Deprem Tatbikatları Yapılıyor mu?

Okullarda, Afete Hazırlık Kulübü, her yarı yılda, en az 1 kez olmak üzere deprem ve yangın tatbikatı yapıyor. Peki, bu tatbikatlar, amacına ulaşıyor mu? Bu soruyu öğrencilere sorduk. İstanbul’da ilkokuldan liseye her kademede öğrenci, İzmir’deki depremden sonra tedirgin olduklarını belirttiler.

Geçen yıl 26 Eylül’de, İstanbul’da 5,8 büyüklüğünde gerçekleşen depremi de yaşayan öğrencilerin büyük çoğunluğu deprem anından ne yapacaklarını bilmiyor. Öğrencilerin görüşleri şöyle:

Çok korkuyorlar

Baran Selçuk (İlkokul): Depremden korkuyorum. Okulda bize bir şey göstermediler. Tatbikat da yapmadık. Deprem olursa sadece kaçmaya çalışırım. O anda neler yapılacağını öğrenmek isterdim.

Hakan Okan (Ortaokul): Deprem olduğunda masanın altına girmeyi düşünüyorum. Geçen yıl da İstanbul’da deprem olduğunda masamın altına girmiştim.

Yusuf Emre Dülek (Ortaokul): Geçen yıl tatbikat yapmıştık ama deprem anında ne yapacağıma dair çok bilgim yok. Şu anki okulum sağlam gibi gözüküyor.

İsmail Çiftçi: (Lise): Depremden korkuyorum. Hayat üçgeni, deprem çantası gibi neler yapılacağına dair az çok bilgim var. Bir kısmını okulda öğrettiler. Geçen yıl deprem tatbikatı yapılmıştı.

Nedim Peçen (Lise): İstanbul’da da büyük deprem beklendiği için tedirginim. Babam depreme dayanıklı ev arıyor. Ama okulumun güvenli olduğunu düşünmüyorum. Çünkü çok eski bir okul. Bizim okulda geçen yıl tatbikat yapılmadı ama öğretmenlerimiz depremler hakkında bilgi veriyor.

 

Ozan Ömer KADÜKER / 

06 Kasım 2020 11:23 Okunma: 1676
Yorumlar:
firstanbul
08 Kasım 2020 21:58
0     0
son izmir depremine sınıfta yakalandık.
ara ara deprem tatbikatı yapıyoruz.
çocuklar hemen sıraların yanına çöktüler.
ama kalabalık bir okuluz.
merdivenlerden iniş sırasında ciddi sorunlar oluyor.
mayıss
07 Kasım 2020 18:05
1     0
Değerli öğretmenlerim bana göre sivil savunma haftasında bizler deprem tatbikatı değil kutlama programı yapıyoruz. Tatbikatlarda her senaryo çalışılmalıdır. Depremin zamanı olmadığı için tatbikatında zamanı olmamalı. Kendi okulumdan biliyorum deprem tatbikatı yapılacağı zaman öğrencilere montu giydirip, çanta beslenme çıkışa hazır vaziyette bekleten arkadaşlar var. Son İstanbul depreminde sınıfları maalesef en son boşaltanda bu arkadaşlar oldu.
yahsiman
07 Kasım 2020 14:39
0     0
bana kalırsa ayda 1 kere sadece müdürün bileceği ve belirleyeceği gün ve saatte okulda alarm verilip kısa bir tatbikat yapılabilir
geçenki depremde hiçbirimiz hazır değildik haldır huldur koşa koşa okul boşaltıldı. okul kalabalık olsa büyükler küçükleri ezerdi
ümit üstel
07 Kasım 2020 11:18
3     0
Deprem tatbikatları yapılıyor, yapılmıyor diyene inanmayın. Sanki depreme okulda yakalanılacakmış gibi bi izlenmim oluşturmaya çalışmışlar. Her zaman ve her yerde başımıza gelebilir deprem. Tatbikatların eksik tarafı da bu zaten; depreme okulda yakalanacakmışız gibi tatbikat yapıyoruz. Bunun için " Deprem Simülasyon Tırları" denen şeyden yararlanmak gerek. Özellikle riskli bölgelerde bunun kullanılması lazım. Ama ne kadar tatbikat yapsan da gerçek bir senaryoda o an aklınıza hiç bir şey gelmeyecek büyük ihtimal...
gsli0311
07 Kasım 2020 09:32
5     0
12 yıllık ilkokul öğretmeniyim her 28 Şubat'ta deprem, yangın tatbikatı yapıyoruz ve raporlarını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderiyoruz. Yapılmıyor diyen yalan söylüyor. İnanmayın.
eren_87
06 Kasım 2020 18:17
1     0
Sivil Savunma Haftası deprem tatbikatı yapıyoruz. Aslında hazırlıklı olmamız için okulun açıldığı ilk hafta yapılmasında fayda var.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK