Merdiven Altı Kurslara Hapis Cezası

Kapatılacak özel eğitim kurslarında merdiven altı yapılaşmanın önüne geçmek için kolluk kuvvetleri görev yapacak. Daha önce para cezası uygulanan bu yapılaşmalar için artık hapis cezası da verilecek 

CEYDA KARAASLAN

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yılın sonunda kapatılacak özel eğitim kurslarında merdiven altı yapılaşmaların önüne geçmek için cezai yaptırımların ağırlaştırılacağı, denetimlerin sıkılaştırılacağı yeni bir sistemi hayata geçirecek. İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'yla ortak hazırlanacak çalışma sonrası yeni bir kanun hazırlanacak. Bugüne kadar idari para cezası ile kapatma cezaları uygulanan merdiven altı kurs işletenler için daha ağır cezai müeyyideler içeren bir kanun çıkarılacak. Konu tamamen kolluk kuvvetlerinin denetiminde olacak ve bu yapılaşmalar için hapis cezası da getirilecek. Türkiye genelinde bugün itibariyle 2 bin 900'e yakın özel öğretim kursu bulunuyor. Bu kursların tamamı yılsonunda kapanacak. SABAH'a konuşan MEB kaynakları "Konu artık Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nın denetiminde olacak. Çok kararlı ve asla müsamaha gösterilmeyecek bir altyapı kurulacak. Etkin bir denetim getirilecek. Denetimlerimiz de devam ediyor. Bugüne kadar ruhsatsız eğitim öğretim faaliyeti yürüttüğü saptanan 730 yer kapatılırken, toplam 27 milyon 614 bin 700 lira idari para cezası uygulandı" dedi.

Devamı için tıklayınız

 
08 Şubat 2019 22:24 Okunma: 2423
Yorumlar:
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023