MEB'de Yeni Yaklaşım: Okul Temelli Yönetim

Aşırı merkezi planlamadan vazgeçerek “Okul Temelli Yönetim” sistemini uygulamaya başlayan MEB, tüm okullara 4.5 milyar TL bütçe gönderdi. Bu kapsamda her okul temizlik, kırtasiye malzemesi ve donatım ihtiyaçlarını kendisi karşılayabildiği gibi hedeflerine göre öğretmen eğitimlerini belirleyebilecek

Son dönemde okul temelli bütçelendirmeye geçiş yapan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl tüm okullara 4.5 milyar TL bütçe gönderdi. Bu kapsamda okulların inisiyatif alarak kendi ihtiyaçlarını kendilerinin giderebilmesinde daha aktif olmaları hedefleniyor. Konuyla ilgili Milliyet’e değerlendirmede bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim sisteminde paradigma değişikliğine gidildiğini belirterek, şunları söyledi: “Okul yönetimleri, yeni yaklaşımı memnuniyetle karşıladılar. Yine, MEB bir adım daha atarak öğretmen eğitimlerinde her okulun kendi eğitim programını kendisinin hazırlamasını teşvik ederek ‘Okul Temelli Öğretmen Mesleki Gelişim Programı’nı başlattı. Elbette Bakanlığın tüm bu adımları memnuniyet uyandırırken şaşkınlık da yarattı. Okul yönetimleri, başlangıçta inisiyatif almakta zorlandılar, tereddüt yaşadılar. Ancak yeni yaklaşıma hemen adapte oldular. Aslında yılardan beri özlem duydukları yaklaşımın artık Bakanlık tarafından yürürlüğe sokulmasından oldukça memnuniyet duyduklarını ifade etmeye başladılar.”

Tüm okullara gönderildi

Bu yıl ilk kez okul temelli hazırlık bütçesini tüm okullara gönderdiklerini kaydeden Özer, “Bu kapsamda tüm okullara 4.5 milyar TL bütçe gönderildi. Bütçe gönderilmeyen okul kalmadı. Bu bütçenin okulların temizlik, kırtasiye malzemesi, küçük onarımlar ve okul donatımı ihtiyaçlarının karşılanması için gönderildi. Amacımız okulların ihtiyaçlarının bizzat okullar tarafından hızla karşılanmasını sağlamak” diye konuştu.

Yöneticilerin kısa sürede sürece adapte olduklarının ve okullarının ihtiyaçlarını karşılamak için gönderilen bütçenin yaklaşık 3 milyar TL’sini kullandıklarının bilgisini veren Özer, “Okulların kullanmaları için hâlâ kasalarında 1.5 milyar TL’lik bütçeleri var. Bu yaklaşımla, özellikle okullarda bağış alındığıyla ilgili şikâyetler ilk kez çok azaldı. Böylece veliler ve okul paydaşları ile daha sağlıklı ilişki zemini güçlenmeye başladı” dedi.

Bütçe 35 kat arttı

Öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerine özel önem verdiklerini dile getiren Bakan Özer, burada da aşırı merkezi planlamadan vazgeçerek “Okul Temelli Öğretmen Eğitim Programı” yaklaşımını uygulamaya başladıklarını söyledi. Bu amaçla, öğretmen eğitiminde kullanılacak bütçeyi 2021 yılındakine göre 35 kat artırdıklarını ve tüm okullara bütçe gönderdiklerini belirten Özer, bu sayede her okulun kendi hedeflerine göre ve öğretmenleri ile görüşerek eğitimleri belirleyebilme imkânına kavuştuklarının altını çizdi.

Programın kısa sürede meyvelerini vermeye başladığını aktaran Özer, “2020 yılında öğretmen başına düşen eğitim 44 saat iken bu oran 2021 yılında 92 saate ve 2022 yılının ilk 9 ayında 192 saate yükseldi. Aslında bu iyileşme, öğretmen eğitimlerinde ciddi bir seferberlik yaşandığının da önemli bir göstergesi” dedi. 

Yöneticilere eğitim

İstanbul’da Okul Yönetici Akademisi kurduklarını kaydeden Özer, mayıs ayından itibaren tüm okul yöneticilerini okul türlerine göre gruplar halinde İstanbul’da 3 günlük eğitime aldıklarını aktardı. Bu kapsamda ‘Kültür, Tarih ve Medeniyet Seminerler’ serisi düzenlediklerini vurgulayan Özer, 2023’ün Mayıs ayına kadar tüm okul yöneticilerinin İstanbul’da bu seminerlere katılacağının bilgisini verdi.

Sürekli destek verilecek

Okul temelli yaklaşımlarında hedeflerinin okullarda sürekli iyileştirme kültürünün yaygınlaştırılması ve güçlendirilmesi olduğunu belirten Özer, yeni yaklaşımlarla bu sürecin sürekli destekleneceğini kaydetti. Özer, her okulun kendi kalite güvence sistemine sahip olmasının ve bu sorumluluğu okul içi ve okul dışı paydaşlarıyla birlikte yönetmelerinin hedefleri arasında olduğunu sözlerine ekledi.

 

 • 6 31
 • 05 Kasım 2022 10:13 9.234
 • matroxa1
  10 Kasım 2022 03:31
  0 0
  gözlerim doldu
 • tossty
  09 Kasım 2022 19:36
  0 0
  niye hala öğretmenden bağış, fotokopi ücreti, temizlik masrafı vb. nedenlerle para istiyor okul idareleri, okulları ayakta tutan ödenekler değil, öğretmenlerden toplanan örtülü ödenekler
 • sehery
  07 Kasım 2022 14:07
  4 2
  hı hı.. yine sistem kurcalanıyor, 1 yıla kalmaz iflas eder fatura yine öğretmene kesilir. bu defa da doktora istersiniz herhalde. bakanlıkta eğitimciler çalışsın bir de öyle deneyelim belki sistem başarılı olur...
 • halisane42
  07 Kasım 2022 12:33
  5 3
  Yine her zamanki gibi bomboş bir haber daha!!?
  İşin içinde olmayan dışarıdaki halk öğretmenler köşeyi döndü sanacak ve diyecek ki "Sizin okullara/ siz öğretmenlere devlet yeni bir ödenek daha göndermiş, hadi yine iyisiniz, diyecek!!?
  Sırf tribünlere oynamaya yönelik bir hareket, başka bir şey değil!!?
 • basogretmen16
  07 Kasım 2022 12:18
  9 0
  Okul temelli değil veli temelli eğitim var şu an.Veli istediği iftirafı atıyor Cimer de Milli Eğitim Müdürlükleri de bu iftiraları destekliyor.Biz okul yönetimi olarak haklılığımızı zar zor kanıtlasakta iftirayı atanın yanına kar kalıyor hiçbir geri yaptırımı yok. Bu arada okul temelli dediği de ilçenin yaptığı evrak işlerinin okul idaresine yüklenmesinden başka bir şey değil.Hiç işimiz yokken bir de mal müdürlüğündekilerin kaprisini çeker olduk.
 • süreyyadansorun
  07 Kasım 2022 10:28
  4 2
  okula gelen paralar denetlenemiyor. imzalara dikkat etmek lazım
 • NAZMANYA
  06 Kasım 2022 22:00
  8 0
  iyi yaptın güzel yaptın da neden harcama kalemlerini sen belirliyorsun. çalıştığım okulun kirtasiye gideri temizlik giderinden daha fazla. komple serbest bırakın.hatta temizlik personelinin ücretini bile verin personeli biz bulalım. bir sonraki sene için adam akıllı bütçe planlaması isteyin. 5 milyar kirtasiyeye, 20 milyar temizlik malzemesine para yollamış. a4 kağıdı satan müdürden sabun satan müdür haberlerini de görürüz artık. ayrıca bu bütçenin yönetimini sadece müdüre değil öğretmenlerin üyelerini seçeceği bir komisyona bırakın.
 • ali2344
  06 Kasım 2022 18:22
  4 1
  Bu bütçe öğretmen için değil bildiğim kadarıyla. Daha çok okulun genel ihtiyaçları için herhalde. Kendi okulumda birkaç yıldır yılda 1-2 top kağıt verilirdi. Bu yıl o da verilmeyip üstüne toner, yazıcı tamiri vbnin bizim karşılamamız istendi.
 • KDesigner
  06 Kasım 2022 12:23
  8 3
  Ödenek okullara değil direkt öğretmenlere gönderilmeli. Eğitime hazırlık ödeneği artırılarak. Fotokopi kağıdı, sınıf içi kırtasiye masrafları, bilgisayar vb masrafları arttıkça arttı
 • D.Hoca7
  06 Kasım 2022 09:34
  12 1
  Okul temelli olması neyi değiştirir -
  Velî merkezli, velî odaklı bir eğitim oldukça..
  Öncelikle öğrenci velilerinin okullara ve öğretmenlere bu kadar müdahale etmesini durdurmayı denesin sayın bakanımız. Eğitimde asıl büyük adım bu olur
 • D.Hoca7
  06 Kasım 2022 09:32
  11 1
  O zaman ben neden hâlâ fotokopilerin kağıt ve çekim tüm masraflarını kendi cebimden karşılıyorum?
  Demek ki yine “insiyatif” denilen sihirli sözcük uygulandı
 • naciekinci
  06 Kasım 2022 08:25
  6 8
  Okulumuza çeşitli kalemlerden hatırı sayılır ödenek geldi. Kameralar değişti, törenler için seyyar anfi sistemi alındı, sınıflara istediğimiz materyaller alındı, önümüzdeki yıl dahil a4 kağıt problemimiz yok, ikinci bir seyyar anfi sistemi daha alarak törenlerde orkestra vs olayını tamamen bitirecek okul idaresi. 20 yıldır ilk defa tüm okullar bazında doğru bir uygulama yapıldı. Bakanın bu konuda hakkını teslim etmek lazım. Tabi merkezi büyük okullara bu durum avantaj mı oldu dezavantaj mı onu bilemem. Kırsal ve kırsala yakın okullar rahatladı.
 • suleyman45
  05 Kasım 2022 20:12
  10 4
  İlk defa 10000 okul projesiyle birleştirilmiş sınıflı köy okuluma, başvurduğum tüm ödenekler geldi. Ayrıca kırtasiye ve temizlik malzemeleri ödenekleri de geldi. İliçinden ilçe merkezine geldim, oraya da hem ilkokul hem de anasınıfları için ayrı ayrı çeşitli ödenekler geldi. 20 yıldır ilk defa bu kadar doğru bir uygulama görüyorum. Özellikle de hiçbir maddi imkanı olmayan köy okulları için.
 • cihan4444
  05 Kasım 2022 16:44
  7 1
  Bizim okulda bilgisayar, fotokopi makinesi ve beden eğitim malzemeleri eksik, söyledik ama müdür bey sadece kamera sistemini yeniledi parayla
 • cbci
  05 Kasım 2022 15:11
  9 1
  Bizim okulda sene başında müdür birer top kağıt ve birer tane tüplü tahta kalemi verdi. Gerisini siz halledin dedi. O paralar gerçekten geldi mi gelmedi mi bilmem ama bize gelen birşey yok. Sadece lafta var.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK