İtalya'da Tüm Okullar Kapatıldı!

İtalya'da koronavirüs sonucu hayatını yitirenlerin sayısı 107'ye, toplam vaka sayısı da 3089'a yükseldi. Ülkede yarından itibaren tüm okulların ve üniversitelerin 15 Mart'a kadar kapatıldığı açıklandı. Bu kararı Başbakan Giuseppe Conte ve Eğitim Bakanı Lucia Azzolina düzenledikleri ortak basın toplantısında duyurdu.

Koronavirüsün en yaygın görüldüğü kuzeydeki Lombardia, Emilia Romagna ve Veneto bölgelerinde okullar son iki haftadır tatil edilmişti.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte tarafından virüsle mücadele amacıyla kurulan Bilim Kurulu da bir dizi sıkı tedbir içeren bir rehber hazırladı. Bu tedbirler arasında yaşlıların kalabalık yerlerden uzak durması; tokalaşmaktan ve öpüşmekten kaçınılması; diğer insanlara bir metreden fazla yaklaşılmaması ve spor etkinliklerinin seyircisiz oynanması gibi tavsiyeler yer alıyor.

Bilim Kurulu'nun tüm ülkede 30 gün geçerli olmak üzere hazırladığı tavsiye paketinde yer alan uyarılardan bazıları şöyle:

  • 75 yaş üzerindekiler ile 65 yaşın üzerinde ve hasta olanların kalabalık yerlerden uzak durması;
  • Kucaklaşma, tokalaşma ve öpüşme gibi selamlaşmalardan kaçınılması;
  • Sıradan bir grip nedeniyle de olsa ateşi olanların evden çıkmaması;
  • Diğer insanlarla araya en az 1 metre mesafe koyulması (güvenli mesafe);
  • Güvenli mesafenin mümkün olmadığı etkinlikler ve spor faaliyetlerinin seyircisiz oynanması;
  • Disko, bar gibi kapalı kalabalık mekanlardan uzak durulması; tiyatro, sinema gibi mekanlarda yer düzeninin mesafeli olacak şekilde ayarlanması;
  • Özellikle sağlık ve kamu hizmetleri personellerini ilgilendiren konferans ve kongrelerin ertelenmesi.

 

BBC

Gönderen: _birisi_, 04 Mart 2020 16:14 Okunma: 2832
Yorumlar:
yildirayg
05 Mart 2020 17:44
0     0
Dilerim en kısa zamanda çaresi bulunur yoksa gidişat çok vahim. Tüm dünya büyük bir endişe içinde.
askan4040
05 Mart 2020 11:10
2     0
Allah ülkemizi ve tüm canlıları bu tür hastalıklardan korusun inşallah.
egitimci034
05 Mart 2020 10:17
2     0
Aşağıda ki yoruma katılıyorum. Devlet acilen okullara dezenfaktan sıvı, pompa, maske, desteği verilmeli bunlar yapın edin şeklinde değil devlet tarafından acilen temin edilmeli.
mü_ce
05 Mart 2020 00:12
20     0
Kapatılmasından yana değilim elbette; ancak çok fazla hafife alınıyor ve ülkemizde bu virüse karşı okullarımızın hazır olmadığını düşünüyorum. En yüksek risk grubu içerisindedir okullar. Tek bir belirti, katlanarak çoğalmasına sebep olacaktır.

En azından bu vasıtayla okulların her gün, gün sonunda detaylıca dezenfekte edilmesi, ertesi güne hazırlanması, buna ayrıca bir bütçe ayrılması güzel bir tutum olacaktır bakanlığımız adına. Normal görev yapan hizmetlilerin haricinde bir ekip veya uygulamayla, normal kullanılan temizlik malzemelerinden farklı olarak yapılması gereken dezenfekte işlemlerinden bahsediyorum. Daha önceden bunun düşünülüp uygulamaya geçilmesini isterdim; umarım daha geç olmadan bu durum düşünülür yetkililer tarafından.

Yapılır mı bilinmez, bu şekilde ince düşünüleceğini sanmıyorum; ancak umarım bu sefer ben yanılırım...
Doğansevil
05 Mart 2020 00:02
7     0
Allah ülkemizi bu meretten korusun, çok ürkütücü...
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK