Rotasyon Tekrar Gündemde

Çevrimdışı efoo

• Bilge Meclis Üyesi
  • 5.545
  • 87.510
  • Müdür Yetkili
  • 5.545
  • 87.510
  • Müdür Yetkili
# 25 May 2024 22:39:33
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
13 yıldır birleştirilmiş sınıflı köyde görev yapıyorum rotasyon gelince beni nasıl etkileyecek ??
Bu iş nasıl oluyor yine köyler arasından mı tercih yapılacak yoksa merkez de yazabilecek miyiz?
Bende de köyde 18 yil oldu. Artik baskasi çalışsın köyde hocam. Bizim ne İşimiz var.
7 yıldır tayin çıkmıyor

Çevrimdışı Stargate_73

• Tecrübeli Üye
  • 757
  • 1.363
  • Matematik Öğretmeni
  • 757
  • 1.363
  • Matematik Öğretmeni
# 25 May 2024 22:50:19
Rotasyon gelince , rotasyona tabi olanlar da il içi zamanı geldiğinde okul arama derdine düşecek mi bu durumda .  Ki öyle olursa O esnada köylerde açık olacak.  Köydeki öğretmenin merkeze, merkezdekinin köye gelme durumu da oluşabilir mi?

Çevrimdışı hakanline51

• Tecrübeli Üye
  • 141
  • 282
  • 141
  • 282
# 25 May 2024 23:08:58
Rotasyon gelince , rotasyona tabi olanlar da il içi zamanı geldiğinde okul arama derdine düşecek mi bu durumda .  Ki öyle olursa O esnada köylerde açık olacak.  Köydeki öğretmenin merkeze, merkezdekinin köye gelme durumu da oluşabilir mi?
Gençler merkeze merkezdekiler köye hocam.Köy kokusunu özlemişlerdir.Ölmeden önce köy havası aldın değil mi?!!

Çevrimdışı hakanline51

• Tecrübeli Üye
  • 141
  • 282
  • 141
  • 282
# 25 May 2024 23:09:49
Gençler merkeze merkezdekiler köye hocam.Merkezdekiler Köy kokusunu özlemişlerdir.Ölmeden önce köy havası alsınlar değil mi?!!

Çevrimdışı hakanline51

• Tecrübeli Üye
  • 141
  • 282
  • 141
  • 282
# 25 May 2024 23:10:43
Gençler merkeze merkezdekiler köye hocam.Köy kokusunu özlemişlerdir.Ölmeden önce köy havası alsın değil mi?!!

Çevrimdışı agresiwes

• Uzman Üye
  • 1.027
  • 1.108
  • 1.027
  • 1.108
# 25 May 2024 23:13:39
"Eski" öğretmenlerimiz dediklerinizde;
Katlamali puan onlarda yoktu. Hizmet puanları 2010 da yükseltildi, onlar geriye dönük de alamadı. Birkaç örnek ile yola çıkmayalım.
10 yıllık öğretmen ile 30 yıllık öğretmen puan bakımından  adaletsiz bir dağılıma sahip. Mantık hatası ciddi boyuttadır. Aynı kurumda çalışan iki kişi arasında fena bir puan uçurumu var. Biri %50, diğeri %100 artirimli alıyor.
Pansiyon nöbeti tutan ve pansiyon olmadığı için tutamayan arasında; ayrıca kadınlara pansiyonda +2 puan, erkeklere +1 puan verilmesi gb gb birçok puan adaletsizliği vardır.
O konulara girmeyelim hocam,puan işi çok çetrefilli ancak dediğimiz gibi altta kalan başının çaresine baksın

Çevrimdışı Stargate_73

• Tecrübeli Üye
  • 757
  • 1.363
  • Matematik Öğretmeni
  • 757
  • 1.363
  • Matematik Öğretmeni
# 25 May 2024 23:29:07
Gençler merkeze merkezdekiler köye hocam.Köy kokusunu özlemişlerdir.Ölmeden önce köy havası aldın değil mi?!!
Ben 25 yıllığım. Mecburen (ev aldım memlekette )merkez köye geldim il dışı tayinle. Sadece köy açıldı . Puanım 634.  Bu yıl il içi ile  111 puanla zümrem merkeze geldi. İnsan üzülüyor tabi ki . O kadar puanım var ve köydeyim . Seneye isteme hakkım var. 

Çevrimdışı alikk

• Tecrübeli Üye
  • 235
  • 302
  • 235
  • 302
# 25 May 2024 23:36:35
Bakanın 1 yıldır aldığı kararlardan memnun olan var mı? 
Gelisinden memnun olan var mi demeniz daha dogru olurdu,onceki donemde bakan olamadan bu islerle ugrasti kaldigi yerden geldi uygulamaya geciyor

Çevrimdışı koyay

• Tecrübeli Üye
  • 516
  • 858
  • 516
  • 858
# 25 May 2024 23:42:10
rotasyon falan olmaz, iktidara faydası yok, olda bile yuzeysel olur, tutanın elinde kaldı şimdiye dek.

Çevrimdışı zamir84

• Çalışkan Üye
  • 72
  • 80
  • 72
  • 80
# 26 May 2024 00:04:27
Rotasyona Neden Karşıyız?
1-Öğretmenin en önemli haklarından birisi; zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra yer değiştirme hakkının sadece kendi isteğine bağlı olmasıdır. Rotasyon uygulaması ile inisiyatifinizde olan bu önemli hakkı Bakanlığa, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine teslim etmiş olacaksınız.
2-Rotasyon uygulamasında; puanlarda oynama, torpil ve yandaş koruma vb. gibi suistimallerin önüne geçileceğinden emin olabilmek mümkün değildir. Benzeri suistimalleri yönetici atamalarında da yaşıyoruz.
3-Rotasyonu destekleyen ve bunu taşradan merkeze gelebilmek için bir şans olarak gören öğretmenlerimiz uygulamayı gördükten sonra büyük hayal kırıklığı yaşayacaktır. Rotasyon, merkeze gelebilmek için bir çözüm değildir. Merkezdeki öğretmen merkezde başka bir okula giderken, taşradaki öğretmen bir başka taşra ilçesine gidebilecektir. 2015 yılında ilan edilen ilçe puanları böyle bir sonuç doğurmaya yönelikti. O tarihte de aynı problem sendikalar tarafından  dile getirilmiş, oluşturulan sert tepkiler rotasyonun iptalini sağlamıştı. Maalesef aynı senaryo tekrar uygulanmak istenmektedir.
4-Öğretmenler için yıllarca aynı öğrencileri okutmaları söz konusu değildir. Öğrenci sürekli değişmektedir. Bina ya da çevre değiştirmek bir anlam ifade etmeyecektir. Kurum kültürü denilen kavram, aynı yer ve çevrede uzun yıllar çalışma sonucu elde edilebilir ve başarı için önemlidir.
5-Bugün 8-10-12 yılda uygulanacağı konuşulan rotasyonun, önümüzdeki süreçte 3-4 yılda bir yapılması ve sadece il içinde değil, iller arasında da yapılmasının da önü açılmış olacaktır. Önemli bir hakkımızı kaybetmenin başka hangi olumsuz sonuçlar doğuracağını bugünden kestirebilmek, haklarımızı korumak için vaz geçilmez olarak görülmelidir.

Mülakatı -verilen söze rağmen- inatla savunan, Öğretmen Akademisi gibi yeni problemler yaratmaya çalışan Bakan @Yusuf_Tekin, tartışılan kariyer basamakları sistemi ve kadroya geçen ancak hala aile birliğini sağlayamayan öğretmenler için hiç bir adım atmaz iken rotasyon tartışması ile öğretmenlerin arasına nifak tohumu ekmeyi başarmış görünmektedir.
Rotasyona HAYIR! Kazanılmış haklarımızı kaybetmeyelim. Tuzaklara dikkat edelim. Feraset sahibi olalım.

Hürriyetçi eğitim sen başkanının paylaşımı

Çevrimdışı agresiwes

• Uzman Üye
  • 1.027
  • 1.108
  • 1.027
  • 1.108
# 26 May 2024 00:09:47
MADDE 48 – (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda adaylık dâhil toplamda en fazla (Değişik
ibare:RG-4/7/2015-29406) 12 yıl görev yapabilir.
(2) Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla
toplam (Değişik ibare:RG-4/7/2015-29406) 12 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak
duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım
şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında
öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre
yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev
süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim
kurumlarına valiliklerce resen yapılır.
Hayırlı olsun

Çevrimdışı ahmet75

• Tecrübeli Üye
  • 716
  • 635
  • 716
  • 635
# 26 May 2024 00:14:16
MADDE 48 – (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda adaylık dâhil toplamda en fazla (Değişik
ibare:RG-4/7/2015-29406) 12 yıl görev yapabilir.
(2) Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla
toplam (Değişik ibare:RG-4/7/2015-29406) 12 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak
duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım
şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında
öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre
yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev
süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim
kurumlarına valiliklerce resen yapılır.
Hayırlı olsun
nerden aldınız? Taslak metinden mi?

Çevrimdışı agresiwes

• Uzman Üye
  • 1.027
  • 1.108
  • 1.027
  • 1.108
# 26 May 2024 00:17:05
nerden aldınız? Taslak metinden mi?
Hayır,zaten yönetmelikte var.
Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği madde 48.2015 ten beri uygulanmıyor. Bakan isterse uygular ekstra bir yasaya gerek yok

Çevrimdışı hakanline51

• Tecrübeli Üye
  • 141
  • 282
  • 141
  • 282
# 26 May 2024 00:27:13
Rotasyona Neden Karşıyız?
1-Öğretmenin en önemli haklarından birisi; zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra yer değiştirme hakkının sadece kendi isteğine bağlı olmasıdır. Rotasyon uygulaması ile inisiyatifinizde olan bu önemli hakkı Bakanlığa, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine teslim etmiş olacaksınız.
2-Rotasyon uygulamasında; puanlarda oynama, torpil ve yandaş koruma vb. gibi suistimallerin önüne geçileceğinden emin olabilmek mümkün değildir. Benzeri suistimalleri yönetici atamalarında da yaşıyoruz.
3-Rotasyonu destekleyen ve bunu taşradan merkeze gelebilmek için bir şans olarak gören öğretmenlerimiz uygulamayı gördükten sonra büyük hayal kırıklığı yaşayacaktır. Rotasyon, merkeze gelebilmek için bir çözüm değildir. Merkezdeki öğretmen merkezde başka bir okula giderken, taşradaki öğretmen bir başka taşra ilçesine gidebilecektir. 2015 yılında ilan edilen ilçe puanları böyle bir sonuç doğurmaya yönelikti. O tarihte de aynı problem sendikalar tarafından  dile getirilmiş, oluşturulan sert tepkiler rotasyonun iptalini sağlamıştı. Maalesef aynı senaryo tekrar uygulanmak istenmektedir.
4-Öğretmenler için yıllarca aynı öğrencileri okutmaları söz konusu değildir. Öğrenci sürekli değişmektedir. Bina ya da çevre değiştirmek bir anlam ifade etmeyecektir. Kurum kültürü denilen kavram, aynı yer ve çevrede uzun yıllar çalışma sonucu elde edilebilir ve başarı için önemlidir.
5-Bugün 8-10-12 yılda uygulanacağı konuşulan rotasyonun, önümüzdeki süreçte 3-4 yılda bir yapılması ve sadece il içinde değil, iller arasında da yapılmasının da önü açılmış olacaktır. Önemli bir hakkımızı kaybetmenin başka hangi olumsuz sonuçlar doğuracağını bugünden kestirebilmek, haklarımızı korumak için vaz geçilmez olarak görülmelidir.

Mülakatı -verilen söze rağmen- inatla savunan, Öğretmen Akademisi gibi yeni problemler yaratmaya çalışan Bakan @Yusuf_Tekin, tartışılan kariyer basamakları sistemi ve kadroya geçen ancak hala aile birliğini sağlayamayan öğretmenler için hiç bir adım atmaz iken rotasyon tartışması ile öğretmenlerin arasına nifak tohumu ekmeyi başarmış görünmektedir.
Rotasyona HAYIR! Kazanılmış haklarımızı kaybetmeyelim. Tuzaklara dikkat edelim. Feraset sahibi olalım.

Hürriyetçi eğitim sen başkanının paylaşımı
Hocam harikasınız.Bugün rotasyonu destekleyenler ilerde iller arası gitmek zorunda kalır inşallah

Çevrimdışı Şevkiyat

• Tecrübeli Üye
  • 740
  • 500
  • 740
  • 500
# 26 May 2024 00:28:21
Rotasyon için ÖMK'nın çıkmasına gerek bile yok zaten var. Neden şimdiye kadar uygulanmadı anlamak mümkün değil ve neden şimdi uygulanmak isteniyor onu da anlamak mümkün değil.
Bence sadece bu yıl uygulanacak bir kez. Olan bu yılın 12 yıl ve üstü öğretmenlerine olacak.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK