‘Gelecekte eğitim sınavsız olmalı’

Çağın hastalığı dijital obezite sinsice ilerliyor. Fütürist yazar Gerd Leonhard, insanları bağımlı yaparak zehirleyen bu sorunu aşmak için teknolojinin dengeli kullanılmasını öneriyor. Hayal gücünün bilgiden daha önemli olduğuna dikkat çeken Leonhard, gelecekte eğitimde STEM’in üzerine tasarımın ekleneceğini ve sınavların kaldırılması gerektiğini söylüyor.

Milliyet'ten Mine Özdemir Güneli'nin haberine göre; Dünya, bulaşıcı hastalıklar, iklim krizi, doğal kaynakların yetersizliği gibi birçok sorunla mücadele ediyor. Bu sorunlara bir de dijital obezite eklendi. Dijital içerikleri gereğinden fazla kullanma sonucunda zihin şişmanlığı olarak da tanımlanan dijital obezite sorunu günden güne büyüyor. Türk Eğitim Derneği’nin (TED) düşünce kuruluşu TEDMEM’in düzenlediği Dijital Obezite temalı 5. Uluslararası Eğitim Forumu’nun ana konuşmacısı Alman fütürist yazar Gerd Leonhard, geleceğin sorunları ve dijital obeziteyle insanlığı bekleyen tehlikelerle ilgili bilgi verdi. Forum sonrasında Gerd Leonhard’a sorularımızı yönelttik.

‘İnsanlıktan çıktık’

- Gelecekte nasıl bir dünya bizi bekliyor?

Dünyada, gelecek 10 yılda, 100 yıldan daha çok değişim yaşanacak. Çocuklar, teknolojinin daha hızlı ve ucuz olduğu bir dünyada yaşayacak. Artık teknolojiyle bilim kurgu gerçeğe dönüşüyor. Bir kar küresini salladığımız gibi sallanıyor her şey. İklim, enerji, ekonomik krizler yaşanıyor. Bu sorunlar nedeniyle gençlerin çoğu, geleceğin kötü olacağını düşünüyorlar. Ama gelecek daha iyi olacak. İnsanlar her zaman iyi bir gelecek inşa etmek için iş birlikleri yaptılar.

- Artık dijital obezite sorunuyla da karşı karşıyayız. Nasıl bir risk oluşturuyor?

Dijital obeziteyi 100 üzerinden değerlendirirsek şu an 4 seviyesinde. 5G teknolojileri, artırılmış, sanal gerçeklik, süper bilgisayarlar bu sorunun şiddetini artıran etkenler. Tarayıcıya bir şeyler yazdığınız zaman Google sizi takip ediyor, Facebook ne yaptığınızı biliyor. Gelecekte bunu büyük boyutlarda yaşayacağız. Telefonumuz, bilgisayarımız sihirli ama çok kullanınca bağımlı hale geliyoruz bu da bizi zehirliyor. Dijital obezitenin sorunu bizi insanlıktan çıkarma noktasında. Bağlantıda olmadığınızda yalnız hissediyorsunuz, olduğunuzda da etrafınızdakileri görmüyorsunuz. Bu iklim değişikliği kadar rahat görünen bir problem değil, sinsi. 

- Sorunu çözmek için neler yapılmalı?

Dijital obezitenin önüne geçmek için teknolojiyi alıp çöpe atın diyemeyiz. Teknoloji ile insanın gücü dengelenmeli. Her gün yemek yiyoruz ve fazla yersek zararlı. Dünyadaki bütün yiyeceklere erişim gücünüz yok ama dijital olarak her bilgiye ulaşabiliriz. Her şey sınırsızken onu durduramazsınız. Çocuklara daha çok zaman ayrılmalı, ekran süresi azaltılmalı. Bir gün belirleyerek internetten uzak durarak, doğayla vakit geçirilmeli.

‘Yanılmaya izin verilmeli’

- Peki, eğitimde neler yapılmalı?

Hayal gücü bilgiden daha önemli. Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik’i (STEM) kapsayan eğitim, iş garantisi sunmayacak. STEM’e tasarım eklenmeli, yanılmalara izin verilmeli. Sınavlar kaldırılmalı, bir halkanın içine çocuğun yaratıcılıkla ilgili işleri de konulup değerlendirilmeli.

 

 • 4 6
 • 18 Mayıs 2022 12:50 4.368
 • halisane42
  24 Mayıs 2022 22:42
  1 0
  Bu haber mi yoksa fıkra mı!?
  Bu haber başka bir Dünya'dan bahsediyor sanırım.. Çünkü ülkemizde sınavın olmaması demek büyük kıyamet alameti demek!!?
  Anayasa'nın ilk 3 maddesi içinde "sınav" tabiri gizli yer alır ⁉️
  7'den 70'e sınav her an kapımızdadır, ara ara kapımızı çalması an meselesidir!!?
 • ali2344
  23 Mayıs 2022 19:20
  2 0
  Bu bizim ( Türkiye) için söylemiyor herhalde, bizde yakında sınava giriş sınavı çıkabilir!
 • bilge4255
  21 Mayıs 2022 08:45
  8 0
  Hep diyorum yanlış zamanda öğrenci olmuşuz ve yanlış zamanda öğretmen
 • lumos
  20 Mayıs 2022 10:06
  8 0
  40 yaşına gelmek üzereyim, neredeyse her iki yılda bir sınava giriyorum. ALES, YDS, EKYS... Şimdi de uzmanlık sınavı. Sınavsız bir dünya yok maalesef ...
 • KDesigner
  19 Mayıs 2022 22:28
  8 0
  Gerçekten çok güldürücü bir haber olmuş. Gelecekte değil hemen olsun. İsteyenin bir yüzü...🙂
 • mosit
  19 Mayıs 2022 15:25
  16 1
  Haberin hemen altında..

  Uzman ve Başöğretmenlik Yazılı Sınav Duyurusu :)
 • ütopya27
  18 Mayıs 2022 22:24
  22 4
  Öğretmene bile sınav yapılan bir ülkede, öğrenciye yapılan sınavın kaldırılması çok ütopik.Gel de ciddiye al!
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK