Dünyada Okullar Nasıl Açılıyor?

Tüm dünyada ‘Pandemi ne zaman bitecek’ sorusunu ‘Okullar nasıl açılacak’ sorusu takip ediyor. Her ülke kendi vaka sayısı ve önlem paketine göre okulların açılma planını açıklıyor. İşte ülke ülke okulların açılış planları ve alınan önlemler:

ABD: TRUMP TALİMAT VERDİ

Vaka sayısının yüksek seyrettiği ABD’de Başkan Donald Trump eyalet yönetimlerine okulların açılması talimatı verdi. Bazı eyaletler hazır olmadıklarını açıkladı. Eylülde okulları açma kararı alan New York’ta öğrenciler haftada bir-üç gün arası okula gidecek, diğer günler uzaktan eğitim alacak. Sınıflarda en fazla 12 kişi bulunacak.

İNGİLTERE: KÜMELİ EĞİTİM

Çocuklarını okula göndermeyen ailelere para cezası uygulanacağını duyuran İngiltere’de öğrenciler, sınıflarda kümeler halinde eğitim görecek, ayrı ayrı yemek ve ulaşımdan yararlanacak. Okula giriş-çıkış saatleri de farklı olacak.

İTALYA: TEK KİŞİLİK SIRALAR

14 Eylül’de açılması planlanan İtalya’da hükümet, sınıflarda tek kişilik sıra kullanmak için ihale açtı. Sınıf düzenlemeleri okul yönetimlerinin kararına bırakıldı. Okullara ek alan kiralamaları için fon sunulacağı da açıklandı.

FRANSA: HİBRİT SİSTEM 

Fransa’da okullar açıldı. Ülke genelinde eğitim anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda kademeli başladı. Derslerin bir kısmı yüz yüze, bir kısmı uzaktan yapılıyor. Liseler ise eylülde açılacak.

İSPANYA: 20 KİŞİLİK SINIFLAR

İspanya’da okullar eylülde açılacak, sınıflardaki öğrenci sayısı 20’den fazla olmayacak. Çocuklar maske takmaya teşvik edilecek ve 1.5 metre sosyal mesafe sınıf içinde de korunacak.

BREZİLYA: MESAFE KURALI GELDİ

Brezilya’da ana okulları açıldı; ilk, orta ve lise öğrencileri de ağustos sonunda eğitime başlayacak. Öğrenciler, sınıfta ve oyun alanlarında küçük gruplar halinde olacak. Birbirinden mesafeli olmaları konusunda uyarılacak.

İSRAİL: PENCERELER HEP AÇIK

Okulların 1 Eylül’de açılacağı İsrail’de maske dördüncü sınıf ve üzeri öğrenciler için zorunlu tutuldu. Pencereler, okullarda açık tutulacak ve eller sıklıkla yıkanacak.

ALMANYA: YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI

Almanya’da okullarına dönen çocuklar, yüz yüze eğitimlerine başladı. Okullarda sosyal mesafeye dikkat edilmesi konusunda öğrenciler, kurallar ve işaretlerle uyarılıyor. Öğrenciler ve öğretmenler koridorlarda maske takıyor ama sınıflarda veya oyun alanlarında mecburi değil.

 
 
Dilek ATLI / 
11 Ağustos 2020 10:07 Okunma: 6829
Yorumlar:
aayygg
13 Ağustos 2020 10:10
0     1
Aynen katiliyorum...
Alışveriş merkezlerini restaurantları cafeleri beachleri otelleri plajları düğün salonlarını otogarlari kapatın sonra okulları kapatın hepsi işlerken vaka sayısı azalmaz bu salgın bitmez okullarda sittinsene açılamaz...Okullar vaka sayısını ve salgını artıracak diye açılmak istenmiyor. bu virüs bi tek okullarda mı aktif hale geçiyor
Alışveriş merkezlerini restaurantları cafeleri beachleri otelleri plajları düğün salonlarını otogarlari kapatın sonra okulları kapatın hepsi işlerken vaka sayısı azalmaz bu salgın bitmez okullarda sittinsene açılamaz
selahat
12 Ağustos 2020 13:32
2     4
Okullar vaka sayısını ve salgını artıracak diye açılmak istenmiyor. bu virüs bi tek okullarda mı aktif hale geçiyor
Alışveriş merkezlerini restaurantları cafeleri beachleri otelleri plajları düğün salonlarını otogarlari kapatın sonra okulları kapatın hepsi işlerken vaka sayısı azalmaz bu salgın bitmez okullarda sittinsene açılamaz
karanlıksevdam
12 Ağustos 2020 02:42
4     3
kaynak; Hürriyet olunca tabii ki ciddye alınacak haber değeri taşımıyor...

Yine de habere bakılınca eksik ve cımbızlanmış haber bu.
bahsi geçen ülkelerde evett, okullar açıldı ve tekrar kapatıldı ! Bu neden belirtilmemiş haberde ???

Vaka sayıları kaçınılmazdır ve ülkeler tekrar okulları kapattı !
ABD'de bile 1 - 2 eyalette sadece açılma kararı alında ve YALNIZCA 1 hafta okullar açık kalabildi.. artan vakalar ve bizzat okulda vaka görülünce hemen kapatıldı.!

İşte Hürriyer, yandaş medyadan doğru ve eksiksiz haber beklemek yanlış...!!!
milaz
11 Ağustos 2020 20:06
16     4
Kaynağa baktım içeriği okumaktan vazgeçtim
aayygg
11 Ağustos 2020 13:33
3     6
Sayın ceyla hocam Google de söylediğiniz haberi aradım bulamadım... Link atar mısınız
İsrail'de okullar açıldıktan sonra bilimsel olarak süper taşıyıcı olarak adlandırılan bir öğrencinin 25 öğretmen ile 150 çocuğa koronavirüs bulaştırdığı ortaya çıktı. (CNN)
hagrid34
11 Ağustos 2020 13:01
8     0
Tabi hiçbirimiz ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Çok değerli basınımız bize ne verirse onu biliyoruz. Cımbızlayarak haber yapılmış gibi duruyor. Detayları doğru bir iletişim kanalından öğrenmedikçe yazılan çizilen hiçbir şeye inanmıyorum.
yakamoz95
11 Ağustos 2020 12:15
12     0
Adı geçen ülkelerin çoğu okulları aç-kapa yaptı.Yanılmıyorsam sadece Polonya 2020 yılının sonuna kadar okulların kapalı tutulacağını açıkladı.(Yüzyüze eğitim anlamında)
hayat_turkusu
11 Ağustos 2020 11:39
9     0
Biz hangi önlemleri aldık ? Yetişecek mi planlamalar ?
naciekinci
11 Ağustos 2020 10:57
20     0
İşin iç yüzü burada anlatıldığı gibi değil maalesef açılan okullar bir yandan tekrar kapanıyor. Eğitim çok önemli bunu kabul ediyorum ama can daha da önemli. Almanya sosyal mesafe kuralını en uygulayabilir ülke ama biz bunu nasıl yapacağız insanlarımıza laf anlatamiyoruz ki. Çok zor işimiz çok.
hansa
11 Ağustos 2020 10:46
28     1
Almanya'da vaka çıkan okulların tekrar kapatıldığını belirtseydiniz.Aynı şekilde Fransa da da.Vaka sayısı en az ya da olmayan bölgelerde okullar açıldı,açıldıktan sonra vaka çıkınca tekrar kapatıldı.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK