MEB'den 'Kariyer Sınavı' Suç Duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı "Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı" hakkındaki kamuoyunu yanıltıcı iddialar nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.  

Bazı yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında yer alan "Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı"nın şaibeli olduğu, söz konusu sınav hakkında öğretmenler arasında, sınav sorularının elden ele dolaştığı, bazı sendikaların sınav kitapçığı dağıttığı ve sınavda çıkan soruların da dağıtıldığı iddiaları üzerine Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti.

MEB, söz konusu gerçeğe aykırı iddiaları yayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, "Söz konusu yalan haberlerin amacının, kariyer basamaklarında ilerlemek isteyen ve Kariyer Basamakları Yazılı Sınavına bu amaçla başvuran en az 600 bin öğretmenin zihninde sınav ile ilgili kuşku ve endişe yaratmak olduğu hususu her türlü izahtan varestedir. Bu iddiaların kimler tarafından yayıldığı hususunun Cumhuriyet Başsavcılığınızca yapılacak incelemeler neticesinde tespit edilebileceğini düşünüyoruz." denildi.

İlgili şikâyet dilekçesinde ayrıca, öğretmenler arasında söz konusu sınava olan ilginin bu kadar yüksek olmasının birtakım çevrelerin rahatsızlığına neden olduğuna, bu çevrelerce sınava başvuru yapılmaması yönünde yapılan çağrıların karşılık bulmaması üzerine, sınava başvuru yapan öğretmenlerin zihninde sınavın güvenirliği hakkında şüphe doğurmak üzere gerçeğe aykırı ve dayanaksız iddialar yayılmaya başlandığına işaret edilerek, "Bu iddialarının herhangi bir somut dayanağı olmadığı, yalnızca söylentiler üzerinden sınav hakkında olumsuz algı oluşturmaya çalışıldığı sınava girmek için başvuruda bulunan öğretmenler arasında infial yaratmayı amaçlandığı açıktır." ifadesine yer verildi.

Yapılan suç duyurusunda, yalan haberi yayan kişiler tarafından halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu işlendiği belirtildi.

 

MEB

 • 16 43
 • 12 Kasım 2022 12:21 10.549
 • BGE
  17 Kasım 2022 09:41
  0 1
  uzmanlık sadece yüksek lisans ve doktora ile olmalı idi bence gerisi hikaye
 • EĞİTİMCİ 1977
  13 Kasım 2022 00:43
  8 7
  60 yıldır beklenen ÖMK hayırlı olsun. Sınava girecek olanlara ve sınav görevlilerine başarılar.
 • narses
  12 Kasım 2022 20:24
  17 7
  Belçika’da haftada 5 gün yerine 4 gün mesai uygulaması yürürlüğe girdi.

  Bizde de öğretmenleri hafta sonu da çalıştırma derdindeler.
 • filiz_07
  12 Kasım 2022 16:23
  22 10

  Güya sınava karşı ama
  özet soru cevap çıkaran ilk sendika olarak tarihe geçtiniz.
  Sınavı isteyip sonra biz istedik diyemediğiniz sınavın yapılmaması için hiç1adım atmadınız.
  24 KASIM'da öğretmenler günü yerine SINAV rezilliğinin yıldönümü kutlanır artık.
  Unutulmaz oldunuz!
 • halisane42
  12 Kasım 2022 15:34
  9 17
  MEB yine saçmalıyor, ya kardeşim öncelikle senin yaptığın yanlış bir şey, uzman öğretmen olamazsam okulun ANGARYA hiçbir işine bulaşmam uzman öğretmenler yapsın!!?
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK