Eğitim Sen: MEB'in köy okulları adımı samimi değil

Eğitim Sen tarafından yapılan açıklama: Köy Okullarını Kapatarak, Öğrencileri Taşımalı Eğitime Mahkûm Eden MEB’in Okulları Yeniden Açma Girişimini Samimi Bulmuyoruz!

'' Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte yapılan değişiklikler, Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Buna göre, nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul ve 5 çocuk olması durumunda ana sınıfı açılacaktır. Okul pansiyonlarının açılışında aranan öğrenci kapasitesi şartı ise 100’den 50’ye düşürülmüştür.

Yapılan düzlenmeyle özel eğitim ana sınıfı, ana sınıfı ve uygulama sınıfları dersliklerinin binanın giriş katında güneş alan bölümde bulunması şartının sağlanamadığı durumlarda, havalandırmanın sağlandığı diğer katlarda da ana sınıfı ve uygulama sınıfı açılabilecektir.

Eğitimde 4+4+4 sistemine geçilmesinin ardından yeterli öğrenci olmaması gerekçe gösterilerek kapatılan çok sayıda köy okulu çürümeye terk edilmiş, köylerde yaşayan çocuklar birçok yönü ile sorunlu olan taşımalı eğitime mecbur bırakılmıştır. Köy okullarının yeniden açılabilmesi ve öğrencilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için yönetmelik değişikliği tek başına yeterli değildir. Her şeyden önce yıllardır kapalı kalan ve büyük bölümü çürüyen, harabeye dönüşen köy okullarının 2022-2023 eğitim-öğretim yılına hazır hale getirilmesi için acil bir planlama yapılmalı, bütçeden yeteri kadar kaynak ayrılmalıdır.

İnşaat sektörünün, Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve dövizdeki artışla birlikte sıkıntıya girmesi, yeni okul binası yapımını olumsuz etkilemiştir. MEB, geçtiğimiz beş ay içinde 183 okul yapımını kapsayan toplam 114 ihaleyi maliyet artışlarını gerekçe göstererek iptal etmiş, öğrencileri fiziki alt yapısı yetersiz ve kalabalık sınıflarda öğrenim görmeye mecbur bırakmıştır.

MEB’in köy okullarının yeniden açılması için gerekli altyapı hazırlıklarını yapması için nasıl bir planlama yaptığı ve ne kadar kaynak ayırdığı konusunda hiçbir somut bilgi bulunmamaktadır. Açılacak köy okullarında öğretmen ve yardımcı personel istihdamı konusunda kadrolu ve güvenceli istihdam politikalarının benimsenmesi önemlidir. Eğitim öğretimin düzenliliği ve sürekliliği açısından köy okulları başta olmak üzere, bütün eğitim kurumlarında geçici ya da güvencesiz istihdamdan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Köy okullarının yeniden açılması gibi, uzun süredir talep ettiğimiz böylesine önemli bir adımın sadece yönetmelik değişikliği olarak kalmaması, köy okullarının yeniden faaliyete geçmesi için atılacak bütün adımları doğru bulduğumuzu belirtmek isteriz. Eğitim Sen olarak köy okullarının yeniden açılması sürecinin takipçisi olacağımızın ve MEB’in bu konuda atacağı her adımı kamuoyu ile paylaşacağımızın bilinmesini istiyoruz.''

 

Eğitim Sen

 • 36 10
 • 24 Mayıs 2022 12:18 7.799
 • VENES
  31 Mayıs 2022 17:06
  2 10
  bu sendika sırf muhalefet olsun diye bir açıklama yapmış ...herşey birden olmaz ...her köy okulu çürümüş değil ...okul binası bu elma değil ki çürüsün ...kapı , pencere , çatı , boya ,badana vs. ağır külfet gerektirecek şeyler değil ...zaten köylü istemedikçe devlet de köy okulunu açmak için ısrar da etmez baskı da yapmaz ..köylü güle oynaya ister açılmasını ...köylü ve devlet el birliği ile bu işin üstesinden kalkar ..yeter ki niyetler iyi olsun
 • imge
  28 Mayıs 2022 18:34
  6 1
  Köy okullarını yeniden açmak için yüksek bir bütçe gerekli, çürüdü hepsi. Tasradaki koy okullarının lojmanları kalınacak gibi değil. Buraya atanan öğretmen ne yapacak belli değil. 40 km uzaktan gelir gider ise faydalı olamaz. Bunlar ciddi meseleler, finansman gereken meseleler. Eğitime önem veren ailelerin çocuğunu büyük okullara göndermemesi için gereken yatırım yapılmaz ise havada kalacak bir preje olarak kalır.
 • wertigo
  25 Mayıs 2022 23:24
  5 7
  Çözüm için önerim. Her köy okulunun hamisi bir şehir okulu belirlenir. O şehir okulu köy okuluna gerekli malzeme desteği sağlayabilir. sıra, projeksiyon, bilgisayar desteği gibi. Bu şehir okulları kermes falan düzenleyerek ekonomik destek de sağlayabilir. Bu tür etkinliklere katılan düzenleyen öğretmenlere de uzman öğretmenlik için ek puan verilebilir.
 • hazanın dünyası
  25 Mayıs 2022 18:41
  4 2
  Yönetmelik çıktığından beri düşünüyoruz.. hangi okullar açılabilir diye.. yönetmeliğe göre hiçbir öğrenci tasinmayacak. Taşımalı ilkokullar feshedilecek.
 • Unexpected
  24 Mayıs 2022 22:31
  16 3
  Soyledikleri hersey dogru.
 • kont51
  24 Mayıs 2022 18:48
  6 10
  10 öğrenci varsa acık zaten okullar.
 • carpediem03
  24 Mayıs 2022 18:21
  29 7
  Yazıyı okumadığınız çok belli, keşke okuyup sonra yargılasaydınız. Eğitim senli filan değilim, olmam da, ama yazının haksız olan tek cümlesi yok, varsa istemezükçülük yaptı diyenler yazarsa biz de öğrenmiş oluruz.
 • Şevkiyat
  24 Mayıs 2022 17:11
  10 41
  Yine birileri istemüzçülük yapıyor bunları anlamak zor....
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Şu an 1.300 kişi ve 210 üye var.

Aktif üyeler için tıklayınız.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK