MEB'den Liselere Yeni Model: Hem Esnek Hem Derin

MEB, yeni lise modelini açıklamaya hazırlanıyor.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı lise öğretimini baştan şekillendirecek yeni model çalışmalarında sona yaklaştı. Bakanlığın, mart ayında açıklamaya hazırlandığı yeni modelde, liselerde ders saatleri azalırken, öğrenciler üniversite hedefleri doğrultusunda alanlarında ‘‘derinleşecek’’ ve değişen hedefler durumunda da ‘‘esnek’’ koşullara sahip olacak. 

Lise son sınıfları pilot bölgelerden başlamak üzere yükseköğretime hazırlık ve oryantasyon programı olarak düzenlemeye hazırlanan MEB’de, yeni modele ilişkin hazırlıklar son şeklini almaya başladı. Üzerinde çalışılan taslak, temel derslerin ilköğretimde verilmesinin ardından çocukların ilgilerine göre ‘‘derinleşeceği’, ilgilerinin değişmesine göre alanlarını da değiştirebilecekleri ‘‘esnek’’ bir model olacak.

Mesleki eğitime hız

Bakanlığın 5 yıllık strateji planı kapsamında hazırladığı modele ilişkin çalışmalarda öne çıkan fikir yeni bir dershane ya da üniversite sınavına hazırlık sistemi değil, yeni bir ortaöğretim modeli oldu. Bu kapsamda ilk olarak liselerdeki zorunlu ders saatlerinin azaltılması planlandı. Öğrencilerin üzerinden ‘‘zorunlu’’ yükün kaldırılmasının ardından MEB, öğrencilerin üniversite ilgi, yetenek ve yönelimlerini ölçerek, hedefler sunmayı amaçladı. Sonrasında ise öğrencilere kalan zamanlarda ilgilerine göre çalışmalar yürütebilecekleri çalışmalar yapmasının önünün açılması hedeflendi. İlköğretimde temel derslerin alınmasının ardından bunların lisede tekarlanmayarak arttırılan zamanlarda öğrenciler üniversite yönelimlerine göre alanlarında ‘‘derinleşecek’’. Tercih ettiği alanlardaki ders saatleri artırılacak ve laboratuar çalışmaları ile bu dersler desteklenecek. Modele ilişkin ‘‘trafik metaforu’’ kullanan MEB, “Yani hızlı gitmek, ortadan gitmek, kenardan gitmek gibi, çocuğun her an şerit değiştireceği esnek bir model” tarifi ile modeli açıklıyor.

Bakanlık yükseköğretim düşünmeyen öğrenciler için de mesleki eğitime hız verecek. Bilişim sektörü, hizmet sektörü ile çalışmalar yürüten MEB, uluslararası sertifika ve belge sistemleri oluşturarak bu alanda sektör temsilcileri ile protokoller de imzaladı. Sektörlerin ihtiyacı doğrultusunda eğitimler verilmesi planlanırken, öğrencilerin mezun olduklarında ellerinde gelir elde edebilecekleri bir mesleki belgenin olması planlanıyor.

 

11 Şubat 2019 19:54 Okunma: 4192
Yorumlar:
olcaytaner
14 Şubat 2019 10:25
2     0
Geçen yılki sınavla; min 430 puan ile girilen liseye min 160-170 puanla öğrenci alındı. Lisede eğitim-öğretim durumu ne haldedir ?
carkin
12 Şubat 2019 18:59
21     0
Erkan Mumcu : Sistemi sil baştan değiştiriyoruz

Hüseyin Çelik : Öncelikle sistem problemli tamamen değiştiriyoruz

Nimet Çubukçu : Sistem eski değiştiriyoruz

Ömer Dinçer : Böyle sistem olmaz sistemi değiştiriyoruz

Nabi Avcı : Sistem çok sıkıntılı, değiştiriyoruz

İsmet Yılmaz : Böyle sistem mi olur? Sistemi değiştiriyoruz

Ziya Selçuk : Esnek ve derin bir sistem getiriyoruz

Başka söze gerek var mı ?
sevmelek
12 Şubat 2019 15:47
14     0
Esnek kelimesi oldum olası korkutmuştur beni...
mucarr
12 Şubat 2019 10:02
10     1
Eğitim yap boz tahtası.çocuğum liseye başlayacak.ne yapacağımızı bilemiyoruz.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023