MEB, Öğrenci Başarı İzleme Araştırması Yapacak

Millî Eğitim Bakanlığınca eğitimde süreç odaklı değerlendirme yaklaşımını benimseyerek öğrencilerin öğretim programlarında yer alan kazanımları edinme düzeylerini belirlemek ve izlemek amacıyla Öğrenci Başarı İzleme Araştırması yapılacak. Araştırma, 17 Mayıs tarihinde 81 ilde ülke genelinde yapılacak.

 

Millî Eğitim Bakanlığı, eğitimde süreç odaklı değerlendirme yaklaşımını benimseyerek öğrencilerin öğretim programlarında yer alan kazanımları edinme düzeylerini belirlemek ve izlemek amacıyla Öğrenci Başarı İzleme Araştırması gerçekleştirecek. Araştırma, salgın döneminde öğrencilerin olası öğrenme kayıplarının tespit edilerek gerekli desteklerin sağlanması açısından önem taşıyor.

17 Mayıs tarihinde 81 ilde ülke genelinde yapılacak izleme araştırması, 4 ve 7. sınıf seviyelerinde Türkçe, matematik ve fen bilimleri ders alanlarındaki kazanımları; 10. sınıf seviyesinde ise Türk dili ve edebiyatı, matematik,  fizik, kimya ve biyoloji ders alanlarındaki kazanımları ölçecek.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada bu eğitim öğretim yılında okullarda yüz yüze eğitimin sürekliliğini sağlamak için Bakanlık olarak tüm imkânların sarf edildiğini ve gelinen noktadan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti. Bundan sonraki süreçte salgın dönemindeki olası öğrenme kayıplarının telafisi için gerekli tedbirlerin alınmaya devam edileceğini belirten Özer, şunları söyledi: "Ülke olarak TIMSS, PISA, PIRLS gibi uluslararası araştırmalara katılıyoruz. Son dönemde de bu araştırmalarda ülke olarak gözle görülür bir başarı elde ettik. Bu araştırmalar, eğitim sistemimizin gözden geçirilmesine imkân tanıyor. Böylece iyileştirmeye açık yönler görülerek güçlü tedbirler alınıyor."

Uluslararası araştırmalar kadar ulusal izleme değerlendirme çalışmalarına da büyük önem verdiklerini kaydeden Mahmut Özer,  "Yaklaşık 50 bin öğrenciye uygulanacak olan Öğrenci Başarı İzleme Araştırması, mevcut durumu görme imkânı sağlayacak ve eğitim öğretim sürecinin niteliğini etkin bir biçimde iyileştirmede ve özellikle öğrencilere telafi çalışmalarında kayda değer katkılar sunacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Koordinasyonu, ölçme değerlendirme merkezleri sağlayacak

Bakan Özer, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ölçme değerlendirme ilkelerine uygun olarak hazırlanan Öğrenci Başarı İzleme Araştırması'nda kullanılacak kitapçıkların ve diğer uygulama evraklarının baskı işlemleri illerde bulunan ölçme değerlendirme merkezlerinde gerçekleştirileceğini belirterek illerde sürecin bu merkezler tarafından yürütüleceğini söyledi.

Öğrencilere karneler iletilecek

Bakan Özer, öğrencilere değerlendirme yapılan her alan içindeki alt öğrenme alanlarına ait kazanımları edinme düzeylerini içeren karnelerin Öğrenci Değerlendirme Merkezi Ortak Platformu vasıtasıyla iletileceğini ve böylece öğrencilerin eksikliklerini görüp okullar aracılığıyla gerekli destek çalışmalarının yapılacağını kaydetti.

 

MEB

 • 1 10
 • 15 Mayıs 2022 21:34 4.621
 • alonewolf
 • SUMERA06
  17 Mayıs 2022 19:28
  11 0
  Lütfen biraz da disiplin sorunlarını ele alalım...Korkar olduk çocuklara söz söylemeye... Onların özgüven dedikleri terbiyesizlikleri artarken öğretmenin özgüveni giderek azalıyor...
 • cmustafaengin
  17 Mayıs 2022 10:52
  14 0
  İlkokul 1. Sınıftayım ve okuma yazma bilmeyen, adını yazmayı bilmeyen öğrenciyi dahi sınıfta bırakamıyorum! Seneye müfettişler kontrole falan gelecekmiş merak ediyorum gerçekten amaç nedir? Hani helalinden parasını kazanmak isteyip çırpınan ama karşı taraftan bunları gören bir camia olmayı nasıl başardık? Nasıl bu kadar hor görülür olduk? Neden bu kadar işine karışılır olduk?
 • KDesigner
  16 Mayıs 2022 19:23
  4 1
  Öğretmenler bu işi zaten yapıyor. Öğretmenlere sorulsa yeter
 • Unexpected
  16 Mayıs 2022 10:31
  5 0
  Dyk kursu alan ogrenciler ozellikle takip edilmeli.
 • Can Yongası
  16 Mayıs 2022 09:43
  18 0
  Bakanlık bi' kendine bakmaz. Öğrenciyi izler, öğretmeni kontrol eder, veliyi kollar...

  Bi' bak bakalım sende durum ne? İşleyiş, idare, liyakat... Bak bakalım bakanlık binasında neler oluyor, kimler hangi koltukları işgal etmiş?

  Öğrenciyi izlesen ne olacak? Çöpe çevrilen eğitimden nasıl bir beklenti içerisindesin? Ne arıyorsun?
 • Oddo38
  16 Mayıs 2022 09:05
  6 0
  Özel okullara ve özel ders alan öğrencilere uygulayın.
  Böylece eğitimde ne kadar ileri gittiğimizi göreceksiniz :)
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Şu an 1.244 kişi ve 239 üye var.

Aktif üyeler için tıklayınız.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK