Son İletiler

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 20
301
Eğitim-Öğretim / Ynt: Yeni Müfredat
« Son İleti Gönderen: Baydur 26 Nis 2024 15:51:44 »
Tema isimleri akademik başlıklarla süslenmiş.Cebir nedir üniversitede miyiz?Hayırlı olsun güzel günlerde öğretmenlik yapmışız.Dunya ulkeleri, müfredatına yazilim ve yapay zeka dersi koymuş bizde bilisim dersi bile yok geçmiş olsun
302
İdari İşler / Ynt: Ek Ders Ücretleri Hakkında Soru Cevap
« Son İleti Gönderen: ali_alpyagil 26 Nis 2024 15:50:30 »
fani hocama cevaben hesaplanır hocam ders dışı ve egzersiz ödenmez diğerleri ödenir mebden yazı geldi
303
« Son İleti Gönderen: Şevkiyat 26 Nis 2024 15:49:20 »
ELAKİN gitti ANETİL geldi. Hayırlı olsun...
304
« Son İleti Gönderen: ytas@ 26 Nis 2024 15:48:57 »
YENİ MÜFREDAT İÇERİĞİ NEDİR?
**
MEB'in açıkladığı detaylar şöyle:
➖Yenilenen programlar kademe ve sınıf düzeylerine göre şöyle: Okul öncesi öğretim programı-3-5 yaş, ilkokul-ortaokul kademeleri için fen bilimleri dersi 3-8. sınıf, hayat bilgisi dersi 1-3. sınıf, ilkokul matematik dersi 1-4. sınıf, ilkokul Türkçe dersi 1-4. sınıf, insan hakları, vatandaşlık ve demokrasi dersi 4. sınıf, ortaokul matematik dersi 5-8. sınıf, ortaokul Türkçe dersi 5-8. sınıf, sosyal bilgiler dersi 4-7. sınıf, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi 8. sınıf, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi 4-8. sınıf.

Lise kademeleri için biyoloji dersi 9-12. sınıf, coğrafya dersi 9-12. sınıf, felsefe dersi 10-11. sınıf, fizik dersi 9-12. sınıf, kimya dersi 9-12. sınıf, matematik dersi 9-12. sınıf, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi 12. sınıf, tarih dersi 9-11. sınıf, Türk dili ve edebiyatı dersi 9-12. sınıf, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi 9-12. sınıf.

➖Yeni müfredatta Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce güncellenen seçmeli ders programları yer aldı.

➖Yeni müfredat çalışmalarında ülke bazlı yapılan karşılaştırmalarda, mevcut müfredatın muadillerinden 2 kata yakın bir düzeyde daha ağır olduğu belirlendi. Bilgi erişiminin zor olduğu dönemlerde yapılan müfredatların dünya genelinde de revize edildiği ve bilgi edinmedeki kolaylıklardan hareketle seyreltilmeye gidildiği tespiti yapıldı. Yapılan incelemelerde mevcut müfredatın öğrenme çıktılarının incelenen ülkelere göre yüzde 50 fazla olduğu belirlendi. Bu kapsamda yeni müfredatta yüzde 35'lik oranda bir seyreltme yapıldı.

➖Yeni müfredatta, öğrenciyi zihinsel, sosyal, duygusal, duyuşsal, fiziksel ve ahlaki açıdan bir bütün olarak gören "bütüncül eğitim yaklaşımı" modeli benimsendi.

➖Türkçenin öğretimi ve öğrencilerin dil becerilerinin geliştirilmesi, eğitim sisteminde temel bir politika olarak yer aldı. Eğitimin her aşamasında, Türkçenin öğretimine, doğru kullanımına titizlikle dikkat edilecek.Türkçenin etkili kullanılmasına yönelik becerilerin kazandırılması da tüm derslerin ortak hedefi olarak belirlendi.

➖Matematik alan becerileri ilkokul, ortaokul ve lise düzeyini kapsayan ve süreç bileşenleri ile modellenebilen beceriler dikkate alınarak belirlendi. Yeni müfredatta yer verilen 5 matematik alan becerisi, matematiksel muhakeme, matematiksel problem çözme, matematiksel temsil, veri ile çalışma ve veriye dayalı karar verme, matematiksel araç ve teknoloji ile çalışma olarak belirlendi.

➖Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde 13 farklı fen bilimleri alan becerisi tanımlandı.

➖Yeni müfredatta sosyal bilimler alan becerileri kapsamında yerli ve yabancı literatür, alanın kendine özgü yapısı ve çağın gereklilikleri göz önünde bulundurularak 21. yüzyıl becerileri ile de güçlü ilişkileri olan 17 alan becerisi belirlendi.

➖Yeni müfredat ile ilk kez yeni bir öğrenci profili tanımı da yapıldı. Buna göre, müfredatın hedeflediği öğrenci, "yetkin ve erdemli insan" olarak tanımlandı.

➖Yeni müfredatta ayrıca ilk kez "Erdem-değer-eylem Modeli" de yer aldı. Değerlerin eğitim sürecinde doğal süreç içerisinde edinilmesi için özgün bir yaklaşımla tasarlanan bu modelde "adalet", "saygı" ve "sorumluluk" üst değerler olarak ele alındı.

➖Yeni öğretim programlarında "eğilimler", daha da önem kazandı. Bireysel farklılıkları merkeze alan müfredatta eğilimlerin becerileri tetiklediğine odaklanıldı.

➖Okuryazarlık becerileri, yeni hazırlanan öğretim programlarının kesişim noktası olarak ele alındı ve bunlara her bir derse ait öğretim programında açık bir şekilde yer verildi.

➖Bu kapsamda, "sistem okuryazarlığı" ilk kez müfredata girdi. Sistem okuryazarlığı ile öğrencilerin getirilen herhangi bir konuda öğrenme yöntemini kendisinin belirlemesi, kendi kendine öğrenebilmesi amaçlandı.

➖Öte yandan, öğretim programlarının uygulanmasında, esneklik sağlanması amacıyla yerel ve bölgesel eğitim ihtiyaçları dikkate alınacak, öğretmenlerin ihtiyaca yönelik işbirliğine dayalı karar verebilmesine olanak sağlanacak. Ayrıca her ders özelinde ihtiyaca göre kullanılabilecek şekilde planlama yapılabilecek.

➖Okul temelli planlamada, 10. sınıf kariyer rehberliğine ayrıldı. Öğretim programlarında 10. sınıf düzeyinde okul temelli planlama için ayrılan ders saatleri, zümre öğretmenleri tarafından, meslek seçimi ve kariyer planlama amacıyla öğrencilere yol gösterici olacak şekilde kullanılacak. Bu kapsamda planlanan eğitim öğretim faaliyetleri, mesleki rehberlik ve kariyer danışmanlığı bağlamında yürütülecek.
305
Eğitim-Öğretim / Ynt: Ösym, Aöf Sınav Görevleri Bölümü
« Son İleti Gönderen: HANDAN63 26 Nis 2024 15:35:03 »
Hocalarım atagis görev ücretleri ne kadar acaba
306
« Son İleti Gönderen: raynhart 26 Nis 2024 15:27:34 »
Rakamlar 1.2.3.4 birinci grup harfleriyle
5.6.7.8.9.0 ise ikinci grup harfleriyle verilecek
307
« Son İleti Gönderen: TAROT 26 Nis 2024 15:24:50 »
Okuma yazma öğretiminde gurup harfleri değişmiş sadece.Başka bir şey yok.Aynı tas aynı hamam
308
« Son İleti Gönderen: coAch 26 Nis 2024 15:21:55 »
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Haftada 24 saat ,sadece evde eğitim için görevlendirildim.(Sınıf öğretmeniyim) Okulda sınıfım yok.İki tane öğrencim var.Haftanın 3 günü, birinin evine, 2 günü diğerinin evine gidiyorum. Benim ek dersim nasıl hesaplanıyor.Örneğin bu ay ne kadar ücret almalıyım.

24-18= 6

Haftalık 6 saat %25 artırımı gündüz,
2 saat hazırlık planlama %25 EYGG yazılır.
309
Genel Konular / Ynt: Genel Sohbet Günlüğü
« Son İleti Gönderen: Gülengözler 26 Nis 2024 15:21:48 »
Tatil yaklaştikca insan cok sıkılıyor Herkese iyi günler. 
310
« Son İleti Gönderen: dilek1 26 Nis 2024 15:20:11 »
Yabancı dil dersi neden yok.Bilgisi olan var mı?
311
« Son İleti Gönderen: blackbishop 26 Nis 2024 15:15:19 »
değişiyor evet. değiştirdim dedikten sonra ne değişir. devlet babadır ne derse o olur. yeni harf sıramız hayırlı olsun. değişmeyen tek şey değişimdir.
312
« Son İleti Gönderen: tteacheraf 26 Nis 2024 15:09:09 »
Camia olarak her şeye muhalefet etmektense yapılan çalışmaları inceleyip gerekli geri dönüşleri yapmalıyız.
313
« Son İleti Gönderen: isikayhan 26 Nis 2024 14:57:51 »
Hocam sizin okulda da her ay 30a yakın personel sağlık raporu,sevk, mazeret izni kullanıyor mu? Her ay sabit bu kadar kişi sağlık raporu alıyor. İzin girip rapor takibi yapmakla geçiyor günler. Görevlendirmeler de alıyor onları ayrıca ilçeye, okullarına yazmak... Müdahale edilmesi gerekmez mi?

Allah kolaylık versin
Ben şu an idarecilik yapmıyorum
314
« Son İleti Gönderen: soundtrack 26 Nis 2024 14:49:41 »
Onların umurunda değil anlamında yazdım.
Hocam sizin okulda da her ay 30a yakın personel sağlık raporu,sevk, mazeret izni kullanıyor mu? Her ay sabit bu kadar kişi sağlık raporu alıyor. İzin girip rapor takibi yapmakla geçiyor günler. Görevlendirmeler de alıyor onları ayrıca ilçeye, okullarına yazmak... Müdahale edilmesi gerekmez mi?
315
« Son İleti Gönderen: isikayhan 26 Nis 2024 14:46:29 »
Açıklandı

316
Bilgisayar / Ynt: Fotoğrafçılık
« Son İleti Gönderen: toplum-bilim 26 Nis 2024 14:45:09 »
Kazdaglarindan...
317
Öğretmenliğe Dair / Ynt: Uzman Ve Başögretmenlik Süreci
« Son İleti Gönderen: Baydur 26 Nis 2024 14:42:43 »
Ucu paraya dayanıyorsa öğretmene akan musluklar kesilir.Bugun netleşen promosyon haberi üzerine öğretmenler çıkışta sekerek, gülerek, kahkaha atarak evlerine gittiler.Paranin gözünü seveyim her sorunu çözer.
318
İdari İşler / Ynt: Okul Yöneticileri Odası
« Son İleti Gönderen: GÖKDOĞAN 26 Nis 2024 14:35:03 »
Kapsis üzerinden onay verip mutemete gönderildiyse okul olarak kbs üzerinden onay verilir.Başka bir işleme gerek yok.Biz öyle yapıyoruz
Bizde okul onaylamıyor ilçedeki mutemet onaylıyor.
319
« Son İleti Gönderen: ahmethawk 26 Nis 2024 14:32:37 »
Aile durum/yardım güncellemesi sonrası çıktı alıp personele imzalatıp, aslı gibidir yapıp biz de imzalıyor muyuz? Maaş değişikliğinde gönderirken.
Kapsis üzerinden onay verip mutemete gönderildiyse okul olarak kbs üzerinden onay verilir.Başka bir işleme gerek yok.Biz öyle yapıyoruz
320
Bu nasıl iş. Mobilden e-okula girilmiyor. Sürekli devamsız var en fazla dün ve bugün girilebiliyor.okulların çoğunda akıllı tahta var. Laptop getirilmiyor. Türkiye ortalamasının altına bu işi yaptırırsan olacağı bu.
321
« Son İleti Gönderen: taylantaylan 26 Nis 2024 14:23:27 »
ekonomi bu durumdayken ucunda para olan bir uygulama çok da mümkün görünmüyor.
322
« Son İleti Gönderen: karacelikzırhı 26 Nis 2024 14:22:12 »
hoaydda
323
« Son İleti Gönderen: taylantaylan 26 Nis 2024 14:10:28 »
Şapkadan ne çıktı 😀

daha bir şey çıkmadı
324
« Son İleti Gönderen: Ova2002kent 26 Nis 2024 13:54:28 »
Haftada 24 saat ,sadece evde eğitim için görevlendirildim.(Sınıf öğretmeniyim) Okulda sınıfım yok.İki tane öğrencim var.Haftanın 3 günü, birinin evine, 2 günü diğerinin evine gidiyorum. Benim ek dersim nasıl hesaplanıyor.Örneğin bu ay ne kadar ücret almalıyım.
325
« Son İleti Gönderen: isikayhan 26 Nis 2024 13:47:23 »
Ek ders ücreti almayanı ne gibi etkiliyor bu durum? Maaş kesintisini falan mı?

Onların umurunda değil anlamında yazdım.
326
« Son İleti Gönderen: soundtrack 26 Nis 2024 13:24:07 »
Kozluk ek ders dosyasını kullanan var mı?
327
« Son İleti Gönderen: Ankaralı18 26 Nis 2024 13:21:40 »
Bizde yansımadı.
yetişmedi.mayıs ekdersine eklenecek
328
« Son İleti Gönderen: soundtrack 26 Nis 2024 13:18:34 »
Arkadaşlar 21 Nisan bursluluk sınavı görevleri KBS ye yansıdı mı?
Bizde yansımadı.
329
« Son İleti Gönderen: soundtrack 26 Nis 2024 13:11:01 »
Maliyeden kaynaklanan bir durum olduğu için maalesef bundan haberi olmayan çok kişi var. Ek ders ücreti almayan memurlar farkında bile değil.

MEBBİS’te ek ders modülü için pilot uygulama Ankara Mamak’ta devam ediyordu. Umarım ülke geneline uygulama da kısa sürede olur.
Ek ders ücreti almayanı ne gibi etkiliyor bu durum? Maaş kesintisini falan mı?
330
8 saate kadar acar hocam 10 sat vermezler
331
« Son İleti Gönderen: acelya09 26 Nis 2024 13:04:40 »
Tünaydın mutlu günler 🌷🌷Hayırlı cumalar ☘️☘️
332
Html5 olarak deneyin. Hala sorun varsa bakalım.

Hocam bakabildiniz mi acaba?
Sorun devam ediyor
333
« Son İleti Gönderen: filiz_07 26 Nis 2024 12:59:03 »
Şapkadan ne çıktı 😀
334
« Son İleti Gönderen: isikayhan 26 Nis 2024 12:56:31 »
bir öğretmenimiz böyle bir sorunla karşılaşmış sebep ve çözümü ne olabilir arkadaşlar teşekkür ederim

İsminin altındaki menüden “yetkilerimi güncelle” yapmış mı?
335
« Son İleti Gönderen: isikayhan 26 Nis 2024 12:43:57 »

Hatta Aralık ayında iki ayın (Kasım ve Aralık) ek ders ücreti yattığı için sürekli ayın sonunda onaylanması en avantajlısı.

Bunu anlayamadım. Bu durumu ilçe muhasebe şefine bildirdim ama anlamadı pek. Ay başından sonra onaylanmış zaten. Ama bazen biz onayla dedikten sonra onlara düşünce tekrar okullara ek ders onayı için açıyorlardı. Haber ediyorlardı onayla yapın diye, epeydir bu istenmiyor. Kaldı ki, madem bizim onayla yapmamız bu sıkıntıları doğuruyor ,ama onayla yapmadan ilçe ekranına da ek dersler düşmüşyor. KBS başlı başına problemli bir sistem, neden üzerine çalışılmıyor anlamak mümkün değil. Okullar arası çok fazla tutarsızlıklar oluyor.

Maliyeden kaynaklanan bir durum olduğu için maalesef bundan haberi olmayan çok kişi var. Ek ders ücreti almayan memurlar farkında bile değil.

MEBBİS’te ek ders modülü için pilot uygulama Ankara Mamak’ta devam ediyordu. Umarım ülke geneline uygulama da kısa sürede olur.
336
Genel Konular / Ynt: Bunları Biliyor Musunuz?
« Son İleti Gönderen: ilhami_60 26 Nis 2024 12:39:06 »
BUNLARI BILIYOR MUYDUNUZ?

CAHİT SITKI

Küçükken yaramazlık yaptığı için babası tarafından pencereden aşağı sarkıtılmıştır. O günden sonra ölümden korkmuş ve eserlerinde hep "ölüm" temasını işlemiştir.

NAZIM HİKMET

Nazım Hikmet'in en değişik özelliği devamlı beyaz pantolon giymesiydi. İlham geldiğinde aklındaki sözleri hemen beyaz pantolonuna not alıyormuş. Tüm dünyanın tanıdığı bir şair olmak, böyle değişik özelliklere sahip olmaya bağlıdır belki de.
Bursa cezaevinde ıslak ıslak çok dayak yediği için onun en büyük korkusu su olmuştur.

ÖZDEMİR ASAF

"R" leri söyleyemeyen şair...
Bir gün matbaadan çıkıp Karaköy'e gitmek için bindiği taksinin şoförü sorar:
"Neğeye biğadeğ?" Utancından "Kağaköy" diyemez, "Eminönü" der. İner. Oradan Karaköy'e kadar yürür.

YAHYA KEMAL

Hiç evi olmamıştır. Ölene kadar otelde yaşamıştır. Nazım Hikmet'in annesine aşık olmuştur.

YAŞAR KEMAL

Yaşamı boyunca Türk edebiyatına sayısız eser bırakan usta kalem Yaşar Kemal çocukluğunda pek bir talihsiz olaylar yaşamış. Babası Van'dan göç ettiği sırada yanına aldığı Yusuf isimli bir çocuğu kendi çocukları ile birlikte büyütmüş. Yusuf'un camide namaz kılarken babasını kalbinden bıçaklayarak öldürülmesine tanık olan Büyük yazar 12 yaşına kadar kekeleyerek konuşmuş. Sağ gözündeki durum ise daha küçük yaşlarda eniştesinin kurban kesmesini izlerken bıçağın bir anda fırlamasi sonucu oluşmuştur.

CEMİL MERİÇ

En ünlü sözleri kitap okumak üzerine olan Cemil Meriç gözlerinde oluşan bir rahatsızlık nedeni ile yazıları okuyamayacak duruma gelmiştir. Gözleri göremez duruma geldiğinde ise yakınlarının yardımı ile yazmaya devam etmiş hatta en verimli eserlerini gözlerinin görmediği dönemlerde kaleme almıştır.
337
Kültürel Paylaşımlar / Ynt: Bam Teli
« Son İleti Gönderen: yamankaya 26 Nis 2024 12:28:47 »
İlk yağmur damlası düştü
Kuru yapraklarına güzün.
Ardında kış kıyamet,
Dert, hüzün.
Alınyazısı hepsi.... Kısmet....
Ha yazı, ha kışı geceyle gündüzün,
Kim bilir kaç günü kaldı
Ömrümüzün?

Ziya Osman Saba
338
Kültürel Paylaşımlar / Ynt: Bugün Hayat Sana Ne Öğretti?
« Son İleti Gönderen: Gülengözler 26 Nis 2024 12:24:45 »
Hayatında çok fazla beyinsiz insan olan insanlar , herkesi beyinsiz sanıyor. Diyor bunların hepsi mal herhalde , istediğimi yaparım söylerim istediğim gibi davranırım . Bu tarz insanlara haddini bildirmek şart bence. Bugün ben bunu anladım.
339
« Son İleti Gönderen: soundtrack 26 Nis 2024 12:24:44 »
Aile durum/yardım güncellemesi sonrası çıktı alıp personele imzalatıp, aslı gibidir yapıp biz de imzalıyor muyuz? Maaş değişikliğinde gönderirken.
340
« Son İleti Gönderen: Harmoni 26 Nis 2024 12:21:59 »
iki aydır varmış hocam girince o yuvarlakta e okula giriş için tc si çıkmıyormuş
E devletle veya başka tarayıcı ile de denesin hocam.Benim dün öyle oldu,düzeldi sonra.
341
« Son İleti Gönderen: Harmoni 26 Nis 2024 12:20:32 »
Arkadaşlar sivil savunma planı yapıyorum da bir şey soracağım.

Üst ve alta gizli ibaresi yazıyoruz. Her sayfanın neresine mühür paraf ya da imza atıyoruz? Müdürün imza mühür açılan sayfaya ayrıca başka bir işlem yapmak gerek mi?
Teşekkürler
Her sayfanın altına sadece paraf, son sayfaya imza mühür hocam.Müdürün imza mühür açılan sayfaya ayrıca başka bir işlem yapmak gerekmiyor.
342
« Son İleti Gönderen: sensei73 26 Nis 2024 12:20:22 »
sistemsel sanırım mebbsyd ye atıyor bazen,tekrar denesin hocam düzeliyor bir süre sonra.
iki aydır varmış hocam girince o yuvarlakta e okula giriş için tc si çıkmıyormuş
343
Kültürel Paylaşımlar / Ynt: Ne Güzeldir...
« Son İleti Gönderen: Gülengözler 26 Nis 2024 12:19:12 »
Komşularla piknik yapabilmek..

Hanede ne çok piknik muhabbeti dönüyor.  Ben çok nefret ederim pikniklerden, hayatımda gittiğim piknik sayısı sayiyladır ve hep mecburiyetten olmustur
344

Nisan ayı sonu itibariyle EBYS sistemine geçiş yapacağımız bilgisi  geldi. Geçiş yapan var mı ?
Bize de bir şey demediler  daha, yazı gelmedi. Umarım bu sene gelmez :)
345
« Son İleti Gönderen: Harmoni 26 Nis 2024 12:17:02 »
Yok hocam.
346
Belgenet kurmak  için link
347
« Son İleti Gönderen: züleyha11 26 Nis 2024 12:09:12 »
348
« Son İleti Gönderen: poyraz01 26 Nis 2024 12:08:20 »
Tünaydın..
Emekçi kardeşlerim..
Tünaydın..
349
« Son İleti Gönderen: soundtrack 26 Nis 2024 12:05:41 »
Nasıl başlanırsa öyle devam etmeli.
Değişirse maalesef zararınıza oluyor.

Hatta Aralık ayında iki ayın (Kasım ve Aralık) ek ders ücreti yattığı için sürekli ayın sonunda onaylanması en avantajlısı.

Bunu anlayamadım. Bu durumu ilçe muhasebe şefine bildirdim ama anlamadı pek. Ay başından sonra onaylanmış zaten. Ama bazen biz onayla dedikten sonra onlara düşünce tekrar okullara ek ders onayı için açıyorlardı. Haber ediyorlardı onayla yapın diye, epeydir bu istenmiyor. Kaldı ki, madem bizim onayla yapmamız bu sıkıntıları doğuruyor ,ama onayla yapmadan ilçe ekranına da ek dersler düşmüşyor. KBS başlı başına problemli bir sistem, neden üzerine çalışılmıyor anlamak mümkün değil. Okullar arası çok fazla tutarsızlıklar oluyor.
350
« Son İleti Gönderen: Baydur 26 Nis 2024 12:05:02 »
Bedava verileceğini zannetmiyorum ama 10 seneye uzmanlık ve 20 sene üstüne basogretmenlik sınavsız ve şartsız makul.Kasa dolu olsa hemen olurdu bu is.
Diğer hafta çalışma yapıldı mı hazır mı meclise gidecek mı göreceğiz.
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 20

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK