Kalan Kısıtlamalar Haziran'da Kalkabilir

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş, bayram sonrası vaka sayılarında küçük artışlar olsa da bunun vefat sayılarına etki etmeyeceğini belirterek," Haziran'da havaların ısınması ve vakaların binin altına düşmesiyle kalan kısıtlamaların da kaldırılacağını bekliyoruz" dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş'tan toplu taşıma ve sağlık kuruluşları gibi noktalarda devam eden koronvirüs tedbirleriyle ilgili önemli açıklamalar geldi.

Sabah'tan Burak Çelik'in haberine göre; Prof. Dr. Deniz Odabaş," Bayram sonrası vaka sayılarında küçük artışlar olsa da bunun vefat sayılarına etki etmeyeceğini belirterek atılabilecek adımları sıralarken Türkiye, sağlık çalışanlarının özverisi, hızlı aşılama ve sağlık altyapısının güçlü olmasıyla salgını iyi yöneten ülkeler arasında dünyada ilk sıralarda oldu" şeklinde konuştu.

Odabaş'ın açıklamaları şöyle:
 
Bayramlarda hareketlilik ve temas bir miktar artabiliyor. Bayram sonrası vaka sayılarında küçük artışlar olsa da bu vefat sayılarına etki etmez.
 
Haziran'da havaların ısınması ve vakaların binin altına düşmesiyle kalan kısıtlamaların da kaldırılacağını bekliyoruz. Bizlerin de hatırlatma dozlarımızı ihmal etmememiz gerekiyor.
 
Özellikle 50 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın hatırlatma dozlarını bir an önce yaptırmalarında fayda var.
 
Pandemi sürecinde eksiklerimiz tabi ki olmuştur. Ancak salgın dönemi kontrollü bir şekilde geçti, eldeki kaynaklar etkili bir şekilde yönlendirildi. Hem sahada hem de hastanelerde koordineli bir şekilde mücadele verildi. Bölge tabanlı iyi bir vaka yönetimi oldu.
 
Pandemide birçok Avrupa ülkesi sağlık altyapısındaki aksaklıklar nedeniyle sorun yaşarken 81 ilimizin hiçbirinde sağlık hizmet kapasite aşımı yaşanmadı. Türkiye, sağlık çalışanlarının özverisi, hızlı aşılama ve sağlık altyapısının güçlü olmasıyla salgını iyi yöneten ülkeler arasında dünyada ilk sıralarda oldu.
 
 
 
 
Forum konumuz için tıklayınız...
 
 • 5 4
 • 05 Mayıs 2022 09:18 3.302
 • Sencer Melik
  06 Mayıs 2022 10:27
  5 12
  Sınıfta 20 çocukla baş edemeyen bizler ekonomi, sağlık, iç siyaset dış siyaset, ülke yönetimi, terörle mücadele vb. konularda allame kesiliyoruz.
 • harunca
  05 Mayıs 2022 12:33
  9 8
  Bunun adı bilim değil, filim... MEsela 1000 sayısını hangi veriye veya bilimsel çalışmaya göre belirlediniz?
 • Oddo38
  05 Mayıs 2022 12:17
  12 7
  İnsanlarla dalga geçtiniz.
  Allah sorsun hesabını.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Şu an 1.328 kişi ve 177 üye var.

Aktif üyeler için tıklayınız.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK