 672 öğretmenimizin 422 bin 368'i sınavda başarılı oldu. Muaf tutulanlarla birlikte toplam 516 bin 974 öğretmenimiz uzman öğretmen olma hakkını kazandı. Başöğretmenlik sınavına başvuran 68 bin 67 uzman öğretmenimizin 66 bin 422'si sınavda başarılı oldu. 257 uzman öğretmenimiz ise doktora eğitimini tamamladıkları için sınavdan muaf olmuşlardı. Böylece 66 bin 679 uzman öğretmenimiz başöğretmen olma hakkını kazandı. Gerek kışkırtmalara prim vermedikleri gerekse gösterdikleri üstün başarıdan ötürü uzman öğretmenlerimiz ve başöğretmenlerimizi tebrik ediyorum."

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınav Sonuçlarına ulaşmak için tıklayınız.

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı

 • 26 43
 • 24 Kasım 2022 22:51 14.054
 • Sencer Melik
  28 Kasım 2022 08:57
  4 1
  Öğretmenler önceden çok iyiydi diyenler Kemal Sunal'ın Öğretmen filmini izleyin.
 • halisane42
  26 Kasım 2022 21:33
  12 5
  Bu bir lütuf mu şimdi!!?
  Öğretmeni bu hâle düşürenler, -yarım gün çalışıyorlar, birçok tatilleri var- diyerek halkı onlar üzerine salanlar yıllar yıllar sonra çıkıp yaptıkları bir damlacık iyilik sebebiyle şimdi bunu bir müjde gibi sunmaktan çekinmediyorlar!!?
 • Petrucci
  25 Kasım 2022 20:19
  15 13
  "...Gerek kışkırtmalara prim vermedikleri gerekse gösterdikleri üstün başarıdan ötürü uzman öğretmenlerimiz ve başöğretmenlerimizi tebrik ediyorum."
  Kışkırtma, üstün başarı? Mesaj alınmıştır...
 • fzk64
  25 Kasım 2022 17:12
  23 12
  sadakayı sınavla verdik mi diyecekti
 • Şevkiyat
  25 Kasım 2022 13:55
  12 9
  Ne sınavdı be:)
 • zekirdek
  25 Kasım 2022 11:59
  14 12
  ogertmenler hayatlarından mm mu diycem sussam gonul razı degil..
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK