Rotasyon Tekrar Gündemde

Çevrimdışı hakanline51

• Tecrübeli Üye
  • 139
  • 279
  • 139
  • 279
# 14 May 2024 17:44:39
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Bir şeyi merak ediyorum. Atandığınız okulda, okul kurulduğundan beri orada olan ve maalesef amiyane tabirle söyleyeceğim okulunda sizin gibi derse girip çıkmaktan başka birşey yapmayıp, boş reklamlarla 'piyasa' yapmayı, kendine öğrenci toplamayı çok güzel başarmış zümrelerinizle nasıl baş ediyorsunuz? Müdür de onların arkasında duruyor çünkü para kazanıyor onlar üzerinden. Her zümrede 5-6 öğretmen (okul kurulduğundan beri orada olan) kendini bi şekilde o okullar dutlukken tercih ettirmiş ve bu devran böyle dönüp gitmiş. Geriye kalan tüm öğretmenler ister yeni gelsin, ister iyi olsun hepsinin adı "bedava öğretmen". "Onun sınıfına öğrencini bedava yazdırabilirsin boşver" kategorisinde. Gelen idareciyi de eski adetlere uyduruyorlar, gelen öğretmeni de... Tüm derslik dışı alanlar onların tekelinde, okulda yapılan tüm etkinliklere onların öğrencileri çağırılıyor, her yeni etkilnikte onların görüşleri alınıyor. Sen ses çıkarırsan da "çıkıntı" oluyor adın.
Bence rotasyon gelmeli amaaa şunu da demek isterim merkez okullar kadar gürültülü, yıpratıcı ve zor yerler yok. Şuan bir merkez okuldayım. 3000 öğrenci, 80 öğretmen... Dedikodu, rekabet adı altında birbirini ezme, bilge veliler... Kaçmak için il içi, idarecilik tüm tuşlara aynı anda bastım :) Ama yine de 6 senemi Bitlis, Hakkari üçgeninde geçiren biri olarak diyebilirim ki kesinlikle rotasyon gelmeli.
Rotasyona Hayır!!

Çevrimdışı kont142

• Uzman Üye
  • 972
  • 2.425
  • 972
  • 2.425
# 14 May 2024 17:58:12
Ben rotasyonu felan bilmem de, her öğretmen mutlaka doğuda görev yapmalı, ister kpss den yüksek al, ister afla muaf ol farketmez, eğer bu ülkede yaşıyorsak mis gibi bir okulda yıllaaaar boyunca gel keyfim gel olmaz. Hakkari, Şırnak Ardahan, burada görev yapan arkadaşların suçu ne? Ben 82 ile atandığım Beytüşşebap ta 3 yıl görev yaptım, bir iki yıl sonra 75 puanlarla batıya gidenler oldu. Yani mesele puan meselesi değil, adalet vicdan meselesidir

Çevrimdışı fuat222

• Uzman Üye
  • 5.037
  • 2.981
  • Lise Branş Öğrt.
  • 5.037
  • 2.981
  • Lise Branş Öğrt.
# 14 May 2024 18:38:21
Rotasyonun tam olarak nasıl bir fayda getirecegi muamma kanımca. Zorunlu olarak yer değiştiren öğretmenden de kimseye fayda gelmez. Sisteme kinlenir ve çalışacağı varsa da çalışmaz. Netice olarak yine bir kısım buna sevinir , bir kısım üzülür. Bunu isteyenler daha cok gününü yolda geçiren yada ücrada çalışan sınıf öğretmeni arkadaşlar. Ama bilmeliler ki hiçbir öğretmeni merkezden alıp köye veremez bu sistem.
Lafın kısası herkes atanacagi branşın zorluklarını yada avantajlarını biliyor ve ona göre tercihte bulunuyor.

Çevrimdışı Şevkiyat

• Tecrübeli Üye
  • 723
  • 485
  • 723
  • 485
# 14 May 2024 18:49:20
Öğretmenlik meslek kanunu haftaya TBMM'ye gelecek
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yaptığı açıklamada "Öğretmenlik meslek kanunu haftaya TBMM'ye gelecek" ifadelerini kullandı.
Kaynak : Memurlar.Net

Çevrimdışı celil65

• Uzman Üye
  • 1.566
  • 4.608
  • 1. Sınıf Öğretmeni
  • 1.566
  • 4.608
  • 1. Sınıf Öğretmeni
# 15 May 2024 01:07:29
Ben rotasyonu felan bilmem de, her öğretmen mutlaka doğuda görev yapmalı, ister kpss den yüksek al, ister afla muaf ol farketmez, eğer bu ülkede yaşıyorsak mis gibi bir okulda yıllaaaar boyunca gel keyfim gel olmaz. Hakkari, Şırnak Ardahan, burada görev yapan arkadaşların suçu ne? Ben 82 ile atandığım Beytüşşebap ta 3 yıl görev yaptım, bir iki yıl sonra 75 puanlarla batıya gidenler oldu. Yani mesele puan meselesi değil, adalet vicdan meselesidir
Beytüşşebap'ta Lokantacı Sabri usta duruyor muydu? Kırtasiyeci Faik Dursun, Şube müdürü Ahmet Dursun, kahveci Arafat? :)

Çevrimdışı kont142

• Uzman Üye
  • 972
  • 2.425
  • 972
  • 2.425
# 15 May 2024 07:32:18
Beytüşşebap'ta Lokantacı Sabri usta duruyor muydu? Kırtasiyeci Faik Dursun, Şube müdürü Ahmet Dursun, kahveci Arafat? :)

Evet hocam duruyordu, ben 2009-2012 yıllarında ordaydım ya siz

Çevrimdışı niluferr

• Tecrübeli Üye
  • 765
  • 678
  • 765
  • 678
# 15 May 2024 09:49:59
Doguda calistigim okul kadar hicbir okulda oradaki kadar rahat imkanlarla calismadim. Sinirsiz fotokopi, kisin bile kisa kollularla gelecek kadar sicak bir bina, okulda memurlar, peyzaj duzenlemesi, 2 kantin, spor salonu, pansiyon, lojman, hali saha, on numara temizlik... Batida calistigim 10dan fazla okulun hicbirinde bu imkanlar yok. Fotokopi her zaman sorun, binalar soguk, lojman vs. imkanini birakin spor salonu dahi yok. Batidaki okullar gercekten imkansizlik icinde.

Çevrimdışı GeCeKondu

• Bilge Üye
  • 2.291
  • 9.737
  • 2. Sınıf Öğretmeni
  • 2.291
  • 9.737
  • 2. Sınıf Öğretmeni
# 15 May 2024 10:36:36
Doguda calistigim okul kadar hicbir okulda oradaki kadar rahat imkanlarla calismadim. Sinirsiz fotokopi, kisin bile kisa kollularla gelecek kadar sicak bir bina, okulda memurlar, peyzaj duzenlemesi, 2 kantin, spor salonu, pansiyon, lojman, hali saha, on numara temizlik... Batida calistigim 10dan fazla okulun hicbirinde bu imkanlar yok. Fotokopi her zaman sorun, binalar soguk, lojman vs. imkanini birakin spor salonu dahi yok. Batidaki okullar gercekten imkansizlik icinde.
Sizinki istisna hocam. Doğunun tek avantajı öğretmen el üstünde tutuluyor. Yoksa imkanları %98 inde kısıtlı. Siz %2 lik kısımda çalışmışsınız. )

Çevrimdışı GeCeKondu

• Bilge Üye
  • 2.291
  • 9.737
  • 2. Sınıf Öğretmeni
  • 2.291
  • 9.737
  • 2. Sınıf Öğretmeni
# 15 May 2024 10:38:38
Sayin hocam 17 yıldır Van'dayim. Evet çok memnunum, çok seviyorum. Ama artık memlekete gitmek istiyorum. Sagolsun merkezdeki öğretmenler yüzünden açılan en yakın mesafeli okul,  araba ile 2 saat.

Çevrimdışı soundtrack

• Tecrübeli Üye
  • 517
  • 193
  • 517
  • 193
# 15 May 2024 10:48:37
Size katılmakla birlikte ek olarak şunu belirtmeliyim ki özellikle zorunlu hizmet bölgelerindeki hareketsizligin en önemli nedeni 10 yılda bir çıkarılan zorunlu hizmet affıdır. Hiç zorunlu hizmet bölgesinde çalışmamış binlerce öğretmen var. 
Kesinlikle katılıyorum. Mazeret özür,sağlık,can güvenliği atamalarının hiçbirine uymayıp zorunlu hizmet bölgelerinden zorunlu hizmetini katbekat tamamlamış olmasına rağmen çıkamayanlar daha mı az hakka sahip? Yukarda bir öğretmenimizin herkes branşının neler getireceğini,ne şekilde atanacağını biliyordu sonuçta diye bir şey yazmış. Gözlerime inanamadım. Sınıf öğretmeni diye bir öğretmenin neden bütün hizmet hayatı en ücra bölgede geçmek zorunda olsun? El insaf diyorum... Birbirimizin üzerine basa basa öğretmenlik yapmak öğretmenlik yapmak değil.

Çevrimdışı soundtrack

• Tecrübeli Üye
  • 517
  • 193
  • 517
  • 193
# 15 May 2024 10:56:10
Bu nasıl yaklaşım böyle işini layıkıyla yapanlara hakaret bu.Herkesi öyle görmeyin
Hakaret cümlenin neresinde?

Çevrimdışı olcaytaner

• Tecrübeli Üye
  • 70
  • 226
  • 70
  • 226
# 15 May 2024 11:02:44
Rotasyon olmamalı.

Çevrimdışı suleyman45

• Bilge Meclis Üyesi
  • 16.346
  • 26.791
  • 3. Sınıf Öğretmeni
  • 16.346
  • 26.791
  • 3. Sınıf Öğretmeni
# 15 May 2024 11:08:37
İstikrarı olmayan bir uygulamanın, hiçbir faydası olmaz. Sadece yeni mağduriyetler oluşturur.

Çevrimdışı soundtrack

• Tecrübeli Üye
  • 517
  • 193
  • 517
  • 193
# 15 May 2024 11:17:49
Rotasyon kısmına elbette herkes kendi penceresinden yaklaşıyor doğal olarak. Tüm arkadaşlarım için kendisinin baktığı yer elbette en doğru olandır. Ancak bir an da olsa farklı taraftan da bakarsak olayı daha doğru kavrarız diye düşünüyorum. Rotasyon olsun diyenler köydeyim merkeze gelmem lazım, ben de iyi okulda çalışmak istiyorum vs. şeklinde fikir veriyor. Rotasyon olmasın diyenler de kurulu düzenimiz var, zaten bir işe yaramaz, yüksek puanlılar kendi arasında yer değiştirir vs. diyor. Aslında tartışma olması güzel en azından doğruyu bulmak için. Ama işin temel öznesi öğrenci açısından da yaklaşmak lazım meseleye. Tüm meslektaşlarım mutlaka karşılaşmıştır. Göreve başladığı okuldan mezun olan da var, 2 yılda bir yer değiştirmek zorunda kalan (veya değiştiren) da var. O yüzden bu işe bir düzen getirmek en güzeli. En azından ne kadar süre nerede çalışacağını bilen daha kolay bir düzen oturtabilir.
Hocam ortaokuldaki öğretmenim şu anda hala aynı okulda görev yapıyor benim yaşım 36, varın gerisini siz düşünün.  Desteklenen şey tam olarak bu. "Rotasyon gelmemeli diyenler tamamen kendini düşünüyordur" demem hakaretmiş bazılarına göre. Kendisini düşünmüyordur da kimi düşünüyordur? Başka sebep ne olabilir? Bir öğretmen 20 yıldan fazla aynı okulda ne maksatla görev yapar soruyorum.

Çevrimdışı niluferr

• Tecrübeli Üye
  • 765
  • 678
  • 765
  • 678
# 15 May 2024 11:27:03
Sizinki istisna hocam. Doğunun tek avantajı öğretmen el üstünde tutuluyor. Yoksa imkanları %98 inde kısıtlı. Siz %2 lik kısımda çalışmışsınız. )
Okulumun fiziksel imkanlari harikaydi ama bir o kadar da el ustunde tutulmadik. Cinsiyetim, memleketim ve bransim sebebiyle ogrenciler, veliler ve idare tarafindan baski, asagilama, saygisizlik gordum.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK