Eğitim İki Arada Bir Derede Kaldı

Uzmanlar “Ara tatil iyi bir fikir” dedi. Öğretmenler “Adaptasyon sürecini olumsuz etkiledi” diye konuştu. Veliler ödevlerden şikayet etti. Turizmciler “Oteller doldu, yüzümüz güldü” diye memnuniyetini dile getirdi.

Yaklaşık 18 milyon öğrenci 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk ara tatilini geride bıraktı. Millî Eğitim Bakanlığı dokuz günlük tatilin verimli geçmesi için 81 ilde etkinlikler düzenledi. Peki ara tatil faydalı mı oldu, faydasız mı?

Eğitim Uzmanı İlhan Sevin’e göre bakanlık gerekli çalışmaları yaptı ancak sahada yeterli karşılık bulmadı. Sevin şunları söyledi: Yeni düzenlemeyi olumlu buldum. Tatil dönemlerinin içerik olarak zenginleşmesi oldukça önemli. Ancak çoğu zaman merkezi otoritenin belirlediği içerikler sahada uygulama olarak karşılık bulamayabiliyor. İlk ara tatilde etkinlik uygulaması öğrenci, öğretmen ve velilileri içine alacak şekilde tasarlandı. Öğretmen kısmında başarılı olundu ancak veli ve öğrenciler için bunu söyleyemeyeceğim. Planlanan birçok etkinliğin içeriği doldurulamadı ve katılımlar oldukça azdı. Nisan ayında yapılacak ara tatilde özelikle bu hususa dikkat edilmeli. Bir denetim mekanizması kurulmalı ve öğrencilerin ilgisini daha çok çekecek etkinliklere yer verilmeli.

AİLELER ŞAŞIRDI

“Aileler tamamen şaşırdı” diyen Eğitim Uzmanı Servet Gülsün Şirin ise “Çalışan anne-babalar geçmiş yıllarda sömestir dönemini planlamakta zorlanırken bu tatilde ne yapacaklarını tamamen şaşırdılar. İşten dönüşümlü izin alma çalışmaları, çocukları yakınlara bırakma gayreti, memleketlerden çağrılan anne babalar, memlekete gönderilen çocuklar kaotik durumlar yaşanmasına sebep oldu” dedi.

‘ARA’ VERMEDEN ÖDEV

Velilerden Ahmet Bilgin “Kızım sekizinci sınıfta. LGS’ye hazırlanıyor. Ara tatil var diye sevinmiştik ama her dersten bütün öğretmenler ayrı ayrı ödev vermiş. ‘Şu kadar soru çözülecek, bu kadar soru çözülecek’ demişler. Tatil planı yapmıştık, bunları görünce vazgeçtik. Sadece pazar akşamı 400 soru çözdü. Öğretmenleri kızacak diye ertesi gün okula tedirgin gitti. Birçok arkadaşı da verilen ödevlerin hepsini yapamamış; bütün soruları çözememiş” diye konuştu.

OKULDA KARŞILIK BULMADI

Okul müdürü Ferhat İ. “İl Millî Eğitim Müdürlükleri ara tatile özel etkinlik takvimleri hazırlayıp internet sitesinde yayınladı. Listeye baksan muazzam. Fakat vaat listesi okullarda karşılığını bulmadı. Yapılan etkinliklerden kısıtlı sayıda öğrenci istifade etti. Biz okulda bir plan çıkardık. Film gösterimi yaptık. Fakat çocuklar iki gün geldi diğer günler gelmedi. Başka okullarda hiçbir şey yapılmadı. Millî Eğitim Bakanlığı önceki gün ‘çocukların görüşlerini video kayda alıp anket yapın’ diye yazı gönderdi. Turizm anlamında belki fayda sağlamış olabilir ama eğitim anlamında iyi bir planlama yapılmadığı için bence hedefe ulaşılamadı” dedi.

Ara tatilin faydalı olduğunu düşünenler de yok değil. Öğretmen Mehmet Y. “Öğrencilerin derse olan ilgisi tatil sonrası arttı. ‘Okulu özledim’ diyen öğrencilerin sayısı çoğunlukta. İlk örnek olmasına rağmen başarılı olduğunu düşünenlerdenim” diye konuştu.

BEKLENEN FAYDAYI SAĞLAMADI

Müdür yardımcısı Ekrem B. şunları söyledi: Okullar açılalı iki ay olmuştu. Hafta sonu tatillerini ve 29 Ekim’i saymazsak toplamda öğrencilerimiz 44 gün ders işlediler. Tam eğitime ısınmışken eğitime ara verilmesi, çocukların adaptasyon sürecini böldü. Okullarda iş olsun diye yapılmış gibi bir hava oluştu. Tatil, etkinlik haftası olarak düzenlenebilirdi. Öğrenci ve öğretmen yine okula gelir, ders işlenmez, bol etkinliklerle hem dinlenilir hem eğitim yapılabilirdi. Öğretmenlerimiz de seminer adı altında içi boş bir etkinlik için okula gelip gitti. Üç saatlik ek ders ücreti verildiği için etkinlikleri sahiplenmedi. Bir haftalık mola öğrenciler ve öğretmenlerin hoşuna gitti. Ne de olsa tatil. Ama beklenen faydanın sağlandığını sanmıyorum.

HASTALIKLARIN YAYILMASI ENGELLENDİ

Prof. Dr. Hilal Mocan: Çocuğun aralıksız okula devamlılığı onun eğitim performansını olumsuz etkiliyor. Ara tatil bu açıdan oldukça faydalı oldu. Bu mevsimler hastalıkların sık sık yaşandığı bir dönem. Kalabalık ortamda hastalık daha çok yayılıyor. Çocukların okullardan uzak kalması hastalıkların yayılmasını bir nebze engelledi. Okuldan soğuma kısmına kesinlikle katılmıyorum. Daha yeni olduğu için zamanla oturur hep beraber sonuçlarını göreceğiz.

ÖLÜ SEZON CANLANDI

Ara tatil uygulaması turizmcilerin beklentilerini karşıladı. Travelzone Grup Başkanı Barış Öztürk, 1 haftalık ara tatilde doluluk oranlarının gayet iyi olduğunu söyledi. Turizmcilerin ilk deneyimi olduğunu kaydeden Öztürk şunları söyledi: Aslında daha önce hiç karşılaşmadığımız bir dönemden bahsediyoruz. Turizm camiası ‘Acaba nasıl olacak?’ diye düşünüyordu. ‘Ölü sezon’ olarak adlandırdığımız dönemde turizmcileri mutlu edecek bir hareket oldu. Beklentilerin az olmasına rağmen hem güneydeki hem yurt dışındaki tesislerin yanı sıra bireysel seyahatler de geçekleşti. Kısacası umduğumuzu buldu. Barış Öztürk, ocak ayındaki yarıyıl tatili için ise daha önceden erken rezervasyonların yapılmaya başladığını belirtti.

 

Mahmut ÖZAY /

27 Kasım 2019 21:52 Okunma: 6043
Yorumlar:
evrimcan
01 Aralık 2019 10:35
0     0
Ben 1. sınıflar hariç iyi olduğu(bizlere de tatil olsa daha iyi olacaktı) kanısındayım.
KASIM05
30 Kasım 2019 01:46
3     0
dürüst rumuzlu değerli meslektaşım, ara tatilin doğru olmadığı yönündeki görüşünüze saygı duyuyorum ama katılmıyorum.Bu arada yorumunuza çarpı işareti atmadığımı da ifade etmek isterim. Fizikteki ivme konusundaki tavsiyenize de fırsatım olunca bir göz atarım:)
Bazılarına göre her olayın bir matematiği ve istatistiki bir yönü olabilir ama, eğitim ve sosyal olaylarda hesap her zaman tutmayabilir. Örneğin şöyle bir problem olsun, " Bir saatte 6 km yürüyebilen 2. sınıf öğrencisi Ali, hiç durmadan 10 saat yürürse toplam kaç km yol gider?" Matematiksel cevabı ; 60 km gider.
Gerçek hayattaki karşılığı; 2. Sınıf öğrencisi Ali hiç durmadan 10 km yol yürüyemez.

Bu uygulama olmadan önce öğrenciler yaklaşık iş günü olarak 90 gün eğitim 15 gün tatil, sonra tekrar 90 gün eğitim ardından 90 gün tatil yapıyorlardı. Şimdi de yine 180 iş günü eğitim yapacaklar. Araya tatiller girdi ama yaz tatilleri de 15 gün kısaldı.
O zaman İvme mantığına göre 15 tatili de kaldıralım hızımızı almışken haziranda uçuşa geçelim.
Eğer bir sınıf bir hafta tatil oldu diye darmadağan olduysa bana göre vay o sınıfın haline... O sınıfı 15 tatilden sonra düşünemiyorum, yaz tatilinden sonra da hiç hayal edemiyorum.
Herkesin düşüncesine saygı duyuyorum, 2 öğrenci velisi ve bir öğretmen olarak ara tatili de olumlu bir uygulama okarak değerlendiriyorum.
dürüst
29 Kasım 2019 16:47
0     4
Kasım05 hiç fizikte ivme konusunu okudunuz mu. Tavsiye ederim.
dürüst
29 Kasım 2019 16:44
2     5
Hiç bir yararı görülmedi. öğrendiklerini bile unutmuşlar. dön başa.
Mola gibi iyi diyen arkadaşlar var, mola değil kardeşim, otobüs dağa çarptı, yolcuların yarısından çoğu komada, hayata dönmelerini, hafızalarının yerine gelmesini bekleyeceğiz, bir ümit. bekleyeceğiz.
mustafa_tekman
29 Kasım 2019 15:45
2     6
Tatil sonrası ilk hafta gözlemin çocuklar okuldan kopmuş, daha fazla serkeş bir hal almislar.Yokus aşağı giden aracın el frenini çekmek gibi oldu bu tatil.
KASIM05
29 Kasım 2019 04:46
10     4
Bence gayet iyi oldu. Daha önceki yıllarda da bazen bayram nedeniyle 9 günlük tatiller oluyordu ve kimse şikayet etmiyordu.
Haber metninde "3 saatlik ek ders verildi etkinlikler sahiplenilmedi" diyen idareci arkadaşa katılmıyorum. Başka zaman kaç saat ek ders veriliyor?
Tabii ki öngörülen hiç bir şeyi düzgün yapmazsanız verimsiz gibi görülebilir ama yine de öğretmen ve öğrenciler için güzel bir ara oldu.Buna hızlı giden treni durdurmak demeyelim de yolda küçük bir mola diyelim bence. Tabii ki yaklaşık 1 milyon öğretmen ve 17 milyon öğrenciyi ilgilendiren bir uygulamadan % 100 memnuniyet beklenemez.
Ancak haber metninde geçtiği şekildeyse, uygulamadan memnun olmayanların idareci olmaları da ayrıca bir manidar geldi bana. Sadece 8. sınıf öğrenci velisinin görüşü alınması da başka bir manidarlıktır bence...Sonuçta bir yıl içindeki toplam iş günü sayısı değişmiyor ki.
Ayrıca turizmci memnunum diyorsa sonuçta oraları dolduran müşteriler de büyük ihtimalle memnundur ve bu da bana göre haber metnindeki çelişkiyi ortaya koymaktadır. Sanki sadece turizimciler memnun veli ve eğitimciler memnun değil gibi bir anlatım var haberde.
Can Yongası
29 Kasım 2019 01:22
3     11
SU MOLASI

Iğdır Karakoyunlu'da görev yaparken öğretmenler arası futbol turnuvası düzenlendi. Ben gene kaleci oldum.

Maçın birinde 2-0 öndeydik. Hava sıcak olduğu için hakem su molası verdi. Molanın ardından bana bir şey oldu. Motivasyonum kayboldu. Maçın başındaki hırsım, mücadele isteğim kayboldu. Sadece bana değil, takıma bir haller oldu ve farklı yenildik.

Bu ara tatil bende o günkü etkiyi yaptı.

Umarım çocuklarda rakip takıma yaptığı etkiyi yapmıştır.
nadir.009
28 Kasım 2019 23:51
7     7
Bir hafta o hayal perest 2023 vizyonunu anlattık.sonra okuldaki baca boya işleri için velilerden para istedik.hayaller ve gerçekler ne güzel dimi.
smyi
28 Kasım 2019 22:45
9     7
Ben bir öğretmenim ve ara tatil iyi olmadı diyorum. Hızını almış giden bir treni gereksiz yere durdurmak gibiydi.
zekirdek
28 Kasım 2019 19:45
13     5
yoo bence çok iyddi tam zamanında tatil oldu millet bi rahatladı devam şimdişi sanki sorsan nasaya astronot yetiştiriyoruz.okulu o kadar da asırı şekilde kaale almanın anlamı yok ...herkes univ mezunu ne oldu sonuc fos
bir adam
28 Kasım 2019 17:32
4     3
Ben turizmciyim. Tatil çok kısa.
oguz08
28 Kasım 2019 11:25
13     3
2-3 kişiyle konuşulup "sayfa boş kalmasın" diye yapılan bomboş bir haber :)
yunus07
28 Kasım 2019 11:11
11     2
kim bu müdür, müdür yardımcısı merak ettim. iyi saçmalamışlar da
adaletlazım
28 Kasım 2019 10:24
11     4
Bende faydalı oldugu düşüncesindeyim.
hll-22
28 Kasım 2019 09:25
14     6
Ben de öğretmenim ara tatil çocuklar içinde öğretmenler için de çok iyi oldu.Bu haberi yapanlar kim acaba...
kaynarca87
28 Kasım 2019 09:12
9     9
öğretmenler için ara tatil kötü falan olmadı. gayet yerinde bir uygulama.
mustafa_tekman
28 Kasım 2019 09:10
9     12
Ben de faydalı bulmadım.Zaten kış dönemi, etkinlik için sorun oluyor.yapilan etkinlikler de yeme içme kapsamında kalıyor.veliler mağdur, birinci sınıflar mağdur, öğrenciler odeve boğuluyor.gerek yok eski düzen iyiydi.
mehmetalibozlu
28 Kasım 2019 08:19
12     3
Kızım LGS ye girecek tatil var diye sevindik plan yaptik sonra ödevlerde dolayı vazgeçtik diyen velinin çocuğu hangi liseye gidecek merak ediyorum
snfci
27 Kasım 2019 22:16
20     10
Hangi öğretmen ara tatil kötü dedi benim şimdiye kadar konuştuğum bütün öğretmenler çok faydalı diyor
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK