‘Evim’ Görünümlü Saadet Zinciri!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) tasfiye kararı aldığı firmalardan birinin, büyük bir saadet zinciri sisteminin parçası olduğu ortaya çıktı. 13 bini aşkın kişiden aylık yüzde 10 kâr payı vaadi ile 600 milyon lira para toplayan SAS Holding’in yöneticisi Sibel Koçan geçen ay sokak ortasında öldürülmüş, eski eşi Süleyman Aydın ise cinayetten 2 saat sonra intihar etmişti. Sisteme para yatıranlar arasında ise kimler yok ki...

BDDK, geçen hafta, faizsiz ev veya otomobil edindiren 21 firmanın tasfiye sürecine alındığını açıkladı. Listede, Gerçek Evim Gayrimenkul Otomotiv AŞ de yer aldı. Kayıtlara göre, 15 milyon lira sermayeli şirket 28 Ekim 2020’de kuruldu. Çeşitli illerde 31 şubesi bulunan Gerçek Evim’in yönetimine önceki gün 6 kişilik tasfiye memuru atandı.

Atanan memurlar, şirketin varlığına göre para yatıran kişilere ödeme yapacak. Tasfiye sürecine başlanan Gerçek Evim ile ilgili detaylar ise dikkat çekici. Anılan şirket, iki yıl önce saadet zinciri yöntemi ile işleyen SAS Holding’e bağlı.

13 BİNİ AŞKIN KİŞİ PARA YATIRDI

Hürriyet'te yer alan habere göre; para yatıran kişi sayısı 13 bin 105. Bu kişilerden toplanan paranın miktarı ise 600 milyon seviyesinde. Sistemin çığ gibi büyümesi, yüksek kâr payı vaat etmesi sayesinde oldu. SAS Holding’e para yatıran kişilere aylık ödenen kâr payı yüzde 10 oldu. 100 bin lira yatıran kişi, aylık 10 bin TL ödeme aldı. Benzer yöntemle işleyen sistemlerde olduğu gibi ilk aylarda ödemeler düzenli yapıldı.

Ödemelerin düzenli yapıldığını gören kişi, yatırdığı tutarın daha fazlasını yatırmaya başladı. Amaç daha fazla kazanmaktı. 30 yaşındaki Metin G. bu kişilerden biri. Metin G., İstanbul’da bir marketin kasap reyonunda çalışıyor. G., sisteme ilk olarak geçen aralık ayında 45 bin TL yatırdı. Aylık 4.500 lirasını Ocak 2021’de almaya başladı. 45 bin liralık ilk ‘yatırımı’ bankadan kredi çekerek yapan G., ödemelerin düzenli olduğunu görünce nisan ayında 70 bin lira daha kredi çekti. G.’nin hayali, toplam 115 bin liralık yatırımı ile aylık 10-11 bin lira kâr payı elde etmekti. Haziranda 11 bin liraya yakın bir kâr payı alan G.’nin planı, işlenen cinayet ve sonrasında yaşanan intihar sonrası alt üst oldu. G. şimdilerde, aylık 6.500 liralık kredi taksit ödemesini nasıl yapacağını düşünüyor.

SIRA BEKLEDİM

Sisteme para yatıranlara ilişkin ulaşılan bilgiler ise çok çarpıcı. Yüklü miktarda para yatıran ancak adının yazılmasını istemeyen bir kaynak şunları anlattı: “Şirketin Ataşehir’deki merkezine parayı elden götürdüm. Gittiğimde bir saat sıra bekledim. Bildiğiniz kuyruk vardı. Binanın alt katında, bankalarda olduğu gibi 4-5 ayrı vezne vardı. Sırada, benim gibi bekleyen doktor, polis, uzman çavuşlar da vardı. Kimler para yatırmadı ki! Taksi plakasını 1,2 milyon liraya satıp giren var... Yine pazar tezgahlarını 700-800 bin liraya satıp giren oldu. Dükkânını ve otomobilini satıp buraya para yatıran var. Durumu çok iyi olup da tüm varlığını buraya kaptıran ve şimdilerde iş arayan bir sürü kişi var. Kredi çekip giren binlerce kişi var...” Bir dönem, Galatasaray’da top koşturan M. K. de sisteme para yatıran isimlerden biri. Avukat Cesim Parlak, bir çok mağdurun kendisine ulaştığını “Yuvası dağılma noktasına gelen çok insan var” sözleri ile anlattı.

MARKETTE REYONCUYDU FERRARI ALDI

Diğer tüm saadet zincirlerinde olduğu gibi SAS Holding’de de kurucu isimlerin yanı sıra yönetim kademesinde bulunan isimler en çok kazananlar oldu. Ulaşılan bilgilere göre, 7 isim, binlerce kişinin sisteme para yatırmasını sağladı. Bu kişiler “milyonerler grubu” olarak anılıyor. Aylık kazançları 800 bin TL ile 1 milyon TL arasında değişiyor. Mahmut B., Mehmet İ., Erhan K., Metin A., Abduldakir O., Ökkeş K. ve Nurullah K.’den oluşan ekibin, her biri 1 milyon lira değerinde olan lüks otomobillerle çektirdiği fotoğraflar soruşturma dosyasına girdi. Bundan 4 yıl öncesine kadar bir market zincirinde reyon görevlisi olan Mahmut B., geçen ay, üyelerin bulunduğu WhatsApp grubuna, 2 milyon lira değeri olan bir Ferrari California marka araç aldığını yazmıştı.

KOÇAN’I ÖLDÜRÜP PARAYI ALDILAR

SAS Holding geçen ay, gün ortasında işlenen cinayet ve intihar ile bir kez daha gündeme geldi. Holding yöneticisi Sibel Koçan’ın arabasındaki 10 milyon lirayı almak isteyen silahli kişiler Koçan’ı öldürdükten sonra çantadaki 3,5 milyon lira ile kaçtı. Cinayeti duyan Koçan’ın eski eşi Süleyman Aydın ise Ataşehir’de kaldığı binadan atlayarak yaşamına son verdi. Sibel Koçan’ı adım adım takip eden kişilerin, sisteme para yatıran bir ekip olduğu öğrenildi. Cinayet sonrası yürütülen soruşturmada 8 kişi tutuklanmıştı.

PARA YATIRDIKLARI BİNADA KİMSE YOK

Holding’e para yatıran binlerce kişi ortada kalmış durumda. Cinayetin işlendiği binaya dün gidenler “Cenaze nedeni ile kapalıyız” yazısı ile karşılaştı. Sisteme para yatıran kişilerin önemli bir bölümü İstanbul’da bulunurken, farklı illerde yaşayan çok sayıda kişi de var. Yatırımcılar, çeşitli illerde savcılıklara suç duyurularında bulunurken, İstanbul’da da kalabalık bir grubun hafta başında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunma hazırlığında olduğu öğrenildi.

 

10 Temmuz 2021 09:59 Okunma: 7387
Aktif Haberler:
Yorumlar:
jsmn1
20 Temmuz 2021 16:22
1     0
Elime almadığım gözle görmediğim hiç bir seye yatırım yapmam..vaade para yatırmam..isterse dünyayı versin..temelden bile eve girmem, bitmemiş yarım şeylere para vermem..insanlar saçma sistemlere hangi akla uyan nedenle para yatırıyorlar anlamak çok zor..
mosit
19 Temmuz 2021 15:23
5     1
Kimse demiyor ki neden insanlar bu sistemlere girmek zorunda kalıyor? Rahatça evini alamıyor.
muratoze
19 Temmuz 2021 08:29
3     0
Zamanında sülün Osman’a sormuşlar kimleri kandırıyorsun beni kandırmaya çalışan yarım akıllıları kandırıyorum demiş. Sen git bankanın aylık 6 bin TL ödeyerek alınacak evi bin TL almaya çalış paranı bitcoin yatır 10 katlamaya çalış yok yetmedi çiflik banka yatır millet safya
göbekligeneral
17 Temmuz 2021 14:26
4     0
Zaten parası olan kaptırıyor parası olmayan için sorun yok zaten
$ule
16 Temmuz 2021 13:45
6     1
Bence bu oltalara kapılanlar herkesi kendileri gibi dürüst zannetmiyorlar.Kendilerini herkesten uyanık zannediyorlar.Hepsi de çalışmadan kısa yoldan zengin olmanın derdindeler.Dürüst ve çalışkan insanları bu tarz oluşumlarda göremeyiz zaten.


davut01122131
14 Temmuz 2021 07:52
2     2
Binance ,torex ,çiftlikbank,banker kastelli,titan vs vs bitmedi bitmeyecek bu dolandırıcılık masalları hikayeleri.insanlar her kesi kendi gibi dürüst zannettikleri için oltaya kapılıyorlar.Ahir zaman insanlarına bu kadar çok güvenilmemeli
göbekligeneral
13 Temmuz 2021 11:47
6     0
Pavalı hocam çok haklı bu ülkede koyunlar olduğu sürece kurtlar da bitmez
pavalı
13 Temmuz 2021 09:02
5     1
Koyunlar daima olacaktır
göbekligeneral
12 Temmuz 2021 23:03
4     0
bu insanlar o kadar dolamdirici haberleri ni okumuyorlar,izlemiyorlar?herkeste bu para hevesi olduktan sonra kandıran çok olur.
mosit
12 Temmuz 2021 18:48
11     5
İlksan yerine ÖğretmenEvim kursaydık evleri aldık oturuyorduk.
tarkan61
11 Temmuz 2021 23:59
6     1
Devletin denetiminin olmadıği yerde bu tür kalpazanlarin cirit atmasi normal...
Duztepe76
11 Temmuz 2021 23:17
8     3
Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu ülkemizde, faizin adını değiştirip Kar payı yapan akıllılar bizim ülkemizde eksilmez, faizden korkan gerçekten anlayarak Kur'an okumayan kimseler bu tuzaklara daima düşer
mustafa_tekman
11 Temmuz 2021 15:30
6     4
Altın, dolar, yatırıp bırakacaksın, yeterince vaktin varsa mutlaka kar edersin.
turko_
11 Temmuz 2021 09:58
12     2
Finansal Okur Yazarlık tüm kademelerde (ilk-orta-lise) zorunlu ders olmalı.
naciekinci
11 Temmuz 2021 00:42
15     2
Bugüne kadar kendi yatırımımı gözle görülecek şekilde kendim yaptım, keyfime baktım. Herkese de aynısını tavsiye ederim. Ne olduğu belli olmayan şeylerin peşinde koşmak akıl kârı değil.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK