MEB’den Yüz Yüze Eğitime Başlayacak 'Özel' Gereksinimli Öğrencilere 'Özel Set'

21 Eylül'de anaokulu ve ilkokul 1. sınıf düzeyindeki özel gereksinimli öğrenciler için yüz yüze eğitimde ilk ders zili çalıyor.

Salgın sürecinde evde geçen günlerde "Özelim Eğitimdeyim" adlı mobil uygulama ve e-kütüphane ile "özel" öğrencileri ve ailelerini birbirinden farklı içeriklerle buluşturan Millî Eğitim Bakanlığımız, şimdi de okuma yazma sürecini eğlenceli hâle getirerek kolaylaştıracak bir set hazırladı. "Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum" adlı set, hem mobil uygulamada hem de "orgm.meb.gov.tr" adresindeki elektronik kütüphanenin ilk rafında yerini aldı.

Okuma yazma sürecindeki özel gereksinimli öğrencileri yakın ilgi ve özel materyallerle desteklemek için yeni kaynaklar sunduklarını belirten Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, 6 kitaptan oluşan "Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum" setinin öğretmenler için hazırlanan özel kılavuzuyla birlikte öğrencilerin yüz yüze eğitim sürecini büyük ölçüde kolaylaştıracağına dikkat çekti.

"Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum" setlerinin, özel eğitim sınıflarına ulaştırılmak üzere 81 ile gönderildiğini belirten Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, ailelerin bu sete "Özelim Eğitimdeyim" mobil uygulamasından ve "orgm.meb.gov.tr" adresindeki elektronik kütüphaneden rahatlıkla ulaşabileceğini söyledi.

Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum Okuma Yazma Seti, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin okuma yazma alanındaki el göz koordinasyonunu güçlendirme, görsel ve işitsel algı becerilerini geliştirme, okuduğunu/dinlediğini anlama, söyleneni yazma, bakarak yazma ve akıcı okumalarını sağlamak amacıyla hazırlandı.

Setle ayrıca, öğrencilerin "okuduğu cümle-metin ile ilgili soruları cevaplama, cümlede eksik bırakılan bölümleri doğru şekilde tamamlama, ses- hece-harf- sözcük- cümle ve metin bilgisi kazanma ve okuduklarına ilişkin yorum yapma" gibi birçok alanda yaşadıkları güçlükleri gidermeleri amaçlanıyor.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum" setine öğretmen, öğrenci ve velilerimiz, dijital olarak orgm.meb.gov.tr internet adresinden ve ÖzelimEgitimdeyim mobil uygulamasından da ulaşılabilecekler.

 

‘SES TEMELLİ OKUYORUM YAZIYORUM’ SETİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

15 Eylül 2020 00:30 Okunma: 13287
Yorumlar:
deeppurple
16 Eylül 2020 13:48
6     2
Peki sayın bakan,
Icerıktekılerı kım ogretecek acaba
Sakın sızın yuk olarak gordugunuz ogrt olmasın
D.Hoca7
15 Eylül 2020 21:35
1     2
Haber yanlış.
Sadece e-kitap bu
bazgiruli
15 Eylül 2020 13:47
1     1
Kitapların içeriğine ulaşabilen var mı?
MN2014
15 Eylül 2020 09:54
2     1
Bu durumda özel eğitim sınıfları başlıyor mu acaba?
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK