Gölge Öğretmen Mucize Yaratıyor

İstanbul Beylikdüzü’nde otizmli ve Down sendromlu öğrenciler, ‘gölge öğretmen’lerine kavuştu. İlçede 44 ‘gölge öğretmen’, özel çocukla derse giriyor, aynı sırayı paylaşıyor, sınıf öğretmeninin anlattıklarını aktarıyor. Ders bitimi çocuğu veliye teslim ediyor.

Hürriyet'ten Beyazıt Şenbük'ün haberine göre; Down sendromlu, otizmli ya da zihinsel engelli kaynaştırma öğrencilerinin, sınıfta dersleri takip edebilmesi için gönüllü olanlara “gölge öğretmen” deniyor. Gölge öğretmen uygulaması Beylikdüzü Kaymakamlığı tarafından hayata geçirildi. Uygulama şöyle işliyor: Gölge öğretmenler eşleştikleri kaynaştırma öğrencileriyle gün boyu aynı sırayı paylaşıyor. Sorumlu olduğu özel öğrencinin her hareketinde eli ayağı oluyor, sınıf öğretmeninin anlattıklarını özel öğrenciye aktarıyor. Eğitim ortamında aile, Okul ve çocuk üçgeninde aracı kişi oluyor. Ailelerin ücretsiz olarak yararlandığı gölge öğretmenin görevleri arasında okuldaki ders, teneffüs, oyun ve etkinliklerde öğrencilere eşlik ederek, becerilerinin gelişmesini hızlandırmak ve çocuğun eğitim ortamına entegre olmasına yardımcı olmak bulunuyor. Sınıfta ders akışına karışamayan ancak özel öğrencisini her an takip eden bu öğretmenlere ‘gölge öğretmen’ deniliyor. 

ALİ KEREM’DE BÜYÜK İLERLEME

Biz de “gölge öğretmen” projesinin uygulandığı okullara misafir olup projenin nasıl işlediğine tanıklık ettik. Aldığı eğitimler sonucunda Haldun Taner İlkokulu’nda, hafif Down sendromlu Ali Kerem İspir’in gölge öğretmenliğini yapan 37 yaşındaki Şerife Bilge Aldık, öğrencisinin gelişimini şöyle anlatıyor: “Ali Kerem’le geçtiğimiz yıldan beri birlikteyiz. İlk etapta daha yakın takipteydik, kalabalık içinde bazı sıkıntılar yaşıyorduk, bunları aştık. Kendi başına hareket etmesi için sorumluluk veriyorum. Bahçede oyun oynarken onu uzaktan izliyorum.”

SINIF DIŞINDA ÖZEL İLGİ

Aynı okulda ‘gölge öğretmen’ olarak görev yapan 26 yaşındaki Ayşegül Hamza, sosyoloji mezunu. Geçtiğimiz yıldan bu yana 8 yaşındaki Down sendromlu Selen Karakayış’la yakından ilgilenen Hamza, “Birinci sınıfa göre gözle görülür bir gelişme var. Teneffüste diğer çocuklarla oynamaya başladı. Haftada birkaç ders özel eğitim sınıflarında birebir ilgileniyoruz” diyor.

 ALİ KEREM ÇOK YOL ALDI

Down sendromlu Ali Kerem’in annesi Canan İspir, gölge öğretmen desteğinden duyduğu mutluluğu şöyle anlatıyor: “Tüm ülkede bu uygulamanın yayılması en büyük temennim. Benim dışımda çocuğumu düşünen birinin olması çok büyük mutluluk.”

İNGİLTERE ÖRNEĞİ

2017 yılında Yozgat Sorgun’da görev yaparken engelli çocuğu olan annelerle tanışan Beylikdüzü Kaymakamı Dr. Mustafa Altınpınar, ‘Ne yapabilirim’ diye düşününce İngiltere’nin Portsmouth Üniversitesi’ndeki doktora eğitimi yıllarında, çocuğunu anaokuluna götürdüğünde karşılaştığı ‘gölge öğretmen’ler uygulamasını hatırladı. Ve projeyi Sorgun’da hayata geçirdi. Beylikdüzü Kaymakamlığı’na atanınca da projeyi Beylikdüzü’ne taşıdı.

KİMLER OLABİLİR

İlçede 44 gölge Öğretmen aktif görev yapıyor, 15’i ise göreve başlamak için eğitimlerinin tamamlanacağı kasım ayını bekliyor. Beylikdüzü Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Vedat Yoldaş, “Yakında gölge öğretmen sayımız 59 olacak. Bize şu ana kadar 88 veliden talep ulaştı. Yeni gölge öğretmenler hızla göreve başlayacak” diyor. Gölge öğretmen olmak isteyenlerde bir üniversitenin 4 yıllık bölümünden mezun olma şartı aranıyor. Adaylar 80 saatlik özel bir eğitimden geçtikten sonra özel öğrenciyle eşleştiriliyor. Yoldaş, “Haftalık 30 saatlik ders ücretiyle birlikte gölge öğretmenlerimiz ayda 6 bin 250 lira maaş alıyor. Sigortasıyla birlikte bir gölge öğretmenin maliyeti 8 bin 500 lira civarı” bilgisini de veriyor.

 

 

 • 9 7
 • 24 Ekim 2022 09:57 9.521
 • melekcik4242
  01 Kasım 2022 02:30
  0 1
  Çok güEl bir uygulama . İnş. Örnej olur daimi olur
 • winie
  26 Ekim 2022 07:31
  3 1
  Evet öğrencinin işini kolaylaştırıyor ama öğretmenin de işini bir o kadar zorlaştırıyor. Sınıfta olup biteni veliye anlatmak, sınıfı karıştırmak, diğer öğrencilere müdahale etmek, fotoğraflarını çekmek gibi görevi olduğunu da düşünenler oluyor arada. Sınıfa almadan önce bir kez daha düşünülmeli
 • htaylan
  25 Ekim 2022 17:47
  0 8
  Olabilir, zaten destek eğitimi olarak verilen ders ücreti, gölge öğretmene verilerek istihdam yaratılacak. Kesinlikle yararlı olacağına inanıyorum. Tam bir destekli kaynaştırma durumu...
 • naciekinci
  24 Ekim 2022 21:30
  21 0
  Esas problem şu, otizm neden bu denli arttı? Tesadüf olduğuna inanmiyorum, yenilen içilenden mi, teknolojik durumdan ötürü meydana gelen dış dünyaya tepkisizlik durumundan mı, bi şeyler var ama bunun üzerine bir bilimsel çalışma yapılıyor mu onu merak ediyorum.
 • Bigsur
  24 Ekim 2022 19:39
  22 3
  3 sene down sendromlu öğrencim oldu. 3 sene boyunca karnını doyurdum, 3 sene hiç yalnız tenefüs yapmadım hep yanındaydım.Hatta arkadaşlar ne sabır varmış sende arkadaş dediler. Okul idaresi bu öğrenciden dolayı bana kurs açmadı, okulda ortam hazırlamadı, sanki asıl görevimmiş gibi düşündüler. Annesinin bir Allah razı olsunu yetti.Şu anda evime 50m okulda çalışıyorum okul dışı her hatfa sonu iyi para kazanıyorum. Belki de bu yavrucağın sebebiyle oldu, kaderinde ben vardım.
 • halisane42
  24 Ekim 2022 19:10
  11 4
  Gölge öğretmen başta güzel bir uygulama gibi görünse de zamanla asıl öğretmenle anlaşmazlık yaşaması işten bile değildir, tamam İngiltere vs başka ülkelerde bu güzel olabilir ancak bizim ülkemizde asla gideri yoktur, sistem zaten öğretmeni öğretmene düşman etmiş vaziyette!!?
 • yeşiledoğru
  24 Ekim 2022 18:41
  8 3
  Olması gereken. Sınıfında otizmli öğrencisi olup da gölge öğretmeni istemem diyen olmaz. Nasıl olur diyenlerin eminim hiç otizmli öğrencisi olmadı.Keşke bizim ilçede de olsa.
 • KDesigner
  24 Ekim 2022 16:38
  9 5
  Gölge öğretmen ders esnasında sınıf öğretmenine karışamaz deniliyor. Karışmasına gerek yok ki, sonradan konuştuğu herkese sınıfta geçen olayları anlatabilir, sonra herkes bizim öğretmenliğimizin nasıl olduğu hakkında ahkam kesmete başlar, eğer kötü bir kanı oluşursa konuştuğu kişiler (biz haklı bile olsak) bizi şikayet bile edebilir, sonra uğraş dur, olmaz demeyin gerçekten olur, sınıf özel bir yer, sadece öğretmen ve öğrencilerinin olması gerekiyor, dışarıdan, amacı ne olursa olsun gelen yetişkin birisi öğretmenin sınıfta rahat hareket etmesini engeller, en son bu durumu canlı ders verirken yaşamıştık, bütün veliler bizim dediğimizi duyabiliyorlar hatta derse karışabiliyorlardı
 • KDesigner
  24 Ekim 2022 16:23
  11 2
  Çok güzel bir uygulama. Sınıf öğretmeninin de işini kolaylaştırır. Her işi sınıf öğretmeninin yapması bekleniyor, öğretmen hem diğer öğrencilerle uğraşıp hem de aynı anda bu şekilde özel ilgi bekleyen çocuklarla ilgilenmeye kalkınca hep bir şeyler eksik kalıyor.

  Yalnız bir şeyi anlamadım: Bir sınıfta 2 öğretmen olur mu? Özel ilgi bekleyen öğrenciyle ilgilenen öğretmen sınıf öğretmenine ders esnasında hiç karışmasa bile bu durum sınıf öğretmeninde bir rahatsızlık oluşturur
 • bekhas
  24 Ekim 2022 12:07
  12 2
  Uygulama düşünce olarak güzel ama sınıfımda sürekli bir yetişkin olma düşüncesi tuhaf geldi.
 • Mütefekkir
  24 Ekim 2022 10:26
  7 2
  Çok güzel bir uygulama tüm illere yayılır inşallah.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK